• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Private Serverların Gerçek Sorunları

Aktiflik
K.Tarihi
16 Tem 2018
Puanı
0
Evet arkadaşlar yıllardır içimde biriktirdiğim bazı eleştirileri artık dışa vurmanın zamanı geldiğini düşünüyorum ve bu nedenle sitede private serverlar ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdim. Konuya girmeden önce belirtmek istediğim 2 şey var:

1-) Yazı biraz uzun olacak fakat okuduğunuza değeceğini düşünüyorum.
2-) Bu alt forumun daha çok teknik sorunlar için kullanıldığının farkındayım ama daha doğru bir adres bulamadım.

Öncelikle ben de birçoğunuz gibi onlarca private server denedim ve zevk aldığım birçok server oldu, fakat son yıllarda durumlar değişti ve hiçbir server keyif vermemeye başladı. Bunun sebebi belki artık oyundan sıkılmam diye düşündüm ama değil. Bunun sebebi; artık her serverda vazgeçilmez hale gelmiş bazı kuralların saçmalığı. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak;

1-) Stone NPC'leri: Bildiğimiz üzere her serverda benzer stone NPC'leri var(bazılarında aynı zamanda elixir da var). Bu NPC'ler oyundaki ticarete aşırı derecede zarar veriyor. Eskiden tablet toplardık ve elementlerle onları stone yapmaya uğraşırdık, bu para kasmak için tercih edilen iyi bir yöntemdi ve artık server sahipleri tarafından içi boşaltılan ''emek'' kelimesinin en iyi karşılıklarından biriydi.

2-) Silk Sistemi: Artık neredeyse her server free silk. Ben ne free silk olmasından yanayım ne de isro sisteminden. Mesela dresslerin çoğu yine parayla alınmalı fakat nicelik açısından fark olmasın diye birkaç tane bedava dress olmalı. immortal, astral stonelardan birisi paralı diğeri emekle alınabilir olmalı fakat parası olanla olmayan arasında dağlar kadar fark olmaması için itemler max +10 olmalı. Diğerleri server sahibinin kendi inisiyatifine göre değişebilir fakat devil, godbless, premium gibi scrolların abartılmaması lazım.

3-) ADV sistemi: Bu belki de server seçerken neredeyse kimsenin dikkat etmediği bir şey fakat aslında en önemli özelliklerden biri. Çünkü normal sistemde ADV elde etmek için sox item, stone ve elixir düşürmek zorundayız. Bilmeyenleriniz varsa ADV basmak istediğiniz itemin 1 alt degreesi sox itemi fb +5 yapıp kırdığımızda gereken ADV'yi kazanıyoruz, ve bu iyi bir sistem. İyi olmasının sebebi de oyuncuya yeni amaçlar kazandırması. İlk maddede belirttiğim sorun için de geçerli aynı şey. Bunu sınıflara ayrılmış dünyadan örneklersek; bu işlerle uğraşanlar işçi sınıfı, bunları hazır alanlar da burjuvadır ve ikisinden birinin eksikliğinde diğeri de yok olur, yani server dağılır.

4-) Char Dengeleri: Bu private serverların değil orijinal oyunun problemi fakat bunun alternatif çözümlerini denemiş birçok server olmasına rağmen hala aynı problemde ısrar etmek ne olursa olsun yanlış. Bir çok skill düzenlemesi oldu bunlar neden serverlarda kullanılmıyor merak ediyorum. Silkroad pvp konusunda çok problemli bir oyun. Her char birbiriyle eşit seviyede olamıyor. Mesela o kadar restorasyona rağmen pill bug olmayan bir serverda her charı dize getiren rogue-warlock, cleric buildi olan bir char karşısında etkisiz kalıyor. Doğrusu ne diğerlerini dize getirecek seviyede olması, ne de cleric'e karşı etkisiz kalması. Warlock buildinin bazı özelliklerinin zayıflatılması ve cleric'in de warlock'a karşı olan ezici etkisinin azaltılması lazım. Diğer buildlerle ilgili dengelemeler zaten daha önce yapıldığı için bunu örnek vermek istedim.

5-) Unique Kralları: Bu konuda söyleyebileceğim pek bir şey yok. Nukerlerin de unique kralı olabilmesi lazım.

Bu liste elbet uzar. Aklıma gelmeyen birçok yanlışlık vardır ama şimdilik bunları yazmak istedim. ''Peki bunu niye yazdın?'' diye soracak olursanız; Silkroad benim küçüklüğümden beri severek oynadığım oyun ve hala severek oynamanın hayalını kuruyorum, muhtemelen en az birkaç yıl daha kuracağım. Belki server açmayı planlayan birinin dikkatini çeker de oyuna bir faydası dokunur umuduyla yazdım. ''O zaman neden kendin yapmıyorsun'' diye soracak olursanız; İmkanım yok.

Umarım bu oyunu bir gün hayalini kurduğum seviyeye yükseltecek bir server açılır ve doyasıya oynarız.

Eskiler eskide kaldı, anılarınızı daha fazla kirletmeyin derim.

Hocam işini düzgün yapan , seni beni dinleyen çok az . Zaten işini düzgün yapanların sayısı artsa bu kadar boş server açılmaz . Hele şu yaz dönemi gelince ortalık karman çorman oluyor . Bu durum sadece Silkroad için değil eskide kalmış diğer efsanevi oyunlar içinde geçerli .

Şu silkroad piyasası öyle kişilere kaldı ki adam server açayımda nasıl olursa olsun diyor geçiyor. Yaz gelsin istemiyorum bazen sırf bu yuzden.

Özellikle guild masterlarının kendi guild elemanlarından bile habersiz server açıp, onların parasına bile çöreklenmesi beni sinir etmişti geçen yıl, o nedenle bıraktım nalet olası oyunu :)

1 ayda 4 server degişmek zorunda kaldım serverlar kapanıyor player azalınca tam bir dolandırıcılık

Geri