• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

PayPal

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Prograf
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Prograf

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
2 Haz 2010
Puanı
59
Selamlar , şimdi ben PayPal hesabı açtım ama nedir nasıl çalışır kafam çok almadı ve bir kaç şey danışmak istiyorum.

1)PayPal hesabıma kredi kartımı onaylattım.Şimdi benim bakiyem 3TL.Ben nasıl bakiye yüklerim?

2)PayPal ile ödeme yapmak istediğimde diyelim ki bakiyem yetersiz , internette şöyle birşey okudum; paypal kalanını karttan kendiliğinden çekiyor.Yani hesabımda 5TL var , 10TL lik birşey almak istediğimde eksik olan 5 TL yi otomatik olarak kartımdan çekiyor-muş.Bu doğrumu ? Doğru ise bunu iptal etmenin veya sınırlamanın imkanı var mıdır?

Üçüncü olarak diyelim ki benim birde banka hesabım var.Ben bu banka hesabından para aktarabiliyor muyum PayPal hesabıma ? ve eğer paypal otomatik olarak eksik bakiyede ödeme çekiyorsa , ödemenin banka hesabımdan çekilmesini sağlayabiliyor muyum?

PayPal kullanan bilgili kişilerin yardımına muhtacım:rbk::rbk::rbk:

1. Bakiye yüklemene gerek yok ve yükleme de sakın. Paypala yükelenen bakiye sadece Türkiye'de hizmet veren websitelerinde kullanılabilir. Paypal bakiyesi ile hiç bir yabancı veya dış kaynaklı siteden alışveriş yapamazsın.

2. Paypal ile birşey almak istediğinde eğer alışveriş yaptığın yer Türkiye'de ise önce Paypal bakiyesinden çekmeye çalışır, bakiye yetersizse kredi kartından çeker. Yarısını bakiyeden yarısını karttan çekme durumu yok. Site yabancı ise direk karttan çeker.

3. Ödemenin direk banka hesabından çekilmesini sağlayamazsın. Hatta hiç bir şekilde bankadan Paypal hesabına para ekleyemezsin. Tam tersini yapabilirsin, Paypal hesabındaki bakiyeyi banka hesabına çekebilirsin.

Yani kısaca Paypalı her yerde sıkıntısız kullanmak istiyorsan Paypal'a bakiye yüklemeyi ve banka hesabı ile işlem yapmayı unutacaksın. Paypal hesabına kredi kartını veya sanal kartını atayıp işlemlerin direk karttan geçrekleşmesini sağlayacaksın.

@GoldenBoy__

1. Bakiye yüklemene gerek yok ve yükleme de sakın. Paypala yükelenen bakiye sadece Türkiye'de hizmet veren websitelerinde kullanılabilir. Paypal bakiyesi ile hiç bir yabancı veya dış kaynaklı siteden alışveriş yapamazsın.

2. Paypal ile birşey almak istediğinde eğer alışveriş yaptığın yer Türkiye'de ise önce Paypal bakiyesinden çekmeye çalışır, bakiye yetersizse kredi kartından çeker. Yarısını bakiyeden yarısını karttan çekme durumu yok. Site yabancı ise direk karttan çeker.

3. Ödemenin direk banka hesabından çekilmesini sağlayamazsın. Hatta hiç bir şekilde bankadan Paypal hesabına para ekleyemezsin. Tam tersini yapabilirsin, Paypal hesabındaki bakiyeyi banka hesabına çekebilirsin.

Yani kısaca Paypalı her yerde sıkıntısız kullanmak istiyorsan Paypal'a bakiye yüklemeyi ve banka hesabı ile işlem yapmayı unutacaksın. Paypal hesabına kredi kartını veya sanal kartını atayıp işlemlerin direk karttan geçrekleşmesini sağlayacaksın.

@GoldenBoy__

Cevapların için teşekkürler abi , sormaya devam o zaman ;

Benim ilk mesajda verdiğim meblağ örnekti , yani yarı yarıya falan demek istemedim.3TL var ve 8 TL lazım 5'ini karttan çeker mi diye sormak istedim.

