• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Lotro PvMP Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhabalar, size LoTRo’nın güzel bir yanını, Player versus Monster Player’ı tanıtacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki, Freepler, yani Free People karakteriniz, Ettenmoors’a 40 levelden once gidemez. Fakat eğer Creep (bunun açılımını unuttum), yani kötü taraf olmak istiyorsanız, 10 level bir freepinizin olması yeterli. Böylece ana menüde beliren Monster Play kısmından Creepinizi yaratabilirsiniz.

Size 40 level oldugunuz gibi ”“eğer eğlenmek istemiyorsanız- Ettenmoors’a gitmenizi önermem. Çünkü Freeplerin 40 olarak gittiği halde, Creepler 65, yani cap olarak oynamaya başlıyorlar (fakat bunun pek bir fark yarattıgını soyleyemem, yeni başlayan bir creep, Swarm, yani greendot olarak başlıyor ki bu da çok güçsüz oldugu anlamına gelmektedir.).

PvMP’nin diğer bir özelliği Ranklar. Bir oyuncuyu oldurunce alınan puanlar ( creeplerde infamy, freeplerde renown) sayesinde rank kazanılır.

Rank 8’e kadar cok kolay kazanılan ranklar, rank 8’den sonra çok zor kazanılmaya başlanıyor. Özellikle raidle birlikte dolaşıyorsanız, 1 Creep/Freepten gelen puan oranı 10-25 arasında değişiyor diye hatırlıyorum. Ve biz milyonlardan bahsettiğimiz için, rank kazanmak hepten zorlaşıyor. Ben kendi serverımda, Snowbournda, şu ana kadar r12 gordum. Ve r15 olan kişilerin 2-3 kişi oldugunu biliyorum.

Bu rankların oneminin olmadıgını belirtmek isterim. R15, o adamın cok iyi oynadıgını gostermez, sadece betadan beri Ettenmoors’da oldugunu gosterir.

Rankların Creeplerde ve Freeplerde ne işlere yaradıgını gorelim:

Creepler:

Creep tarafında rank, oyuncunun kendisini güçlendirmedine yarar. Yeni skiler, traitler alabilmelerini sağlar. Tabii ki bunlar bedava değiller. Destiny Point sistemiyle alınıyorlar. Fakat DP kazanılması zor bir şey değil, o yüzden sorununuz olmaz.

Rehberin başında yazdıgım gibi yeni creep oyuncusu cok gucsuz oluyor. Ancak rank atladıkca, trainera giderek yeni traitler ve skiller alarak, ölümcül bir hale geliyor.

Freepler:

Freep tarafında rank, level 65 ve 58 level setlerini almaya yarıyor. Ama bunlar da bedava değil ve ne DP ile alınıyor, ne de para ile. Bu itemler birazdan anlatacagım DoF, yani Delving of Fror adlı yerdeki mobları kesince dusen taslarla alınıyor(65 level için bu taşlardan başka Tyrantlardan ve Chieftainlerden düşen broşlardan lazım, onun içinde Keep almak lazım, fakat bunu anlatmaya gerek duymuyorum.).

Delving of Fror;

Delving of Fror, Dar-Gazagın dısında, Lugazag’ın solunda kalan bir yerdir ve buraya girmek için Ettenmoors’daki Outpostların 3’ünün sizin olması gerekmektedir ( Outpost sistemi cok basittir. Sadece 1 kişi tarafından korunun kucuk keeplerdir. Creep ve freep tarafında “Capture an Outpost” gorevi vardır ve koruyan kişiyi oldurunce OPyi almaya hazırsınızdır.).

Burada çeşitli derecedeki mobları(Signature,Elite,Elite Master) oldurerek çeşitli taşlar dusuruyorsunuz. Fakat buraya asla solo girmenizi tavsiye etmem. Fellowshiple girmenizi öneririm, ama Raid tavsiye edilir.) Burada düşen taşlarla ( dull spirit, glimmering spirit ve lominous spirit Stones) itemleri alacagınız npcler Glan Vraig’in belirli yerlerinde duruyor.

