• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Medieval II: Total War (MII:TW) Reputation - İtibar Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Bu konuya bir açıklık getirmenin zamanı gelmişti...

Oyunda itibarınızı yükseltmenin en iyi yolu, oyunun daha hemen başında belirli devletlerle müttefiklikler kurmaktan geçer. (Savaşa girmeyeceğinizi daha önceden kestirebildiğiniz devletlerden söz ediyorum) Peki, hangi devletlerle savaşma ihtimalimiz daha düşük? Ortak bir sınırı paylaşmadığınız, oyunun başında topraklarınızın kesişmediği ve bu yüzden size saldırma ihtimali diğerlerinden daha düşük olan devletleri seçin...

Birden çok müttefik edindiğiniz durumlarda; ilişki seviyeniz "Immediately" ile telaffuz edilmeye başlandığı an, "gift" seçeneğini kullanarak hediye verin... Bu, ilişkinizi so-so ve üstü seviyelere çıkaracaktır. Daha üstü tercih sebebidir, çünkü reputation'ın (itibarınızın) da daha hızlı yükselmesini/artmasını sağlayacaktır... Bu aşamadan sonra hedefiniz; süper ittifaklıklar kuracağınız ve ilişki seviyenizi perfect (mükemmel) seviyesine yükselteceğiniz ve o seviyede TUTACAĞINIZ devletler bulmak olmalıdır!

ASLA ve ASLA müttefiğiniz olan bir devlete saldırmamalısınız!!! Bir diğer (özellikle dikkat etmeniz gereken) şey de, (müttefiğiniz olmasa dahi) herhangi bir anlaşmazlık anında asla ilk saldıran devlet siz olmamalısınız! Herhangi bir tehdite karşılık vermek için bile olsa "topraklarınıza savaşacağınız devletin birimleri ayak basmadan" misilleme yapmayın! (Ama dikkat edin, bir ya da birkaç kez sınırlarınıza müdahale edilmesine göz yummanız, itibarınızın artması olasılığını "en az"a indirecektir. Yani çok da pasif davranmayın, tuttarlı olun!

Reputation'ı (itibarı) kötü olan devletlerle savaşmaya öncelik verin! Kötü itibarı olan devletlerle savaşmak, sizin itibar kaybetmemenizi sağlayacaktır. "Reputation"ı düşük bir devlete saldırmanın bile size itibar kazandırdığını göreceksiniz. (Tabi o devletle savaş halinde olacaksınız ve savaşı başlatan da karşı taraf olacak). Benim size tavsiyem; misilleme yapmadan önce, size saldırmalarına izin verin. Karşı tarafın size gerçekleştirdiği her saldırı "reputation" ının her seferinde düşmesi anlamına gelir... Ondan sonra gönül rahatlığıyla misilleme de yaparsınız, ağzının payını da verirsiniz...

Kısaca özetleyecek olursam; size saldırmaları durumunda kazanacağınız itibar, onların alacağı en büyük darbe olur!!! Ben bu yolla; bana sadece bir kere saldırdığı halde, saldırdığı andan sonra reputation'ı bir anda "mixed"den "despicable" seviyesine düşen çok devlet gördüm... Tabi benim reputation seviyem yüksekti bana saldırdıklarında... Yani işin özü; yüksek reputation demek, oyunda sizin lehinize bir çok güzel şey olacak demek, avantaj demek!

İtibarınızı arttıran diğer etkenler:

1) İttifaklıklar kurmak ve onları sürdürmek/devam ettirmek,

2) Devletler ile barışçıl ve iyi ilişkiler içerisinde bulunmak,

3) Yüksek "chivalry" kişisel özelliğine sahip faction leader/king/sultan/imparator,

İtibarınızı düşüren etkenler:

1) Devletlere karşı savaşçı politikalar izlemek ve kötü ilişki kurmak,

2) Yüksek "dread" kişisel özelliğine sahip faction leader/king/sultan/imparator (bunun için tavsiyem soy ağacında bulunan aile üyelerini değil de, soy ağacında yer alamaması sebebiyle generallerinize "dread" özelliği kazandırmanız olacaktır).

(En kötüden en iyiye doğru) Reputation derecelerini de aşağıda veriyorum:

- Despicable (Adi/Değersiz)

- Deceitful (Düzenbaz/Hain)

- Very Untrustworthy (Hiç Güvenilmez)

- Untrustworthy (Güvenilmez)

- Dubious (Şüpheli/Kararsız)

- Mixed (Karışık)

- Reliable (İnanılır)

- Very Reliable (Çok İnanılır)

- Trustworthy (Güvenilir)

- Very trustworthy (Çok Güvenilir)

- Immaculate (Adına Leke Sürülmemiş/Kusursuz)

Geri