• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Oyun Bilgisayarı İçin Yardım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Physnx
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Physnx

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
13 Eyl 2014
Puanı
5
Oyuna yönelik bir pc toplamak istiyorum. Görünüşten işlevselliğe kadar herşeye takarım(herkez takar fakat benimkisi biraz daha takıntılı).İşin özü oyuna yönelik dedim fakat çoklu işlem yapan birisiyimdir.Google Chrome'da 10 tane sekme açıp arkada müzik dinleyip oyun aynayan birisiyim.Bunları yaparken zorlanmıycak veri transferleri konusunda bi hayli hızlı olucak bir pc toplamak istiyorum.Ayrıca beni uzun yıllar götürmeli en az 4 yıl.Bütçe limiti 5.000TL ileride birde almak istediğim bi ekran var.Bu arada SLİ falan düşünmüyorum yani tek olsun öyle aşırı hardcore gamer değilim :D

Bütçe 5.000TL dedim ama ne kadar ucuz olursa o kadar iyi.Ayrıca günümü oyunlarla gün etmiyorum oynuyorum fakat max 4-5 saat oda belki.Sadece PC kasmadan takılmadan donmadan işlem yapmak ve oyun oynamak istiyorum olay bu.

2 tane pc var şuanda :

Benim topladığım

07aqmV.png

2. El olan

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-masaustu-hepsi-marka-full-sistem-gercek-performans-203390010/detay/

İstediğim Ekran

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-24-vg248qe-genis-ekran-led-monitor.html#genel-bakis

Nasıl yapmalıyım yardımcı olurmusunuz ?
[MENTION=1]Deepblue[/MENTION]

Gaming notebook düşünürsen iyi önerilerim olur sana.

pc den 2 bin kısıp yine işine yarayacak birşey alabilirsin pc ye oyun için bu kadar para vereceğine 1.5 bin tl verip ps4 al daha çok oyun keyfi yaşarsın

Gaming notebook düşünürsen iyi önerilerim olur sana.

Notebook kullanıyorum ama notebookların bana göre olmadığını anladım.Şuanda Lenovo Z580 var yeni çıkan çoğu oyunu açıyor ve gayet güzel oynatıyor.Bazılarında ufak kasılmalar oluyor fakat yinede iyi.

----------

pc den 2 bin kısıp yine işine yarayacak birşey alabilirsin pc ye oyun için bu kadar para vereceğine 1.5 bin tl verip ps4 al daha çok oyun keyfi yaşarsın

Paralı oyunlar bana sarmaz ayrıca sadece oyun oynamıycam.PC'de warezden indir beleşe ama PS'de öyle değil :)

Ekran kartından biraz kısa bilirsin.Hatta Nvidia yerine AMD almanı tavsiye ederim.Bana göre bir oyun bilgisayarında AMD ekran kartı daha sağlam olur.

Notebook kullanıyorum ama notebookların bana göre olmadığını anladım.Şuanda Lenovo Z580 var yeni çıkan çoğu oyunu açıyor ve gayet güzel oynatıyor.Bazılarında ufak kasılmalar oluyor fakat yinede iyi.

----------

Paralı oyunlar bana sarmaz ayrıca sadece oyun oynamıycam.PC'de warezden indir beleşe ama PS'de öyle değil :)
işte diyorum ki bernde 2.5 bin tl lik pc ile oyunda oynarsın herşeyini yaparsın fazlasıyla yeter. Oyun keyfini de ps4 alarak daha iyi yaşarsın böylece hem çok iyi bir pc ye sahip olursun hemde ps4 e ;)

Ekran kartından biraz kısa bilirsin.Hatta Nvidia yerine AMD almanı tavsiye ederim.Bana göre bir oyun bilgisayarında AMD ekran kartı daha sağlam olur.

Nvidia seçme sebebim hem yazılımsal desteği güncel hem oyun optimizasyonları daha iyi hemde çekirdek ve bellek hızı bu fiyatta ki modellerinden daha yüksek

işte diyorum ki bernde 2.5 bin tl lik pc ile oyunda oynarsın herşeyini yaparsın fazlasıyla yeter. Oyun keyfini de ps4 alarak daha iyi yaşarsın böylece hem çok iyi bir pc ye sahip olursun hemde ps4 e ;)

Sorun PS4 almak değil sorun PS daha önce hiç kullanmadım yani konsol platformlarla hiç aram olmadı pek oynamayı beceremiyorum.2 tür oyun oynuyorum oda araba yarışı ile mortal kombat tarzı oyunlar.Ayrıca oyunlara da ayrıca para vermek istemiyorum yoksa PS4 alırım 2.000TL'ilede güzel bi tv yaslanırım arkama rahat :)

İşlemci AMD seç, ekran kartı ATI. Aradaki performans farkını görmen pek mümkün olmayacaktır ama para farkını baya hissedersin.

