• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

LoL Destek Oyuncusu Rehberi

-Comandante

Supremacy
Black Pearl
Aktiflik
K.Tarihi
7 Kas 2009
Puanı
128

leonac.png

Destek oyunculuğuna giriş

Normal oyunlarda kimsenin istemediği fakat bir o kadar da önemli olan görev destek oyuncusu! Bu konuda elimden geldiğince destek oyuncusu nedir, görevi nedir neler yapması gerekir onu anlatacağım.

Destek oyuncusu saldırı taşıyıcısı ile beraber giden ve saldırı taşıyıcısının oyunu taşıyabilmesi için ona yardımcı olan, harita kontrolünü sağlayan ve takımına yardımcı olacak eşyaları kasan şampiyondur. Genelde güncel metada alt koridora saldırı gücü taşıyıcısı ile beraber gider. Fakat taktiksel olarak turnuvalarda bunun değiştiğini görebilirsiniz.
Neden alt koridor dediğinizi duyar gibiyim. Bunun sebebi global bir görev olan ejderhadır. Alt koridorda ejderhayı sürekli takip edebilir elinize fırsat geçtiğinde alt koridorda kalabalık olduğunuz için çok hızlı bir şekilde ejderhayı takımınızın da yardımı ile alabilirsiniz. Unutmayın global görevler oyunu kazanmak istiyorsanız rakibinizin önüne geçebileceğiniz , avantaj sağlayabileceğiniz bir opsiyondur.

Destek Karakterine Ne Gerek Var?

Akıllara başlıktaki soru gelebilir. Mesela destek karakteri yerine neden hasar verecek bir karakter daha alıp karşı takımı katletmiyoruz? Eğer alt koridorda 2 tane hasar odaklı şampiyon olursa, minyon biçme bölüşüleceğinden rakibin hasar verecek şampiyonlarından eşya olarak geride kalır. Rakip öldürmek, profesyonel oyunlarda o kadar da kolay değildir. Bu yüzden rakibiniz size ölmez ve minyon biçmeye devam ederse uzun oyunda önünü alamayabilirsiniz. Çünkü minyon biçme sayısında eksik kaldığınızdan eşya olarak da dolayısıyla hasar kapasitesi olarak da geride kalacaksınız. Destek karakteri, bu yüzden tercih edilir. Ayrıca iyi bir destek karakteri oyuncusu takımına maç kazandırır. Oynadığı şampiyonun özelliklerini iyi bilen, nerede ne yapması gerektiğini iyi kestirebilen bir oyuncu, takım savaşlarında takımının avantajlı olmasını sağlar. Destek karakteri ne kadar öldürmelerden uzak olsa da, aslında her öldürmenin içinde de vardır. İyi bir oyuncunun maç sonunda hiç öldürmesi olmasa dahi aşağı yukarı 20-30 asisti vardır. Ayrıca takım arkadaşlarına verdiği auralarla da takım arkadaşlarının hasar, zırh, büyü direnci, hareket hızı, mana can yenilenmeleri, bekleme süresi azalmaları ve hasarsızlık gibi özelliklerini arttırarak takımına artı sağlar.

Destek oyuncusu demek her yere görüş totemi dikmek değildir. Genelde destek rolünde oynadığım için Türkiye sunucusunda bu tarz tepkilerle karşılaşıyorum alt koridorda oynarken adam üst koridora destek oyuncusu nerdesin gel bi totem dik senin yüzünden ölüyorum gibi tepkiler ile karşılaşıyorum belki onlardan birisi bu yazıyı okurda bu hareketi yapmaktan vazgeçer.Sizin göreviniz evet harita kontrolünü sağlamaktır fakat eğer alt koridor kulesini almadıysanız sizin göreviniz yalnızca ejderha kendi orman girişlerinize totem dikmektir.
Eğer kuleyi aldıysanız takım arkadaşlarınızın da yardımı ile ejderha , baron karşı ormanın belirli noktaları (resimde göstereceğim) ve kendi orman girişlerinize totem dikmeniz olası bir pusuya düşmenizi, gereksiz yere ölmenizi ve oyunu kaybetmenizi önler.Totem hayat kurtarır !
gfdmp.jpg