Şimdi tamam diyelim PayPal'a bakiye yüklemedim alışveriş yapmak istediğimde kartımdan direk olarak çekicek ancak şöyle birşeyde var : benim kartımda ki limit biraz yüksek bu nedenle tedirgin oldum.Yani PayPal hesabım giderse kartımdan tüm paramı çekip bir yere aktarabilir mi ? Mesela tekrar paypal üstünden kendi hesabına ?

Buna çözüm olarak sanal kart önericeksin muhtemelen : ben sanal kartımı kabul ettiremedim PayPal'a nasıl olucak o iş?Acaba sanal kartı kabul etmiyor mu?

----------

+++

Bakiyem yoksa direk karttan çeker Türkiye içi veya dışı farketmez.Peki ya diyelim ben Dolar üstünden birşey alıcam yada Euro. O zaman paypal otomatikmen kuru çeviriyor mu yoksa alamıyor muyum?

Söylediğim gibi yarısını ordan yarısını burdan çekme olayı yok. Türkiyedeki bir siteden alışveriş yapıyorsan bakiyen yeterliyse bakiyeden çeker. Bakiye yetersizse tamamını karttan çeker. Yurtdışındaki bir yerden alışveriş yapıyorsan bakiyeye hiç bakmaz direk karttan çeker.

Paypal hesabın birilerinin eline geçerse elbette söylediğin durumlar yaşanabilir. Böyle bir durumda Paypal'a itirazda bulunursun kanıt falan sunarsın bir ihtimal iade yaparlar ama bunlar çok zahmetli ve kesinliği olmayan şeyler, Paypal ın ipi ile kuyuya inmemek lazım. Bu durumdan korkuyorsan tek çözüm senin de söylediğin gibi sanal kart. Diğer bankaların sanal kartlarını bilmiyorum ama Garanti bankasının sanal kartı çok güzel çalışıyor Paypal'da. + Garanti den sanal kart almak için normal bir kredi kartının olmasına gerek yok. Bir garanti hesabı açman yeterli.

Söylediğim gibi yarısını ordan yarısını burdan çekme olayı yok. Türkiyedeki bir siteden alışveriş yapıyorsan bakiyen yeterliyse bakiyeden çeker. Bakiye yetersizse tamamını karttan çeker. Yurtdışındaki bir yerden alışveriş yapıyorsan bakiyeye hiç bakmaz direk karttan çeker.

Paypal hesabın birilerinin eline geçerse elbette söylediğin durumlar yaşanabilir. Böyle bir durumda Paypal'a itirazda bulunursun kanıt falan sunarsın bir ihtimal iade yaparlar ama bunlar çok zahmetli ve kesinliği olmayan şeyler, Paypal ın ipi ile kuyuya inmemek lazım. Bu durumdan korkuyorsan tek çözüm senin de söylediğin gibi sanal kart. Diğer bankaların sanal kartlarını bilmiyorum ama Garanti bankasının sanal kartı çok güzel çalışıyor Paypal'da. + Garanti den sanal kart almak için normal bir kredi kartının olmasına gerek yok. Bir garanti hesabı açman yeterli.

Tekrar teşekkürler cevap için.Bu sanal kart olayını çözüme kavuşturucam Yapı Kred play kart kullanıyorum öğrenciyim diye.Peki diyelim banka hesabımı da başka bir bankadan açtım.Kredi kartım yapı kredi , banka hesabım Garanti.Sorun olur mu?Paypal'dan bana gelen ödemeyi banka hesabımdan çekebiliyorum değil mi?

Birde döviz konusunda bir yorumda bulunmadın gözünden kaçmış olma ihtimaline karşı tekrar hatırlatmak istedim.Alışveriş yapıcağım kur döviz kuru.Kredi kartım TL bazında bu nasıl halloluyor?PayPal kendiliğinden hallediyor mu?Hallediyorsa kaçtan çevirdiğini önceden öğrenme imkanımız var mıdır?

Bankanın ve kartın farklı olması bir sorun teşkil etmiyor. istediğin karttan alışveriş yapabilir, istediğin banka hesabına para çekebilirsin.