Ayrıca Aldığın SSD nin bir üst modeli olan Evo 850 var elimde. Eski laptopumu satıp ultrabook alacaktım. Beğendiğim ultrabookta SSD yoktu ona takmak için aldım ancak istediğim ultrabook hiç yerde stokta olmadığından mecburen başka bir modele yöneldim ve yeni bulduğum modelde zaten SSD varmış. Ultrabooku almadan SSD siparişi vermiştim ve bugün elime ulaştı. Kutusunu daha açmadım. İstersen 370 TL ye verebilirim.

gkgRVL.jpg

İşlemci AMD seç, ekran kartı ATI. Aradaki performans farkını görmen pek mümkün olmayacaktır ama para farkını baya hissedersin.

Ayrıca Aldığın SSD nin bir üst modeli olan Evo 850 var elimde. Eski laptopumu satıp ultrabook alacaktım. Beğendiğim ultrabookta SSD yoktu ona takmak için aldım ancak istediğim ultrabook hiç yerde stokta olmadığından mecburen başka bir modele yöneldim ve yeni bulduğum modelde zaten SSD varmış. Ultrabooku almadan SSD siparişi vermiştim ve bugün elime ulaştı. Kutusunu daha açmadım. İstersen 370 TL ye verebilirim.

gkgRVL.jpg

Başkan 2 tane topladım bu sefer ama birisi aynı fiyata denk geliyor senin SSD'yi alınca

Ucuz olan

Yvya4D.png

İlk Intel'e yakın olan

YvyaqD.png

Evet beyler yardım

Bence kasa için 600 TL masraf yapmana gerek yok. Al 200-300 liralık normal bir kasa her türlü işini görecektir. Veya 100-150 liralık bir kasa al + 200-250 TL lik sağlam bir psu al. Eğer özellikle de kasayı masanın altına koyacaksan vereceğin para boşa ziyan olacaktır. + Sıvı soğutma sistemi ne için gerekli ? Overclock mu yapacaksın ? Normal kullanımda bence sıvı soğutmaya ihtiyaç yok, yine fuzuli bir masraf olduğu kanaatindeyim. Bunların dışında 2. seçtiğin sistem ideal güzel bir sistem.

Bendeki hdd yi almayı düşünüyor musun ? Yoksa sahibinden.com'a ilana koyacağım :)

Sıvı soğutmayı geç overclock yapmıcaksan yada uzun vadede yapmam diyorsan sonunda "k" olan işlemciyide geç anakartta çok fazla psuda gereksiz yüksek watt 970 lerde coil whine ve 3.5 gb vram var vatanın fiyatları biraz piyasanın üstünde diye biliyorum :D Konu hala yaşıyorsa mesajı alıntıla yardımcı olabilirim

Bence kasa için 600 TL masraf yapmana gerek yok. Al 200-300 liralık normal bir kasa her türlü işini görecektir. Veya 100-150 liralık bir kasa al + 200-250 TL lik sağlam bir psu al. Eğer özellikle de kasayı masanın altına koyacaksan vereceğin para boşa ziyan olacaktır. + Sıvı soğutma sistemi ne için gerekli ? Overclock mu yapacaksın ? Normal kullanımda bence sıvı soğutmaya ihtiyaç yok, yine fuzuli bir masraf olduğu kanaatindeyim. Bunların dışında 2. seçtiğin sistem ideal güzel bir sistem.

Bendeki hdd yi almayı düşünüyor musun ? Yoksa sahibinden.com'a ilana koyacağım :)

O.C yapmıycam ama 8350 ısınıyor diye daha çok yükte iken ısınmasın diye haf kasa ve sıvı soğutma seçtim başkan.AMD daha önce hiç kullanmadım o yüzden biraz tırsıyorum hem çok ısınıyor diyorlar hemde intel kadar uzun ömürlü olmadığını söylüyorlar.

SSD'yi alabilirim abi ama sen yinede sahibindene koy beni bekleme benim pc yi ne zaman alıcağım kesin değil yarında olur 1 ay sonrada

Sıvı soğutmayı geç overclock yapmıcaksan yada uzun vadede yapmam diyorsan sonunda "k" olan işlemciyide geç anakartta çok fazla psuda gereksiz yüksek watt 970 lerde coil whine ve 3.5 gb vram var vatanın fiyatları biraz piyasanın üstünde diye biliyorum :D Konu hala yaşıyorsa mesajı alıntıla yardımcı olabilirim

O.C ile pek işim olcağını sanmıyorum bu zamana kadar aramadım bu saatten sonrada arıycağımı düşünmüyorum. Evet 970'lerde coil whine sorunu varmış fakat hepsinde olmadığı için sorun olcağını sanmıyorum hem ne kadar çok ses çıkartabilir ki :) aşırı derece rahatsız edici olmadığını söylüyor bu sorunu yaşayan bazı kişiler. 3.5gb olduğunu bilmiyorumdum ama çok sorun çıkartırmı ki ?

