• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Photoshop Işık efekti [Geniş Anlatım]

Eyes_oF_Hell

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
4 Tem 2009
Puanı
1
Merhaba arkadaşalar.
Photoshopta ışık efektini Görsel ve videolu bir şekilde anlatıcam Zaman kaybeteden başlıyalım diyorum.
Evet öncelikle yapım aşamasında kullanıcamız resim bu ama isteyenler kendi istedikleri bir resimlede yapabilirler.

[URL="

Öncelikle Katmanlarla çalışmayı alışkanlık hale getirmenizi öneririm daha güzel ve daha basit çalışmalar elde edebilirsiniz.

Resimdede görüldüğü üzere katmanlar kısmındaki işaretle yeni katman yani Layer oluşturuyoruz oluşturamayanlar için Ctrl+shift+N tuş kombinasyonuna basarakta oluşturabilirler.

Yeni katmanımızı oluşturduktan sonra yeni katmanımız etkin haldeyken PenTool(kalem) aracımızı seçiyoruz.

Pentool aracını seçtikten sonra yukardaki ayarınıda şu şekilde yapıyoruz.

Yanlız bunu kesinlikle yapmalısınız yoksa istediniz sonucu elde edemezsiniz şahet her pentool aracıyla şekil yaptığınızda aradaki boşluklar doldurulacaktır.

Bu işlemleride yaptıktan sonra pentool aracıyla şekil yapıcaz isteniz bir şekil veya istediğiniz bir yerede olabilir.Bende pentool aracında acemiyim uğraşmanız gerekmiyor sadece yapmak hemen bir şekil çizip uğraşmadan devam edelim.

Şeklimizide çizdikten sonra Brushtool(fırça) aracınız seçiyoruz.Uğraşmak istemiyenler klavyeden " B " tuşuna basarakta kısa yoldan seçebilirler.

Evet seçtikten sonra yaptığımız şeklin nasıl bir fırça ucuyla çizilmesini istiyorsanız onu seçiceksiniz klavyeden " F5 " tuşuna basarak brushtool(fırça) aracının ayar menüsünü açabilirsiniz.

Fırça ucu seçmek size kalmış istediğiniz kendinizin kayıtlı olan fırça uçlarındanda seçebilirsiniz.Sadece ayarlar şekildeki gibi olması yeterli fırça ucu hariç.

Bu işlemide tamamladıktan sonra gene brush menusunden cıkmadan önce Shape Diynamics adlı kutudaki tiki işaretliyoruz ve Control'u Pen Pressure(kalem keskinliği) türkçede böyle olması gerek.

Bu işlemide yaptıktan sonra brush menusunden ok'a basarak çıkıyoruz ve klavyeden önce D,sonrada X'e basarak background ve foreground(ön ve arka fırça renklerini) siyah-beyaz haline getiriyoruz.

Bu işlemide gerçekleştirdikten sonrada ışık efektimizi yapmak için Path(yollar) kısmını açıyoruz ve oluşturduğumuz pathın(yolun) üstüne 2 kere basarak path'ımızı saveliyoruz(kaydediyoruz).

Pathımızı kaydettikten sonra path menüsünden sağ yukardaki küçük simgeye basıyoruz ve Stroke Path(kontur yolu) diyoruz.

"Bunu şu şekildede yapabiliriz.Kaydettiğimiz yollun üstüne sağ tıklayarak kontur yoluna da tıklayabiliriz."

Bastıktan sonra karşımıza cıkan kutuda sol alttaki Simulate Pressure kutucuğunu işaretliyoruz.Ve Tool: yazan yerede Brush'u(fırça) seçerek devam ediyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra resmimizin aşağıdaki hale gelmesi lazım.

Ardından layer menüsünden alltaki simgeye tıklıyoruz ayarları düzenledikten sonra layerimize outher glow(dış ışık) ekliyoruz.

Outher glowu(dış ışık) seçtikten sonra Blend modeyi Linear light(doğrusal ışık) yapıyoruz Size'yi 30 px ayarlıyoruz.Renk istediğiniz bir renk olabilir ön izlemeyle renkleri deniyerek bakabilirsiniz.

Yine önümüzde açık olan pencereden çıkmadan soldaki other glow un altındaki ınner glow(iç ışık) bölümündende iç ışığı zevkinize göre ayarlıyabilirsiniz i
ç ışığın görülmesi içinde blend mode nin liner light(doğrusal ışık) olmasına dikkat edin.

-VİDEO-

Not: Video seslidir biraz hoperlörün sesini açmanızı öneririm kısık konuşmuşum :D

Evet arkadaşlar Resimler alıntıdır.Diğer video anlatım düzenleme bana aittir konuyu bulduğumda ingilizceydi anlamak için 2 gün uğraştım:) ve sonunda halledebildim.
İngilizcesine güvenen arkadaşlar buyursun konuyu bulduğum sitede çok güzel çalışmalar var resimli anlatım yapmışlar kendine güvenenler için.

70 Göz Kamaştırıcı Photoshop Işık Efekti Dersi | bildirgec.org

Buda benim kullandığım kaynak bölümü gerçekten güzel fontlar burshlar bulabilirsiniz.

Browsing Photoshop Patterns on deviantART

Çok şey istemiyorum bir teşekkür bile yeterli olucaktır. :)

Son düzenleme:
Valla eline sağlık sorun yok ama sanki sade olmuş ders. Hani orda kızı görünce kızla ilgili bişeyler yapıcan sandım. Saçlarına falan uygulıyacaksın glow veya koluna falan doluyacaksın. :shm:

Olsun gende eline sağlık uğraşmışsın :'(

Valla eline sağlık sorun yok ama sanki sade olmuş ders. Hani orda kızı görünce kızla ilgili bişeyler yapıcan sandım. Saçlarına falan uygulıyacaksın glow veya koluna falan doluyacaksın. :shm:

Olsun gende eline sağlık uğraşmışsın :'(

Evet ilerki zamanlarda onuda yapıcam şuan sadece fikiri veriyorum nereye koyucağın sana kalmış :) Ordada dediğim gibi pentool aracını kullanmadada daha acemiyim.Saol teşekkürlerin için yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

Tşkkür ederim kardşm eline saqLık :) +Rep xD

Yaptığını kıza dolasaydın daha güzel görüntü çıkardı.Ama yinede bu sadece anlatım.Eline sağlık

pen tool ile yaptığım o siyah çizgi kalıyor efektin üstünde :S

----------

tmm buldum delete path yapıca gidiyor :)

Geri