• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

The Elder Scrolls Online (ESO) Healer Buildi ve Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhabalar herkese. Healerlık hakkında bilinmesi gerekenleri, buildleri ve skilleri listeledim. Build başlığını oyuna yeni setler geldikçe güncellemeyi planlıyorum bir aksilik çıkmazsa.

Bu rehberi veteran 16 olmuş oyuncular için hazırladım.

GENEL ÖZELLİKLER

Irk Seçimi

Kesinlikle High Elf. Breton mu High Elf mi tartışmaları oluyor bazen fakat High Elf'in magicka regen pasifi, Breton'un önüne geçmesine yeter de artar. Her iki ırkta da Max Magicka pasifi var, bunu geçiyorum. High Elfte %9 magicka regenve %4 elemental damage bonusu var. Breton da ise %3 spell cost düşürme ve Spell resist var. Regen mi cost mu ikilemini şöyle çözebiliriz, şampiyon puanı sisteminin gelmesiyle High elf bretondan öne çıkıyor benim gözümde. Şampiyon ağacında %3 cost düşürmeye erişmek için 7 puan harcıyorsunuz. %9 magicka recovery içinse 24 puan harcamanız lazım. High Elfin pasifiyle 24 puanlık bir avantaj elde etmiş oluyorsunuz böylece. Bunun dışında Bretonun son ırk pasifi 3960 spell resistance verirken High Elf %4 fire-frost-shock damage bonusu sağlıyor. Hangisi iyi derseniz her iki pasif de healer olduğumuz için aşırı bir önemi yok denebilir. Fakat ben ulti olarak meteor ve buff olarak reflective light kullandığım için High elfin %4 lük pasifi yaptığım damage miktarına az miktarda katkı sağlıyor. Fakat dps oynamadığımız için gözle görülür bir etkisi yok. Öte yandan light armor giydiğimiz için Bretonun spell resist pasifi az biraz katkı sağlıyor, lakin healer olduğumuz için 4k spell resist eksiğini HoT ile kapatabiliyoruz. Bu iki pasifi göz ardı edersek High Elfteki recovery pasifi tek başına bu ırkı seçmemiz için yeterli bir sebep.

(görmek/gizlemek için tıkla)

((Gear + Resolve) x Defending x Spell Shield) + Diğer

Gear > Itemlerinizin armoru

Resolve > Heavy armor giyiyorsanız buradan gelen pasif

Defending > Silahta varsa defending veya nirnhoned yüzdesi

Spell Shield > şampiyon ağacındaki pasif

Diğer > Breton ırkı, classınızdaki spell resist veren bufflar vs

Mundus Seçimi

Atronach = Buildi tasarlarken ağırlıklı olarak Atronach (recovery) kullandım. Atronach çok iyi bir magicka sustain sağlıyor. 7 parça Divines traiti ve legendary v16 itemde 320 recovery ekliyor ki gayet iyi. Bu mundus stone sayısal katkı yapıyor, şampiyon ağacındaki Arcanist yüzdesel katkı yaptığından her ikisini isabetli şekilde kıyaslamak mümkün değil. Fakat denemelerimde gözüme çarpan şey, White Gold Tower dungeonında Atronach varken pot kullanma gereksinimi duymadım. Masraf çıkarmayan bir taş ama eksisi, yüksek miktarda heal atamıyorsunuz, sustain güzel olmasına karşın canı dibe inen birini direkt fulleyemiyor. Yine de defansif buildde tercih ettiğim bir taş, yabana atılmaması gerek. Eğer magickam bitmesin, potlara para harcamayayım diyorsanız Atronach seçin. Ek olarak Yedek Build kullanacaksanız Atronach sizin için idealdir.

Thief = Bunun dışında Thief (kritik veren) taşı da kullandığım bir diğer taş oldu. Şampiyon ağacında kritik yüzdenizi arttıran birşey olmadığı için Thief gözümde ön plana çıktı. Thief varken Atronach'ın aksine pot ihtiyacı doğuyor. Magickanız kurumuyor elbette. Thief de recovery düştüğü için bunu desteklemek adına pot kullandım. Pottan gelen %20 recovery buffu Atronach'ın açığını kapadı. Pot masrafını önemsemiyorsanız kesinlikle Thief mundusunu seçin. 7 parça legendary hepsi divines armor giyerseniz thief size %16.5 kritik sağlıyor, resto staffınızı v16 legend precise traitli yaparsanız oradan da %7 kritik, ek olarak inner light kullandığımızda oradan da gelen %10 kritikle toplam %33lük bir kritik elde etmiş oluyoruz ki muazzam bir oran bu. Eğer İdeal Build kullanacaksanız kesinlikle Thief mundusunu alın. Attığınız hot lar (heal over time) inanılmaz derecede güçlü oluyor.

Ritual = Ek olarak Ritual (heal etkisini arttıran) taşı da denedim fakat pek etkili değil, zira şampiyon ağacındaki Blessed pasifi ile bu açığı kapatabiliyoruz. Ritual taşı, v16 legendary 7 divines sette %15 heal bonusu sağlıyor. Şampiyon ağacında ise 48 puana eşit. Çok büyük bir sayı evet, fakat Mage kısmında bizim verebileceğimiz pek bir pasif olmadığı için Ritual'in gereksiz olduğuna karar verdim. Ritual almak yerine Thief almak heal etkisini ve sustaini kat kat etkiliyor.

