• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

PC Toplama Yardım (Ümit Abi Bakarmısın)

Absolution

Banlanmış Üye
Aktiflik
K.Tarihi
2 Ağu 2013
Puanı
51
Öncelikle şunu belirtiyim Ümit Abi'nin konuya bakmasını istememin sebebi bana duymam ve bilmem gerekenleri söyliceğini bildiğimden dolayıdır.

Yeni desktop toplıycam fakat bazı soru işaretlerim var.Toplıycağım Desktop oyun tabanlı olucak fakat diğer günlük işlemlerinide hızlı yapmasını istiyorum.Max Bütçe: 5000TL herşey dahil...

Bu konuda gerek Ümit abinin gerekse diğer bu işlerle uğraşan bana yardım edebiliceğine düşünen herkezden yol göstermesini istiyorum :)

@Deepblue

Son düzenleme:
araba parası :D
EDİT: Bende sağlam bir bütçe için uğraşıyorum kendime güzel bir performans masaüstü pc toplayacağım o yüzden yeni gelen ve performansı iyi parçaları takip ediyorum duruma göre müdahale ederim konuya önereceğim parçalar ile ;)
- Ama öncelikli tavsiyem i7 işlemciye dünya para bayılacağına amd fx lerin yeni çıkan 8-core ve 9 serilerinden birini alıp ekran kartına yüklenmen olur bizzat seninle aynı durumda olsam amd fx lerden dediğim serilerden bir işlemci alıp paranın en büyük kısmını ekran kartına ayırırdım 256 bit üstüne...Çünkü bütçen iyi ;)

Son düzenleme:
Sen bana gel toplayalim :)

GT-I9500 cihazımdan gönderildi

----------

Geçen vatanda asusun hazır desktopunu görmüştüm 5.351 TL di

Sen bana gel toplayalim :)

----------

Geçen vatanda asusun hazır desktopunu görmüştüm 5.351 TL di

Aslında 5000TL verme taraftarı değilim daha çok f/p ürünü olsun istiyorum.Yani öyle bir desktop olsunki mesela 2500TL'lik pc 5000TL'lik pcye eş değer olsun...

5bin tl ye ben bilgisayar alsam firmasıyla birlikte alırım :D

Son düzenleme:
Pardon laptop nerden çıktı ya :D

- Anakart : Asus CROSSHAIR V FORMULA-Z (Piyasadaki en iyi AMD uyumlu anakart, ötesi yok şimdilik)

- İşlemci : AMD FX X8 8350 veya FX X8 9590 (İkisinin arasında çok fiyat farkı var ama aşırı bir performans farkı yok)

- Ekran Kartı : SAPPHIRE HD7950 veya Asus R9 280X DirectCU II (R9 serisi yeni nesil ekran kartı ancak yine de önceki nesil olan HD 7950 ile aralarında bariz bir fark yok. R9 290X düşünülebilir ama çok pahalı ve değer mi emin değilim)

- Ram : CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz (Pahalı ama fiyatını hakeden bir ürün)

- HDD : CORSAIR 240GB Force GS Serisi Sata 3.0 SSD + Yanına normal kendi belirleyeceğin bir sata hdd al depo olarak (Oyun bilgisayarına ssd koymamak ayıp olur, ssd lerin performanslarının zirveye çıktığı en düşü kapasite ise 240 gb ve marka olarak Corsair bu işi gerçekten hakkıyla yapıyor, hiç tereddüt edilmeden alınabilecek bir disk.)

Power Supply, DVD-RW, Monitör, Klavye ve Mouse gibi bileşenleri kendin seçebilirsin Power hariç diğerlerini ne seçtiğinin pek bir önemi yok. Power seçerken biraz araştırma yap ekran kartını besleyebilecek olmasından emin ol.

Burada hiç bir ürüne link vermiyorum çünkü her ürün farklı sitelerde farklı farklı fiyatlara sahip. Sana tavsiyem ucuzu.com veya cimri.com gibi bir yerden hepsini tek tek aratarak en ucuz fiyatı bulman ve en uygun olan yerden alman. Gidip te vatan gibi kazık bir yerden alayım deme sakın.

