• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

StarCraft 2 Makro Yönetimi Rehberi - StarCraft II

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152

Makro Yönetimi

Genel Bakış

Makro ekonominizle yapabileceğiniz her şey anlamına gelmektedir.Bu başlıca gelir yönetimi (gaz ve mineral),harcanması,ve birim sayınızı yönetmenizle ilgilidir.Geliriniz arttığında bununla binalar yapıp uniteler çıkarıp yükseltmeleri yapmanız gerekmektedir.Harcama konusunda verdiğiniz kararlar da makronun bir parçasıdır.Örneğin; ordu , teknoloji ve ya ekonomi yönünde kararlar verilebilir.

Genel Mekanikler

Çoklu Bina Seçimi

Aynı anda bir çok bina ve ya larva seçebilirsiniz.Ve seçtikten sonra basacağınız her kısayol tuşu için o birimden 1 adet üretilir.Örneğin 25 larvayı birden seçip D tuşuna 25 kere bastığınızda.25 larva da Drone a dönüşür.Bunun dışında D tuşuna basılı tutarak da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Mineral Toplama

Starcraft 1 in aksine,işçileri tek bir minerale yönlendirseniz bile o mineral hattına giden işçiler gerekli sayıda bölünür ve diğer işçiler toplamak için bölgedeki diğer minerallere yönlenir.

Ordu

Bir ordu oluşturmaya başladığınızda o orduyu oluşturmak için gerekli binaları kurarsınız.Ve paranız giderek yükseliyor ama ordunuz az sayıda kalıyorsa bu demektir ki o orduyu oluşturmak için daha fazla binadan üretim yapmanız gerekmektedir.Elinizdeki mineral ve gazlar birikmeye başladığında bina yatırımını arttırırsanız daha büyük bir orduyu daha kısa sürede oluşturabilirsiniz.

Teknoloji

Teknoloji yatırımı yeni üniteler açmak ve varolan uniteleri güçlendirmek amacıyla kullanılır.Yeni binalar atarak yeni teknolojileri açabilirsiniz.Böylece ordunuzu hem yeni unitelerle güçlendirmiş olup hem de bu ünitelerin gerekli yükseltmelerini yapabilirsiniz.Böylece ordunuz daha kuvvetli olacaktır.

Ekonomi

Ekonomi yatırımı gelirinizi yükseltmek amacıyla yapılır.Ne kadar fazla işçi üretirseniz geliriniz o kadar fazla olur.Yaklaşık olarak 1 base başına 24 işçi çalıştırmak gerekmektedir.Bunların 18i mineral hattında 3er tanesi de gaz da çalışarak efektif toplama yapabilirler.

Irkların özel mekanikleri

Protoss

Chrono Boost (Krono hızlandırması)

• Chrono Boost Nexus’a has bir özellik olup 25 enerji gerektirmektedir.Bu özellik,üretim yapan binanın hızını 20 saniyeliğine %50 oranında hızlandırır.Ve herhangi bir üretim sırasında sürekli bu özelliği kullanırsanız.O işlem yaklaşık 2/3 oranında daha erken biter.Chrono boost unite basarken kullanıldığı gibi araştırmalar/yükseltmeler için de kullanılabilir.Üstüste atılan chronolar üretimi daha fazla hızlandırmaz.Bir tanesi işlemdeyken diğerinin bir özelliği yoktur.Ayrıca bu özelliği takım arkadaşlarınızın binaları üzerinde kullanamazsınız.
Warpgates (Teleport)

• Warpgateler ile çıkarılan unitelerin çıkış zamanı arasındaki fark normal bir Gateway’e nazaran 10 saniye daha azdır.(Oyun içindeki zaman birimine göre)Warpgate’lerde uniteleri sıralayamazsınız.Ve Warpgate’den pylon ve ya Warp Prism olan her yere unitelerinizi ışınlayabilirsiniz.

• W tuşu haritadaki tüm Warpgate leri seçmenizi sağlar.Oyun sırasında ekranın sağ alt köşesinde Warpgate’lerinizin kaç tanesinin üretim için hazır olduğunu görebilirsiniz.
Terran

Command Center’ı Orbital Command’e çevirdikten sonra Terran oyuncuları aşağıdaki geliştiremelerden her birini 50 enerji karşılığında yapabilir:
Bunlar

• MULE – Geliştirilmiş SCV’lerdir.Haritada görebildiğiniz her noktaya gönderebilirsiniz.Normal bir scv ye göre 4-4.5 kat daha hızlı mineral toplar ve onarım yapar.Genellikle oyun başında öne geçmek için çok avantajlıdır.90 Saniye sonunda kendi kendine parçalanır.
  • Scanner Sweep – Haritanın geniş bir bölgesini kısa süreliğine görmenizi sağlar.Ayrıca görünmez uniteleri gösterir.
  • Calldown: Extra Supplies -Mevcut supply’ı yükseltmek için kullanılır.Sup-block olduğunuz zamanda kullanışlıdır.Supply’ı 8 adet yükseltir.
Zerg

Larva

• Hatcherie’ler larva sayısı 3ün altına düştüğü andan itibaren 15 saniyede 1 adet larva üretirler. Bu üretimi maksimize etmek için Queen’lerin spawn larva özelliği kullanılır.

