• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Metalurji ve Malzeme Müh. Hakkında bilgisi olan var mı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Dilky17
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dilky17

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
9 Ocak 2015
Puanı
22
İyi akşamlar , başlıkta belirttiğim bölümü SAÜ de okuyan yada başka bir üniversitede okuyan , mesleği bilen vs var mı ? Ayrıca bu tarz bir konuyu böyle bir forum dışında eğitim ile ilgili hangi forumda açabilirim ?

Not : 200 iq lu birisi inşallah google link atmaz,teşekkürler

Tebrikler. Bende Müh. fakültesinde olan Malzeme Bilimi ve Müh. okuyorum. Sizin bölüm hangi dersleri içeriyor bilgim yok ama üç aşağı beş yukarı benzer dersleri görmemiz muhtemel. Ben Metal, Polimer, Seramik ve Kompozit ( Seramik-Metal, Polimer-Seramik vs. ) Alaşımlı malzemelerin oluşturulmasını, düzenlenmesini, işletilmesini, üretilmesini vs. gördüm. Gerçekten zevkli bir bölüm. Önü çok ama çok açık bir bölüm. Tüm insalığın elinde tuttuğu, dokunduğu, gördüğü cansız varlıklar Malzemecilerin elinden çıkmaktadır öyle söyleyeyim. Ama gönül ister ki daha güzel iş sahaları olsun Türkiye de, fakat şuan bulunan imkanlarla bile muhteşem iş sahaları bulunuyor. Örn. Otomotiv Sanayi, İnşaat sanayi vs. alanlar ülkemizde sıkça kullanılan iş sahaları. İşsiz kalmama gibi bir lüksün yok öyle söyleyeyim. Daha fazla araştırmak yapmak istersen 200 iq lu bir cevap vereyim google dan bakabilirsin :) ( Espri yapayım dedim yanlış anlama )

Bölümünün adı üzerinde bir fikir oluşturacak olursam daha çok metaller üzerine olacak. Ama kompozit malzemelerin yapımını da görebilirsin. Metal prototiplerin tasarlanması, kalıp halinde makineler vasıtası ile ellerinle parçalar oluşturulması, deneysel uygulamalarını göreceksin. Kabataslak anlatım yapıyorum ama hayal edersen ki ediyorsundur, kulağa ve göze hoş gelen bir bölüm olduğunu anlayacaksın. Zorluğu olacaktır ama kendin tasarlıyorsun bu mükemmel bir şey.

Son düzenleme:
Tebrikler. Bende Müh. fakültesinde olan Malzeme Bilimi ve Müh. okuyorum. Sizin bölüm hangi dersleri içeriyor bilgim yok ama üç aşağı beş yukarı benzer dersleri görmemiz muhtemel. Ben Metal, Polimer, Seramik ve Kompozit ( Seramik-Metal, Polimer-Seramik vs. ) Alaşımlı malzemelerin oluşturulmasını, düzenlenmesini, işletilmesini, üretilmesini vs. gördüm. Gerçekten zevkli bir bölüm. Önü çok ama çok açık bir bölüm. Tüm insalığın elinde tuttuğu, dokunduğu, gördüğü cansız varlıklar Malzemecilerin elinden çıkmaktadır öyle söyleyeyim. Ama gönül ister ki daha güzel iş sahaları olsun Türkiye de, fakat şuan bulunan imkanlarla bile muhteşem iş sahaları bulunuyor. Örn. Otomotiv Sanayi, İnşaat sanayi vs. alanlar ülkemizde sıkça kullanılan iş sahaları. İşsiz kalmama gibi bir lüksün yok öyle söyleyeyim. Daha fazla araştırmak yapmak istersen 200 iq lu bir cevap vereyim google dan bakabilirsin :) ( Espri yapayım dedim yanlış anlama )
Teşekkür ederim.Bazı arkadaşlar zorluğundan bahsediyor ama düşünülecek olursa hiçbir bölüm kolay değil yada herhangi bir meslek her işin bir zorluğu var güzel yanları olduğu gibi dersler konusunda sanırım döküm vs var.Ayrıca bir şey sormak istiyorum teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi arasındaki fark tam olarak nedir ? yani kime sorsam yada youtube videolar araştırmalar da yapsam birisi sahada diyor teknoloji fakültesi için sanırım son sınıfta full staj olduğu için yarım dönem mühendislik fakültesi okuyanda beyin vs diyorlar yani bu şekilde tanımlıyorlar.Ayrıca siz kaçıncı sınıfsınız ?

