• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Mobil İşletim Sistemleri

MustafaKemalist

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
14 Tem 2009
Puanı
11
maxigamelogo.png

Mobil Aygıtlardaki İletişim Sistemleri

10579973.png

Günümüzde kullanılan işletim sistemleri ;

Android OS
Bada OS
iOS
Windows Mobile OS
Windows Phone OS
Symbian OS
webOS
Blackberry OS
Maemo OS
MeeGo OS
Tizen OS
LiMo OS

OS kelimesinin anlamı ' Operating System ' yani işletim sistemidir.

10579973.png

ANDROID OS:
Yapımcısı: Google
En son sürümü: 4.1.1 '' Jelly Bean ''
Bulunduğu markalar: Samsung, HTC, LG, Sony Ericson, Sony, Huawei, Trident, Poly, Reeder, Acer, Motorola, Dell...
Uygulama ortamı: Android Market
Uygulama uzantısı: .apk
Ekran çözünürlükleri: 240x320, 240x400, 320x480, 800x480
Firma Logosu:
android-logo-21-os-lu2300.thumbnail.jpg

Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bir çok cihazda bulunmasının sebebi açık yapılı olmasıdır. İşletim sistemi güncellemeleri için bilgisayar bağlantısına gerek yoktur. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır, bu sebeple diğer işletim sistemlerine göre basit ve sade bir arayüze sahiptir ve kolay bir kullanım sağlar. Ana kullanıcı arabirimi widgetlerın oluşturduğu bekleme ekranıdır. Ayrıca birde menüye sahiptir. Kullanıcılarında kullanabildiği uygulama geliştirme ortamı olan Android SDK bulunur. Bir çok cihazda kullanıldığı için uygulama yönünden zengin bir işletim sistemidir.

10579973.png

BADA OS:
Yapımcısı: Samsung
En son sürümü: 2.0
Bulunduğu markalar: Samsung
Uygulama ortamı: Samsung Apps
Uygulama uzantısı: .app
Ekran çözünürlükleri: 240x400, 800x480
Firma Logosu:
BadaOS.png

Samsung’un kendi cihazlarında kullanmak üzere tasarladığı bu işletim sistemi için yeni diyebiliriz. Arayüzünde ana kullanıcı anabirimini widgetlerın oluşturduğu bekleme ekranı ve bir menüsü bulunmaktadır. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Arayüz varsayılan olarak Samsung'un kendi TouchWiz arayüzü kullanılır. Kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Sadece Samsung'un cihazlarında kullanıldığı için uygulama yönünden fakir diyebiliriz.

10579973.png

iOS:
Yapımcısı: Apple
En son sürümü: 5.1 ( ios 6 test aşamasında )
Bulunduğu markalar: Apple (iPhone, iPod Touch, iPad)
Uygulama ortamı: iTunes
Uygulama uzantısı: .ipa
Ekran çözünürlükleri: 480x320, 960x640
Firma Logosu:
apple_logo.png

Bu konu hakkında fazla söze gerek yok aslında. Kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Mac OS x tabanlıdır. İşletim sistemi güncellemeleri hem telefondan hemde bilgisayardan yapılabilir. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yani kolay kullanım sağlar.

10579973.png

WİNDOWS MOBİLE OS:
Yapımcısı: Microsoft
En son sürümü: 6.5
Bulunduğu markalar: HTC, Samsung, Toshiba, HP...
Uygulama ortamı: Market Place
Uygulama uzantısı: .cab
Ekran çözünürlükleri: 240x320, 240x400, 800x480
Firma Logosu:
WindowsMobile.png

Adındanda anlaşılacağı gibi Windows tabanlı bir işletim sistemidir. Aynı zamanda kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Ancak bilgisayardaki Windows sürümlerinde yapabildiğiniz her şeyi yapamazsınız. Windows Mobile PDA cihazlar için tasarlandığından ve dokunmatik kalem ile yönetildiğinden karmaşık bir arayüzü vardır. Ana kullanıcı arabirimi bekleme ekranıdır. Aynı zamanda birde Başlat Menüsü bulunur. Flash ve Java desteği vardır.

10579973.png

WİNDOWS PHONE OS:

Yapımcısı: Microsoft
En son sürümü: 7.5 (Mango)
Bulunduğu markalar: Nokia, Samsung, LG,...
Uygulama ortamı: Market Place
Uygulama uzantısı: .xap
Ekran çözünürlükleri: 800x480
Firma Logosu:
WindowsPhone.png

Adındanda anlaşılacağı gibi Windows tabanlı bir işletim sistemidir. Windows Mobile gibi kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Ancak yine bilgisayardaki Windows sürümlerinde yapabildiğiniz her şeyi yapamazsınız.Bu işletim sistemi genelde başarısızlıkla sonuçlanan Windows Mobile sürümlerinin dönüm noktasıdır. Dokunmatik arayüz parmak etkileşimi için hazırlandığından arayüzü daha sadedir.Ana kullanıcı arabirimi bekleme ekranıdır. Aynı zamanda birde Başlat Menüsü bulunur. Flash ve Java desteği vardır. Standart ortamda kullanılan uygulama geliştirme seçeneği sunar. İçinde Microsoft Office gibi bilgisayar türevli uygulamalar vardır.

