• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

[Rehber] Pardus 2007 Kurulum [ Resimli ]...

XecutioNR

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
20 Nis 2009
Puanı
26
[TAMAM]Pardus 2007 Ekran Görüntülü Kurulumu

pardus01.jpg

Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.

56427157.jpg

Bu ekranı görüyorsanız demektir ki, YALI çalışmaya başladı, kısa süre sonra kurulum konusunda tercihlerinizi sormaya başlayacak...

86953927.jpg

Pardus'u kullanmak için Genel Kamu Lisansı'nı onaylamalısınız. Lisans metnini bu pencerede okuyabilirsiniz.

94397413.jpg

Bu aşamada CD'den sisteminize yüklenecek olan dosyaların bütünlüğünü, yani CD'nin doğru basılıp basılmadığını kontrol edebilirsiniz.

58566033.jpg

Bu adımda bilgisayarınızın klavye haritasını seçip anında deneyerek doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz..

77358670.jpg

Disk bölümlendirme aracını nasıl kullanacağınıza karar vereceğiniz aşamaya vardınız. Veri kaybetmemek için açıklamayı çok dikkatli okuyun!

pardus07.jpg

Diskinizi kendiniz bölümlendirmeyi tercih ederseniz, YALI sizi, disklerinizi listeleyen bu ekrana getirecektir.

17689423.jpg

En az bir disk bölümünü Pardus sistem dosyalarına ayırmanız gerekir. Kullanıcı dosyaları için ayrı bölüm ayırırsanız yedeklemesi kolay olabilir.

55442102.jpg

Diskinizin biçimlendirilmesi (format) büyüklüğüne ve bilgisayarınızın hızına bağlı olarak bir kaç dakika sürebilir, işlemi disk ışığından takip edebilirsiniz.

28096114.jpg

Sisteminize Pardus'u kurmaya fiilen başladınız. Paketlerin kopyalanması on dakika ya da disk ve işlemci hızlarınıza bağlı olarak biraz daha uzun sürebilir.

33817125.jpg

Paketler kopyalandıktan sonra sisteminize uygun şekilde yapılandırılırlar. Bu işlem de bir kaç dakika sürecektir...

96355462.jpg

Artık Pardus sisteminize kuruldu. Şimdi kullanmaya başlamak için son bir kaç soruya yanıt vermelisiniz. Yetkili kullanıcınızın parolası ne olmalı?

76396569.jpg

Şimdi de bilgisayarı düzenli kullanacak bir kullanıcı tanımlamalısınız. Root kullanıcısı ile gündelik işlerin yapılması güvenlik açısından doğru değildir.

87614445.jpg

Bu aşamada sistem yükleyicisini nereye yüklemeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Bir fikriniz yoksa MBR en doğru tercihtir.

77557666.jpg

Kurulumu başarıyla tamamladınız. CD'yi çıkarıp bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz..[/TAMAM]

Moderatörün son düzenlenenleri:
Arkadaşlar Pardus u download yapabileceğimiz bir adres var mı? Yazarsanız sevinirim teşekkürler şimdiden.

Evet ya :S varsa bu pardusu indirebilecegimiz bir link yazın

Pardus 2009 En güncel sürüm (iso)
ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009.1/Pardus_2009.1_Anthropoides_virgo.iso

Not:
Kurmuş biri olarak;
Sanılanın aksine çok yavaş bir sistem. (4 GB RAM 2.8 ghz işlemciye sahibim)
Win 7 yanında pardus daha amatör :) Böyle dosyalara bile paketler ile giriyorsunuz :)
Kısacası tavsiye etmem. Ayrıca Pardus 2007 kurulumu diyor ama resimlerde 2008 yazıyor ne ayak ?

2007'de yazıldı 2008'de piyasaya sürüldü ondan (:

2009.2 yi indirdim dosyaları direk dvd ye kaydettim kurmaya çalıştım ama kurulumun başladığına dair hiçbir belirti olmadı. Dosyaları dvd ye yazarken mi yanlış yaptım yoksa başka yöntemimi var anlayamadım gogulda biçok yere baktım biostan cd'den başlatmaktan bahsetmişler o seçenek zaten enabled. Disabled yaptım yine tık yok. Dosyaları iso yazmaktan bahsetmişler onu da halledemedim. iso derken nasıl öyle kaydedeceğim. Windows kurmakta falan tecrübesiz de değilim. O yalı denen şeyi başlatamadım. Bilenlerden ricam dosyaları dvdye nasıl yazıp nasıl kurulumu başlatacağıma dair yardım edersler gerisini halledebilirim.

Pardus 2011'in Yenilikleri

Pardus 2011'de Bizi Neler Bekliyor?

• 32 ve 64 bit iki farklı sürüm,
  • Son Linux çekirdeği 2.6.37,
  • En güncel yazılım bileşenleri:
  • 3G modem bağlantı desteği,
  • USB bellek üzerinden de kurulabilme,
  • 3.800 üzerinde paketten oluşan zengin uygulama deposu,
  • Harici diskleri yönetmek, tek tıkla yapabileceğiniz bir işlemle artık çok daha kolay!
  • Pardus kurulum aracı YALI, artık LVM/RAID ve UUID desteklerine sahip,
  • Paket Yöneticisi artık çok daha fazla bilgi sunuyor. Programları kurmadan önce görebileceksiniz ve beğeninize göre oylayabileceksiniz!
  • NVIDIA, ATI ve Intel ekran kartı sürücüleri için pek çok iyileştirme,
  • Kaptan, kurulumdan sonra size eskisinden çok daha fazla yardımcı oluyor :).

Nasıl Kurabilirim?

