• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Speed Server Galya Tatikleri

Vas Happenin

Daimi Üye
Aktiflik
K.Tarihi
20 Haz 2012
Puanı
6
Merhaba Arkadaşlar. Bu Yazıda Speed Server Galya Stratejisilerini elimden geldigince anlatmaya calistim.

Not: Bence hangi ırk olursanız olun, online sürenizin max olması için bir ortağa ihtiyacınız var. Eğer Ortağınız yaksa bile başarılı olabilirsiniz yinede. Bu strateji, oldukça fazla online olan hesaplar için yazılmıştır, bunun da altını çiziyim. ( en az 8-14 saat arasından, 14-18 arasına kadar bir kesime hitap ediyor )

Şu anda pek galyalı olarak oynamadım speedde. Sadece aklımdam deneylerle buldum bu stratejiyi. Çeşitli kaynaklardan bilgi sahibi edindim, gerek travian forumu, gerek tecrübeli oyuncularla olan sohbetlerimle, bu stratejinin, speed serverda en iyi strateji olduğu kanısına vardık.

ÖNSÖZ

Genellikle, speed serverları, agresif bir cermen olarak oynardım. Yalnız speed serverda cermenlerın, inanılmaz, akıllara zarar derecesinde kolay olduğunu fark ettim, dolayııyla, cermen saldırganlığını, galya hızıyla birleştirmeye karar verdim. Bunu yaparken amacım serverda ilerlemek değildi. Geliştirilmesi en zor halka, tecrübe kazanmaktı. Ama kullandığım strateji beni beklediğimden çok daha iyi geçti. Dolayısıyla sizinle paylaşmak istedim. Kendi stratejimle, gelişmiş galyalıların tavsiyeleriyle birleştirdim, ve analizimi size sunuyorum.

TAKTİK

Serverı 3 ana bölüm olarak görüyorum ben. Çoğu iyi oyuncular, bunun anlaşılması basit birşey olduğunu, ve herkezin anlayabileceğini, yeni birşey keşfetmediğimi sanabilirler. Yalnız konuştuğum çoğu kişide anlıyorum ki, bu tam olarak anlaşılmış değil. Bu bölümlerde, belirli şeyler yapılmalı, ve bazı şeylerden, kesin süretle kaçınmalıdır. 2. ve 3. bölümlerı, kendi stratejilerinizle geliştirebilirsiniz. Yalnız size yine kendimin yazdığı birkaç link vermek istiyorum. Bunları, bu anlatacağım ilk bölümdan sonra kullanabilirsiniz.

Ve Birlik İçinde işinize Yarayacak.

Eğer Gerçek anlamda iyi bir oyuncu olmak için, bu bilgilere de sahip olmanız lazım. Basitce, yorum yaparak, beni mutlu edebilirsiniz
smile.png

1.Bölüm: ( 1-60 günleri arası ): Burası benim için en önemli bölüm. 2. ve 3. bölğmlerdeki hataların telafisi olabilir, yalnız burdaki kritik bir hatanın geri dönüşü yoktur. Görüşüm, çoğu oyuncu, hatalarının çoğunu burada yapıyor. Burada yapılan hatalar, ilk 10 daki oyuncularla ilk 1000deki oyuncular arasındaki farkı belirliyor.

Önemli Not:Elçilik kurmayın!!! Yakın Çevrenizde Dost Edinmeyin!!! Dış Cephe İnşaatı Kurmayın!!! TUZAK KURMAYIN!!! SADECE, YAĞMA ASKERLERİ ÜRETİN!!!

Yukarıda, ilk 10daki bir hesap ile ilk 1000deki hesapları ayıran özellikler vardır. Eğer yukarıdaki şeyleri yapmassanız, ilk10daki şansınız artar iken, bunları yaparsanız, ilk1000i anca garantilersiniz
smile.png

Bence en iyisi servera ilk gün, server açıldıktan 2-3saat sonra girmek. Normal serverlarda 3. gün başlamalısınız, yalnız, bu bambaşka bir konu. Eğer bu strateji beğenilirse, Normal Server içinde galya stratejisi yazacağım.