Intel Core i5-4430 - İşlemci
ASUS H87-PLUS - Anakart
Asus GTX 760 DirectCU II OC - Ekran kartı
GSKILL 4GB RipJaws 1600MHz - Ram
Seagate Barracuda 1TB 7200RPM - Sabit Disk
Asus VS247H - Monitör
Cooler Master ELITE K280 ( Power Supply 500 watt kasaya dahil ) - Kasa

Hoparlör, Klavye ve Mouse yok senin tercihine göre olabilir. Tahmini fiyat 900$ gibi birşey. Bu fiyata Orta - İyi Fiyat performans ürünlerdir.

[TABLE="class: cms_table, width: 648"]
[TR]
[TD="class: cms_table_style88, width: 15%"]
CPU:​
[/TD]
[TD="width: 65%"]INTEL i7 4770K 3.50 GHz, Quad Core, Socket 1150, 8MB, 22nm, 84W
[/TD]
[TD="class: cms_table_style10, width: 17%"]
345 $ ( 782,81 TL)
[/TD]
[TD="width: 3%"]
[/TD]
[TD="width: 0%"][/TD]
[/TR]
[TR]
ANAKART:​
[/TD]
[TD="width: 65%"]ASUS SABERTOOTH Z87, Z87, DDR3, 5x PCIExp, Socket 1150
[/TD]
295 $ ( 669,36 TL)
[/TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
BELLEK - RAM:​
[/TD]
[TD="width: 65%"]CORSAIR 16 GB (2X 8GB) DDR3 2133 MHZ RAM CL10 VENGEANCE (1.5 Volt) CMZ16GX3M2A2133C10
[/TD]
179 $ ( 406,15 TL)
[/TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
HARD DISK:​
[/TD]
[TD="width: 65%"]SEAGATE 1 TB HDD SATA III 64 MB 7200 rpm ST1000DM003
[/TD]
69 $ ( 156,56 TL)
[/TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
EKRAN KARTI:​
[/TD]
[TD="width: 65%"]SAPPHIRE R9 290X, 4 GB, PCIExp Ekran Kartı, DDR5, 512 bit, 1000/5000
[/TD]
685 $ ( 1.554,27 TL)
[/TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
MONİTÖR:​
[/TD]
[TD="width: 65%"]ASUS VN248H 23.8'' IPS 5ms Full HD 2xHDMI Led Monitör
[/TD]
239 $ ( 542,29 TL)
[/TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
KASA:​
[/TD]
[TD="width: 65%"]GIGABYTE GZ-IF-233 Aktif PFC 550W Atx Siyah Kasa
[/TD]
99 $ ( 224,63 TL)
[/TD]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[TABLE="class: cms_table, width: 312"]
[TR]
[TD="class: cms_table_style10, width: 2%"][/TD]
[TD="class: cms_table_style10, width: 50%"]
TOPLAM :​
[/TD]
[TD="class: cms_table_style72, width: 48%"]4.336,06 TL
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: cms_table_style14"]KDV (%18) :
[/TD]
[TD="class: cms_table_style72"]780,49
[/TD]
[/TR]
[TR]
[/TR]
[TR]
[TD="class: cms_table_style10"][/TD]
[TD="class: cms_table_style142"]NAKİT / HAVALE (TL) [/TD]
[TD="class: cms_table_style73 cms_table_style72"]5.116,55 TL
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Bu sistemi önerebilirim daha yeni toplattım aynı sistemi bazı parçaları uyumsuzluk problemi çıkardı ama toplattığım yerde düzeltildi.Valla 10 numara bilgisayar oldu :D

- Anakart : Asus CROSSHAIR V FORMULA-Z (Piyasadaki en iyi AMD uyumlu anakart, ötesi yok şimdilik)

- İşlemci : AMD FX X8 8350 veya FX X8 9590 (İkisinin arasında çok fiyat farkı var ama aşırı bir performans farkı yok)

- Ekran Kartı : SAPPHIRE HD7950 veya Asus R9 280X DirectCU II (R9 serisi yeni nesil ekran kartı ancak yine de önceki nesil olan HD 7950 ile aralarında bariz bir fark yok. R9 290X düşünülebilir ama çok pahalı ve değer mi emin değilim)

- Ram : CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz (Pahalı ama fiyatını hakeden bir ürün)

- HDD : CORSAIR 240GB Force GS Serisi Sata 3.0 SSD + Yanına normal kendi belirleyeceğin bir sata hdd al depo olarak (Oyun bilgisayarına ssd koymamak ayıp olur, ssd lerin performanslarının zirveye çıktığı en düşü kapasite ise 240 gb ve marka olarak Corsair bu işi gerçekten hakkıyla yapıyor, hiç tereddüt edilmeden alınabilecek bir disk.)

