• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
Arkadaşlar siteden bir komşumuz tatile çıktı ve giderken sahip oldukları muhabbet kuşunu bana verdiler, çünkü uzun süre gelmeyeceklerini ve kuşun ölebileceğini söylediler. Daha önce sadece akvaryumda balık besledim, hiç kuş beslemedim ve bakımı hakkında hiç bir fikrim yok. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların lafı çok uzatmadan kısa ve anlaşılır maddeler şeklinde tecrübelerini benimle paylaşmalarını rica ediyorum.

Aklımda olan bazı sorular :

1. Kuşu elime almaya çalıştığımda çok fena ısırıyor, öyleki parmağımı bile kanattı elime almaya korkuyorum :) Bu kuş neden böyle birşey yapıyor ? Böyle yapması normal midir ? Bana bir sıkıntısı var gibi geldi bu sorunu nasıl çözebiliriz ?

2. Kuşu kafesinden çıkarıp içerde gezmesine izin vermeli miyim ? Ola ki pencere açık ve kaçtı gitti, geri gelir mi ?

3. Kuşun yanında kendi yemi (yiyeceği) neyse artık onu da verdiler. Bunun dışında kuşa yiyecek olarak başka birşey vermeli miyim ?

4. Tırnakları uzun olduğu için perdelere falan konduğunda tırnakları oraya takılıyor ve çıkamıyor bir türlü, tırnaklarını kesmeli miyim ? Ne şekilde keseyim ? Ne kadar keseyim ?

5. Ara sıra tüylerini kabartıyor ve sanki soğuktan titriyormuş gibi bir görüntü oluşturuyor, bu normal birşey mi yoksa kuş hastalandı mı ? Hastalandığını nasıl anlarız ?

6. Kafesi ne sıklıkta ne şekilde temizlemem gerekiyor ?

7. Kuşu yıkamam temizlemem gerekir mi ? Hangi aralıklarla ne şekilde yapmalıyım bunu ?

8. Bu kuşa konuşmayı nasıl öğretebilirim ?

9. Eski sahipleri adına Çapkın diyorlardı (Erkek) ama bu isim benim pek hoşuma gitmedi. İsmini değiştirmeli miyim hayvanın kafası karışır mı ? Ve bana bikaç güzel isim önerebilir misiniz ?

10. Bu sorduğum soruların dışında kuş bakımı hakkında bana verebileceğiniz önemli bilgi ve ipuçları nelerdir ?

Meşhur kuşumuzun resmi :)
9v4ggZ.jpg

benim bildiğim bunlar muhabbet etmiyor sadece ötüyor muhabbet edenler papağanlardı. tırnaklarını kesersen o sopanın üstünde durabileceğinden emin değilim.

Abi benin beslediğim muhabbet kuşları da bana alışana kadar çok agresif davrandılar ama alıştıktan sonra kuşu omuzuma koyup beraber televizyon izledik :D

Alıştırma olarak abi krokanlar varya bunların yemine benziyor küçük küçük top top. Onu alıyorsun eline ama un ufak ederek kafesin içine sokuyorsun eline ve bekliyorsun yemelerini bekliyorsun bu sayede eline alışıyorlar elinin ona zarar vermiyeceğini anlıyorlar. Bunu bir kaç sefer yaparsan eline alışacaktır.

Kuşu sakın pencere falan açıksa dışarı salma ama eğer her yer kapalı güvenliyse salabilirsin ama 5-6 gün önermem. İlk önce evi tanıması lazım.

Çok çok uzun değilse tırnaklara bulaşmanı tavsiye etmem çünkü bilir kişinin yapması lazım

Kafes temizlemesi sana bağlı nezaman pis görürsen belli aralıklarla temizle

Bilgilerim bu kadar. Arada bir kuşla konuşursan kendini tanıtırsan ona zarar vermiyeceğini ikna edersen çok iyi anlaşabilirsiniz. Seninle beraber sro bile oynar :D

Bizim evdede aynı kuşdan var abi rengi değişik. :D Soruları cevapliyayım.