Oyunun başlangıcında galyalı olarak sıkıntı çektiğiniz en büyük dönem, Toytat araştırılana kadar süren dönemdir.

İlk Gün: ( Koruma ) : SADECE hammadde alanlarını geliştirin. Başka HİÇBİRŞEY geliştirmeyin. Bunun önemini anlamanız lazım. 1 hammadde bile boşa gitmeyecek, HEPSİ hammadde alanlarına. Merkez bina falan da değil. Sığınak bile kurmayacaksınız. ASLA. ( eğer görevlerde, hammadde alanı ile ilgili görev veriyorsa bunları yapın, BAŞKA HİÇBİRŞEY YAPMAYIN. )

1.günün sonlarına doğru korumanız bitmeye başlayacaktır. Şimdi görevleri takip edip TİCARET yolunu seçiyoruz. Merak etmeyin bu o defansif stratejilerden değil oldukça ofansıf ama ticari yolu seçelim. ALTINLARI SAKIN HARCAMAYIN. Eğer altın satın alıyorsanız, üretimleri yükseltebilirsiniz, ama satın almıyorsanız sakın ha kullanmayın. Hammadde alanlarını kurmaya devam edin.

Birinci günden sonra köyünüz şöyle olmalı:

Not: Altınları, gelen saldırılar için saklıyoruz. Gelen saldırılarda NPC yi kullanın. Nerdeyse garanti verebilirim size. Saldırı alacaksınız! Bu saldırılaı savuşturmak için sadece NPC kullanın. Marketi de lehinize kullanmayı unutmayın.

Not: Normal Serverlarda Askeri Bölümü seçip Phalanxlarla yağma yapmayı önerirdim. Yalnız gözlemlerim sonucunda, şuna ulaştım ki, biri ne kadar inaktif olsada en az hesabına 1 kere giriyor ve sıçanını alıyor. Normal saldırı m****da da kayıpsız 1 sıçan öldürmek 15 phalanx istiyor. Birde köydeki askerler Cabası. Bunun için görüşümce, speedde galyalı olarak yağma yapmak, faydadan çok zarar getirebilir, ama risk almak istiyorsanız, stratejinin sonunda, nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağım phanalxları yağmada.

2. Gün: Hammadde alanlarınız ( Tuğla ve **** ) 4-5 gibi bir seviyeye geldiği vakit, Toytat içinb gereksinimlere başlamalısınız. MB’yı zaten görevler aracılığı ile seviye 3 yapmıştınız. O zaman şimdi vakit Toytat gereksinimleri yapmaya geldi. Askeri Üs, Kışla Sv.3, Akademi sv.5, Silah Dök. Sv. 3, Ahır Seviye 3... Bunları istediğiniz sırada yapabilirsiniz. Ama unutmayın, bunları bitirene kadar, ne 1 tane phalanx, ne de 1 tane ekstra bina kurmayın. Eğer doğru şekilde yaparsanız maddeler yetececktir. Şimdi Şanslı olmanız gereken bölüme geldik. ( Aslında tam olarak şans değil, çoğu tecrübeli oyuncu, başlangıçta galyalılardan uzak durmaya çalışır ) Toytat gereksinimlerini kurmaya devam edin. Saldırı alırsanız NPC yapın. Eğer Altınlarınız tükenmeye başlarsa, Bir sığınak kurun. Bu benım başıma pek gelmedi. Sadece 1 defa. Sizin de başınıza gelebilirdiye anlattım. Cermenler Toytatlarla yağma yaptığınızı görünce, sizi yağmalamalaktan vaz geçecektir. Toytat geliştirdikten sonra, işleriniz oldukça kolaylaşacaktır.