Power Supply, DVD-RW, Monitör, Klavye ve Mouse gibi bileşenleri kendin seçebilirsin Power hariç diğerlerini ne seçtiğinin pek bir önemi yok. Power seçerken biraz araştırma yap ekran kartını besleyebilecek olmasından emin ol.

Burada hiç bir ürüne link vermiyorum çünkü her ürün farklı sitelerde farklı farklı fiyatlara sahip. Sana tavsiyem ucuzu.com veya cimri.com gibi bir yerden hepsini tek tek aratarak en ucuz fiyatı bulman ve en uygun olan yerden alman. Gidip te vatan gibi kazık bir yerden alayım deme sakın.

Söyle söyliyim abi öncelikle.

İşlemcide stock fan kullanmıycam.Kasa olarakta 700W veya 1100W power değerinde Aerocool X Predator veya Syclone almayı düşünüyorum.Ayrıca daha bunun ekranı klavyesi ses sistemi vesayresi var.Benim aklım biraz Intel - AMD kapışmasında kaldı.Yani tamam oyun oynıycam fakat günlük işlerimide performanslı yapmak istiyorum.Demek istediğim fazla pahalı olmasın ama fiyatına göre mükemmel bir desktop olsun.Birazda bu sebepten dolayı Intel - AMD kafamı karıştırdı.Fiyat/Performans ürünü gerekli.

Ayrıca Mentle özelliğinden de faydalanmak istiyorum birazda...

Son düzenleme:
İntel'e vereceğin 3 katı para emin ol ki senin gözle göreceğin bir performans sunamayacak sana. AMD ile de günlük işlerini çok rahat ve çok hızlı bir şekilde yapabilirsin bu konuda hiç kuşkun olmasın.

Mentle'den faydalanmak istiyorsan yeni nesil Amd işlemcileri beklemen gerekiyor. Aslında şuan bilgisayar almak için çok yanlış zaman, şuan tam firmaların piyasaya ürün sürme dönemi hatta bikaç ürün piyasaya sürüldü bile. AMD denin yeni ekran kartları...

Şuan bunları alırsan çok pahalı olacak, eski ürünleri alırsanda keşke bekleseydim de yeni çıkan ürünleri alsaydım diyebilirsin kendine. Bence sen bu pc işini biraz askıya al firmalar bütün ürünlerini sunsunlar piyasaya o zaman ona göre bir değerlendirme yapar ve alırsın.

bana göre 5 milyarlık bi sistem alıcaksan intel al ayrıca zaten bu fiyata günlük herhangi bi işlemi yapamayan pc olmaz

----------

Bir Desktop 5000 TL ederken MrCaner 10 TL gibi bir fiyata raflarda bekliyor
bi ara gülerim ya sıkıntı yok kardeş

Artık devir Intel ve Nvidia devridir kim ne derse desin. Birçok oyun desteğini Intel ve Nvidia kartlara yönelik yapıyor ve piyasanın %96 sını almış durumdalar. bu yüzden intel.

Öncelikle Merhabalar...

5000 TL gibi bir bütçe belirlemişsiniz. Bugün için o para ile çok güzel makine toplama şansınız var. AMD ler ATI ler havada uçuşmuş, bu yüzden konu dikkatimi çikkatimi çekti..
AMD FX x8 8350 8 çekirdekli 4-4.2 ghz çekirdek hızından bahsetmiş 560 TL vatanbilgisayarda satılmakta. Ama gel görki Intel i7-4940MX( ki bunlar extreme sersidir henüz piyasada yoklar) 4 ghz performasn vermekteler. Extreme serisinden olmayan üst kesim işlemciler yurtdışında 360$ gibi bir fiayata satılıyorlar. Bu bana çok garip geliyor, ki bu durum her zaman böyle. Eğer ki alacak olduğunuz sistem 2000-2500 TL gibi bir sistem olsaydı pek de önemsemeniz gerekmezdi ancak insan her zaman 5000 Tl toplayıp kasa yapamıyor.
Bu arada Intel işlemciler ve NVDIA chipsetli ekran kartları AMD ürünlerine göre her zaman daha az güç harcarlar ki daha az güç, daha az akım, daha az akım daha az sorun ve her şeyden önce daha yüksek Teknoloji demektir.
Lütfen iyi araştırma yapmadan bu tür bir karar vermeyin. Burada yazdıklarım herhangi birini karalama amaçlı değildir.
Teşekkürler..

Geri