• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

MaxiGuard Sorular ve Sorunlar

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
5g6lVd.png

maxayrac3.jpg

Merhabalar,

Guardımız ile ilgili bilmek istediklerinizi bu konu altında sorabilirsiniz. Ayrıca kullanıp herhangi bir hata veya sorun ile karşılaşırsanız yine bu konu hakkında bildirebilirsiniz.

Bu konu daha sonra güncellenip Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) ve Cevapları konusunda dönüştürülecektir.

d5d9938392491ac7d448bc2ca0d516c5.gif

Böyle bir komutun eklenmesindeki amaç nedir?

Müslüman olmayabilirsiniz ama bu yaptığınız hiç yakışmadı.

Kendim için söylüyorum, Elhamdülillah Müslümanım.

Kötü düşünmeden önce iyi yönde düşünmeyi hiç denediniz mi? Neden hep yıkıcı ve negatif olmak zorundasınız? Neden herşeyin altında bir art niyet arama gerekliliği duyuyorsunuz?

Müslüman dediğin güzel ahlaklı, iyi niyetli, iyimser, hoşgörülü, anlayışlı değil midir? Ben mi yanlış biliyorum İslam'ı yoksa siz mi? Eğer bu sizin inandığınız şeyler İslam ve Müslümanlıksa ben o dinden değilim, benim İslamım ve Müslümanlığımda böyle şeyler yok.

Sorunuzun cevabına gelince oraya Hristiyan ayini, Budist duası, Hindu tapınması vs yazsaydık daha mı iyi olacaktı? O zaman çıkıpta Müslüman bir ülkede yaşıyoruz bunları yazmanızdaki amaç nedir, gizli bir mesaj mı veriyorsunuz, insanları dinden mi saptırmaya çalışıyorsunuz demez veya düşünmez miydiniz? Bu şahsen benim özellikle yapılmasını istediğim birşey değil ancak kötü niyetle yapılmadığından adım gibi eminim çünkü bu projede birlikte çalıştığımız arkadaşlar son derece düzgün, dürüst, iyi niyetli ve saygılı arkadaşlardır. Aksi takdirde zaten kendileri ile bir araya gelme imkanımız olmazdı.

Arkadaşlar farklı dinlerden bahsetmek yerine Müslümanlıkta yer alan Namaz'dan bahsetmişler bence bu bile bir inceliktir. Yapılan hareket ve kelime birbiri ile birebir örtüşmese de Namazda da secdeye varmak varolduğundan (yapılışları farklı olsa da) çokta aykırı ve sorun edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Gereksiz detaylara takılıp çok fazla gereksiz düşüncelere kapılıyorsunuz. Kafanızdaki o gereksiz düşüncelerin hiç birine sahip değildik bu yapılırken.

İslam hoşgörü dini değildir. İslam kötülüğü hoş görmez. Hristiyan yada Yahudi bir komşunuz olsa, onun inancını hoş göremez, saygı duyamazsınız. Çünkü onlar, Allah'a şirk koşuyorlar. Komşuluk hakkını korursunuz ama onların dinini kabul etmez, onları dost edinemezsiniz. Kaldıki oyun içerisinde zaten misyonerlik, musevilik ve budizm inançlarıyla alakalı objeler, yazılar, görseller, efektler fazlasıyla mevcut. Mesela avrupa karakterlerinin her kullandığı skillde hristiyanlık ve yahudiliği anlatan efecktler var. Bu sadece bir örnekti ve daha yüzlercesi var.
Benim inandığım İslamda böyle şeyler yok dediniz.
İslam, kıldan ince, kılıçtan keskindir ve kimsenin oyuncağı değildir. Namaz, İslamda dinin direğidir. Hafife alınacak, küçümsenecek, oyunlara alet edilecek bir şey değildir.

Bir müslümanın, tahrip oldukları kesin olarak bildirilmiş Tevrat, Zebur ve İncil nüshalarını okuması haramdır. Okuma dışında bakılması bile caiz değildir. Bu fıkhi meseleye göre, yarın kütüphane açıp bu kitapları satmanız nasıl caiz olmayacağı gibi...

İnandım dediğiniz İslam'a göre, içerisinde hükmü kaldırılmış, tahrip edilmiş ve Allah'a şirk koşulan dinlerin bulunduğu bir oyundan para kazanmanız caiz oluyormu?