1.
Kuşu elime almaya çalıştığımda çok fena ısırıyor, öyleki parmağımı bile kanattı elime almaya korkuyorum :) Bu kuş neden böyle birşey yapıyor ? Böyle yapması normal midir ? Bana bir sıkıntısı var gibi geldi bu sorunu nasıl çözebiliriz ? En az 4 tane kuş besledim hepsi öyle ısırıyor fark eden bir şey olmuyor. :D Kendini korumak amaçlı sonuçda korkuyor kendini korumak istiyor bu yüzden ısırıyodur. Zamanla alışır. :D

2. Kuşu kafesinden çıkarıp içerde gezmesine izin vermeli miyim ? Ola ki pencere açık ve kaçtı gitti, geri gelir mi ? Sakın pencere kapı açık iken dışarı bırakma kaçarsa gelmez. Kapı ve Pencereler kapalı iken dışar çıkart yanlız yakalanması zor olur 3 - 4 gün eve biraz aslışsın ama bırakırsan eğer birazda huysuzsa yakalanması zor olur.

3. Kuşun yanında kendi yemi (yiyeceği) neyse artık onu da verdiler. Bunun dışında kuşa yiyecek olarak başka birşey vermeli miyim ? Ben hiç bir kuşuma kuş yemi harici bir şey vermedim. Yemini birde suyunu tazelesen yeterli.

4. Tırnakları uzun olduğu için perdelere falan konduğunda tırnakları oraya takılıyor ve çıkamıyor bir türlü, tırnaklarını kesmeli miyim ? Ne şekilde keseyim ? Ne kadar keseyim ? Resimde tırnağı fazla uzun gözükmüyor şimdilik kesmesen iyi olur biraz daha uzasın sonuçda her kuşun tırnağı uzun olur takılır.

5. Ara sıra tüylerini kabartıyor ve sanki soğuktan titriyormuş gibi bir görüntü oluşturuyor, bu normal birşey mi yoksa kuş hastalandı mı ? Hastalandığını nasıl anlarız ?
Görüntü olmadığı için bir şey diyemicem başıma hiç gelmedi benimkinde arada kabarıyoda ondada üstünde yem kabuğu filan oluyo onları atmak için kabartıyor.

6. Kafesi ne sıklıkta ne şekilde temizlemem gerekiyor ? 3 günde bir değiştirirsen iyi olur hem kafesde temiz olur Birde kafesin tabanına 1 yaprak gateze kağıdı serersen yada dergi filan temizlemesi daha kolay olur alır atarsın yenisini koyarsın.

7. Kuşu yıkamam temizlemem gerekir mi ?
Hangi aralıklarla ne şekilde yapmalıyım bunu ? Yıkamasan daha iyi olur sonucda kuşun vücudu ne kadar dayanaklı olabilirki yıkadıkdan sonra uşür hasta olur veya daha kötüsü olur.

8. Bu kuşa konuşmayı nasıl öğretebilirim ? Onu şimdiye kadar hep denedimde bende yapamadım :D , ama bir kelimeyi sürekli söylersen yanında onu öğreniyolar diyolardır.

9. Eski sahipleri adına Çapkın diyorlardı (Erkek) ama bu isim benim pek hoşuma gitmedi. İsmini değiştirmeli miyim hayvanın kafası karışır mı ? Ve bana bikaç güzel isim önerebilir misiniz ? Kafası karışabilir zaten zeytin kadar beyni var. :D

10. Bu sorduğum soruların dışında kuş bakımı hakkında bana verebileceğiniz önemli bilgi ve ipuçları nelerdir ? Kafesi Temiz tutmalısın , Yemini Suyunu takip etmelisin kafesi temizlerken onlarıda yenilersen iyi olur çünki yemi yerken kabukları yemin üstünü dolduruyor ve yemler alt tarafda kalıyor onu temizlemen gerek. Dikkat etmen gereken en önemli şey pencere veya kapı açık iken dışarı sakın bırakma. :D

