• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Motor ehliyeti lütfen yardım?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Jokzilla
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Jokzilla

Üye
Aktiflik
K.Tarihi
29 Ocak 2013
Puanı
2
Beyler ben motor ehliyeti almak istiyorum.Ama motor kullanmayı bilmiyorum açık söylim.Nasıl öğrenebilirim,ehliyet nasıl alabilirim ve ne kadar sürer benim ehliyet almam?Bi yardımcı olun lütfen yardımlarınızı bekliyorum.:crw:
Bu arada yaş 18.

Ehliyet kursuna yazılman lazım orada temel bilgilerin aksine sürüş eğitimide alacaksın orada sana kullanmayı öğretirler.Eğitim bittikten sonra yazılı genel bir sınav olacak yer ve mekanı ehliyet kursu sizlere bildirir 3 bölümden sınav olunuyor yanlış hatırlamıyorsam bunlarda alt puan 70 tir 70 in altında alırsan o seneki hakkını kaybedersin seneye tekrar sınava girmen gerekir.Eğer yazılı sınavı geçersen direksiyon sınavı yapılır bir heyet gelir ve aracı nizami kullanıyormusun kurallara uyuyormusun diye seni incelerler buradada puan 70 tir 70 ten aşağı not alırsan yazılı sınavı geçsen dahi o seneki hakkını harcamış olursun ve seneye tekrar gitmen gerekir.Bu kadar ayrıntıda kendini kasmaya gerek yok eğer ehliyet kursundaki derslere katılımın olursa ve dikkatli dinlersen not alıp öğrenirsen yazılı sınavı geçersin.Direksiyonda sıkıntın var sanırım hocandan rica edersin sana muntazaman sürede kullanmayı öğretirler.Ben B sınıf ehliyet sahibiyim otomobil ve kamyonet kullanıyorum 2.5 ay gibi bir sürede ehliyetimi almıştım.Motorsiklet içinde bir arkadaşım katılmıştı kursa tüm sınav tarihleri aynıydı sende bu zaman aralığında motorsiklet ehliyeti alabilirsin.

Merak etme yazılı sınavları geçmek o kadar zor değil. Ben sınavdan sadece 1 gün önce geçmiş senelerde çıkmış sorulara baktım o yetti bana ve gayet rahat geçtim. Pratik sınava gelirsek, pratik sınavda yarı otomatik bir motosikletle sınav oluyorsun ve gerçekten çok kolay bir sınav. Yaklaşık 2 metre aralıklı huniler sıralı motor ile onların arasından geçiyorsun ve sona geldiğinde sekiz çizip geri dönüyorsun geri dönerken biraz hızlanıp sınavı bitiriyorsun. Ayrıca yarı otomatik motor sürmek debriyajlı motor sürmekten kat kat daha kolaydır bu açıdan sıkıntı çekmezsin zor bir şey değil yani.

Hmm peki şu cc olayı nedir onu anlamadım hani 50 cc,125 cc falan yani nedir bu cc? :)

Uzun zamandır motor ehliyeti istiyorum ama araştırmaya vaktim olmadı.Mesela benim ehliyet almam motor öğrenmem vs. ne kadar sürer?Bisiklet sürmede üstüme tanımam baya iyiyim yani denge sorunum yok(birazcık abarttım ama) :D
Kabiliyetliyim yani bu konularda.Biraz bilgilendirirseniz sevinirim.:pro

Uzun zamandır motor ehliyeti istiyorum ama araştırmaya vaktim olmadı.Mesela benim ehliyet almam motor öğrenmem vs. ne kadar sürer?Bisiklet sürmede üstüme tanımam baya iyiyim yani denge sorunum yok(birazcık abarttım ama) :D
Kabiliyetliyim yani bu konularda.Biraz bilgilendirirseniz sevinirim.:pro

Motor sürmek bisiklet sürmeye benzemez bunu söyliyim ben sana ilk ayrıca şehrine göre değişiyor bazı yerler sürmeyi göstermiyor gösterse bile 2 saat falan gösteriyor 2 saatde senin için yeterli olmaz hiç kullanmasını bilmiyen bir kişi için ben 1,800TL Motor aldım düşe kalka öğrendm 1000TL Satıp büyük model satın aldım yani motoru ögrenmek istiyosan bi tane motor almalısın maddi durumun iyi değilse 600 700tl ye 2. el otomatik vites var cup deniliyor onlardan alabilirsin işini görebilir onu süren scotter de kullanır burada scotter ile snava giriş yapıldıgı için konuşuyorum şehrine göre değişir ben hepsinden 100 aldım ama sürüş 97 oldugu için para ödedim oda araba geliyodu durdum yol verdim 1 tane dubayı görmediğimden dolayı :) snavlara gelirsek geçen senelere bakmalısın 5 seneye falan yaklasık 1 2 hafta bakman yeterli ben öyle aldım motoru ögrenmeden trafik e çıkma sakın
trafik canavar"ı dolu :D :D

Sınava kendi motorumla giriliyo heralde? :)

----------

Şehir olarak İstanbul'da oturuyorum bu arada.

