• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

OBP İle İlgili Soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Alliance
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Alliance

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
7 Nis 2010
Puanı
138
Beyler ben ygsden barajı geçememiştim, fakat şimdi Ösym'de Obp'nin 315 olduğu yazıyor. Bu puanın bana nasıl yararı olabilir? Yani üniversiteye girerken 315 puanı kullanarak mı gireceğim ? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Edit: Teknik Lise Makine bölümü çıkışlıyım. (meslek lisesi)

Son düzenleme:
obp = orta öğretim başarı puanı
hesabı
dipnoma notu x 5= ...

kısacası sana okuldan gelecek puanın başka bir versiyonu :D ha ne kadar gelicek dersen eğer ygs den 140 ı geçtiysen ön lisans tercih hakkın oluyor ve tercih yapabiliyorsun. meslek lisesi olduğun için kendi alanında (kendi bölümün ve kendi bölümünün ortak dallarındaki bölümlere) tercih yaparken o obp 0.18 ile çarpılıp sana ne kadar puan geldiği görülücek ha eğer kendi bölümün değilde başka bir bölüm tercih edersen o zamanda 0.12 ile çarpılıcak :)

edit ortak bölümün en bariz örneği; ben teknik lise elektronik çıkışlıyım ama mekatronik müh okuyorum gibi :)

not: ortak bölümlerinizi tercih klavuzundan bakabilirsiniz.

Mesela benim OBP 331 kendi bölümümü seçersem 60 puan geliyor başka bölüm seçersem 40 puan böyle :)

Bu arada YGS 1- 195 ( Bİlgisayar ile ilgili ne olursa ) YGS 6 - 219 (Lojistik ) bildiğiniz yerleri bana söylerseniz sevinirim sağlam üniversiteler :)

obp = orta öğretim başarı puanı
hesabı
dipnoma notu x 5= ...

kısacası sana okuldan gelecek puanın başka bir versiyonu :D ha ne kadar gelicek dersen eğer ygs den 140 ı geçtiysen ön lisans tercih hakkın oluyor ve tercih yapabiliyorsun. meslek lisesi olduğun için kendi alanında (kendi bölümün ve kendi bölümünün ortak dallarındaki bölümlere) tercih yaparken o obp 0.18 ile çarpılıp sana ne kadar puan geldiği görülücek ha eğer kendi bölümün değilde başka bir bölüm tercih edersen o zamanda 0.12 ile çarpılıcak :)

edit ortak bölümün en bariz örneği; ben teknik lise elektronik çıkışlıyım ama mekatronik müh okuyorum gibi :)

not: ortak bölümlerinizi tercih klavuzundan bakabilirsiniz.

Yani ben barajı geçememiş olsam dahi, bu obp ile mühendislik Fakültesine girebilir miyim ? Yoksa bu 315 puanı kullanıp 2 yıllıga mi gidebilirim ?

Yani ben barajı geçememiş olsam dahi, bu obp ile mühendislik Fakültesine girebilir miyim ? Yoksa bu 315 puanı kullanıp 2 yıllıga mi gidebilirim ?

mühendislik fakültesi için mf 4 puana bakılıralak gidiliyor ygs 1 ve ygs 2 ile ön lisans yani 2 yıllık bölümleri tercih edebilirsin

Beyler ben ygsden barajı geçememiştim, fakat şimdi Ösym'de Obp'nin 315 olduğu yazıyor. Bu puanın bana nasıl yararı olabilir? Yani üniversiteye girerken 315 puanı kullanarak mı gireceğim ? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Edit: Teknik Lise Makine bölümü çıkışlıyım. (meslek lisesi)

OBP puanı sınavsız geçiş hakkını kullanırken önemli OBP'si yüksek Olanlar Daha öncelikle alınıyor.

OBP puanı sınavsız geçiş hakkını kullanırken önemli OBP'si yüksek Olanlar Daha öncelikle alınıyor.
Mesela somada yaşıyorum, ankarada bir üniversiteye ( 2 yıllık makine bölümüne ) geçerken bu puan dikkate alınacak diyorsun ? Başka bir işe yaramıyor anladığım kadarıyla doğru mudur ?

Mesela somada yaşıyorum, ankarada bir üniversiteye ( 2 yıllık makine bölümüne ) geçerken bu puan dikkate alınacak diyorsun ? Başka bir işe yaramıyor anladığım kadarıyla doğru mudur ?

aynen öyle zaten obp ek puan dır ve senin sıralamanı yükseltir sıralama ne kadar yükselirse o kadar yüksek puanlı bölümlere yerleşebilirsin

2 yıllık geçişlerde öncelik il için tercihler mesela sen somada yaşıyorsan ankarayı tercih edersen 3. plan olursun 1. plandakiler ankara il içi öğrenciler 2. plandakiler iç anadolu bölgesindeki öğrenciler 3. plandakiler de dışardan gelen öğrenciler. sonra bu aşamayı geçince OBP devreye giriyor OBP yüksek olan seçilir sonra bunlardan
yaşça genç olan yani yeni mezun olmuşlar önceliklidir sonra seçimler bitince yerleştirilir.

Geri