Son düzenleme:
1-Kuş elini ısırabilir çünkü seni tanımıyor olabilir ama sıklıkla eline alacağın zaman artık seni ısırmaz çünkü seni tanır. :)
2-Evet kuşu gezdirmen gerek çünkü kafeste çok kaldıklarında stres yapıp kendı kendilerine ölüyorlar ve haftada en az 4 kere çıkması gerekir ki benim vardı hep dışarıdaydı kendi içieriye giriyordu alıştırmıştım.Pencereyi açık bırakma çünkü kuş, hep ev ortamında gezeceği için evin salonuna veya senin odana nerede besliyorsan orayı bilir ve dışarı uçarsa artık bi fatiha okuyabilirsin. :)
3-Kuşun yemi kendine yeter.O yemlerde vitamini ve minareli bulunur ki fark etmişsindir yemde yeşil mavi tonlu yemlerde vardır.Bunun yanı sıra ekmek verebilirsin. :) Benim kuşlarım benimle kahvaltı yapardı :) omleti beraber yerdik. :)
4-Şimdi muhabbet kuşlarının belirli tırnak uzunlukları vardır o yüzden sana bir şey söyleyemem daha doğrusu görmeden bir şey söyleyemem.Ama sana şunu belirteyim abi zaten tırnakları çok ama çok uzun olursa kuş yürüyemez bunu fark edersin.Uzamış diye hemen keserse, yanlış kesebilirsin derin kesebilirsin ve kuşu sakat bırakma gibi bir durumun söz konusu. :)
5-Kuş kendi tüylerini yolabilir abi bunun sebebi kuşun yeni tüy çıkartmış olmasıdır.Kuşlar titreyebilir sana üşüyor gözükebilir.Ortamın ne soğuk nede sıcak olmasına dikkat et normal olması gerekir.Bunun yanı sıra hasta olduğunu çok basit anlarsın.Omuzuna koyup veya dolaşırken onu izlersin böyle küçük hapşırır muhabbet kuşları.Anla ki o kuş hastalanmıştır ve daha ileri gitmemesi için onların özel ilaçları var suyuna 3 damlatıyorsun kuş için kendine geliyor.Bunları pet shoplarda bulabilirsin abi. :)
6-Kafes temizlemek sana kalmış abi eğer çok kirli olduğunu düşünüyorsan temizlersin ama çok kirli bırakırsan, kuşların atıkları kurt yapar.
7-Her canlı gibi tabi ki kuşlarda suyu sever yıkanmayı sever.Önce şunu belirteyim, kuşu yıkarken asla ama asla sabun veya şampuan gibi köpürtücü şeyler kullanma kuşun mazallah ölür.Muhabbet kuşları çok kolay temizlenir.Eğer kuşu kendin yıkamak istersen bir leğene veya bir kaba onu ayarlamak sana kalmış.Kaba ılık su dolduruyorsun ama soğuk olmasın, sıcakta olmasın ılık olsun.Ilık suda kuşu yerleştir kaba sonra iki parmağınla yavaş yavaş başında aşağıya her tarafına yedirebilirsin şuyu. :) Bunun yanı sıra benim kendi kuşuna şöyle yapardım, dışarı bırakırdım, cam kavanoza suyu koyardım o gidip kendi kendini yıkardı. :) Yani ileride sende alıştırabilirsin. :) vede kuşu yıkadıktan sonra hayluyla hemen ufak ufak kurulamaya başla çünkü rüzgarı yediği anda hastalanır.
8- Muhabbet kuşlarını konuşturmak, eğer yaşı ilerlemişse bu biraz zor olabilir ama imkansız değildir. Demek istediğim yavru iken alıp sürekli yanında ne demesini istiyorsanız tekrarlarsınız o yavru iken o kelimeyi veya sözü kapar.Bunun yanı sıra konuşturmak istersen yanında sürekli demeni istediğin şeyi tekrarla.Mesela; cici baba,cici kuş,şampiyon ümit,babacık,kuşcuk gibi. :)
9-İsminin pek etki edeceğini sanmıyorum.Ben benim kuşuna bıdık diye çağırıdım, lülü diye çağırıdım,fıstık diye çağırıdım hemen tepsini verirdi. :)
10-Kuş bakımı zor görünsede kolaydır abi.İlk eline alırken çekinirsin biraz ürperebilirsin sonuçta tırnakları sana değdiğinde için tuhaf olur ama zamanla öyle alışıyorki insan, mesela atletsiz omuzuna geliyor gülmekten ölüyorsun. :) Ve şu çok önemli muhabbet kuşları gerçekten duygusal hassas hayvanlar.Onları sevmediğinizi düşünürse hemen hasta oluyorlar sessis kalıyorlar hiç ötmüyorlar.O yüzden onu cıkartın parmağınızın üstüne koyup onun kafasını okşayıp güzel sözler söylemeye özen göster abi. :) Eğer bir sorunun olursa ben buradayım. :) yaklaşık bi 7 sene kuş baktım ben. :)

Son düzenleme:
Aklımda olan bazı sorular :