Burası Stratejinin en önemli bölümü. Asıl hedefinizi unutmayın. Hedefe yoğunlaşın. Yağmaya. Oyunun 1. bölümü savaş bölümü değildir, ya da düşmanlara sahip olmanın da zamanı değildir. 3. Bölümde, bunlardan zaten fazlasıyla sahip olacaksınız. Nerde kalmıştık, evet, 1. Bölüm, sessizce ve sakince, alabildiğin kadar fazla madde almaktır, aynı zamanda bunu sessizce yapmaktır. İlk 2 Toytatınız çıkar çıkmaz Yağmaya başlayın. Kahramana uğraşmaya gerek yok, zaten kesim yapmıcaksınızdır ( UMARIM! ) Speed serverlarda, 20 küsür nufuslu cermenlere ve romalılara saldırın. Cermenlerden, Galyalılara geçerken, en büyük sıkıntı, Tuzakların Toytatlar için Çok köyü birşey olduğunu geç anlamamdı. Onlarca askerle gelir, Tuzakları ve Savunmayı darmadağan eder, maddeyi alırdım adamdan. Ama Galyalılarda, 1 tane askerin bile önemi var.

Sadece Roma ve Cermenlere Saldırın. Sadece düşük nufuslara saldırın. Toytat hızlı olduğundan ne kadar uzakta olduğu pek önemli değil. Şu anda yüksek nufuslulara saldırma vakti değil. 20 küsür Toytatınız olduğunda, Bir kahraman çıkarın ve boşta bulduğunuz tokmak sallayanları kesin. Daha önce demiştim, Savaş dönemi değil, ama mızrakçıları çıkartmadan cermenler, onların kökünü kazıkmak iyidir. Ama fazla abartmayın. Önce 1 casus atın. Zaten casuslarınız da oldukça hızlı Casustan gelen bilgiye göre, eğer fazla sayıda tokmakçı varsa dalın. Saldırırken kahramanı yollmayı da unutmayın. O kahraman tek başına kıyım yapabilecek güçtedir. Saldırı esnasında puanları saldırıya, savaş bittikten sonra jenerasyona verin. Eğer zaman hesaplamasını yapamıyorsanız, ordunuzda 1 tane phalanx bulunsun. Kilitlemeyi bazılarına göre daa kolaylaştırabilir bu. Zamanı geldiğinde, askerlerinizi guruplara bölün ve yağmalayın. Kesinlikle inaktif olduğuna inandıklarınıza 2 Toytat, Güçsüz 100 nufusun altındaki, ve galyalı olmayanlara ise, 5-10 Toytat atın. 100 nufustan yüksekleri, Casuslamayı asla unutmayın!. Casusları, 30 toytattan sonra kurarsanız, faydalı olur. Ama Yağmaya daha da çok önem veririm diyorsanız, 75 Toytat da olabilir bu sayı. HERŞEYİ YAĞMALAYIN, EZİKLERDE MADDE KALMASIN

Gelen maddeleri hep Toytat üretimine ve artanları hammadde üretimine harcayın. Elçilik/DışCepheİnşaatı/Tuzaklar/vs.. asla kurmayın. Onların da zamanı olacak.

Şu anda diğer oyuncuları korkutacak kadar fazla nufusa sahip olmalısınız. Galya Sığıınakları, ve tuzakları, kötü ün salmış bınalardır. Bu işinize yarayacak, sığınağa ya da tuzakçıya sahip olmamanıza rağman D:

Unutmayın Eğer ortağınız yoksa sakın haa gece askerleriniz köyde kalmasın. Tokmakçılar onları mahvedebilir.

Uyuyun uyanın

İlerleyelim:

Eğer iyi yağma geliyorsa, Hem hammadde alanlarını, hem da toytatları aynı anda basıyor olabilmeniz lazım. Yeni köyü, ilk köyünüzde, Toytatları, aralıksız üretebilecek duruma geldikten sonra kurun derim. Yani üretimleriniz şöyle olduktan sonra:

1400 ****

1800 tuğla

920 demir

240 tahıl ( Eğer Yağma iyi ise bunu da yapmanızda fayda var. )

Saatlik üretimizin, ordunuzu hazırlarken, Yağma ile, Köşk ve Göçmen kurarsınız. Yeni Köyünüzü kurmak istediğiniz alanın çevresindeki cermenlerin işini de yavaş yavaş bitirseniz güzel olur.