Bak mesela bende bir tane 100cc bir tane de 125cc'lik iki motor var. Ben motor sürmeyi ehliyet kursunda öğrenmedim kendim 100cc'lik motor ile öğrendim sen de öyle yapabilirsin. Şu tür bir motor işini görür.

Hmm.Ben bi scooter tarzı bi motor alsam kendim öğrensem tek yapmam gereken ehliyet almak ondan sonra heralde?
Çok soru sordum kafanızı şişirdim ama öğrenip ehliyetide almam lazım en yakın zamanda. :)

----------

Birde motor almak için ehliyet şart mı? :)

Hmm.Ben bi scooter tarzı bi motor alsam kendim öğrensem tek yapmam gereken ehliyet almak ondan sonra heralde?
Çok soru sordum kafanızı şişirdim ama öğrenip ehliyetide almam lazım en yakın zamanda. :)

----------

Birde motor almak için ehliyet şart mı? :)

600 CC VE 1000rr için şart fakat 250 e kadar ehliyet istemiyorlar .

600 CC VE 1000rr için şart fakat 250 e kadar ehliyet istemiyorlar .

Anladım gerçekten çok sağolun yani baya bi sorunumun çözümünü öğrenmiş oldum.Şuan elimde 500 tl kadar bir para var haftaya maaşımı alıcam birleştirip bi ikinci el motor alırım o zaman arkadaşlar var zaten yardımcı olurlar öğrenmememe kursada gerek kalmaz öğrenirim sonra ehliyetimide alırım mis. :D

Anladım gerçekten çok sağolun yani baya bi sorunumun çözümünü öğrenmiş oldum.Şuan elimde 500 tl kadar bir para var haftaya maaşımı alıcam birleştirip bi ikinci el motor alırım o zaman arkadaşlar var zaten yardımcı olurlar öğrenmememe kursada gerek kalmaz öğrenirim sonra ehliyetimide alırım mis. :D

Kesin alırım diye düşünme %60 ehliyet snavını geçemedi onuda belirtiyim kitap a bak gizli buzlanmayı dikkatli oku fazla kitap okuma kafan karışır 2 3 konu seç sonra netten bak hepsine .

Ehliyeti almadan trafiğe çıkmam zaten iyice öğrenirim motoru ehliyetide alırım sonra trafiğe çıkarım.

----------

Kesin alırım diye düşünme %60 ehliyet snavını geçemedi onuda belirtiyim kitap a bak gizli buzlanmayı dikkatli oku fazla kitap okuma kafan karışır 2 3 konu seç sonra netten bak hepsine .
Evet bi yazıda görmüştüm 70 puanın altına ehliyet verilmiyormuş.

Motor almak için ehliyet istemezler. Ama sürmek için 100cc bile olsa gördükleri yerde yersin 800 lirayı.

Motor almak için ehliyet istemezler. Ama sürmek için 100cc bile olsa gördükleri yerde yersin 800 lirayı.
Hmm. 800 lira gerçekten çokmuş. :D

Ya zaten bizim bahçe var motor kullanmak için yeterli alsam bi motor bahçede öğrensem sürmeyi vs. bi sorun olmaz sanırım.

----------

Son bir sorum olcak ilk olarak öğrenme aşamasında vitesli bi motor mu almalıyım vitessiz mi yani hangisinde öğrenmem daha iyi olur?

Hmm. 800 lira gerçekten çokmuş. :D

Ya zaten bizim bahçe var motor kullanmak için yeterli alsam bi motor bahçede öğrensem sürmeyi vs. bi sorun olmaz sanırım.

----------

Son bir sorum olcak ilk olarak öğrenme aşamasında vitesli bi motor mu almalıyım vitessiz mi yani hangisinde öğrenmem daha iyi olur?
Vitesli ama yarı otomatik al debriyajlı alırsan zorlanırsın yukarıda resmini koyduğum türden al yani.

Vitesli ama yarı otomatik al debriyajlı alırsan zorlanırsın yukarıda resmini koyduğum türden al yani.

Yarı otomatikte debriyaj yok yani debriyaja basıp vites attırmak yerine direk vites değiştirebiliyorsun böyle oluyor heralde dimi? :)

Yarı otomatikte debriyaj yok yani debriyaja basıp vites attırmak yerine direk vites değiştirebiliyorsun böyle oluyor heralde dimi? :)

aynen öyle oluyor adıda cup benzin hiç yakmıyor diye biliyorum , + ne 800tl si motoruna plaka alırsna babanın üstüne olursa +300 ordan plakan yoksa plaka 140+ trafik e çıkış 164 +ruhsatsızlıkdan 300+600+Otopark parası bunları düşün :) motordan sogutmıyalım şimdiden :D :D ama durum bu .

Geri