AMD çok ısınıyor lafı 2000 li yıllardan kalma. Öyle birşey kesinlikle yok günümüz AMD işlemcilerinde. 6-7 senedir AMD li sistem kullanıyorum. Sadece stock fan yerine 100 liralık normal bir Thermaltake fan alıp taktım bilgisayara etmediğim işkence kalmıyor ama ısı ile ilgili en ufak bir sıkıntımda olmadı şimdiye kadar. AMD ısınıyor diyenler 2000 li yıllardan kalmışlar kafalarının güncellemeye ihtiyacı var, çok geri kalmışlar ;)

AMD çok ısınıyor lafı 2000 li yıllardan kalma. Öyle birşey kesinlikle yok günümüz AMD işlemcilerinde. 6-7 senedir AMD li sistem kullanıyorum. Sadece stock fan yerine 100 liralık normal bir Thermaltake fan alıp taktım bilgisayara etmediğim işkence kalmıyor ama ısı ile ilgili en ufak bir sıkıntımda olmadı şimdiye kadar. AMD ısınıyor diyenler 2000 li yıllardan kalmışlar kafalarının güncellemeye ihtiyacı var, çok geri kalmışlar ;)

Peki abi çoklu işlemlerde AMD nasıl ? Mesela benim öyle zamanlarım oluyor ki bi yandan chromeda 10 tane sekme açık arkada müzik çalıyor anti-virüste tarama yapıyor o arada da oyun oynuyorum diyelim veya biraz daha üzerini diyelim.Nasıl sonuç verir?Veri aktarım konusunda nasıl bu arada? Bu işlemleri Lenovo z580'de yapıyorum 6 GB Ram - GT635m - i7 3632QM - oyunda bazen tıkanmalar oluyor oyundan çıkıncada diğer herşeyde takılma yavaşlama oluyor.

Birde Ekran kartı var.Ekran kartında neye dikkat etmem lazım ? GB ve Bit'mi yoksa Çekirdek ve Bellek Hızına mı ?

Benim pc deki sekmeleri görenler resmen "ohaaa" diyorlar. Aynı anda 20-30 arası sekme sürekli açık oluyor Chrome üzerinde + Firefox ve Internet Explorerda da bikaç sekme açık oluyor. Word dosyaları + Media Player + Skype + bikaç yabancı mesajlaşma programı + Kaspersky + arasıra Crysis, Call of Duty vs oynuyorum onlarda çoğunlukla altta açık duruyor zaman buldukça girip oynuyorum. Hiç bir sıkıntı yok.

Az önce 27 GB lık Far CRy 4'ü ı herşey açıkkın rardan çıkardım ve D ye kopyaladım kesinlikle hiç bir bayma ve yavaşlama olmadı sistemde. Bir de benim işlemci baya eski AMD Phenom II X6 üretimden kalktı :))

Ekran kartında bit daha önemlidir. GB olarak 2GB son derece yeterlidir. Hoş benim ekran kartım 1 GB ama madem yeni sistem topluyorsun 2 olsun her türlü işini görecektir. Bitide çok kasma 256 bit yeterde artar bile. 500 lere çıkacağım diye gidip uçuk ekran kartları alma parana yazık.

Laptoplar ile masaüstü pc leri kıyaslama hata yaparsın. Laptoplardaki işlemci ve ekran kartları kırpılmış versiyonlardır masaüsütü kadar performans vermezler. Dün şu ultrabooku aldım : http://www.mormani.com/asus-ux303ln...10u-8gb-256gb-ssd-133-inc-ultrabook/p_256249/

Bunda ve kendi 4-5 senelik masaüsütü pc imde benchmark testi yaptım benim yıllanmış pc testlerde bu ultrabooku 2 ye katladı tam anlamı ile.

Benim pc deki sekmeleri görenler resmen "ohaaa" diyorlar. Aynı anda 20-30 arası sekme sürekli açık oluyor Chrome üzerinde + Firefox ve Internet Explorerda da bikaç sekme açık oluyor. Word dosyaları + Media Player + Skype + bikaç yabancı mesajlaşma programı + Kaspersky + arasıra Crysis, Call of Duty vs oynuyorum onlarda çoğunlukla altta açık duruyor zaman buldukça girip oynuyorum. Hiç bir sıkıntı yok.

Az önce 27 GB lık Far CRy 4'ü ı herşey açıkkın rardan çıkardım ve D ye kopyaladım kesinlikle hiç bir bayma ve yavaşlama olmadı sistemde. Bir de benim işlemci baya eski AMD Phenom II X6 üretimden kalktı :))

Ekran kartında bit daha önemlidir. GB olarak 2GB son derece yeterlidir. Hoş benim ekran kartım 1 GB ama madem yeni sistem topluyorsun 2 olsun her türlü işini görecektir. Bitide çok kasma 256 bit yeterde artar bile. 500 lere çıkacağım diye gidip uçuk ekran kartları alma parana yazık.

Laptoplar ile masaüstü pc leri kıyaslama hata yaparsın. Laptoplardaki işlemci ve ekran kartları kırpılmış versiyonlardır masaüsütü kadar performans vermezler. Dün şu ultrabooku aldım : ASUS UX303LN-C4089H Intel Core i5-4210U 8GB 256GB SSD 13.3 inç Ultrabook

Bunda ve kendi 4-5 senelik masaüsütü pc imde benchmark testi yaptım benim yıllanmış pc testlerde bu ultrabooku 2 ye katladı tam anlamı ile.

Abi ekran kartı tavsiyesi lazım.

Geri