• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Otel Yönetim ve Rezervasyon Sistemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan onurgs59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

onurgs59

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
19 Haz 2009
Puanı
504
Proje olarak yapmam gereken bir veritabanı form mevcut. DB Access üstünden yapılması lazım SQL kabul edilmiyor o yüzden yardımınıza ihtiyacım var.
Klasik bir otel yönetim ve rezervasyon sistemi olacak. İlişkiler anahtarlar tablolar vs. tam anlayamadım. Şu şekilde bir db çıkardım ama bağlayamadım.

3 Tablo Mevcut şuanda

Müşteriler
Odalar
Rezervasyonlar

Bunlarla nasıl bir ilişki yapmalıyım yardımcı olabilecek var mı? Ya da yeni bir tablo oluşturmak falan lazım mı Rezerve Odalar gibi?

Access db kullanan erba soft var demosuna vs ulaşabilirsen daha ayrıntılı şekilde planlayabilirsin.

2017 de sql geçmiş eski sürümünü indirmek gerekli

Access bilen yok mu koca forumda ufak bi yardım lazım profesyonel bir şey olmayacak?

Onur, SQL mantığını burada da yürütebilirsin.
Müşteriler tablosunda Primary Key olarak T.C. No belirledin örneğin. Rezervasyon tablosunda bulunan TC. ile Relationship yap. Rezervasyon tablosunda bulunan Oda No'yu Foreign Key atayıp Odalar tablosundaki Oda No ile Relationship yapabilirsin. Kısaca; Müşteriler Tablosu [TC. NO] -> [TC. NO] Rezervasyon Tablosu [ODA NO] -> [ODA NO] Oda Tablosu.

Onur, SQL mantığını burada da yürütebilirsin.
Müşteriler tablosunda Primary Key olarak T.C. No belirledin örneğin. Rezervasyon tablosunda bulunan TC. ile Relationship yap. Rezervasyon tablosunda bulunan Oda No'yu Foreign Key atayıp Odalar tablosundaki Oda No ile Relationship yapabilirsin. Kısaca; Müşteriler Tablosu [TC. NO] -> [TC. NO] Rezervasyon Tablosu [ODA NO] -> [ODA NO] Oda Tablosu.

İlişkileri hallettim de ben bikaç ek özellik yapmaya çalışıyorum ancak prosedür yokmuş accesste o yüzden beceremedim.
Tüm tabloları birbirine bağladım fakat şöyle bir özellik istiyorum. Müşteriler tablosuna Oda girişi yapınca Odalar Tablosunda otomatik durumu "Dolu" olsun. Aynı şekilde silince "Boş" olarak düzelsin . Bunu bir türlü başaramadım.

İlişkileri hallettim de ben bikaç ek özellik yapmaya çalışıyorum ancak prosedür yokmuş accesste o yüzden beceremedim.
Tüm tabloları birbirine bağladım fakat şöyle bir özellik istiyorum. Müşteriler tablosuna Oda girişi yapınca Odalar Tablosunda otomatik durumu "Dolu" olsun. Aynı şekilde silince "Boş" olarak düzelsin . Bunu bir türlü başaramadım.
Bu sorgulamayı Google'da bir araştır. :) Dediğin olay Relationship çünkü.

Araştırınca bir sürü karışık sonuç çıkıyor zaten epey araştırdım da işime yarar bir sonuç yok. Relationship değil olay. Çünkü ilişkiden ziyade Form ile bağlanması gerek. Tüm ilişkiler yapılı durumda birbirine bağlı. Ama formda rezervasyon girince hemen otomatik olarak sonucun değişmesi lazım. Bir tane formum var şuan rezervasyon girince oda durumunu otomatik olarak "Rezerve" yapıyor. Bunu örnek alarak geliştirmeye çalıştım ama beceremedim tablo farklı olduğu için :)

Geri