Döviz kuru da önemli değil, Paypal işlem esnasında otomatikmen çeviriyor para birimlerini. Misal senin kartından TL çekilir ama ödeme yaptığın yere oranın kabul ettiği birim ne ise o şekilde ödeme yapar Paypal.

Kuru kaçtan çeviriyorlar ben de bilmiyorum. Bir iki işlem yapıp hesaplama yapabilirsin.

Bankanın ve kartın farklı olması bir sorun teşkil etmiyor. istediğin karttan alışveriş yapabilir, istediğin banka hesabına para çekebilirsin.

Döviz kuru da önemli değil, Paypal işlem esnasında otomatikmen çeviriyor para birimlerini. Misal senin kartından TL çekilir ama ödeme yaptığın yere oranın kabul ettiği birim ne ise o şekilde ödeme yapar Paypal.

Bugün çok yordum seni , teşekkürler tekrardan.Sanal kart olayını hallettim.Artık sanal kartım bağlı ve ana kartımı kaldırdım.Sanal kartımada limit tanımadığım sürece güvendeyim diyebilirim.

PayPal üzerinden , yine paypal'da hesabı olan birine para yollayabiliyorum galiba?Birde paypal üzerinden başkasının banka hesabına para aktarmak istersem , önce paypal'a , ordan istediğim kişinin banka hesabına atarsam kesim ücreti alınır mı?

Limit olmayınca sıkıntı yok, işlem yapılamaz.

Paypal üzerinden sadece Paypal'ı olan birine para gönderebilirsin (Paypal hesabına) veya sadece kendi banka hesabına para çekebilirsin. Paypal üzerinden direk başkasının banka hesabına para gönderemezsin.

Birinin banka hesabına para göndermek istiyorsan direk kendi banka hesabından gönder. Paypal üzerinden zaten başkasının banka hesabına para gönderilemiyor, paypal hesabına göndereyim dersen yine kur farkıydı, komisyondu şuydu buydu derken çok zararlı çıkarsın.

Paypalın kullanım amacı Paypal kabul eden yerlerden alışveriş yapmaktır. Para göndermek için pek kârlı bir yol değil Paypal.

Sen büyüksün abi , teşekkürler her şey için.
[MENTION=1]Deepblue[/MENTION]

Birde PayPal için konu açalım bari bilgilenmişken , hangi bölüme açılması gerekiyor?

Estağfurullah, her zaman elimizden geldiğince herkese yardımcı olmak isteriz.

Off topic uygun konu açmak için. Paypal için uygun pek bölümümüz yok.

Paypal nakit kart alabilirsin migrosda satılıyor ve teb atmsinden para yatırıp çekebiliyorsun mastercard yerine geçer heryerde kullanabilirsin

Paypal nakit kart alabilirsin migrosda satılıyor ve teb atmsinden para yatırıp çekebiliyorsun mastercard yerine geçer heryerde kullanabilirsin

O kartın tek espirisi Paypal bakiyendeki parayı hızlı bir şekilde çekmek. Eğer sık sık paypalden ödeme almayan birisi iseniz o kartın size hiç bir faydası yok. Zaten paypal bakiyesi ile her yerde alışveriş yapılmıyor, Paypal hesabına para yükleyip ne yapacaksın bu durumda. Sadece Türkiyedeki sitelerde kullanılabiliyor o bakiye. Her yerden alışveriş yapmak isteyen birisi için kredi kartı veya sanal kart şart.

O kartın tek espirisi Paypal bakiyendeki parayı hızlı bir şekilde çekmek. Eğer sık sık paypalden ödeme almayan birisi iseniz o kartın size hiç bir faydası yok. Zaten paypal bakiyesi ile her yerde alışveriş yapılmıyor, Paypal hesabına para yükleyip ne yapacaksın bu durumda. Sadece Türkiyedeki sitelerde kullanılabiliyor o bakiye. Her yerden alışveriş yapmak isteyen birisi için kredi kartı veya sanal kart şart.

