• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sosyal Fobim Varmış.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Rhydon
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Rhydon

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
16 May 2014
Puanı
7
S.a arkadaşlar bu akşam netten araştırırken sosyal fobim olduğunu öğrendim çekingenlik utangaçlık vs. yıllardır hep böyle yaşadım asosyal olarak.Aranızda böyle bir hastalığı olan veya çözümü için psikiyatriye gitmiş olan varmı? Faydası varmıdır? 20 yaşındayım.

Senin yaşında bende cok aktif değildim.. sofraları fark etim ki karşımdakinin benden farki yok cekinme sikilama islerini biraktim. Biraz öz guven meselesi.

Bende biraz olabilir,yani tam emin değilim.Bir çözüme ulaşırsan bilgi edinmek isterim.He bu arada bu gece anladım benimde kumar problemim var,bayağı bayağı var.Sabaha karşı tedavi olayını düşünmeye başladım iyice.Bu konudada bilgisi olan varsa yardım plss.Konuyu saptırdım ufaktan ama k.bakma

----------

Benim kafamdaki düşüncede bu konuyu atlatmak adına,hiç tanımadığın kişilerin olduğu yabancı biryere tek başına gitme durumu olabılır.İnterrail gibi...Kamplar falan.

Yine kendi açımdan,utangaçlığın sebebi yanında bulunduğun kişiye görede değişebiliyor.Yani yanındaki konuştukların üzerinden vs tatava yapıyorsa birsüre sonra hiç konuşasın gelmiyor

hiç çekinmem canımı sıkanın canını sıkarım mutlu edeni mutlu ederim ;) eve kapanık yaşıyor olman muhtemel insanların içine karışarak bunu atlatman gerekiyor hobiler edinerek vs

Psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum.Utangaçlık,Çekingenlik insanların içinde kendimi küçük görme , yok yanlış yaparsam rezil olurum hissi vs insanları kendimden üstün görüyorum saçmalık bu.

Son düzenleme:
Psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum.Utangaçlık,Çekingenlik insanların içinde kendimi küçük görme , yok yanlış yaparsam rezil olurum hissi vs insanları kendimden üstün görüyorum saçmalık bu.
hani 13-15 yaş arasında olsan anlarım baba olcak yaştasın len :D yaş 22 benimde bu arada

Adamin yazdigi soruna verilecek cevap mi bu simdi? yaptigin is degil.Kendi acindan degil diger taraf acisindan dusunmeyi denesen ve ole yardimci olmaya calissan?

Bundan 2.5 sene öncesine kadar bende aynı durumdaydım. Şuanda 20 yaşındayım. Doktorun felan bi faydası olmaz sana kendi kafanda bitirmen lazım işi. Kendimden örnek vereyim, bundan 2.5 sene önce sadece tüm günümü boş işlerle bilgisayar başında oyun, internette vakit geçirerek zaman öldürüyordum. Fakat bigün nolduysa anlamadım dedim ki; Ben ne yapıyorum ya? Yaşıtlarım dışarılarda arkadaşlarıyla gezip tozarken ben neden bilgisayar başında vakit öldürüyorum? Yavaş yavaş arkadaş ortamları kurdum, o arkadaş ortamlarından tanıştığım bir sürü yakın arkadaşım oldu, o yakın arkadaşlarımın arkadaşları diye gidiyorda gidiyor. Şimdi çok fazla çevrem var ve hayatımdan gerçekten mutluyum. Artık bilgisayara günde 2 saat vakit ayırıyorum oda akşamları (oda evde olursam). Artık öyle bi durumdayım ki, tüm gün arkadaşlarımlayım, okulda cafede vb. gibi yerlerde... Bilgisayar aklımın ucundan dahi geçmiyor, olsada olur olmasada olur kafasındayım.. Utangaçlık bendede vardı, 2.5 sene önce git şu kızla tanış deseler tanışamazdım, ama artık bi kız görsem gidip tanışıyorum ve şuana kadarda olumsuz bir yanıt almadım çok şükür. :)

Uzun lafın kısası, doktora gerek yok. Sen kafanda ben artık bilgisayar başında değilde dışarıda zaman geçirmek istiyorum dediğin an o iş bitmiş demektir. Ortamlara yavaş yavaş girdiğinde bilgisayarıda unutacaksın bir süre sonra. :)
Ama sana şunu söyleyeyim, benim değişmemin en büyük etkisi verdiğim kilolardı.

