• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

(SORU) Ayrılmış Video Belleği ?

SemihBurak

Ne Mutlu Türküm Diyene!
ViP Üye
Aktiflik
K.Tarihi
17 Kas 2009
Puanı
207
Arkadaşlar ben yeni bir laptop aldım, iyi güzel hoş ama kafama takılan bir iki soru var. Aramızda bu işlerden anlayan işin ehli arkadaşlarda var beni aydınlatabilir iseniz sevinirim.

Öncelikle Pc ;

Samsung NP300e5c-S0BTR

i5 işlemci 2.4 Ghz
4 Gb Ram DDR3
500 GB HDD
1 GB HD Nvidia ekran kartı ( sanıyordum , öyleydi güya )

Sorum ise ben bilgisayarı aldığımda win8 vardı onu kaldırıp win7 kurdum stabil çalışır hale geldi tüm driver vs eklentilerini kurdum fakat aşağıda resmini koyduğum ekrana geldiğim de ayrılmış video belleği 64 mb diyor. Yani benim ekran kartım şimdi 1 GB değil mi ? Oyun falan oynamak için yeterli değil mi ? Bazı araştırmalar yaptım. Atıyorum Pes oynayacaksam gidip .exe dosyasına sağ tıklayıp grafik seçeneklerinden bunu en yüksek performans ile çalıştır yapın falan gibisinden bir şeyler yazıyordu onu henüz deneyemedim. Benim merak ettiğim kısaca bu ekran kartı iş görürmü görmez mi ?

hyyc5.jpg

----------

# Dip not o resim benim pc değil, şuan aklıma geldi bende büroda olduğum için internetten öyle bir resim koydum. Eve geçtiğimde kendi pc' mden bir resim eklerim. Hani akıllarda bir fikir oluşması için koydum o resmi.

Ben anlamam ama , Orjinal win8'i neden kaldırdın reis ya , ben o kadar aramadım bulamadım :)

Notebooklar Varsayılan olarak İşlemci Ekran kartı yongasını kullanır sen harci ekran kartı ile kullanmak istersen Programı veya oyunu sap tuş ekran kartı ile çalıştır dediğinde harci ekran kartı ile çaşlışır.

Hemen yardım edelim.
Laptoplarda güç tüketimini azaltmak amaçlı entegre grafik birimi kullanılır.(İntel HD4000)
Uygulamalar için diğer ekran kartı devreye alınır.(Nvidia)
Oyunlara sağ tıklayıp yüksek performans seçersen Nividia üzerinden , direk açarsan HD4000 üzerinden çalışır.HD4000 belleğini ram üzerinden sağlar.Bir uygulama açtığında , kullanılan bellek miktarı kadar RAM ayrılır. ( HD4000'de)
Nvidiada ayrılmış bellek miktarı kaç ise harici kartta onu kullanırsınız.

Windows8 veya Windows7 olması fark etmez.

Windows8 , Windows7 göre bariz hızlı.5-6sn içinde masaüstünü görüyorum.

Bu fotoya göre söylicek olursak 64mb paylaşımsız Grafik belleğin. 1.5 Gb lık paylaşımlı belleğin var. Yani sahip oldugun Ramin 1.5gb lık kısmını grafik belleği olarak kullanabilir.

Geri