• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Oyun Oynarken Bilgisayarınız Donmasın (FPS Arttırma)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan menelan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

menelan

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
5 May 2009
Puanı
122
maxigamebanner4.png

Merhaba arkadaşlar, başlıkta Zula olarak belirttim ancak bu ayarlamaların çoğu ile tüm oyunlarınızda gözle görülür FPS artışı görürsünüz. Artık herkesin Windows 10 kullandığını da varsayarak anlatıyorum:

1) Masaüstünüzdeki simgeleri azaltın. Çoğu kişi masaüstüne ne bulursa atıyor ve uzunca bir süre silmiyor. Bu simgelerin çok olması,masaüstünün her defasında geç yüklenmesine ve alt-tab kombinasyonunda geçiş süresini uzatır. Bu yüzden masaüstünüzde gereksiz ne kadar dosya varsa; silin,taşıyın veya tek klasörün içine yerleştirin.

2) Masaüstü duvarkağıdınızı yüksek kalitelerde fotoğraf seçmek yerine tek renkten oluşan bir şekilde kullanın. Bunun için Masaüstünde sağ tıklayın>Kişiselleştir> Arka plan başlığı altında Düz Renk seçeneğini tıklayın

3) Windows 10’da Odaklanma Yardımı diye bir özellik var. Bu özellik, bazı oyunlarda masaüstüne indirince siyah ekrana neden olmaktadır. Bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için başlat menüsüne Odaklanma Yardımı Ayarları yazın ve açık olan her şeyi kapatın. Olması gereken şekli aşağıdaki resimde görebilirsiniz.
rMCvW6.png

4) Bilgisayar ilk açıldığında varsayılan şekilde otomatik olarak açılan gereksiz uygulamaları kapatın. Bunun içinCtrl + Alt + Delete kombinasyonuna basın ve Görev Yöneticisini seçin. Açılan ekrandan Başlangıç sekmesine gelin. Burada gereksiz olan uygulamaların üzerine sağ tıklayarak devre dışı bırak seçeneğine basın. Örnek olması açısından alta kendi ekranımın resmini bırakıyorum.
rMCGnv.png

5) Bu madde Nvidia ekran kartlarına sahip olanlar için geçerli. Burada yapacağımız değişikliklerle beraber gözle görülür artışı farkedeceksiniz. Masaüstünde boş bir yerde sağ tıklayıp Nvidia Denetim Masası seçeneğine basın. PhysX Yapılandırması sekmesine gelin. Burada PhysX İşlemcisini Seçin başlığı altında dahili ve harici (eğer varsa) ekran kartlarınızı gösterir. Buradan harici olan ekran kartı modelinizi seçin. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi ben kendi harici ekran kartım olan GT 635M’i seçtim.

rMCpF0.png

5.1) 3D Ayarlarının Yönetilmesi sekmesine gelin. Bizim için asıl performans arttırıcı olan kısım burası. Tercih Edilen Grafik İşlemci başlığı altından Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisini seçin. Ardından aşağıdaki ayarlamaları sırasıyla uygulayın.

• [*=left]Kenar Yumuşatma – Mod : KAPALI
    [*=left]Cuda – GPU’lar : Mevcut ekran kartı modelinizi seçin.
    [*=left]OpenGL ile görüntü oluşturma GPU’su : Mevcut ekran kartı modelinizi seçin.
    [*=left]Güç Yönetim Modu: Maksimum Performansı Tercih Et
    [*=left]Doku Süzme Kalite : Yüksek Performans
    [*=left]Doku Süzme : Trilineer optimizasyon: KAPALI
    [*=left]Bağlantılı Optimizasyon: KAPALI

5.2) Görüntü Ayarlarını Önayarla Yap sekmesine gelin. Burada “Benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver” maddesini seçelim ve ibreyi sol tarafa Performansa doğru kaydıralım ve uygulayalım. Yani aşağıdaki resimdeki şekilde gibi olacaktır.
rMNite.png

6) Başlat menüsünden çalıştır yazıp girelim. (ctrl + r komutu ile de açılabilir) çalıştır ekranına %temp% yazın ve açılan klasörde silinebilen her şeyi silin. Bunlar bilgisayardaki geçici dosyalardır.

7) Windows 10’un oyun modunu aktif edin. Bunun için başlat menüsüne Oyun modu ayarları yazalım ve girelim. Açılan ekrandan oyun modunu açık yapalım. Yani aşağıdaki resimdeki gibi ayarlayalım.
rMCBBY.png

7.1) Aktif ettikten sonra sağ tarafta Grafik Ayarları sekmesini göreceksiniz. Buna basalım.
rMCsSq.png

Karşımıza şöyle bir ekran gelecek:

rMChfP.png

7.2) Bu ekrandan göz at butonuna basarak oynayacağımız oyunun launcherini seçelim. Seçtikten sonra Göz At butonunun altında oyunun simgesini göreceksiniz. Bu simgeye basınca alt tarafta seçenekler ve kaldır butonları belirecek. Seçeneklere basıp yüksek performansı seçin. Yani şu şekilde olacak:
rMCNjt.png

8) Arkaplanda açık olan metro uygulamalarının çoğu bilgisayarı yormaktadır. Bunları kapatmak yararınıza olacaktır. Bunun için başlat menüsüne gizlilik ayarları yazıp girelim. Sol taraftaki sekmelerde Uygulama İzinleri başlığı altında Arka Plan Uygulamaları sekmesini göreceksiniz. Buna basıp girelim ve en üstte uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver başlığının altındaki kutucuğu kapalı hale getirelim. Yani şu şekilde olacak:
rMCOWc.png

9) Güç planı da bilgisayarın performansına etki eden bir diğer faktördür. Özellikle notebooklarda güç tasarrufu moduna otomatik olarak geçebilmekte ve bu da bilgisayarın performansının düşmesine yol açmaktadır. Bunun için yine başlat menüsüne Güç ve uyku ayarları yazıp girelim. Açılan ekrandan sağ taraftaki ek güç ayarları yazan sekmeye tıklayalım.
rMCXPR.png

9.1) Açılan ekranda sol tarafta Güç planı oluştur sekmesine tıklayalım.
rMCcYe.png

9.2) Açılan ekrandan Yüksek Performansı seçip ileri diyelim. Ardından Oluştura basalım.
rMCgzN.png

Rehberin sonuna geldik. Buraya kadar başarılı bir şekilde yaptıysanız gözle görülür şekilde FPS artışını göreceksiniz.​

Son düzenleme:
Geri