Pardus 2011'i bilgisayarınıza kurmak son derece kolay. Pardus 2011'i mevcut işletim sistemiyle birlikte kullanabileceğiniz gibi, dilerseniz tek işletim sisteminiz olarak da belirleyebilirsiniz.

Pardus 2011'i bu adresteki sunucularımızdan kolaylıkla indirebilirsiniz.

Pardus 2011 DVD'sini Windows ortamında nasıl oluşturacağınızı gösteren çok güzel bir kılavuzumuz var. Adım adım Pardus 2011 kurulumunu aktaran belgemize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kurulum sırasında ve sonrasında sormak istediğiniz tüm soruları cevaplamak için sizi forumumuzda bekliyoruz!

Alıntıdır : OzgurlukIcin.com

Pardus 2011

Epeydir araştırıyordum pardusu ve bugün bilgisayarıma kurdum henüz fazla şey bilmiyorum gerçekten çok karışık windows gibi değil kısayollar farklı uzantılar farklı şuan ilk defa bilgisayar görmüş gibi karıştırıyorum herşeyi ama eğer alışırsam bidaha windowsa dönüceğimi sanmıyorum :)

-
Her exe dosyasını açamıyosunuz bunun için Wine adlı bir eklenti var ama her programda işe yaramıyo
Dosya uzantıları farklı kendi media playerı var kendi msnsi var alışık olmadığınız programlar

+
Görüntü olarak bence windowstan daha güzel
Virüs derdi yok
En azından türk yapımı (her ne kadar linux dağıtımı olsa bile)

Benim fikrim şuanlık böyle biraz daha araştırcam deniycem şuan yapamadığım bazı şeyler var eğer onlarıda yaparsam pardus'u beğendim :)

Oyun için istiyorsanız tabiki Windows'u öneririm burda her oyun çalışmıyor google winehq yazıp ordan oyunun ismini arattırdığınız zaman eğer varsa oyunu bir program yardımıyla açabilirsiniz ama onunla uğraşmaya deymez :)

Oyun için değilde interneti haber okumak,mail atmak gibi işler için kullanan insanlara kesinlikle pardus öneriyorum + bazı bankalarda güvenlik nedeniyle pardus kullanıyor yani kredi kartıyla işlem yapanlar için kesinlikle pardus öneririm bende şuanda antivirüs yok :) Lafı fazla uzatmıyım bunlar kendi fikirlerimdi en azından denemenizde fayda var :D

Pardus TÜBİTAK/BİLGEM Bu siteye girerek pardus hakkında istediğiniz biliyi alabilirsiniz

Özgürlük için... Burdanda yapamadığınız şeyler hakkında yardım isteyip paketler oyunlar vs. hakkında bilgi alabilirsiniz

Konuyu kendim hazırladım bence denemenizde fayda var ;)

Bende Pardus kullanmak açısından sıcak bakıyorum ama coğu oyunlar işletim sistemi ile uguşmadıgından pek yaklaşamıyorum. Bilgi için saol :)

Pardus 2011.2 Cervus elaphus

Pardus-2011.2.png

Pardus 2011...
Pardus’un ev kullanıcılarını hedefleyen ailesinde en yeni ürünü, Pardus 2011.2, Cervus elaphus kod ismiyle yayınlandı. Birçok gönüllünün katkılarıyla TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen özgür işletim sistemi Pardus, günlük yaşamın hemen her alanına yönelik nitelikli, güvenli, yüksek performanslı özgür yazılımları bir arada sunuyor.

İnternet tarayıcı, görüntülü, sesli ya da yazışarak sohbet etmek için tüm ağlara bağlanan yeni nesil uygulamalar, fotoğraf arşivlemek, düzenlemek için profesyonel çözümler, müzik dinlemek ve kataloglamak için yetenekli araçlar, ofis ailesinin her aracı Pardus’la birlikte sisteme kuruluyor. Kullanıcıların ayrıca uygulama kurması gerekmiyor.

Pardus 2011.2 ile sürücü derdi kalmıyor...

Pardus tüm donanımlar için Linux çekirdeğiyle sağlam ve yüksek performanslı sürücüleri hazır getiriyor. Böylece sistem kurulduktan sonra İnternet üzerinden ya da CD’ler aracılığıyla ekran kartına, yazıcılara erişmek için tek tek sürücü kurma derdi kalmıyor.

Antivirüs aramaya son...

Pardus güvenli mimarisi sayesinde virüs bulaşmasına izin vermiyor. Antivirüs yazılımlarına ödenen paralar ve bu uygulamaların çalışırken kaynak israf etmesi tarih oluyor. Pardus’ta çalışan ve uygulama deposundan edinilebilen antivirüs programları ise, Pardus kurulmamış bilgisayarlara yardım etmek ya da virüs bulaşmış taşınabilir diskleri, usb çubukları temizlemek için çalışıyor.

Kullanımı, kişiselleştirmesi kolay işletim sistemi...

Pardus, özgür yazılım dünyasındaki en başarılı uygulamaları bir araya getirirken, masaüstü kullanımına yönelik görev ve yaklaşımlara da yenilikçi çözümler sunuyor. Pardus Teknolojileri ile bilgisayarın kullanımı, sistemin kişiye özel hale getirilebilmesi, ayarlaması kolaylaşıyor. Kullanıcı bilgisayarın yapabildiklerine göre değil, bilgisayar kullanıcının isteklerine göre çalışıyor.

~ İndirme ~

et-download.png

32Bit Pardus 2011.2 Cervus Elaphus Kurulan CD

64Bit Pardus 2011.2 Cervus Elaphus Kurulan CD

Torrent: 32Bit Kurulan CD | 64Bit Kurulan CD

Kaynak: Pardus | Özgürlük İçin...

Geri