1. Kuşu elime almaya çalıştığımda çok fena ısırıyor, öyleki parmağımı bile kanattı elime almaya korkuyorum :) Bu kuş neden böyle birşey yapıyor ? Böyle yapması normal midir ? Bana bir sıkıntısı var gibi geldi bu sorunu nasıl çözebiliriz ?
Kuşun büyük ihtimal dişi abi fotoğrafdan tam seçemedim ama öyle gözüküyor ısırma sebebi dişi olması biraz daha hırçın olurlar ve çok zor konuşurlar Normaldir sıkıntısı yoktur .. Çözümü ısırsa bile avucunun içine al abi kafasını sev ama bu her günv e 15 saniye şeklinde olsun bu şekilde sana güvenini kazanacaktır en fazla 5 6 gün..
2. Kuşu kafesinden çıkarıp içerde gezmesine izin vermeli miyim ? Ola ki pencere açık ve kaçtı gitti, geri gelir mi ?
Çok tehlikeli kesinlikle yapma derim hele sana alışmamış bir kuş için Dışarı çıkma ihtimalinden fazla perdeleri beyaz ise dışarıya çıkıcam sanıp sert şekilde duvara cama defalarca çarpar ve ölebilir sen alışana kadar böyle birşey yapma ve yaptığında kapı ve pencelere kapalı olsunki rahat yakala .
3. Kuşun yanında kendi yemi (yiyeceği) neyse artık onu da verdiler. Bunun dışında kuşa yiyecek olarak başka birşey vermeli miyim ?
Kuşun yemi kuşun tüm ihtiyaçlarını karşılar ama suyuna arzu edersen vitamin damlaları var alabilirsin onun haricinde taze günlük meyvede koyabılırsın kafese sen yemıyor dıye gorursun ama o ıhıtyacı olanı kadarını yer veya suyunu içer bunu haftada 2 3 kez yapman yeterli marul ve benzeri şeyleri verme ishal olup olur.
4. Tırnakları uzun olduğu için perdelere falan konduğunda tırnakları oraya takılıyor ve çıkamıyor bir türlü, tırnaklarını kesmeli miyim ? Ne şekilde keseyim ? Ne kadar keseyim ?
Tırnaklarını kesmene gerek yok petshopdan gidip 2 3 liraya tüneklere takılan törpülerden alabilirsin bu şekilde tırnakları uzamaz ve kısalır kesmek biraz tehlikeli prof kişiler bile zorlanır kuşda.
normal birşey kabarıyor ve tıtreyıp kendi haline geri donuyor genelde uyandıklarında veya uykusu geldıklerınde aparlar. Hasta olduklarını arkadaki uzun kuyruk aşşğıya doğru indi ise ve kafasını kanat altına sokuyorsa hastadır ..
6. Kafesi ne sıklıkta ne şekilde temizlemem gerekiyor ?
5 6 gün ideal yemini suyunu çıkarıp kuşu guvenlı bır yere koyup kafesi baştan aşşağıya yıkayabilirsin kimyasal birşey değmeden kurutup tekrar koyabilirisn abi

7. Kuşu yıkamam temizlemem gerekir mi ? Hangi aralıklarla ne şekilde yapmalıyım bunu ?
Kuşlara özel yıkanma aparatları var içine ılık su koyarsan o kendi yıkanır petshopdan temin edebilirsin..
8. Bu kuşa konuşmayı nasıl öğretebilirim ?
1. aşama dediğim gibi 15 saniye her gün olmak uzerıne eline avucuna al ve kafasını okşa bu sana guvenını sağlar kafesi televizyon yanına koy sen ılgılenemesen bile televizyondan kapabilir. kısa ve kolay cümleler fısılardan ismi merhaba vb öğrenecektir .
9. Eski sahipleri adına Çapkın diyorlardı (Erkek) ama bu isim benim pek hoşuma gitmedi. İsmini değiştirmeli miyim hayvanın kafası karışır mı ? Ve bana bikaç güzel isim önerebilir misiniz ?
değiştirmemen daha iyi ama değiştirsende sıkıntı olmaz tamamen senin ilgi alakana kalmış birşey çapkını gayet kolay söyleyebilir ona ykaın kelimeleri seç abi
10. Bu sorduğum soruların dışında kuş bakımı hakkında bana verebileceğiniz önemli bilgi ve ipuçları nelerdir ?

Kafesden dışarıya salarken kapı ve penceler mutlaka kapalı olsun ve bırakın kendi uçsun siz panik yaptıkca oda yapacaktır ve devamlı ucmaya calısıp duvara tavana carpacaktır buda kotu bekleyın ortalıgı gorsun dolassın :))
Onun haricinde konuşması için dediğim gibi 15 sanıye kuralı :)) ve kısa ve devamlı cumleyı tekrarlama televizyon yanında kafes bu 3 kural :)
Ve tabiki kafese bir nazarlık .)

