• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Medieval II: Total War (MII:TW) Çok Oyunculu Ayrıntılı Kuşatma Savaşı Taktikleri

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Medieval 2 Total War Kuşatma Savaşları Rehberi(Çok Oyunculu)

Giriş

M2tw'ın çok oyunculu ile tek oyunculu savaşlarının arasında büyük bir fark vardır.

Tek oyunculu oynamak her zaman daha kolaydır. Çünkü yapay zekayı kandırmak kolaydır. Çok oyunculu oynarken işin zorluğu karşınızdaki rakibin zekasına ve tecrübesine göre değişiklik gösterir. Savunan taraf her zaman daha az paraya ve askere sahip olur.

Biz gelelim asıl konumuza. Zaten böyle yazılar yazma konusunda çok kötüyüm. Fazla uzatıp iyice batırmayayım.

Saldıran Taraf

Her seferinde sabırlı olup düşmanın duvarlarını ve kulelerini yıkmak gerekir. Mermi kısıtlı olduğu için yıkacağınız duvarları ve kuleleri dikkatlice seçmek gerekir. Eğer fortress veya citadele saldırıyorsanız kesinlikle birden fazla top getirmeniz gerekir. Düşman büyük ihtimalle ilk hattı savunmayacaktır. Çünkü ilk hattı savunmak çok daha zordur. Bazı oyuncular ilk hatta birkaç birlik bırakarak blöf yapar. Bu taktikle düşmanın daha çok mermi harcaması hedeflenir. Siz ilerlemeye başladığınız anda askerlerini hemencecik asıl savunma hatlarına çekerler. Blöflere karşı dikkatli olmanız ve 2 süvari birliği bulundurmanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri ise savunanın oyunun başında hisardan dışarı süvari yollamasıdır. Genelde hafif süvari ile uygulanan bu taktik bazen saldıran tarafa çok büyük zararlar verir. Bu taktiğe karşı topçularınızın etrafına saldırı kuleleri yerleştirmeniz topçularınızı iyi bir şekilde koruyacaktır. Topçularınıza ulaşamayan düşman süvarisi verebileceği en büyük zararı vermek için piyadelerinizin üzerine doğru hücum edebilir.

Kuşatma aletlerini kullanmak topları kullanmaktan daha zor ve zararlıdır. Kuşatma aletlerini iterken köylüleri kullanmak çok yararlı bir taktiktir. Bu sayede kaliteli askerleriniz zarar almamış olur. Duvarları ve kuleleri yerle bir ettikten sonra hücum başlar. Hücumlarda önden kaliteli ve yüksek moralli birlikleri yollamak daha yararlıdır. Bir duvar yıkıntısının olduğu yerde iki birlik yığmak gerekir. Tek birlik zayıf kalır. İkiden fazla birlik yollarsanız çok sayıda asker geride kalıcak fakat savaş modunda olduğu için yorulucak ve moral kaybedicektir.

Duvarlara direk hücum etmek yerine piyadeleri duvarların hemen altında bekleterek okçuları yıkıntılardan içeri ateş ettirme taktiği az bilinen ama çok yararlı bir taktiktir. Arbalet ve tatar yayı kullanan üniteleri kullanırsanız düşmanın her birliğini delik deşik edersiniz.(Ciritçilerde işe yarar) Eğer düşman okçularınızı öldürmek için dışarı hücum ederse duvarların altında bekleyen askerlerinizin arasında tost olur.

Venedik, Milan, Papalık gibi ülkeler ile oynuyorsanız kesinlikle moral artıran(Haç, gibi) standartları getirmelisiniz. Hücum sırasında askerlerinize yakın bir şekilde yerleştirmeniz size çok büyük yarar sağlar. Generalinizide adamlarınıza yakın bir şekilde fakat güvenli bir pozisyona koymanız gerekir. Yoksa adamlarınızın moralini yıkmak çok kolay olur. Özellikle düşmanda naffatun varsa. Düşmanın duvarlarını ele geçirdiğinizde okçularınızı duvarlara yerleştirerek düşmanın duvarlarını düşmana karşı kullanabilirsiniz.