2. Köy Nereye??

İşte burada serverın bir kırılma noktasıdır. Hangi köyü alacağınız çok çok çok önemlidir. Yalnız bir avantajınız vardır. Hızınız. Burada bu büyük etkendır. Hızınız sayesinde, köyünüz uzakta olsa bile, hızlı madde sevkiatı yapabilirsiniz.

İstediğiniz köyü alabilirsiniz, ama fazla yağma yaptığınız varsayarak 15 tarla almanızı tavsiye ederim.

Yine de şunu bilin ki, Speed serverda, bir galyalı için, hammaddeleri, tarlalara tecrih edebilirim oyunun ilk aşamalarında. Sonlara Doğru ne yapacağınız size kalmıştır. Tabi istisnaların kaideyi bozmayacağı gibi,eğer 21x21inizde bir 150%lik 15 tarla varsa, burayı hemen kapın derim.

Adamın orada saray kurmasını engellemek için, Temizleyice ordunuzu hazırlayın. En az 20 tane mancınık da hazır olsun. Diğer köylerden ise 3 tane göçmeni hazırlayın ki, orayı yıktıktan hemen sonra, yerine yeni köyü kurun. Bunu yapmak için o köyden de köşk sv.10 yapmanız gerekecek. Bütün bunlar çok masraflı olacak. Güzel şeyler olmayacaktır eminim, bu başıma geldi, ama atlattım. Siz de atlatırsınız eminim.

Unuymayın bu arada eski yağmalarınız, bir birliğe girmiş, Sığınak kurmuş, size karşı küçük çaplı bir ordu kurmuş, ve hatta size karşı adam toplamaya başlamış olabilirler. Eğer 15 tarlayı geri almak istiyorsanız, doğru dürüst yağma yapamayacak, ve bu yüzden askeri üretiminiz eskisi kadar güzel olamayacaktır. Bu dönemi hızlıca atlatmanız lazım. Mancınıkları aralıksız yollayın. ARALIKSIZ. Önce tarlalar ve merkez bina... Neyse fazla anlatmıcam bilmek isteyen yukarda linki olan Saldırı Stratejilerini olur D:

2. Köy Olarak 15 Tarla ALMANIN Eksi ve Artıları:

2. Köy olarak 15 tarlalı almak, sizi çok yoğun baskıya sokar. Eğer böyle bir tercihte bulunursanız 2 şey yapmalısınız. Ya daha fazla yağma ( Bunun mümkün olmadığını varsayalım çünkü herkez yağmalanıyor zaten ) ya da ALTIN. İlk köyünüz ekmeğini yağmadan çıkardığını, ve 2. köyün sadece ve sadece 1er tane madde geliştirme yeri olduğunu varsayar isek. Bu çok zor bir iş olacak.... Ama unutmayın ki şu da var... Şimdiye kadar merkezde tahıl sıkıntısı başlamış olmalıdır. Bunun için bir artı daha var 15 tarlanın.

Eğer 2. köyü 15 tarla yaptıysanız, DAHA DA çok yağma gerekecek. Eğer yağmalarınız 7-8 tane sığınak dikmişlerse köylerine ( ki bu bende oldu ), Çok kötü durumdasınız demek.

Tüm Güzelliklerine rağmen, 15 tarlalı köylerin de maddeye ihtiyacları vardır. Ama üretebildiği tek madde tahıldır. Diğer köyde ucu ucuna yetiyor olmalı o kadar asker üretimiyle. Bunun için tahılı NPC ile değiştirmeniz gerekecektir. Bunun için daha nakit cash lazım size. Ve dolayısıyla altın.

Eğer Para sıkıntı değil, ama aile ikna olmaz diyorsanız, gidin internet kafeye, 40 liralık alcaksanız altın abiye diyin, eğer olmaz derse, 40 liralık altına 45 liraya, en fazla 50 liraya alın, ama mutlaka alın

Soracaksınız şimdi, Bu kadar eksizi ve sıkıntıları var. Peki artıları neler? Server sonuna kadar, o ihtiyacınız olan 15 Tarlaya sahip olma rahatlığı ve güveni. Bu his hiçbirşeye değişilmez.