• Spawn Larva (25 energy) ile 40 saniye içerisinde ekstradan 4 larva daha çıkarabilirsiniz.Bu sizin sürekli kontrol ederek yapmanız gereken bir işlemdir.

• However, it is sometimes desirable to stockpile Larvae and keep injecting larvae with the queen despite foregoing the Hatchery’s innate production.

• Queen ile larva üretimini arttırmadığınız her saniye sizin için bir kayıptır.Larva üretimini ne kadar uzun tutarsanız üretim süreniz de o kadar uzar.
Hızlı Injection kısayolları.

Hızlı larva üretimi için bütün queenler tek bir tuşa atanır. (Bunlar 0 ve ya 9 olabilir),daha sonra V tuşuna basılır ve Shift e basılı tutarak, Backspace tuşu ile tüm ana binalarınız arasında geçiş yapıp larva üretebilirsiniz.

0 (Queen kısayolu), V, Shift’e basılı tutun, Backspace, inject, Backspace inject,

Bildiğiniz üzere Shift tuşu komutları sıralamaya yarar.Bunu Queenlerin inject özelliğini kullanırken yapabilirsiniz.Backspace tuşu ana binanızı(CC,Nexus,Hatchery) ekranın ortasına getireceği için bu tuş ile hatchery’i seçtikten sonra inject komutuna basarsanız otomatik olarak o binaya en yakın Queen’e bu komutu verecektir.

Bu metod ile larva üretimini hızlandırabilirsiniz.Fakat makro attığınız hatchler bu süreyi uzatabilir.

Creep yayımı

Creep Zerg’lerin haritada vision almasını ve unitelerin daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Creep should be spread as part of your macro using some of the below techniques;

• Spawn Creep Tumor Creep tümör ile 1 adet tümör oluşturup tek bir tümörden tüm haritaya yayılabilirsiniz.Her bir tümör 1 adet yeni tümör oluşturabilir.

• Lair yükseltmesinden sonra Overlord’lar da haritanın istediğiniz bir bölümüne creep yayabilir.Böylelikle creep ile genişleme şansınız daha fazla olur.

• Extra queen ve overlordlar ile creep yayımı,kendi başlangıç pozisyonunuzdan creep yayımına göre daha hızlı ve faydalı olacaktır.. (TLO ‘nun bunu uyguladığı bir oyun-http://www.youtube.com/watch?v=Ar_FK-g6Mms)
Planlama

Kaynakalarınızı ne zaman ne için harcayacağınız oyunun en önemli unsurlarından biridir.Harcama sıralamanız hedefinize göre olmalıdır.Örneğin Siege Tank’a çıkacaksanız size Barracks,Gaz,Tech Lab’i bir Factory gerekir.Bunları en kısa zamanda oluşturmanız için bir üretim sıralamanız olması gerekir.(Build Order)

Build Order(Üretim sıralaması) size hedeflediğiniz uniteyi ve sayısını en kısa zamanda yapmanıza yardımcı olur.

Üretim Süreci

Oyuna başladığınızda ilk olarak uniteler yapmaya başlarsınız.Ve her ırkın unite basması için belli bir süresi vardır.Örneğin bir Barracks ilk olarak sadece 1 marine üretebilir.En iyi zamanlamayı yapmak için eğer 2. Bir marine üretimi yapmak istiyorsanız ilk marine bitmek üzereyken bunu üretime sokmanız gerekmektedir.Eğer ilk marine üretim sürecine yeni başlamışken ikinci marine’i üretim sırasına sokarsanız bu sizin makronuzu olumsuz etkiler.

Bunun dışında bir de üretimin zamanlaması önemlidir.Örneğin,hellion üretim süresi 30 saniye,Thor 60 saniye diyelim.2 fabrikadan üretim yapacaksanız birinden 2 hellion,diğerinden 1 Thor çıkarmanız gerekmektedir.Böylelikle tüm unitelerin çıkış zamanı denkleşecektir.

Geri