Ordu diziliminiz piyade ağırlıklı, en fazla 2 süvari, birden fazla topçu genellikle iki tane, 4 ünite kadarda okçu. Paranıza göre değişiklik gösterebilir.

Savunan Taraf

Piyade ağırlıklı fakat yakın mesafe dövüşlerde etkili olucak birçok okçu almanız gerekir(Ottoman Infantry, Byzantine Guard Archer, Scots Guard gibi). Süvari alıcaksanız en fazla iki tane olmalı. Ve yukarda anlattığım taktiği uygulamalısınız. Başka bir taktik ise süvariyi alıp şehir dışında pozisyon aldırmalısınız. Bu taktiği benden başka uygulayan birini görmedim. 1 alan light cav ile oyunun başında ilk hattaki kuleleri aktif etmek için kullanıyordum. Bu sayede düşmana daha çok mermi harcatıyordum. Fakat saldıranlardan biri bunu fark etti ve içeri ağır süvari yolladı. Bende süvarimi duvar yıkıntısından dışarı yolladım. Düşman ne kadar süre süvarimi kovalasada yetişemedi. Sonunda kovalamacadan vazgeçip hücuma geçti. Bende süvarimi hisara yakın yerde dinlenmesi için bıraktım. Para durumu savunan için 15000, saldıranlar için kişi başına 12500 idi. İki kişiye karşı oynuyordum. Düşmanın sayısı iki katımdı. Crusaders expansion pack ile oynuyorduk. Ben Türkler olarak oynuyordum. Düşman ise Antakya Prensliği ve Kudüs Krallığı idi. 4 naffatun birliğim vardı. Yeniçeriler, dis. Hasham, hashashim, ottoman infantry ve afghan javelinmen ile düşmanı karşılamak için bekliyor idim. Duvarlar yıkıldığında yıkık yerlerin kenarlarındaki yerlere okçularımı aldım.

Düşmanı duvardaki deliklerden geçiyormuyordum. Naffatunlar düşmana hem çok kayıp verdiriyor hemde morallerini bozuyordu. Kudüs krallığının askerleri 1 dakika direnmeden kaçıyor idi. Fakat haç sayesinde imana gelip geri savaşa dönüyorlardı. Bende hafif süvarimi kullanarak kudüse arkadan saldırdım. 200 den fazla kişiyi esir aldılar. Kudüsün ordusuna karşı duvarlardan dışarı fırlayarak ordusunu katlettim. Antakya prensliğinin adını telaffuz edemediğim çift elli kılıç kullanıcıları(oyunun açık ara farkla en iyi birimi). Önüne çıkanları biçiyordu. Naffatunlarımın son mermilerinide onlara fırlattırıyordum. O savaş bittiğinde 3 naffatun, 12 afghan ciritçisi ve generalim ayakta idi. 950 kişi ile 1900 kisiyi duvarlarımdan içeri geçirmedim. Her yerimden terler akıyordu. Hayatımda gördüğüm en yakın savaş idi. Battle replayını aldım. Gmail de duruyor. Vay be. Nereden nereye geldim. Bayaa uzadı bu yazı. İşte bir de dikkat etmeniz gereken şey duvarlar üzerinde okçu bırakmamaktır. Çünkü düşman duvarlarınızı üzerindeki okçular ile beraber yerle bir edebilir. Duvarlar yıkıldıktan sonra okçularınızı duvarı çıkarın. Mızraklı birliklerin savunmalarda pek etkisi yoktur. Mızraklı üniteler en son seçenektir.

Bu rehber nasıl oldu şimdi ben anlamadım. Anılarımı falan anlatmaya başladım. Artık burada bırakayım. İlk defa rehber hazırlıyorum. Hatalarım olabilir. Eksiklerim olabilir. Aklıma gelenleri sonra eklerim. Sizde bildiklerinizi yorumlara anlatında şu gavurları çok oyunculuda haşat edelim.
Unutmadan. Naffatun bir aşktır.

Geri