Teşekkür ederim.Bazı arkadaşlar zorluğundan bahsediyor ama düşünülecek olursa hiçbir bölüm kolay değil yada herhangi bir meslek her işin bir zorluğu var güzel yanları olduğu gibi dersler konusunda sanırım döküm vs var.Ayrıca bir şey sormak istiyorum teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi arasındaki fark tam olarak nedir ? yani kime sorsam yada youtube videolar araştırmalar da yapsam birisi sahada diyor teknoloji fakültesi için sanırım son sınıfta full staj olduğu için yarım dönem mühendislik fakültesi okuyanda beyin vs diyorlar yani bu şekilde tanımlıyorlar.Ayrıca siz kaçıncı sınıfsınız ?

Son sınıf öğrencisiyim. Teknoloji fakültesinde evet 2 kere yaz dönemi stajı 60 gün ve son sınıfta yarım dönem staj yapıyorsunuz. Teknoloji fakultesi farkı elbet var, daha çok staj imkanınız var. Ders konusunda pek bilgim yok, karşılaştırma yapamıyorum malesef ama şanslı olduğun kesin teknoloji fakultesi herkes tarafından müh. fakültesinden daha iyi olduğunu düşünüyor. Neye göre tam bilmiyorum ama öyledir muhakkak. Dediğim gibi zor, her bölüm zor mühendislikte, kolay bir mühendislik geçiren kimse olmamıştır bu zamana kadar. İnşallah güzel okul dönemi yaşarsın. İlgili ol derslerinde ve okul döneminde dil bilmiyorsan muhakkak dil öğren.

ben iş alanları kısıtlı diye biliyorum, bir arkadaşım mezun oldu ve şuan bisküvi/çikolata sektöründe pazarlamacı olarak çalışıyor; ama daha fazla bilgim yok. Demir ve diğer metallerin dökümü/kalıbı gibi işler yapıyorlar diye biliyorum

ben iş alanları kısıtlı diye biliyorum, bir arkadaşım mezun oldu ve şuan bisküvi/çikolata sektöründe pazarlamacı olarak çalışıyor; ama daha fazla bilgim yok. Demir ve diğer metallerin dökümü/kalıbı gibi işler yapıyorlar diye biliyorum

Düz bir mühendis olursa tabi ki iş bulamaz. Düzden kasıt hem dil bilecek, bilmese bile yaptığı staj yerlerinde öğrenmeye meyilli bir birey olduğunu gösterecek. Rant kazanacak, çevre edinecek, ağzı laf yapacak, eli marifetli olacak. Bunlar yoksa kim napsın ? Belki bu özellikleri vardır ama sanmıyorum, çok zor bir ihtimal iş bulamaması bu sektörde. Zaten kişi mesleğini çevresine görede de seçmeli. Misal ben 2 farklı yerde staj yaptım, birincisi otomotiv yan sanayi de polimer üzerine, ikincisi karabük demir çelikte yaptım. Benim tercihim polimer üzerine olacaktır, kişiden kişiye değişir. Çünkü çevrem orada.

güzel bölüm aslında, zaten mezun olunca tanıdığın biri varsa okuduğun bölümün pek bir önemi yok. İşi zaten calışmaya başlayınca öğreneceksin

geleceğe oynamak isteyen yazılım mühendisliğine gider , zaten bir bölümde okuyan ( bölüm fark etmez ) kodlama üzerine kendisini geliştirir big datalar üzerinde çalışır.

Geri