• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sentrozomla ilgili bir soru

Nerde gördün !? Ilginc geldi biraz arastirdim, direk sinir hucreleri gelmisti aklima ama onlar sentrozomlarini kaybediyorlarmis.

Ardindan biraz arastirma sonrasi kalpkasi hucrelerinde bulundugunu fakat bolunemediklerini gordum. Pdf linkini vericektim sana ama bulamadim tekrar...

----------

Az bekle hatta kitap kurcaliyim biraz ama nerde gordun merak ettim cidden

----------

Elimde hucre biyolojisi ile ilgili kitap yok, elimdeki kitapta da detay yok ne yazik ki...

Arkadaş lise seviyesinde bulamazsın o bilgiyi dedi bende kapattım konuyu. :D Çok değişik bir şeymiş. Kalp kası güzel cevap teşekkürler. İlgilendiğin içinde teşekkürler. :D

-----

Bir soru da gördüm. Bölünemeyen hücrelerin bazılarında bulunuyormuş bazılarında da bulunmuyormuş. Ben de kıllandım araştırdım bulamadım. :D

Son düzenleme:
Nerde gördün !? Ilginc geldi biraz arastirdim, direk sinir hucreleri gelmisti aklima ama onlar sentrozomlarini kaybediyorlarmis.

Ardindan biraz arastirma sonrasi kalpkasi hucrelerinde bulundugunu fakat bolunemediklerini gordum. Pdf linkini vericektim sana ama bulamadim tekrar...

----------

Az bekle hatta kitap kurcaliyim biraz ama nerde gordun merak ettim cidden

----------

Elimde hucre biyolojisi ile ilgili kitap yok, elimdeki kitapta da detay yok ne yazik ki...
ya bırak bu işleri kaan totomun genetik mühendisi seni :D

Arkadaş lise seviyesinde bulamazsın o bilgiyi dedi bende kapattım konuyu. :D Çok değişik bir şeymiş. Kalp kası güzel cevap teşekkürler. İlgilendiğin içinde teşekkürler. :D

-----

Bir soru da gördüm. Bölünemeyen hücrelerin bazılarında bulunuyormuş bazılarında da bulunmuyormuş. Ben de kıllandım araştırdım bulamadım. :D
Soruda cevap olarak ne demisler peki !?

----------

ya bırak bu işleri kaan totomun genetik mühendisi seni :D
Kes, zumbuk...

Sentrozom, hayvan, mantar ve bitki hücrelerinde bulunabilen ve hücre bölünmesi sırasındaki iğ ipliklerine tutunma yüzeyi oluşturan organeldir.

Buna göre, aşağıdaki bilgilerden hangisi doğru değildir?

A ) Kompleks yapılı bitki hücrelerinde bölünme sırasında iğ iplikleri oluşmaz.

Cevap bu.

D'de ise bu var "Bölünme yeteneği olmayan bazı hücrelerde sentrozom bulunabilir." cevap A ise otomatik olarak bu doğru çıkıyor.

Sentrozom ile ilgili bilgiye de bakınca, bölünemeyen bazı hayvan hücrelerinde bulunmaz diyor. Bazılarında yoksa bazılarında vardır diye düşündüm. :D

----------

----------

Kes, zumbuk...

Bir de ribozom çekirdekçikten gelen Rrna ve Protein birleşmesi ile oluşuyormuş;
Paramesyumda çekirdekçik yok bu eleman Paramesyumda nasıl oluşuyor? :D

Sentrozom, hayvan, mantar ve bitki hücrelerinde bulunabilen ve hücre bölünmesi sırasındaki iğ ipliklerine tutunma yüzeyi oluşturan organeldir.

Buna göre, aşağıdaki bilgilerden hangisi doğru değildir?

A ) Kompleks yapılı bitki hücrelerinde bölünme sırasında iğ iplikleri oluşmaz.

Cevap bu.

D'de ise bu var "Bölünme yeteneği olmayan bazı hücrelerde sentrozom bulunabilir." cevap A ise otomatik olarak bu doğru çıkıyor.

Sentrozom ile ilgili bilgiye de bakınca, bölünemeyen bazı hayvan hücrelerinde bulunmaz diyor. Bazılarında yoksa bazılarında vardır diye düşündüm. :D

----------

Bir de ribozom çekirdekçikten gelen Rrna ve Protein birleşmesi ile oluşuyormuş;
Paramesyumda çekirdekçik yok bu eleman Paramesyumda nasıl oluşuyor? :D
Tamam bunlar benim cevabim, dogrulugunu sen kendin arastirirsan daha iyi olur.

Bitkilerde sentrozom var, sentriyol yok diye biliyorum. D sikkina gelince, belki lise diye incik cincik etmemis olabilirler konuyu. Sinir hucreleri bolunmez ama sentrozomu olabilir kafasinda gitmislerdir belki. Cunku kalpkasi biraz detay bilgi, bilmiyorum dersanede vs anlatiyorlar mi. Yeni yeni yapilan calismalarda hatta kalp kasi hucrelerinin belirli bir oranda bolunebildigini soyluyorlardi.

Rna cesitleri DNA uzerinden sentezlenir. Cekirdekcik olarak bakma olaya, dna varsa rna vardir mantigindan git. Daha degisik bir olay oldugunu da sanmiyorum ama dedigim gibi biraz bakin gene

Tamam bunlar benim cevabim, dogrulugunu sen kendin arastirirsan daha iyi olur.

Bitkilerde sentrozom var, sentriyol yok diye biliyorum. D sikkina gelince, belki lise diye incik cincik etmemis olabilirler konuyu. Sinir hucreleri bolunmez ama sentrozomu olabilir kafasinda gitmislerdir belki. Cunku kalpkasi biraz detay bilgi, bilmiyorum dersanede vs anlatiyorlar mi. Yeni yeni yapilan calismalarda hatta kalp kasi hucrelerinin belirli bir oranda bolunebildigini soyluyorlardi.

Rna cesitleri DNA uzerinden sentezlenir. Cekirdekcik olarak bakma olaya, dna varsa rna vardir mantigindan git. Daha degisik bir olay oldugunu da sanmiyorum ama dedigim gibi biraz bakin gene

YGS'ye hazırlanıyorum şimdi her soruda da böyle detaya inmek istemiyorum. :D Bu en sevmediğim yanım. Hiç sayısal bilgim yok belliki sen bu işin iyisisin önerebileceğim bir şey var mı çalışma konusunda. :D

YGS'ye hazırlanıyorum şimdi her soruda da böyle detaya inmek istemiyorum. :D Bu en sevmediğim yanım. Hiç sayısal bilgim yok belliki sen bu işin iyisisin önerebileceğim bir şey var mı çalışma konusunda. :D
Kolay gelsin... Detaya in veya inme diyemem cunku suan neler ogretiyorlar bilmiyorum. Eskisine gore ne oranda farkli bir bilgim yok ama sanmam kasmak icin ugrasacaklarina ygs sinavinda.

Bence test cozme, bol bol deneme coz. Calisirken kullanabilicegin kaynak bilmiyorum ama hemen her yayinevinden cozersen 3-5 deneme iyidir heralde

Geri