Son düzenleme:
Şimdi kardeşim kendimden örnek vereyim, kendimi bildim bileli iş yerimi bekliyorum. Çocukluğum, gençliğim markette çürüdü gitti. Hiç bir sosyal aktivitem yoktu. Ciddi anlamda diyorum. Lise 3'e kadar böyle gitti. Lise 3'te 130 kiloluk bir fıçıya dönmüştüm. Kimse ile konuşmuyor sürekli maxigame, facebook, silkroad falan takılıyordum işte. Lise 3'ün sonuna doğru bir kıza yürümeye başladım. (Lise 2'den beri hoşlantı var ama bakar mı? Bakmaz.) Ulan dedim ben bu kız ile muhabbet kurarım. Kurdum muhabbetimi, işte naber nasılsın falan tamam dedik. Olur bu iş. Kıza çıkma teklif ettim reddetti. Büyük hayal kırıklığı yaşadım. Kız tak geldi iş yerine ne oldu falan yok bişey dedim oturduk konuştuk hazır değilim falan dedi bende uzatmadım tamam dedim. Kendi kendime bu kıza layık biri olacağım dedim ve diyete başladım. 130 kilodan 110 kiloya indim 1,5 ay zarfı içinde. 25/6/13, 18:26'da yürüdüğüm kız teklifime (benimle bir elmanın iki yarısı olur musun?) evet yanıtını verdi ve çıkmaya başladık. işte gırgır-şamata. Yaz tatilinin sonunda 92 kiloya inmiştim. Sonra yediğime içtiğime dikkat etmedim şuan 116 kiloyum. Fakat kız arkadaşım arkasını dönmedi. Dedim kilo senin için önemli değilse neden çıkma teklifimi ilkinde reddettin? Hiç gezmiyorsun ki? Kaç kere bir yerlere gitmeye getirdim sen işim var deyip kaçtın falan ulan bu bana bi oturdu mu. Herneyse kendimden örnekler verdim işte. Kilo veya tip gerçekten kız için birşey ifade etmiyor fakat yinede yoklukta giderinin olması lazım. :D Şuan kızla beraber misin dersen evet beraberiz lisede başlayan ilişkimiz, üniversitede devam ediyor. Sözlendik aile içinde; aynı üniversitedeyiz. Mutluyuz. Diyeceğim o ki bir kız şart. Seni iyi bir yerlere götürebilecek birini bul. Ona anlat herşeyini anca böyle kurtulursun fobilerinden. Ben örümcekten çok korkuyordum; kız arkadaşımın ceketinde örümcek vardı dedim bir erkeklik yapayım aldım örümceği avucumun içine ısırdı ama erkekliğe bok sürdürmemek için sesimi çıkarmadım, attım falan işte öyle yani. :D Hey gidi günler heyyyyy. :D

abi biz asosyal değiliz dışarısı çok soğukkk :hsml:
bak bu adam forumun fenomenlerinden mesela. Gerçek hayatında ne kadar sosyal biri olduğunu göstererek ispatladı mesela bunu ;)
sosyal fobisi olan adam o otobüse binerken bile çekinerek biner ama cihanın yaratıcılığa cesarete bak :D yalnız hakanın dediği kız olayı bayağı etkili oluyor lise hayatım bambaşka geçmişti kız ortamı kız arkadaşlar sayesinde kaldı ki 3 sene boyunca sıra arkadaşım hep aynı kızdı gerisini sen hesap et yaşanılanları ;) lise sonda tanışıp üniversitenin ilk yılında başlayan ilişkim 4 yıl üniversite bitti iş hayatına atıldım hala devam ediyor ve onunla biryerlere gitmek ortamlarda beraber durmak çok etkiliyor kendini tetikte tutuyorsun hep konuyu seviyeli bir şekilde açmışsın o yüzden olabildiğince tavsiye veriyorum edinebildiğin kadar karşı cinsten çevre edin illa bir kızla yakınlaşacaksın aralarından

Gencler karı kız muhabbetini bırakın mesleğinizi edinin :) parayı bulunca azda tipiniz varsa istediğiniz kız la cıkar evlenirsiniz :D

bak bu adam forumun fenomenlerinden mesela. Gerçek hayatında ne kadar sosyal biri olduğunu göstererek ispatladı mesela bunu ;)
sosyal fobisi olan adam o otobüse binerken bile çekinerek biner ama cihanın yaratıcılığa cesarete bak :D yalnız hakanın dediği kız olayı bayağı etkili oluyor lise hayatım bambaşka geçmişti kız ortamı kız arkadaşlar sayesinde kaldı ki 3 sene boyunca sıra arkadaşım hep aynı kızdı gerisini sen hesap et yaşanılanları ;) lise sonda tanışıp üniversitenin ilk yılında başlayan ilişkim 4 yıl üniversite bitti iş hayatına atıldım hala devam ediyor ve onunla biryerlere gitmek ortamlarda beraber durmak çok etkiliyor kendini tetikte tutuyorsun hep konuyu seviyeli bir şekilde açmışsın o yüzden olabildiğince tavsiye veriyorum edinebildiğin kadar karşı cinsten çevre edin illa bir kızla yakınlaşacaksın aralarından
kardeşim burda benim sosyalliğimi tartışmıyoruz,asosyalliğin nedenlerini ve çözümlerini tartışıyoruzz :wy: :D

Kullanıyorum ama 3-5 saat etkili oluyor bana sürekli etkisi olacak birşey lazım antideprasan ilaçlar bu görevi görüyormuş sanırım.

Aynı durumu bundan 1 sene kadar önce atlattım. Kendi çevreme gelince hep havalı olarak bilinen, tanınan ben, yabancı ortama gittiğimde kedi gibi büzülmeyi tercih ediyordum. İnsanlarla konuşmak için ilk adımı atmaktan daima çekiniyordum. Hep karşıdan bekliyordum. Sonra, bol bol dumana vurmaya başladım. Onun etkisindeyken daha çok öz güven gelmeye başladı ve insanlarla konuşmaya başladım. Sonralardan fark ettim ki, ilk konuşmayı yapınca hiç bir şey kaybetmiyorum. İnsanlar beni basit görmüyor, hor görmüyor. Bunun üzerinden yürüdüm. Allah'a çok şükür, şuan kendime olan güvenim tam. Her şeyi yaparım. Bunu ancak kendi kafanda bitirebilirsin. Şimdi düşün, hiç tanımadığın biri gelse, seninle konuşsa. Konuşmaz mısın? Tersler misin? Küfür eder misin? Takmaz mısın? Bunları düşün. Sen ne düşünüyorsan, karşındaki de aynı şeyleri düşünüyor. Bunun farkına vardığın an, bunu yendiğin an olacak. Başarılar.

Geri