• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Total War: Attila Yozlaşma, Ekonomi Yiyecek ve Gerçekçilik Dengesini Kurma Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhaba arkadaşlar senelerdir Medieval 1'den beri Total War oynayan biri olarak şunu içtenlikle söyleyebilirim ki en iyi total war oyunu ATTILA !!! Oyunu kafamda oturtamadım ve benzeri cümleler okudum üstüne her total warda yapıldığı gibi bunda detaylı bir rehber yapan arkadaşımız da olmadı ben de klavyeyi ele alıp yardımcı olmak istedim.

Oyunda hemen hemen hepimizin gördüğü bildiği ama istemli istemsiz es geçtiği husus bize sunulan görevler ve victory (zafer) kısmındaki açıklamalar.Bu görevler gerçek tarihte ne yaşandıysa bize onu yaşatmayı amaçlıyor.Örneğin Vizigotlar Kuzey İspanya ve Güney Fransada yaşadılar orada krallık kurdular Vizigotlarla oynarken amacımız o bölgeyi ele geçirmek...Bunu eski total war oynayıcıları es geçmemiştir belki ama yeni başlayan kardeşlerimiz bunlara uymadığından birçok problemle karşılaşıyordur tahmin etmek zor değil.

Oynayanlar hatırlar Medieval, Rome,Empire Total War vs de yozlaşma yoktu tüm dünyaya hakim olunca karşılaştığımız tek sıkıntı ticaret yapacak devlet kalmadığından ticaret gelirimizin olmamasıydı hele hele medieval 2 de tüccarlar kendi para kazanıyordu ticaret yapmaya gerek dahi yoktu...Yozlaşma Rome 2 ile Total War dahil olan ve oyunu zorlaştıran ve gerçekçi kılan bir husus öyleki steam forumlarında dahi tartışılmış bazı oyuncular çok toprağı çok iyi oynamak ve oyun da başarılı olmak sansa da bu bize maddi zarar hele hele bu oyunda iyice zarar.Yapımcı firma bu konuda bi yama çıkarır mı bilinmez ama bana soracak olursanız hiç gerek yok...Çok kadın hiç kadın olduğu gibi Çok toprak hiç toprak Total War Attila oyununda bunu Roma ile sefer oynayanlar görmüştür.

Yozlaşmanın önüne geçmenin en önemli yolu az ama öz toprağa sahip olmak ne kadar az toprak o kadar az yozlaşma bu da oyunu gerçekçi kılıyor peki hangi topraklara sahip olmalıyız kısmına gelince de orada Kampanya da bize sunulan şehirler tabi ki cevabını veririm eğer ben gerçekçiliğe önem vermiyorum tarihi baştan yazacağım diyorsanız orası ayrı o zaman size sunulan toprakların sahibiyle müttefik olmalısınız tabi talan edilmiş şehirler buna engel olabiliyor...Ve yine ne kadar az toprak o kadar çok ticaret yapılabilecek devlet,ticaret geliri ve -diplomatik ilişki demek...

Şimdi şehirlerimizin 100000 geliri var diyelim bize 3000 gelir getirmesi için 35000 para harcayacağımız yeni bir şehir fethettik diyelim bu esnada yozlaşma %5 artıyor her tur 3000 kazanmak için her tur 5000 zarara giriyorsunuz toplamda her tur 2000 zararınız oluyor ve üstüne 35000 harcamış oluyorsunuz...Hele bir de ele geçirilen toprak verimliliğin az olduğu bir yerse yiyecek sıkıntısı da baş gösteriyor...Tabi bunun da bir sınırlaması mevcut yozlaşma %40 a kadar gönül rahatlığıyla fetih yapabilirsiniz...Az toprak sahibiyken valilerle yozlaşmayı düşürebilmek de ayrı bir avantaj bunun için de Katolik(Latin Christianity) dinini seçmiş olmalısınız...Vergi oranı halk yüzde yüz mutluyken ve tüm araştırmalar tamamlandığında en yüksek seviyede +%40 gelir getirir yozlaşma -%40 olduğunda ancak birbirini dengeliyor !!!

Gelelim yiyecek kısmına...Eyaletin tamamına sahip olun küçük bir kısmına değil küçük bir kısma sahip olmanızı mazur görebilecek tek sebep sahip olduğunuz ilçede ticaret ürünü bulunuyor olması olabilir.Eyaletin tamamına sahip olmanın yiyecek ve ekonomiyle bağlantısı ise şu; İlçeleri tarım için eyalet merkezini mutluluk ve endüstri için kullanmalısınız ! Yiyecek ithal eden yerleşim birimleri her binadan %25 daha az gelir elde etmekte ve -2 mutsuzluk vermektedir.Bu yüzden her yerleşimin yiyeceği kendisini ilgilendirmekte zaten yozlaşmadan %25 kaybediyorsunuz en az bir de yiyecekten ötürü kaybederseniz o bölgeyi atın çöpe gitsin durumu söz konusu...Ve zaman geçtikçe verimlilik -1 -1 en sonunda -4e kadar düşmekte savaş başlamadan kazanılır önleminizi en baştan almalısınız...
Alıntıdır.

Geri