BİNA SIRASI

1)HAMMADDE ALINLARI

2)Toytat gereksinimleri Askeri üs, Kışla 3, Akademi 5 Silah Dök. 3, ahır 3

3)Sürekli Toytat üretecek kadar saatlilk üretim 1400 1800 920 240 şeklinde.

4)Merkez bina 10, Akademi 10, Tamirhane, Köşk 10

5)Yeni Köy

6)Ahır seviye 10 ( ya da yapabildiğiniz en yükseği )

7)Yeni köyler kurun, o köylerin üretimini arttırın, Ve korkulacak bir ordu kurun!!

En önemli şey burada, durmadan Toytat üretmek. Bu düşünceyi, herşeyden önce tutun!

KÖY SIRASI

1)6 Tarlalı Normal Köy

2)5 Tuğla Ocağı

3)5 Orman

4)Destek köyü ( 15 tarlalıya madde yardımında bulanacak )

5)15 tarlalı

6)5 tane üretime sahip, bol vaha gören köyler.

4. Koy Zorunlu degildir. Istege bagladir.

Kahraman Seçimi: Eskiden Heduan olması gerektiğini düşünürdüm, ama yanılmışım. En iyi kahraman, kesinlikle Toytatın Şimşeği Kahramanı.

Önemli Hususlar:

Ben bu Stratejjiyi daha önce dediğim gibi deneyimle kazandım, ve bir not defteri tuttum. Burada not aldığım önemli hususlar var. Kendi anlayacağım dilde yazdım, Günümüz türkçesine çevirmek zor oldu biraz anlaşılmaya bilir gayret ederseniz anlarsınız D:

Kime ne zaman saldıracağınızı iyi bilin! Bu, tecrübe, ve mantık sayesinde oluşur. Galyalıardan sakının. Cermenler ve Romalılar arasında değişin, ne zaman değişmeniz gerektiğini iyi bilin. Bol tokmağı olan ve uzak köşelerde olan cermenleri hemen sömürge yapın. Onlar başkalarından, siz onlardan sömürün. Geliştikçe daha çok casus yetiştirin. Geliştikçe köyünüzü daha çok casus korusun

Vahalarda da casus tutun paranoyaksanız.

DURMADAN TOYTAT ÇIKARIN, ASLA DURMAYIN.

Herkezin ne dediğine değil, kendi gereksinimlerinize göre 2. köyünüzü seçin. Bu, İlk10daki bir oyuncu ile ilk 1000deki bir oyuncu arasındaki farkı yaratır.

Server geçtikten 2 ay olmadan bir birliğe girmeyin. Elçilik de kurmanıza gerek yok.

Erken birliğe girerek, sömürgelerinizi azaltıyorsunuz. Sizi, birden parçası olmak istemediğiniz bir oluşuma sokabilir. Teklifleri güzel bir dille reddetin.

Çoğu Sömürgeler, birliklere sığınır. Sizin bir birliğe gşrdiğinizi görünce, hep beraber alt birliğe geçerler. Şimdi al başına belayı...

DURMADAN TOYTAT ÇIKARIN.

OYUN BAŞINDA ASKER KAYBINA TAHAMMUL YOK.

Değişik Görüşler:

Oyun içinde görüştüğüm tecrübeli bir arkadaş, bana direk olarak şunları yapmamı önerdi:

Her türlü maddeden 1 tane seviye 1 yap.

Kışla kur ve 50 phalanx bas

Toytatlardan once Casus arastır

Bu şekilde, 2 gün yağma yaparak, Toytatlara ulaşabileceğini savunuyor. Onun bu düşüncelerine kesin süretle karşı çıktım, ama adam, comxde en iyi kahramana sahip galyalıydı. Eğer risk almak istiyorsanız böyle de yapabilirsiniz, ama yukarıda yazdığım taktiklerde güzel (:

-Alıntı-

Geri