Mage = Sonuncu olarak Mage (max magicka) taşı. Max magickayı arttırdığı için acaba bunu kullansam mı diyenler olabilir. Kullanmayın! Maksimum magickanın artması spell damage'inizi arttırır böylece attığınız heali arttırıyor doğrudur. Fakat bu çok düşük bir miktar ve Thief ile Mage mundusları arasındaki heal miktarı karşılaştırıldığında Mage sınıfta kalıyor.

Özetle eğer Yedek Build kullanacaksanız Atronach veya Thief deneyin. Eğer magickanız bitmiyorsa thief gidin. İdeal Build kullanacaksanız kesinlikle Thief alın.

Attributes Seçimi

18k - 20k arası bir hp niz olsun. Yemek yiyin, tüm setlerinizi giyin, skillerinizi dizin. Ardından hp yi bu seviyeye getirin geri kalanları magickaya verin.

Potion ve Yemek Seçimi

Potionda v15 Spell Power potda bulunan kritik buff ı yani Major Prophecy, skill barımızdaki Inner Light ile stacklenmiyor ve potdan kritik bonusu gelmiyor. Sadece magicka regen, magicka restore ve %20 spell power elde ediyoruz. Moblardan düşen düz v15 magicka potu tercih edebilirsiniz. Veya Spell power potta üç tane malzeme harcamak yerine sadece Corn Flower + Lady Smock ile üretilen ve kritik vermeyen potu kullanabilirsiniz. Boşa çiçek israf etmemek adına ben bunu öneriyorum. Zaten kritik elde etmiyoruz, çiçekleri de mundar etmeyelim.

Yemek olarak ise v15 mavi renk Magicka + Hp veren yemeği tercih ettim.

Önemli Skiller ve Pasif Skiller

Bu bölümde healer oynamak isteyen birinin kullanması gereken önemli skilleri ve pasif özellikleri listeliyorum. Bir healer olarak oyundaki tek göreviniz sağlığı azalanları heallemek değil, hatta bu sizin yan göreviniz. Elder Scrolls Online'da asıl amacınız support, heal atmanın yanında stamina ve magicka desteği sağlamak, grubun dps'ini ve armor + spell resistini arttırmak gibi heal atma dışında çok önemli görevleriniz bulunuyor.

Luminous Shards: Spear Shards morfu. Luminous morfunda sinerjiyi kullanan kişi stamina yanında bir miktar da magicka yenilemiş oluyor. Stamina dps oynayan ve tank oyunculara stamina desteği sağlaması açısından önemli bir skill. Tankı ayakta tutan yegane skill denebilir.

Nova: Dungeonlar yerine triallerde tercih edilen bu ulti skilini attığınızda, ulti alanı içinde bulunanlar %30 daha az damage yemiş olur. Bu da triallerin bazı safhalarında mutlaka kullanılan bir templar ultisidir. Her iki morfu da kullanabilirsiniz.

Purifying Light: Backlash morfu. Eskiden aynı anda bir kez aktif olarak kullanılabilen bu skilli artık aynı anda birden fazla hedefe atabiliyorsunuz. Bu skill ile işaretlediğiniz mobun üzerinde damage birikir ve biriken hasarın %138'ini moba patlatır. Diyelim 100 damage yedi mob, purifying light bu moba 138 damage vurur. Hasar vermesinin yanında bosslarda kullanılması gereken bir skill, çünkü damage patlattığında mobun altında bir heal havuzu açar, bu sayede bossun yanında bulunan tank veya melee dps lerde heal almış olur. Eğer spell power cure setini kullanıyorsanız bu setin beşinci özelliğini de proclar.

Radiant Oppression: Radiant Destruction morfu. Templar'ın finisher skilli. Mobun canı %50'ye indiğinde bu skill ile yüksek miktarda hasar vurabilirsiniz. Bu morfta magicka havuzunuz ne kadar doluysa o kadar çok hasar vuruyor. Veteran dungeonlar için ideal fakat triallerde kullanmayın.

Illuminate: Dawn's Wrath pasif skilli. Dawn's Wrath skill ağacından bir skill kullandığınızda 20 metre çapınızdaki arkadaşlarınıza 20 saniye boyunca %5 spell damage arttırır. Costu düşük olan purifying light'ı herhangi bir moba attığınızda bu pasif de tetiklenmiş olur. Magicka dps oynayan arkadaşlarınız için oldukça kullanışlı bir pasif.

Repentance: Restoring Aura morfu. Bu morfta herhangi bir cost bulunmuyor. Etraftaki cesetlerden hp ve stamina çekiyor. Stamina dps ve tankların staminasını dolduran harika bir skill. Trash mobların olduğu bölümde moblar öldükçe bunu kullanın böylece stamina dps ler sınırsız kaynağa kavuşmuş olacak. Aynı zamanda slotlandığında sizin Hp, Stamina ve Magicka recovery'nizi %10 arttırır.