İslam hoşgörü dini değildir. İslam kötülüğü hoş görmez. Hristiyan yada Yahudi bir komşunuz olsa, onun inancını hoş göremez, saygı duyamazsınız. Çünkü onlar, Allah'a şirk koşuyorlar. Komşuluk hakkını korursunuz ama onların dinini kabul etmez, onları dost edinemezsiniz. Kaldıki oyun içerisinde zaten misyonerlik, musevilik ve budizm inançlarıyla alakalı objeler, yazılar, görseller, efektler fazlasıyla mevcut. Mesela avrupa karakterlerinin her kullandığı skillde hristiyanlık ve yahudiliği anlatan efecktler var. Bu sadece bir örnekti ve daha yüzlercesi var.
İslam, kıldan ince, kılıçtan keskindir ve kimsenin oyuncağı değildir. Namaz, İslamda dinin direğidir. Hafife alınacak, küçümsenecek, oyunlara alet edilecek bir şey değildir.

Bir müslümanın, tahrip oldukları kesin olarak bildirilmiş Tevrat, Zebur ve İncil nüshalarını okuması haramdır. Okuma dışında bakılması bile caiz değildir. Bu fıkhi meseleye göre, yarın kütüphane açıp bu kitapları satmanız nasıl caiz olmayacağı gibi...

İnandım dediğiniz İslam'a göre, içerisinde hükmü kaldırılmış, tahrip edilmiş ve Allah'a şirk koşulan dinlerin bulunduğu bir oyundan para kazanmanız caiz oluyormu?

Okurken kafam bulandı. ee nereye vardık şimdi sonuç ?

Sadece kırmızı ile belirttiğim cümlen aynı dine mensup olmadığımızı kanıtlayan bir cümle.

Ayrıca onların dinini kabul ettiğimizi de nerden çıkardın, böyle birşey yazdığımı hatırlamıyorum. Hoşgörülü davranmak kabul etmek değildir sadece sorunlara sebebiyet vermekten sakınmadır. Her ne kadar dinlerini kabul etmesem de farklı dinlere mensup insanlara hoşgörülü davranırım çünkü boş bir din polemiğine ve çatışmasına girmek istemem. O ne derse desin ben kendi dinimden vazgeçmem ben ne dersem diyim o kendi dininden vazgeçmeyecektir, bu durumda zamanımı boşa harcamam hiç kimseyi bir yere vardırmayacaktır. Allah boş duranı sevmediği gibi zamanını boşa harcayanı da sevmez, onlarla çatışıp boşa zamanımı harcayacağıma hoşgörü gösterir veya görmezden gelir zamanımı daha faydalı bir iş için kullanırım daha iyi.

Kaldıki oyun içerisinde zaten misyonerlik, musevilik ve budizm inançlarıyla alakalı objeler, yazılar, görseller, efektler fazlasıyla mevcut. Mesela avrupa karakterlerinin her kullandığı skillde hristiyanlık ve yahudiliği anlatan efecktler var. Bu sadece bir örnekti ve daha yüzlercesi var.

Bu forumda olduğuna göre, bu forum Silkroad ile doğduğuna göre, senin de bir Silkroad oyuncusu olduğunu veya en az 1 veya birkaç kez oynadığını varsayabilirim değil mi? Peki oyunda tüm bunlar varken dediğin gibi esaslı bir Müslüman isen oyundaki bütün bu dinimize aykırı şeyleri kabullenmiş, höşgörmüş, görmezden gelmiş, müsamaha göstermiş, prim vermiş olmuyor musun? Kullandığın bilgisayarın bütün donanımları, yazılımları Hristiyan ve Yahudi menşei değil mi? Eğer işleri incik cincik edip bu kadar detaya girecek şekilde dört dörtlük bir Müslüman isen ne bu oyun ile ne bu forum, ne kullandığın bilgisayar, ne yazılımlar ne de çevrendeki Yahudu ve Hristiyan üretimi olan bütün şeyler (olmayan birşey yok nerdeyse) ile uzaktan yakından ne direkt ne dolaylı hiç bir alakanın olmaması lazım. Şuan mevcut durumda söylediklerin ve eylemlerin birbiri ile çatışıyor ve ters düşüyor. İşin bu kısmına girersek hiç çıkamayız.

Kimse aksini iddia etmedi bu konuda hemfikiriz. Hemfikir olmadığımız durum bizim namazı hafife almadığımız ve küçümsemediğimiz ama senin tam aksini düşünmen. Aksini düşünmen de ne yazık ki herşeyi kötüye yorman, kötü niyetli ve negatif bir kişiliğin olmasından kaynaklı. Bunun sorumlusu da bizler değiliz kardeşim.

