• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sanalika Yönetmen Adaylarına Tavsiyeler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152

Merhaba arkadaşlar,
Son zamanlarda gündemde olan yönetmenlik seçimleri konusunda sizlere birkaç tavsiye ve ipucu vermek için bu konuyu açıyorum. En azından benim seçimlere hazırlanırken dikkat ettiğim konular bunlardı.

Öncelikle aranızda eğer beni tanımayanlar varsa aklınızda birkaç soru işareti oluşmuş olmalı. Muhtemelen "Bu kız kim oluyor da bize tavsiye veriyor?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Ki böyle düşünmekte çok haklısınız. Ben Resmi Sanalika yönetmenlerinden Eda. Bu konuda sizlere filmlerimi çekerken nelere dikkat ettiğimden bahsetmek istiyorum. Umarım size bir yararım dokunur.

Görüntü Kalitesi

Uzatmadan konumuza gelelim; Hepinizin bildiği gibi yönetmenlik seçimleri çok yaklaştı. Ve zaten beni tanıyanların bildiği gibi bence filmlerimizi çekerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsur görüntü kalitesi. Benim filmlerimi çekerken ve bir filmi izleyip izlemeyeceğime karar verirken en çok önem verdiğim konu görüntü kalitesi oluyor. Çünkü bence eğer filminizin kötü bir görüntü kalitesi varsa diğer her şeyi mükemmel olsa bile insanın gözünü çok fazla yoruyor ve içinden izlemek gelmiyor. Yani bence seçimlerde onlarca video arasından değerlendirmeye değer videoları seçerken görüntü kalitesinin iyi olması, videonuzun izleyicinin gözüne fazla batmaması ve hoş gözükmesi çok fazla göz önünde bulundurulacaktır.

Senaryo

Videonun görünümü kadar önemli olan bir şey varsa oda içeriğidir. Senaryonuzu yazarken senaryonuzun yaratıcı olmasına çok önem vermelisiniz. Senaryonuzun yaratıcı olması insanlarda daha çok filmi izleme isteği uyandırır ve filminizi daha ilgi çekici kılar. Yani kimse senaryosu klişe olan birinin filmini izlemek istemez değil mi?

Noktalama İşaretleri

Videonuzu çekerken dikkat etmeniz gereken bir konu ise noktalama işaretleri. Bence noktalama işaretlerinin saçma sapan ve yanlış kullanıldığı videolar çok göz yoruyor ve itici gözüküyor. Seçimlerde videonuzun senaryosunun noktalama işaretlerine uygun ve argo kelime kullanmadan yazılmış olması da göz önünde bulundurulacaktır. Bu yüzden noktalama işaretlerine dikkat etmemizde çok önemli.

İntro

Benim bir filimi izleyip izlemeyeceğime karar verirken göz önünde bulundurduğum bir diğer konu ise intro. Bazılarınız intronun çokta önemli olmadığını düşünseniz de benim introya biçtiğim değer bambaşka. Eğer intronuz kaliteli ve güzel olursa insanlar videonun devamını merak edecek ve izlemek isteyecektir. Bu yüzden intronuzun fazla göz yormayan, yaratıcı ve merak uyandırıcı olmasına dikkat etmelisiniz.

Effect

Effect konusu en çok dikkatli olmamız gereken konulardan birisi. Ben filmlerimde pek fazla effect kullanan bir yönetmen değilim. Çok fazla effect kullanımı izleyicinin gözünü çok fazla yoruyor ve videoyu kalitesiz gösteriyor. Bu yüzden effectleri fazla abartmadan gerektiği kadar kullanmalısınız. Tabii bu benim fikrim çünkü ben pek fazla effect kullanmayı pek sevmiyorum.

Müzik Seçimi

Videolarınızda müzik seçimi çok önemlidir. İzleyicilere videodaki duyguları aktarmadaki en önemli aracımız müziktir. Mesela tanıtım filmi tarzında bir şey çekiyorsanız daha çok neşeli ve hareketli parçalara yönelebilirsiniz. Bu sayede izleyici videoyu izlerken enerjik ve zinde hissedecektir. Diğer yandan eğer duygusal bir film çekiyorsanız arka fonda ay yüzlüm vb. hüzünlü parçaları tercih etmeniz izleyiciye videodaki duyguyu aktarmanın en iyi yolu.

Geçişler

Son olarak bahsedeceğim konu ise geçişler. Geçişler doğru bir kullanımla gerçekten harikalar yaratabiliyor. Mesela konuşmaların arasına koyulan kısa geçişler gerçekten çok hoş gözüküyor. Bence geçiş kullanılmayan videolar kalitesiz gözüküyor. Bu yüzden videolarınıza geçiş koymayı ihmal etmeyin.

Bunlar genel olarak dikkat etmeniz gereken konulardan sadece birkaç tanesiydi. Tabii ki yönetmenlik ile ilgili bilmeniz gereken daha birçok şey var ama bunları bir konuya sığdırmak çok zor olurdu. Bu yüzden temel şeylerden bahsettim. Bunların dışında söylemek istediğim bir şey daha var. Videolarınızı çekerken kendiniz olun. Videoya kendinizden bir şeyler katın ve en önemliside bunu yaparken eğlenin. Çünkü bu işi sadece yapmak için yapıyorsanız bence hiç başlamamalısınız. Eğer yönetmenlikle ve seçimlerle ilgili sorularınız olursa yorum olarak yazmanız yeterli. Seçimlerde hepinize başarılar diliyorum. Umarım hak eden kazanır.

Geri