10579973.png

SYMBIAN OS:

Yapımcısı: Nokia (İlk yıllarda Motorola, Nokia, Panasonic, Psion, Samsung, Siemens, Sony Ericsson)
En son sürümü: Symbian^3 (Nokia Belle)
Bulunduğu markalar: Nokia, Samsung, Motorola, Nokia, Panasonic, Psion, Samsung, Siemens, Sony...
Uygulama ortamı: Ovi
Uygulama uzantısı: .sis, .sisx, .jar, .jad
Ekran çözünürlükleri: 128x160, 176x220, 240x320, 320x240, 360x640
Firma Logosu:
Symbian.jpg

Nokia artık işletim sisteminin adında Nokia ismini kullanacaktır. (Örn:Nokia Belle)
Şu anda Symbian'ın tek sahibi Nokia, 2008'de diğer ortaklarından hisselerinin tamamını satın almıştır. Symbian konusu son derece karışıktır ve s40, s60, s80, s90, Uiq gibi bir çok alt dala ayrılır. Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemi tabanlıdır. Flash (Lite) desteği vardır. Son derece karışık olan standart bir uygulama geliştirme ortamı sunar. Ama en eski ve efsanevi işletim sistemi olduğundan uygulama yönünden zengindir. Ancak uygulamalarla ilgili olarak sertifika vb. sorunlar yada nadiren sistemde bazı sorunlar olabilir, ancak CFW ve hack işlemleriyle bu sorunlar çözülebilir. Symbian'ı günümüzde sadece Nokia, kendi cihazlarında kullanmaktadır.

10579973.png

WEB OS:

Yapımcısı: Palm(2010 yılında HP’ye satıldı.)
En son sürümü: 2.0
Bulunduğu markalar: HP, Palm...
Uygulama ortamı: webOS Market
Uygulama uzantısı: -
Ekran çözünürlükleri: -
Firma Logosu:
HPwebOS.png

Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. 1996'dan bu yana varlığını sürdürmektedir ve ilk olarak Palm Pilot'da kullanışmıştır. Kapalı yapılıdır. Hakkında sölenicek pek fazla birşey yoktur. Yaygın olarak kullanılmaz.

10579973.png

BLACKBERRY OS:
Yapımcısı: RIM
En son sürümü: 6.0
Bulunduğu markalar: Blackberry
Uygulama ortamı: App World
Uygulama uzantısı: .jar, .jad
Ekran çözünürlükleri: 240x260, 320x240, 480x360
Firma Logosu:
blackberry_logo.jpeg

Java tabanlı olan ve Blackberry cihazlar için geliştirilmiş kapalı yapılı işletim sistemidir. Akıcı bir arayüze ve bekleme ekrana sahiptir. Uygulama yönünden orta halli bir işletim sistemidir. Kullanıcıların uygulama oluşturabildikleri Blackberry SDK hizmetini sunar. Genel olarak uygulamalar yönünden kötü, ancak internet kullanımı için iyi bir işletim sistemidir. Bu yüzden genelde iş dünyasında tercih edilir.

10579973.png

MAEMO OS:

Yapımcısı: Nokia
En son sürümü: 6.0
Bulunduğu markalar: Nokia
Uygulama uzantısı: .deb
Firma Logosu:
Maemo.png

10579973.png

MEEGO OS:

Yapımcısı: Nokia&İntel
En son sürümü: 1.2(Harmattan)
Bulunduğu markalar: Nokia
Uygulama uzantısı: .deb
Firma Logosu:
large_meego.png

Son düzenleme:
android'in en son sürümü 4.1.1. ios'un son sürümü ise 5.1 ( ios 6 test aşamasında onuda yazabilirsin )

ios telefonlar üzerinden güncellenebilir iphone 4s sahibiyim wi-fi üzerinden güncelleyebiliyorum

4.1.1 '' Jelly Bean '' yazmayı unuttum kusura bakma

android 4.2 oldu bu arada android candırr ne kadar ios kadarda stabil olmasa 4.1 jb ile iosu geçmiş bulunmakta her konuda :D

Baya bir işletim sistemi varmış , açıkcası son 4'ü hiç duymadım ilk defa buradan duyuyorum.

Geri