Ben Müslüman olduğumu söyledim, dört dörtlük Müslümanlığın her şartını ve gerekliliğini yerine getirdiğimi asla söylemedim. Çok eksiğim var, temel bazı şeyler hariç öyle çok iyi bir Müslüman olduğumu iddia edemem ama elimden geldiğince iyi bir insan olma konusunda çaba gösteriyorum. Yeterli midir? hayır değildir belki ama en azından birşeyler yapmaya çalışıyorum. Evde boş oturacağıma, kahveye gideceğime, aylak aylak dolaşacağıma ticaret yapıp para kazanıyorum. Hırsızlık yapmıyorum, gasp yapmıyorum, uyuşturucu madde satmıyor veya kullanmaya özendirmiyorum, adam vurmuyorum, kul hakkı yemiyorum, yalan söylemiyorum, zina yapmıyorum vs. uzar gider. Ha belki yaptığım ticaret %100 dinimiz ile uyumlu değildir, bazı yerlerde çatışıyordur ama içinde bulunduğumuz zaman ve imkanlar ile ancak bu kadarı geliyor elimden. Kimse mükemmel değildir ben de değilim kabul ediyorum.

Beni bu kadar sorgularken dönüp bir de kendini sorguladın mı ?

Neyse bu konu uzar gider sonu yok, inan bana son derece yorgunum ve bu boş tartışmayı uzatmak istemiyorum, lütfen anlayış göster uzatmayalım birbirimizin kalbini kırmayalım. Samimi bir şekilde son kez söylüyorum Namazı asla hafife almadık veya küçümsemedik ordan öyle görünüyorsa özür dileriz.

''İslam hoşgörü dini değildir.'' Bunu biraz açar mısınız?

Ekleme.

Oyun dokusunda çeşitli sembolizimleri misyonerlik faliyeti amacıyla kullanılmadığından adım gibi eminim. Tamamen para kazanma amacıyla tasarlanmış bir oyundan ibaret. Kullanılan hikaye ve materyaller sadece amaca yönelik hammaddedir. Ben de bir oyun geliştiriyor olsam ileyebileceğim konular genelde şunlar olur. Mistik dönem, orta çağ ve sanayi devrimi sonrası ütopik ortamlar bunlarda dönemlere ait hikaye materyalleri olur oyun kurgusu ise genelde aynıdır savaş ve güçlü ol. Silkroad'ta bundan fazlası değil.

Son düzenleme:
Sadece kırmızı ile belirttiğim cümlen aynı dine mensup olmadığımızı kanıtlayan bir cümle.

Ayrıca onların dinini kabul ettiğimizi de nerden çıkardın, böyle birşey yazdığımı hatırlamıyorum. Hoşgörülü davranmak kabul etmek değildir sadece sorunlara sebebiyet vermekten sakınmadır. Her ne kadar dinlerini kabul etmesem de farklı dinlere mensup insanlara hoşgörülü davranırım çünkü boş bir din polemiğine ve çatışmasına girmek istemem. O ne derse desin ben kendi dinimden vazgeçmem ben ne dersem diyim o kendi dininden vazgeçmeyecektir, bu durumda zamanımı boşa harcamam hiç kimseyi bir yere vardırmayacaktır. Allah boş duranı sevmediği gibi zamanını boşa harcayanı da sevmez, onlarla çatışıp boşa zamanımı harcayacağıma hoşgörü gösterir veya görmezden gelir zamanımı daha faydalı bir iş için kullanırım daha iyi.

Bu forumda olduğuna göre, bu forum Silkroad ile doğduğuna göre, senin de bir Silkroad oyuncusu olduğunu veya en az 1 veya birkaç kez oynadığını varsayabilirim değil mi? Peki oyunda tüm bunlar varken dediğin gibi esaslı bir Müslüman isen oyundaki bütün bu dinimize aykırı şeyleri kabullenmiş, höşgörmüş, görmezden gelmiş, müsamaha göstermiş olmuyor musun? Eğer işleri incik cincik edip bu kadar detaya girecek şekilde dört dörtlük bir Müslüman isen ne bu oyun ile ne bu forum ile uzaktan yakından ne direkt ne dolaylı hiç bir alakanın olmaması lazım. Şuan mevcut durumda söylediklerin ve eylemlerin birbiri ile çatışıyor ve ters düşüyor.