Elemental Drain: Weakness to Elements morfu. Bu skill bir destruction staff skili. Hedefe attığınızda hedefin spell resistansını 5280 düşürür. Bu debuff'ı yiyen moba fire, frost ve shock ile saldırı yapan kişiler ise 500 magicka yeniler. Yani sorcerer ve dk dps ler için çok faydalı bir skill.

Combat Prayer: Blessing of Protection morfu. Dostlarınıza bir miktar armor + spell resist vermesinin yanı sıra %8 attack damage buffu verir. Normalde damage buffları weapon damage veya spell damage olarak ayrılır ve stacklenmezler, fakat bu skillin buffu attack damage olduğu için diğer spell damage veya weapon damage bufflarınız ile stacklenir. Dps lerinize bunu atarak dpslerini güçlendirebilirsiniz.

Siphon Spirit: Force Siphon morfu. Bosslarda kullanılması gereken bir restoration staff skili. Magicka dpsleriniz için harika bir skill. Bu skili boss a attıktan sonra bossa vuran magicka dps arkadaşlarınız her vuruşlarında %1 magicka geri kazanırlar. Ve bir miktar heal alırlar.

Mystic Orb: Necrotic Orb morfu. Undaunted skill ağacında bulunan bu skill magicka dolduran bir skill. Yeşil top şeklinde olan bu skilli trash mobların olduğu bölümde atın, balonlar moblara bir miktar damage vurur ve sinerjisi aktif edildiğinde balon patlayarak muazzam miktarda magicka doldurur. Magicka dps ler çok sağlam bir support skili.

Aggressive Warhorn: Warhorn morfu. Alliance War'da Assault skill ağacının bu ultisi 30 saniye sürer ve bu süre boyunca grubunuzdaki oyuncuların magicka, stamina, hp lerini %10 arttırır. Aynı zamanda kritik damage lar daha çok hasar vurmasını sağlar. Magicka ve staminayı %10 arttırdığı için dps lerde bir artış sağlar, Aggressive Warhorn morfunda ise dps leriniz kritik vurdukça daha çok hasar vururlar. Yani siz ben de damage geçeyim diye meteor gibi bir ulti atmak yerine Warhorn kullanırsanız sizin sayenizde daha çok dps ortaya çıkmış olur.

GEAR DİZİLİMİ

İdeal ve yedek olarak iki adet build oluşturdum. İdeal buildde Spell Power Cure seti bulunuyor, bu setin parçaları White Gold Tower isimli dungeondan çıkıyor. Haliyle düşürmesi biraz meşakkatli. Eğer bu seti düşüremediyseniz yedek buildi kullanabilirsiniz. Yedek build de ideali aratmayacak düzeyde tabi ki.

İdeal Build

5 Spell Power Cure
1 Molag Kena
3 Willpower
2 Torug's Pact

Sadece Torug'lar craft olduğu için spell power ve molag kena droplarına göre boşta kalan armoru ve stafflarınızı restoration staff yapın. Tüm zırhlar divines olursa ne âlâ. Zırh enchantları magicka. Yüzüklerin enchantları 1 Magicka Recovery, 2 Magicka cost düşüren enchant yapın.

Yedek Build

Spell Power düşürmekle uğraşmak istemiyorsanız Kagrenac son derece ideal bir set. Max hp, magicka, magicka recovery, spell damage ve %25 hızlı resurrection gerçekten işe yarar set bonusları. Tempların class pasifinden gelen %20 hızlı resurrection ile bu set bonusundaki stackleniyor ve ölen ekip üyelerini tıkır tıkır kaldırıyorsunuz.

Setler: 5 Kagrenac, 3 Willpower, 3 Arch-Mage (veya 1 Molag Kena, 2 Seducer)

Not: Arch-Mage setini bulmak biraz zor ve pahalı. Arch-Mage parçaları yerine 1 Molag Kena ve 2 Seducer giyerek aynı set bonuslarını alabilirsiniz. Kagrenac craft set, Arch-mage ise drop. Eğer arch mage gidecekseniz önce divineslı arch mage parçalarını bulun, ardından kagrenac parçalarını yapın. Altta benim dizilimim yer alıyor. Örneğin siz kafadaki kagrenac yerine arch-mage koyabilirsiniz.

Chest: Kagrenac's Hope - Divines - Magicka Enchantlı
Legs: Kagrenac's Hope - Divines - Magicka Enchantlı
Head: Arch-Mage - Divines - Magicka Enchantlı
Hand: Arch-Mage - Divines - Magicka Enchantlı
Waist: Kagrenac's Hope - Divines - Magicka Enchantlı
Shoes: Kagrenac's Hope - Divines - Magicka Enchantlı
Shoulder: Arch-Mage - Divines - Magicka Enchantlı

Silah 1: Kagrenac's Hope Restoration Staff - Precise
Silah 2: Kagrenac's Hope Destruction Staff - Precise

Yüzük 1: Willpower - Magicka - Spell Damage
Yüzük 2: Willpower - Magicka - Magicka Recovery
Kolye: Willpower - Magicka - Spell Damage