Destek oyuncusu bu oyunda çok önemidir minyon kesme gibi bir derdi olmadığından sürekli haritayı takip edebilir ve arkadaşlarını akıllı işaret sistemini kullanarak uyarabilir. Türkiye serverında en çok yapılan şey ise alt koridorda oynarken destek oyuncusunun skor çalmasıdır buna bir son verin çünkü oyunun sonunca eğer saldırı gücü taşıyıcınız oyunu taşıyabilecek durumda değilse bu sizin suçunuzdur (istisnalar hariç). Not olarak da şunu ekleyeyim, destek karakteri skor almadığı ve gerektiğinde kendi canını feda ederek takım arkadaşlarını koruduğu için öldüğü zaman rakip takıma fazla altın kazandırmaz. Bu da destek karakterinin oynanış mantığının içindedir. Yani takımınızdaki destek karakterinin ölme sayısının fazla olması onun kötü bir oyuncu olduğu anlamına gelmez.

Birazda destek oyuncusunun dizmesi gereken eşyalardan bahsetmek gerek. Alacağınız eşyalar bireysel olarak yeteneklerinizi arttıran eşyalar olmamalıdır. Destek karakteri, takımına yardım edecek çevresindeki şampiyonlara ekstra özellikler verecek eşyalar alır örneğin rünlü kalkan çok iyi bir seçimdir..Bir destek oyuncusuna satın almanız gereken eşyalardan bazıları şunlardır.

supitemleri.png

Bu eşyalardan en az 3 tanesi oyunun gidişatına göre bir destek oyuncusunda bulunmalıdır.

Birde destek şampiyonlarından ve bunların saldırı gücü taşıyıcıları ile birlikte olan uyumlarından bahsetmek gerek.Öncelikle eğer destek oyuncusu olmak istiyorsanız başlangıç için Taric Soraka Leona Janna gibi kullanımı basit şampiyonlar ile başlayabilirsiniz.Aşşağıda ki listeden hangi destek şampiyonu ile hangi saldırı gücü taşıyıcısının uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Resimde anlatılmak istenen bu şampiyonu seçtiğinizde ilk kısımda(yeşil bölüm) hangi destek şampiyonlarının ve saldırı gücü taşıyıcılarının zıt karakteri olduğu belirtilmiş kırmızı kısımda ise o şampiyonlara karşı daha güçsüz olduğu belirtilmiştir.

destekampiyonse.png

Bu rehberimde dilim döndüğünce size destek oyuncusunun görevini ve yapması gereken şeyleri açıkladım.Rünlere ve karakter yapılandırmalarına değinmedim çünkü farklı şampiyonlarda farklı tercihler bulunabilir.Bu videoları izleyerek bazı özel taktikler öğrenebilirsiniz.Sihirdar vadisinde bol şanslar – Comandante …

her ne kadar oynamasamda konuda emek var teşekkürler :)

bir oyun zaman geçtikçe daha çok oyuncu kazanıp kendini geliştirip + etkinliklere hiç ara vermeden nasıl devam ediyor anlamıyorum ama çok iyi gidiyorlar ;) geçen wickd soaz all star için vs yaptılar 110 bin kişi izliyormuş o an canlı olarak:) birde all star başlıyor onunla ilgili de konu aç bilgilensin arkadaşlar takip edip izleyip kendilerini geliştirsinler gerçekten güzel combolar oluyor;)
Konuya gelecek olursak support tr de yavaş yavaş ne anlama geldiği hissedilen bir görev. Takımın eksiklerini farkedip ona göre item kasarak ve adc yi korumaya çalışarak takım savaşarının bel kemiği hâline gelmiştir tank gibi ap ad gibi olmazsa olmaz olduğu anlaşılmıştır

NEE wickd soaz vs !? 0.o ya oglum nasil haber vermezsin lan bana ':(((

Bu arada konu guzel olmus. Benimde main supp ve inan mide ward almaktan illallah geliyor... o kadar anlayissiz ve kit bir oyuncu kitlesi varki serverda anlatamam...

Son düzenleme:
eskiden bi kişiye support kaldımmı ya küfreder yada oyundan çıkardı son zamanlarda sup olmak için kavga edenleride gördüm :D daha çok yolumuz var. Birazda support türklere ters biz vurdummu yıkmak isteriz :D

eskiden bi kişiye support kaldımmı ya küfreder yada oyundan çıkardı son zamanlarda sup olmak için kavga edenleride gördüm :D daha çok yolumuz var. Birazda support türklere ters biz vurdummu yıkmak isteriz :D

Kha gibi haksiz damage sahibi bir hero varken supp kim ne yapsin dimi !?

Sup candır nedense ben sup oynarken acayip zevk alıyorum hele lulu oynarken :D

Geri