Kimse aksini iddia etmedi bu konuda hemfikiriz. Hemfikir olmadığımız durum bizim namazı hafife almadığımız ve küçümsemediğimiz ama senin tam aksini düşünmen. Aksini düşünmen de ne yazık ki herşeyi kötüye yorman, kötü niyetli ve negatif bir kişiliğin olmasından kaynaklı. Bunun sorumlusu da bizler değiliz kardeşim.

Ben Müslüman olduğumu söyledim, dört dörtlük Müslümanlığın her şartını ve gerekliliğini yerine getirdiğimi asla söylemedim. Çok eksiğim var, temel bazı şeyler hariç öyle çok iyi bir Müslüman olduğumu iddia edemem ama elimden geldiğince iyi bir insan olma konusunda çaba gösteriyorum. Yeterli midir? hayır değildir belki ama en azından birşeyler yapmaya çalışıyorum. Evde boş oturacağıma, kahveye gideceğime, aylak aylak dolaşacağıma ticaret yapıp para kazanıyorum. Hırsızlık yapmıyorum, gasp yapmıyorum, uyuşturucu madde satmıyor veya kullanmaya özendirmiyorum, adam vurmuyorum, kul hakkı yemiyorum, yalan söylemiyorum, zina yapmıyorum vs. uzar gider. Ha belki yaptığım ticaret %100 dinimiz ile uyumlu değildir, bazı yerlerde çatışıyordur ama içinde bulunduğumuz zaman ve imkanlar ile ancak bu kadarı geliyor elimden. Kimse mükemmel değildir ben de değilim kabul ediyorum.

Beni bu kadar sorgularken dönüp bir de kendini sorguladın mı ?

Neyse bu konu uzar gider sonu yok, inan bana son derece yorgunum ve bu boş tartışmayı uzatmak istemiyorum, lütfen anlayış göster uzatmayalım birbirimizin kalbini kırmayalım. Samimi bir şekilde son kez söylüyorum Namazı asla hafife almadık veya küçümsemedik ordan öyle görünüyorsa özür dileriz.

Kod:

Videoda konuşan kişi Rahmetli Mahmud Esad Coşan Hocaefendi

watch

İstersen şimdi, hangimizin gerçek İslam'a inandığını tekrar gözden geçirelim.

Kod:
[COLOR=#333333]Şuan mevcut durumda söylediklerin ve eylemlerin birbiri ile çatışıyor ve ters düşüyor.[/COLOR]

Önceki mesajımda verdiğim örnekler, aktaracağım metinlerin anlaşılmasını kolaylaştırmak içindi. Mesele hakkında açıklama yapmak istedim ki söylediklerim anlaşılsın. Sizin kabul ettiğinizi kast etmedim zaten. Evet, bende bu oyunu çocukluğumda başlayarak oynamış biriyim ama bende zamanla büyüyor ve olgunlaşıyorum değil mi? Fıtratımız gereği sorguluyor, neye inanıp, neye inanmayacağımı araştırabiliyorum. Benim meselem, önceki mesajımda aktardığım komşuluk ile neredeyse aynı. Hoş görmem, kabul etmem. Zatende oynuyor değilim artık. Sadece gördüğüm bir yanlış mesele hakkında burada konuşuyorum.

Kod:
[COLOR=#333333]Neyse bu konu uzar gider sonu yok, inan bana son derece yorgunum ve bu boş tartışmayı uzatmak istemiyorum, lütfen anlayış göster uzatmayalım birbirimizin kalbini kırmayalım.[/COLOR]

Peki, benim herşeye verecek bir cevabım var. Olmasa, zaten burada bu meseleyi başlatmazdım. Neden başlattığımıda bir hadis-i şerif paylaşarak açıklıyayım. Sağlıcakla kalın.

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.”
(Müslim, İman 78)

Eğer gercek İslamı ıspatlamak hacılara hocalara kaldıysa vay halimize. Tamam o halde senin söylediklerin ve inandıkların çerçevesinde sen gerçek Müslümansın ben değilim. Senin inandığın dine inanmıyorum ben, fakat sorun yok. Senin dinin ve inancın sana, benim dinim ve inancım bana. Ne sen benim amellerimle veya günahlarımla mükafatlandırılıp cezalandırılacaksın ne de ben seninkilerle. işimize bakalım.

