• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Şarkı yapmak ile ilgili bir kaç soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Maxilife
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Maxilife

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
20 May 2012
Puanı
65
Merhaba arkadaşlar,

Aylardır aklıma takılan bir kaç soru var cevabını bulamadım sanırım yanlış aratıyorum internet ortamında. Lütfen bilgili arkadaşlar beni aydınlatabilir mi?

Kendi çapımda studio'da bir müzik yaptırmak istiyorum.

Misal şarkı sözlerini yazıp direk studioya mı gidiyorum? O sözlerin nasıl okunacağına studioda mı karar veriliyor? Yoksa ben mırıldanıyorum onlar ona göre müzik mi oluşturuyor? ve buna ne ad veriliyor?

örnek olarak sözümüz bu olsun; "Ayşe aliyi seviyor, ali ayşeyi dövüyor."
ben yazdığım bu şarkı sözünü müzikle uyumlu yapan işlemin adını merak ediyorum. Bu işi yapan kişiye ne denir?

Şahsen ben eski kafayım benim için aradığın adamın ismi BESTECİ :askk:

Ahh ahh rahmetli onno tunç abim beste deyince aklıma geldin hemen :agla

Sen söz yazarsın bunu müzik notasına besteci ile beraber düzene koyarsın o bir keman yada piyano ile nota çıkartır senin dediğin o mırıltı melodi çıkar ortaya sende üstüne şarkı söylersin.

Ama yeni düzende teknoloji çok gelişti artık kolay kolay keman ile beste yapan adam bulunmaz bilgisayar ortamında bu işler nasıl dönüyor tam bilemiyorum yanlış yönlendirmek istemem ama kayıt stüdyolarına gitsen her türlü işini görürsün orada bilgili adam çoktur.

ula piyano deyincede aklıma Özdemir Erdoğan geldi nedense gece gece tribe girdim heralde

Son düzenleme:
Sen söz yazarsın bunu müzik notasına besteci ile beraber düzene koyarsın o bir keman yada piyano ile nota çıkartır senin dediğin o mırıltı melodi çıkar ortaya sende üstüne şarkı söylersin.

Ama yeni düzende teknoloji çok gelişti artık kolay kolay keman ile beste yapan adam bulunmaz bilgisayar ortamında bu işler nasıl dönüyor tam bilemiyorum yanlış yönlendirmek istemem ama kayıt stüdyolarına gitsen her türlü işini görürsün orada bilgili adam çoktur.

ula piyano deyincede aklıma Özdemir Erdoğan geldi nedense gece gece tribe girdim heralde

heh hocam bunu merak ediyordum mırıltı nota kısmı :D çok teşekkür ederim Allah razı olsun :)

dediğin işin günümüzdeki uzmanına aranjör deniyor.

aslen "arrange" (errenc) kökünden gelen kelime ayarlamak, düzenlemek anlamında bu da dipnotum olsun.

sorunun cevabına gelecek olursak:

amatör bir iş düşünüyorsan açık sözlülükle söyliyeyim kimse kimsenin şarkı sözüne kolay kolay beste yapmakla uğraşmaz arada tanıdık vs. yoksa.
ama diyelim beste yapanı buldun ve iki enstrümanla stüyoya girdin.

stüdyo sahibine diyorsun ki ben kayıt yapacağım bu şarkıyı hop sana sistemi kuruyor enstrümanları mikrofonlamak olsun kayda hazır hale getiriyor ve siz defalarca söylerken o bilgisayar başında sizin performansınızı kaydediyor.

sonraki aşamada sizin kayıtlarınız arasından en kayda değer olanı seçiyorsunuz ve üzerinde ince dokunuşlarla icra ettiğiniz sanatı "parça" haline getiriyor ve işte buna da ürün diyoruz.

işin aslı bu kadar basit olmasa da temel bir özet geçecek olursak bundan ibaret.

dediğin işin günümüzdeki uzmanına aranjör deniyor.

aslen "arrange" (errenc) kökünden gelen kelime ayarlamak, düzenlemek anlamında bu da dipnotum olsun.

sorunun cevabına gelecek olursak:

amatör bir iş düşünüyorsan açık sözlülükle söyliyeyim kimse kimsenin şarkı sözüne kolay kolay beste yapmakla uğraşmaz arada tanıdık vs. yoksa.
ama diyelim beste yapanı buldun ve iki enstrümanla stüyoya girdin.

stüdyo sahibine diyorsun ki ben kayıt yapacağım bu şarkıyı hop sana sistemi kuruyor enstrümanları mikrofonlamak olsun kayda hazır hale getiriyor ve siz defalarca söylerken o bilgisayar başında sizin performansınızı kaydediyor.

sonraki aşamada sizin kayıtlarınız arasından en kayda değer olanı seçiyorsunuz ve üzerinde ince dokunuşlarla icra ettiğiniz sanatı "parça" haline getiriyor ve işte buna da ürün diyoruz.

işin aslı bu kadar basit olmasa da temel bir özet geçecek olursak bundan ibaret.

Hocam araştıracağım şöyle 3 5 bine klipli birşey yaptırabilirsem biriktirip yaptırmayı düşünüyorum.

Teşekkür ederim aydınlattığınız için :)

Hocam araştıracağım şöyle 3 5 bine klipli birşey yaptırabilirsem biriktirip yaptırmayı düşünüyorum.

Teşekkür ederim aydınlattığınız için :)

konumunda kocaeli yazıyor, ben de izmitliyim :) frekans kayıt stüdyosu var internetten de bulabilirsin istersen sahibinin numarasını da verebilirim. bana 6 sene önce davul dersi veren adam işletiyor orayı dünya tatlısıdır.

konumunda kocaeli yazıyor, ben de izmitliyim :) frekans kayıt stüdyosu var internetten de bulabilirsin istersen sahibinin numarasını da verebilirim. bana 6 sene önce davul dersi veren adam işletiyor orayı dünya tatlısıdır.
Biraz para biriktireyim güzelce sözler yazayım herşey hazır olduğunda sizden yardım isterim hocam. Çok çok teşekkür ederim :)

Geri