• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Napoleon: Total War İtalye Seferi Rehberi (NTW)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

İtalya Seferi

Bildiğiniz üzere Napoleonun kariyerinin dönüm noktası denilebilecek bir sefer bu İtalyan seferleri. Napoleon Mısır Seferine gitmeden önce İtalyanın Fethi ile görelendirilmiş ve 30.000 kişilik küçük ordusuna karşın 120.000 kişilik Avusturya ve diğer İtalyan orduları ile savaşmıştır. Başarılıda olmuştur. Benim naçizane rehberlerimde olduğu gibi bu rehberdede sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Başlangıç Stratejisi

Fransızlar ihtilalin ardından gelişmeye çabalamakta ve dört bir yandan savaşa devam etmekte iken bize(Napoleona) çok kısıtlı bir bütçe verilmiş durumda ve biz de bu kısıtlı bütçeyi iyi kullanmalıyız. Zorluk bir tane değil ki ayrıca ordularımızın sayısıda çok az sadece iki kolordumuz bulunmakta ve sadece bir şehrimiz var.

Hiç hız kaybetmeden büyük orduyu (Napoleonun içinde bulunduğu orduyu) hemen Cunco şehrine yollayın ve fethedin. Daha sonra diğer generalin ordusunu Cuncoya garnizon olarak koyalım ve Napolyonun ordusunu şehrin dışına çıkartalım.

Artık Cunco da bizim. Hiç hız kaybetmeden yeni hedefimizi koyuyoruz ve Sardinyayı yenmek için Torino şehrini almalıyız. Napolyonu hemen buraya yolluyoruz zaten Sardinyada buraya asker yığmaya başlamış olacak ve orayıda alıyoruz.(Tabi ki de askeri dehanızın da oyuna katkısı olacak) Tüm bu fetih hareketlerinin yanı sıra küçük binalarıda geliştirmeye özen gösteriyoruz.Bunların ekonomiye katkısı büyüktür. Ayrıca Torino yu aldıktan sonra Sardinya bizle barış imzalayacaktır ve bir husumet çıkarmayacaktır ama pek güvenmeyin bence.

Sardinyanın çoğu şehrini ele geçirdik sadece biri kaldı. Bu da Alplerin altında ulunan bir şehir yüzden pek uğraşmayın deri. Bu sırada askerlerinize takviye edin ve bir devriye ordusu bulundurun bunu küçük binaları korumak için yapıcaksınız. Bu arada Sardinyada kalan Aousto şehrine bir kaç küçük ordu ile sıkıştırabilir ve Vassallık teklif edebilirsiniz.

Evet artık 2.Göreve geldik. Bu görev Milano şehrini almak olacaktır. Bu şehri almak biraz da zekanızla alakalı olacaktır. Mesela ben şöyle yapmıştım; Ordularım ile Milanoya gelmede önce ki iki şehride ele geçirmiştim. Avusturyada hemen ordularını ya ikinci şehire ya da Napolyonun olduğu şehre yönelttecektir sizde saldırmayan orduile arkadan dolaşıp Milanoyu alabilirsiniz ve diğer dört şehiride askersiz bırakan Avusturyanın elinden alabilirsiniz ve bir kaç turda 4 şehir fethedebilirsiniz. Bu dört şehride aldıktan sonra Cenovayı alın ama barışçıl işgal uygulayın. Asker basmayıda unutmayın. İsyanlar içinde tüfekli süvarileri başkentinizden çıkartabilirsiniz.

Sıra geldi Viyanaya doğru ilerlemeye. Yukarıdaki üç şehir size Viyana anahtarlarını veriyor. Burada büyük direnişler ile karşılaşacaksınız ama üstesinden gelirsiniz. Napolyonun full ordusunu iç şehire kilitleyin ve teker teke almaya bakın. Stratejiyi kendiniz bulun ki oyundan zevk alın.

Diplomasi

En büyük düşmanınız Sardinya olacaktır. Ne ona teklif yapın ne de tekliflerni kabul edin. En büyük bir diğer düşmanınız da Avusturya. Bize yardım eli ulaştıracak iki devlet var ama. Lucca ve Tuscany. İlk başlarda bu ki devlet dostunuz olarak iş yapacaktır. Papalık ise Milanoyu felan aldıktan sonra tekliflerde bulunacaktır. Bu teklifi kabul etmek yararımıza. Bir diğer devlet ise Venedik. Düşmanda değil dostda. Fakat Viyana yolunca bulunan toprakları ile askeri geçiş anlaşması imzalanması gerek. Ya taraflı olarak geçiş izni isteyin ve verin kabul etmez isede makul bir paraya anlaşın. Bundan sonrada güçlü bir direnişle karşılaşmazsınız iyi oyunlar.

Geri