• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Medieval II: Total War (MII:TW) Ekonomi Taktiği Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

İlk olarak düşman olmadığınız veya potansiyel olarak düşman görmediğiniz her devlete diplomasi yoluyla Ticaret Antlaşması önerin.

1-) İlk olarak yapmamız gerekenleri önemine göre değil de bölgenin jeopolitik konumuna göre sıralayabiliriz.Mesela denize kıyısı bulunmayan örneğin Vienna şehrine benim önceliğim yol yapılmalıdır.Çünkü HRE devleti Avrupa'nın tam ortasında ateşin tam ortasında olan bir devlettir.Yol yapmalıyız ki ticaret yapan halkımız ihracat ve ithalat daha hızlı olsun ayrıca yol yapmak ordularımızın hızını arttırır ve bu da bize büyük bir avantaj sağlar özellikle de HRE gibi ateşin arasında kalmış bir devletseniz.

2-) Jeopolitik konumunuz ne olursa olsun yoldan sonra yapılabilecek en büyük ekonomik yatırım tarımdır.Tarım hem hazinemizi doldururken hem de nüfusumuzu arttırır.Özellikle fotress özelliği olan kalelerde tarıma önem vermelisiniz.Size tarım konusunda şöyle bir taktik verebilirim.Bir kalenin veya şehrin verimliliğini ölçmek için o kalenin veya şehrin yanında boş bir yere sağ tık yapıyoruz ve karşımıza ufak bir yazı çıkar.''High fertility''(Yüksek verim),''Medium fertility''(Orta verim),''Low fertility''(Düşük verim) gibi 3 terim çıkar karşımıza.Ben örnek olarak Caen kalesini örnek aldım ve Caen kalesinin tarım olarak verimliliği yüksek verimmiş.Yani burada tarıma maksimum değer vereceğim ki karşılığı da yüksek gelsin.

3-) Bu ekonomi kaynağı sadece denize kıyısı olan kale ve şehirler için geçerlidir.Limanlar hem ekonomik hem askeri açıdan üretilir benim anlatacağım ekonomik tarafı.Limanlarında kendi aralarında seviyeleri vardır.Unutmayın ticaret antlaşmanız yok denecek kadar 1-2 ülkeyle sınırlıysa limanın ekonomik açıdan size fazla fayda sağlamaz.Bu yüzden rehberin ilk satırlarında da söylediğim gibi Ticaret Antlaşmaları'na önem verin.

4-) Madenler(Mines) size erken dönemde fazla fayda sağlamasa da ilerde oldukça hazineye katkı sağladığını görecekseniz.Tabi ki de önce yol,tarla ve limanlara önem verin.Madenler ilerde size daha çok fayda sağlayacaktır ama temellerini erken dönemde atmaya başlayın.

5-) Yapacağımız ticaret binaları bize çok şey sağlayacaktır.Tüccarlarımız rüşvete daha zor kapılacaklar,ürettiğimiz mallar daha çok tutacak ekonomimiz sürekli olarak artışta olacaktır.

6-) Vergiler ekonominizi doğrudan etkiler.Mutsuz olan şehirden çok vergi alamazsanız.Almaya çalışırsanız sürekli isyan çıkar ve bu ekonominizin ve ülkenizin moralini bozar.O yüzden her şehirden şehir halkının memnun olduğu en yüksek vergi yüksekliğini seçin.Eğer bir şehirden çok vergi almak istiyor ve şehir mutsuzsa örneğin Türkler'i oynuyoruz İstanbul'u yeni aldınız önceden imam gönderip bölgeye İslam'ı yaymamışsanız aldığınızda şehir halkının mutsuzluğu görülecektir ve dolayısıyla sizde fazla vergi alamayacaksınız ama almak istiyorsanız o şehrin garnizonunu bol tutun isyan çıkmasını engelleyin.Fakat buda asker maaşlarını arttıracağı için ekonominizin topuğuna kendiniz sıkmış olacaksınız.

7-) Halkı memnun edin ve daha fazla vergi alın.Bunu fazla anlatmama gerek yok aldığınız şehirde mutluluk veren binalar inşa edin,mensup olduğunuz dini misyonerler aracılığıyla yayın.Böylelikle halk mutlu olacaktır ve şehirde fazla garnizon bulundurmadan yüksek vergi alabilirsiniz.

8-) Tüccarlar sayesinde de ekonomimizi arttırabiliriz ama bu rakam oldukça düşüktür ben sadece iki yere tüccar gönderirim onlarıda çoğu zaman rüşvetlerler bende uğraşmam 2 kuruş için ama dünyada ki iki kaynak size deli gibi para kazandırabilir.Timbuktu bölgesinde Cezayir'in çok güneyinde kalıyor burası bir altın madeni,bir altın madeni daha Zagreb'in Güneydoğusun'da Selanik'in Batısın'dakalıyor bu iki yere göndereceğiniz tüccarlar ekonominizi olumlu etkiler.

Benim söyleyeceklerim bu kadar unuttuğum şeyler varsa affola.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Geri