Fakat Radiance setiyle birlikte bu itemler pek rağbet gormemeye başladı, bunu da belirtmekte fayda var.

Burada Ettenmoors’u cok guzel acıklayan bir harita var, size yardımcı olabilir.

DoF ile anlatacagım şeyler bu kadar.

Unutmadan size sürekli duyacagınız birkaç kısaltmayı ve birkaç terim acıklamak istiyorum. (Keep isimleri zaten mapte acıklanmıs halde bulunuyor. Numaralar ise sanırım questlerde oldurulmesi gereken mobları belirtiyor.)

Pew pew: sadece ranged sınıfların savaştıgı, sıkıcı, bence pvmpnin bittiği bi savaştır.

Stab ve wtab: South Tol Ascarnen Bridge ve West Tol Ascarnen Bridge anlamlarına gelir. Bu kopruleride creepler veya freepler için ele geçirmek mümkün.

Gy: Graveyard anlamına gelmekte. Öldüğünüz zaman dirildiğiniz yer.

TG, FF, LS, 1v1 : Bunları çoğu oyuncunun bildiği halde soylemem gerektiğini düşünüyorum.

TG, Touch and Go anlamına gelir ve Burglar sınıfının kullandıgı bir skilldir, %50 evade şansı verir.

FF: Find Footing anlamına gelmektedir ve burglar sınıfının kullandıgı bir skilldir. Burglara stun ve daze atılmamasının sebebi budur, Aksi halde sadece burglara yardım edersiniz. Burglara stun attığınızda, 1200 ”“ 1800 arası heal atarak, TGyi aktif eder ve %50 evade şansı kazanır. Bir cok wargın benim hayatımı kurtardıgını belirtmek isterim.

LS: Captain sınıfının kullandıgı, ve onu belirli bir süre oldurememenizi sağlayan Last Stand adlı skilin kısa ismidir. Burada sadece onu dotlayarak bırakın, arkasında healer yoksa olecektir.

1v1: 1v1, tahmin ettiğiniz gibi teke tek, ancak bu isim, teketek dövüşün yapıldıgı yere verildiği isimdir. Burası, eğer TA ile HH arasında bir çizgi çizersek, çizginin TA’ya yakın olan kıyı kısımı 1v1 arenasıdır.

Charge: Raid lideri Charge! emri verdiğinde melee oyuncular, rakip raidin üzerine koşar, saldırır. Saldırı emri.

Gank: Burglarların (aynı şekilde wargların) stealthtan saldırmaları anlamına gelir. "Xehanort ganking on Grams" gibi yazılar gördüğünüzde, bilin ki Xehanort bir burglar, ve creep avlıyor.

Lmao, Rofl, Lol: PvMP ile ilgleri olmamalarına rağmen, Ettenmoors'da sık sık duyacağınız kısaltmalar. Gülme efektleri... Lmao > Rofl > Lol denebilir. Lmao, Rofl, Lol gibi de açıklayabiliriz.

Lol: Laugh out loud, yani yüksek sesle gülmek,

Rofl: Rolling On Floor Laughing, yani yerde yuvarlanarak gülmek,

Lmao: Bunu açıklamasam daha iyi olur, ama gülme efekti.

LFR, LFG: Looking for Raid, Looking for Group anlamlarına gelirler. Raid(24) arıyorum, Grup(6) arıyorum demektir.

Tyrant, Captain-General(CG): Keepleri koruyan kişilerdir. Etraflarında 4-5 add bulunur. Tyrant creep, Captain-General ise freeplerin keep koruyucularıdır.

OP: Outpost anlamına gelir.

DoF Delving of Fror anlamına gelir.

Rehberimin sonuna geldik. Artık PvMP ile ilgili birçok şeyi biliyorsunuz. Size Ettenavlaklarında şans dilerim. Bol Renownlar, ve tabii infamyler!

Alıntıdır.

Geri