Eğer gercek İslamı ıspatlamak hacılara hocalara kaldıysa vay halimize.

Kur'an ve Sünnet e uyan, dışına çıkmayan hocalara Ehli Sünnet hocalar denilir. Videosunu paylaştığım hocaefendi çok kıymetli bir ehli sünnet hocaefendidir. Ömrünü ilme adamış bir hocamı iyi bilecek, yoksa bizler mi?

Biz diyebilmemiz için, ilim sahibi olmamız gerekmez mi?

Kur'an ve Sünnet e uyan, dışına çıkmayan hocalara Ehli Sünnet hocalar denilir. Videosunu paylaştığım hocaefendi çok kıymetli bir ehli sünnet hocaefendidir. Ömrünü ilme adamış bir hocamı iyi bilecek, yoksa bizler mi?

Lütfen guard hizmetinizi kıymetli hocaefendinizden alın veya kendisinin guard sağladığı serverlarda oynayın. İnsanları da saçma sapan konularla meşgul etmeyin.

Ben dinimi hacılardan hocalardan öğrenmem. Kur'an-ı Kerim'deki ilk emir nedir? "OKU" 'dur, o halde ben okuyarak öğrenirim. Dediğin şahsı tanımam etmem. Kendisine karşı herhangi olumlu veya olumssuz bir düşüncem yoktur ancak sonuç itibari ile etten kemikten bir insandır kendisi, doğa üstü bir varlık değildir. İnsan nedir peki? Hataları, kusurları, zayıflıkları ve zaafları olan, mükemmel olmayan bir varlıktır. O halde insanın olduğu her yerde hata olması, kusur olması ihtimali vardır. Bu sebeple ben dinimi kişiler üzerinden öğrenmem. Kitabı esas alırım, olması gereken de budur ama bu çağda hacı da hacı, hoca da hoca sırf bu yüzden tüm İslam ülkeleri cehalet, sefalet, acı, yokluk, adaletsizlik içerisinde sürünüyor. Velhasıl yukarda da bahsettiğim gibi bu konu çok uzar gider. Benim herşeye verecek cevabım var dedin emin ol benim de var ama uzatmak istemiyorum. Sen hocanın videosunu koydun ona karşı koyabilecek bir sürü argümanım var ama koymuyorum, çünkü argo tabirle sidik yarıştırmak istemiyorum biraz dinlenmek ve huzur istiyorum.

Umarım bu konu daha fazla uzamaz. Yukarda yazdıklarım benim düşüncelerim, benim inaçlarım, kesin öyledir veya değildir herkes aynısını düşünecek uygulayacak diye bir kaide yoktur.

Lütfen guard hizmetinizi kıymetli hocaefendinizden alın veya kendisinin guard sağladığı serverlarda oynayın. İnsanları da saçma sapan konularla meşgul etmeyin.

Muhatap aldığım kişi patronunuz. Kendisi, özgürce ifadesini sunuyor. Tabiki, sizinde ifadenizi sunma hakkınız var. Yalnız, ben ne sizin nede bir başkasının müşterisi değilim. Saçma sapan dediğiniz konularla, nasıl olsa bir gün muhatap kalacaksınız. O gün geldiğinde, lütfen beni meşgul etmeyin dersiniz sizde. Teşekkür ederim.

Kimsenin patronu değilim birlikte ortak proje yürütüyoruz. Ve mesajı yazan arkadaş guardı bizzat kodlayan kişi olduğu için, konu guardla ilgili olduğundan son derece haklı ve doğal olarak söz söyleme hakkı vardır.

Muhatap aldığım kişi patronunuz. Kendisi, özgürce ifadesini sunuyor. Tabiki, sizinde ifadenizi sunma hakkınız var. Yalnız, ben ne sizin nede bir başkasının müşterisi değilim. Saçma sapan dediğiniz konularla, nasıl olsa bir gün muhatap kalacaksınız. O gün geldiğinde, lütfen beni meşgul etmeyin dersiniz sizde. Teşekkür ederim.
Komutu ekleyen benim ama siz bilirsiniz. Sorunun özüne dönecek olursak, komutun eklenmesinde herhangi bir amaç güdülmedi, tamamen şahsi keyfim. Yakıştırıp yakıştırmamak sizin kararınız tabii ki ancak çok fazla kaale aldığımı söyleyemeceğim.
Cevabınızı aldığınıza göre farklı bir konuda sorunuz yoksa lütfen daha fazla uzatmayın.

Geri