• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

PlayStation 5 ve XBOX Series X Ana Konu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hangi Oyun Konsolunu Almayı Düşünüyorsunuz?

• Playstation 5

Kullanılan: 41 73.2%
  • XBOX Series X

Kullanılan: 15 26.8%

• Kullanılan toplam oy
    56

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
Merhaba arkadaşlar,

Bu konu altında önümüzdeki aylarda çıkacak olan yeni oyun konsolları PS5 ve XBOX Series X hakkında her türlü bilgiyi paylaşabilir ve sohbet edebilirsiniz.

İlk olarak ben geçtiğimiz günlerde oyun konsollarına konulan %50'ye kadar varan ek gümrük vergisi ile başlayayım.

Kaynak: https://www.haberturk.com/oyun-konsoluna-yuzde-50-ek-vergi-haberler-2650420-teknoloji

Kaynak: https://www.webtekno.com/oyun-konsolu-urun-ek-gumruk-vergisi-h90482.html

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarımızı seviyeli ve kuralların dışına çıkmadan yapalım.

Teşekkürler.

6LfRCP.png

PlayStation 5 Özellikleri:

• İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek - 3,5 GHz
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: Özel RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Bellek bant genişliği: 448 GB/sn
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

2l4MDN.png

XBOX Series X Özellikleri:

• CPU: 3.8GHz 8x Zen 2 Çekirdek (SMT ile 3.6GHz)
  • GPU: 12 TFLOP, 1.825GHz 52 CU, Özel RDNA 2
  • İşlemci Tabanı: 360.45mm2
  • Süreç: TSMC 7 nm Geliştirilmiş
  • RAM: 16 GB GDDR6
  • Bellek Bant Genişliği: 560GB/s'de 10GB, 336GB/s'de 6GB
  • Dahili Depolama Alanı: 1 TB Özel NVMe SSD
  • G/Ç Hızı: 2,4 GB/s (Raw), 4,8 GB/s (Sıkıştırılmış)
  • Genişletilebilir Depolama Alanı: 1 TB Genişletme Kartı
  • Harici Depolama: USB 3.2 HDD Desteği
  • Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray Sürücü
  • Performans: 4K 60 FPS (120 fps'ye kadar)

Her iki konsolun da tahmini fiyatlarının 500 - 600 Dolar civarında olması bekleniyor. Mevcut kur ile 5000 TL'den ucuz olması beklenmiyor.

Malesef mevcut döviz kur'u ve ek vergiler bu cihazları satın almayı çok zor hale getiriyor. Gelir düzeyi iyi olmayan insanlar alamaz. Bu durum ülkemizde ne zaman dengelenecek bilmiyorum.

Xbox daha güçlüydü fakat Playstation oyun çeşitliliğinde öne geçiyor her zaman. Tabii şimdi konsol 10 bin ₺ olunca oyunlar da 1000₺ olur. Xbox'ın game passi de çok iyi, Playstation'a nazaran.

Geçtiğimiz ay PS Türkiye sitesinde indirimler bölümü komple kaldırıldı. Bu durum sadece PS Türkiye sayfasında olmuştu ve Türk oyuncular tarafından büyük bir tepki ile karşılanarak sosyal medya ve bazı teknoloji sitelerinde konular açılarak PS boykot edilmiş ve bir çok kişi XBOX alacağını söylemişti. Gelen tepkiler üzerine Sony Türkiye sitesine indirimler sekmesini geri eklemişti ancak halen bir buruluk ve kırılık mevcut. Ben de alacak olsam XBOX alırdım, sırf Sony'nin Türk Milletine uyguladıkları bu haksız ve çifte standarttan dolayı.

PS4'üm var ve bunu almamın tek sebebi God of War idi, artık bunu da gözden çıkarabilirim sanırım.

Playstation'un XBoX'a göre oyun yelpazesi daha geniş olduğundan ben Playstation tercih ederdim. Tabiki XBoX son senelere nazaran daha bir revaçta bunu göz ardı etmemek gerek. Fiyat konusunda bende dolar kurundan dolayı 6000 civarlarından aşağı olcağını da düşünmüyorum. Daha 1 ay önce topladığım 5.3'lük pc sistemi şuan 5.997 kurlarında burdan pay biçmek gerek.

Alacak olsam kesinlikle PS alırdım, oyun yelpazesi daha geniş, garantisi bittiğinde parçalarını rahatça bulabilirdim :D

PS5 Tercihlerim arasında olurdu ama xbox son zamanlarda çok geliştirmeye başladı kendini kararsız kalabilirim.

Bende alacak olsam Ps derim fakat ülkemizde fiyatlar o kadar uçuk seviyedeki alınacak gibi değil maalesef. Yani konsolu alsan bile oyunlar ne kadar olacak orasıda ayrı bir soru işareti. Sonuçta bir insan bir oyunu en fazla ne kadar oynayabilir ki ?

Bende alacak olsam Ps derim fakat ülkemizde fiyatlar o kadar uçuk seviyedeki alınacak gibi değil maalesef. Yani konsolu alsan bile oyunlar ne kadar olacak orasıda ayrı bir soru işareti. Sonuçta bir insan bir oyunu en fazla ne kadar oynayabilir ki ?

Bazı manyaklar var 10 kez oynuyor en az :D

Bazı manyaklar var 10 kez oynuyor en az :D

Ps4 kullanıyorum ve şuanki piyasaya bakılırsa bir 10 sene daha kullanacağım gibi duruyor. Oyun mevzusuna gelince takas ediyorsun, psn kardeşlik yapıyorsun, elindeki oyunları bir şekilde değerlendiriyorsun hiç olmadı ulan bu geçen bitirdiğim oyunda bilmem kaçıncı bölümde şöyle yaptım dur bakam baştan başlayayım farklı şekilde deneyeyim bitirmeyi vs. gaza gelip 10 olmasada 3-5 kere oynanmışlık olabiliyor.

Ps4 kullanıyorum ve şuanki piyasaya bakılırsa bir 10 sene daha kullanacağım gibi duruyor. Oyun mevzusuna gelince takas ediyorsun, psn kardeşlik yapıyorsun, elindeki oyunları bir şekilde değerlendiriyorsun hiç olmadı ulan bu geçen bitirdiğim oyunda bilmem kaçıncı bölümde şöyle yaptım dur bakam baştan başlayayım farklı şekilde deneyeyim bitirmeyi vs. gaza gelip 10 olmasada 3-5 kere oynanmışlık olabiliyor.

Yarı manyak Semih :D

Geri