Bende onun için kullaniyorum zaten Türkiye deki internet sitelerinden alisveris ve oyun içi satin alma.Bu arada sanal kart dedigin nedir abi

Bende onun için kullaniyorum zaten Türkiye deki internet sitelerinden alisveris ve oyun içi satin alma.Bu arada sanal kart dedigin nedir abi

Sanal kart , kredi kartı bilgilerini güvende tutmak için sadece sanal olarak var olan bir karttır.Sana yeni kredi kartı vermiş gibi , ana kartından tamamen farklı bilgiler veriliyor.(Kredi kartı numarası , geçerlilik tarihi , güvenlik kodu senin ana kartından tamamen farklı.)Bu kartta ; senin ana kartından belirleyeceğin miktarda limit oluyor.Yani senin ana kartın limiti 500TL.Sanal kart açtığın zaman , 500TL'yi geçmemek şartıyla istediğin bir limit belirliyorsun.İstersen 5TL istersen 105TL.Bu limiti istediğin gibi değiştirebilir , sıfırlayabilirsin.Aksilik oldu , sanal kart bilgilerin çalındı vs. , sanal kartını iptal edip yenisini açabiliyorsun.Böylelikle ana kartın bilgileri hep güvende kalıyor.Ama şöyle bir şey var , bazı bankaların sanal kart limiti var.Mesela Yapı Kredi'de 4 adet sanal kart açmana izin veriyor toplamda.

@GoldenBoy__

Ümit abi bende şey olduğunu hatırlıyorum türkiye'den misal 10 liralık ürün alırken hesabımda 3 lira vardı hesaptan 3, geri kalanıda kredi kartından çekmişti.

Ümit abi bende şey olduğunu hatırlıyorum türkiye'den misal 10 liralık ürün alırken hesabımda 3 lira vardı hesaptan 3, geri kalanıda kredi kartından çekmişti.

Valla son günlerde bu duruma defalarca maruz kaldım ama öyle olmadı. Yeterli miktar Paypal hesabında varsa çekiyor yoksa karttan çekiyor. Yarısı ordan yarısı burdan çekmiyor.

Valla son günlerde bu duruma defalarca maruz kaldım ama öyle olmadı. Yeterli miktar Paypal hesabında varsa çekiyor yoksa karttan çekiyor. Yarısı ordan yarısı burdan çekmiyor.

Peki Ümit abi şimdi ben alışveriş yapmayı denedim , 5$ birşey hesabımda bakiye var ama ödemeyi yapamadım.PayPal ayarlarından baktım benim ödeme yollama ve alma kurum TL.Onu dolar yaparsam acaba ödemeyi yapabilir miyim?Bir değişiklik olur mu?

Peki Ümit abi şimdi ben alışveriş yapmayı denedim , 5$ birşey hesabımda bakiye var ama ödemeyi yapamadım.PayPal ayarlarından baktım benim ödeme yollama ve alma kurum TL.Onu dolar yaparsam acaba ödemeyi yapabilir miyim?Bir değişiklik olur mu?

Yurtdışından alacaksan paypala tanımlı kredi kartı şart.

Kur ile ilgisi yok, yukarda bikaç kez belirttim ama atladın sanırım. Paypal bakiyesi ile sadece Türkiyedeki sitelerden alışveriş yapabilirsin. Türkiye dışı siteler için kredi kartı şart, direk paypal bakiyesinden ödeme yapamazsın.

Kur ile ilgisi yok, yukarda bikaç kez belirttim ama atladın sanırım. Paypal bakiyesi ile sadece Türkiyedeki sitelerden alışveriş yapabilirsin. Türkiye dışı siteler için kredi kartı şart, direk paypal bakiyesinden ödeme yapamazsın.

Sorun şu , ben bi ana kartımı birde sanal kartımı tanımlattım.Sonuç olarak bakiyemde 6TL var.Sonra ana kartımı kaldırdım.Sanal kartıma 15TL limit tanıyarak paypal üzerinden alışveriş yapmaya çalıştım.Ama olmadı.Senin anlatımına göre direk sanal kartımdan çekmesi gerekirdi.

Birde şöyle bir şeyle karşılaştım : Kur ayarı varmış PayPal'da.Herkes kur ayarını bankaların kur ayarına ayarlamış.Paypalınkine değil.Seninki de öyle mi?Yani dolarla birşey aldığın zaman mesela doları kaçtan alacağına PayPal'mı yoksa bankan mı karar veriyor?

Geri