Son düzenleme:
Ali babanın bir çiftliği var o piti piti karemela sepeti eşek sıpası :D :D :D bismillah :D

Son düzenleme:
[MENTION=9625]Angelina[/MENTION] [MENTION=201577]Tengri[/MENTION] ikinizede çok teşekkürler, sorularımın hemen hemen hepsine çözüm bulduk ama şu ele alma olayı sıkıntılı hala. Resmen deliyor elimi kanatıyor. Çok vahşi davranıyor. Yani katlanılacak gibi değil :) Yoksa ben öyle küçük bir ısırıkla falan pes edecek biri değilimdir ^^

abi sakın pencere falan açıkken açma kafesini dışarı kaçar gelmez bidaha bitane odaya al kapıyı pencereyi falan kapat orda uçur

@Angelina @Tengri ikinizede çok teşekkürler, sorularımın hemen hemen hepsine çözüm bulduk ama şu ele alma olayı sıkıntılı hala. Resmen deliyor elimi kanatıyor. Çok vahşi davranıyor. Yani katlanılacak gibi değil :) Yoksa ben öyle küçük bir ısırıkla falan pes edecek biri değilimdir ^^
Deri eldiven ve ya elini koruyacak bir şey varsa takıp alışana kadar öyle eline almayı dene beyin bedava :D

Önemli değil. :) her zaman buradayım şahsen. :) Olur öyle ısırmalar hatta elini kafese attığında, gagasını kaldırır dil çıkartır gibi olur bi anda ısırır elini. :D Ama o şuan korkuyor senden senin ona bir şey yapacağını sanıyor ama sen onu eline aldıkta ve o ısırdıkca o hayvan anlıcak ki senin ona bir zararın dokunmuyor artık pes eden o olacaktır ve alışınca var ya kafeste durmaz ciyak ciyak öter seni deli eder sende mecburen dışarı çıkartacaksın ve bu sefer sen pes edeceksin. :D Ve şunu da söyleyeyim eğer erken kalkma gibi bir durum yaşıyorsan artık yaşamayacağını düşünüyorum çünkü bu meretler sabah 6,7 gibi ötmeye, çiftse oynaşmaya başlıyor ve uyutmuyor adamı. :) Şunu da söyleyeyim, baktın artık sana alıştı yanına bir çift al ve bırak ikisi beraber oynasınlar sende izleme keyfini çıkart. :)

Önemli değil. :) her zaman buradayım şahsen. :) Olur öyle ısırmalar hatta elini kafese attığında, gagasını kaldırır dil çıkartır gibi olur bi anda ısırır elini. :D Ama o şuan korkuyor senden senin ona bir şey yapacağını sanıyor ama sen onu eline aldıkta ve o ısırdıkca o hayvan anlıcak ki senin ona bir zararın dokunmuyor artık pes eden o olacaktır ve alışınca var ya kafeste durmaz ciyak ciyak öter seni deli eder sende mecburen dışarı çıkartacaksın ve bu sefer sen pes edeceksin. :D Ve şunu da söyleyeyim eğer erken kalkma gibi bir durum yaşıyorsan artık yaşamayacağını düşünüyorum çünkü bu meretler sabah 6,7 gibi ötmeye, çiftse oynaşmaya başlıyor ve uyutmuyor adamı. :) Şunu da söyleyeyim, baktın artık sana alıştı yanına bir çift al ve bırak ikisi beraber oynasınlar sende izleme keyfini çıkart. :)

Alışana kadar elime alayım elimi delik deşik etsin öyle mi ? Yok ya :D Acıyor be çok fena :grin

Evet sabah çok kafa ütülüyor, değişik değişik sesler çıkarıyor sanki ormanda yaşıyormuşum hissi veriyor. Bazen bağırıyorum sus diyorum korkup susuyor ama bir süre sonra devam ediyor :D

Ona bir arkadaş almayı ben de düşündüm, yanlızlık zor iş :D

Ula beni sabah uyutmuyordu, kalkıp kafasi tekmeliyordum mavi olan şeref siz karşılık veriyordu bana daha çok bağırıyordu. :D tamam lan sus diyordum sen kazandın . :D

Tamam kuşumuzun cinside belli oldu Dişilerin gagaları erkeğe nazaran hatta 2 katı daha çok basıyor erkek muhabbetin ısırığı hiç acıtmaz ama dişilerinki gerçekten felakaet biliyorumm:)

Geri