• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Total War: Rome 2 Gelişmiş Makedonya Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhaba arkadaşlar bu aralar rehber yarışları başladı bende bu yarışa en çok eğlendiğim Makedon Krallığının Rehberi ile katılacağım . Bir çok Makedon rehberi var fakat ben yetersiz buldum o yüzden bu rehberde diğer rehberlerdeki eksiklikleri tamamlamaya çalışacağım . Rehberde hatalar varsa lütfen söyleyin diğer rehberlerde yapmamaya çalışırım . Umarım rehberi beğenirsiniz . Konunun altına sizde kendi oyun şeklinizi yazabilirsiniz .
vzBNG4.jpg

Halef Krallıkların kendi özelliği sayesinde işgal ettiğimiz yerlerde yabancı işgaline karşı -%20 direnç var bu da yayılma politikamızda işimize yarıyor . Ayrıca Halef Krallıkları ile yapılan savaşlarda askerlerimizin morali %10 artıyor .

Makedonya'nın Helen Rekabeti anlayışı ise Helen uluslarıyla yaptığımız diplomasiler de bize kültürel hoşnutsuzluk veriyor . Barbar Hakimleri özelliğimiz ise barbarlarla yapacağımız savaşlarda askerlerimize %10 moral artışı sağlıyor . Sanayi binalarından fazladan %10 gelir almamızı sağlayan Ticari Sözleşme özelliği ekonomimizi biraz rahatlatıyor .

Oyuna başladığımızda 2 şehrimiz var Pella ve Filibe . Her iki şehirde de küçük ordularımız var ayrıca Pella önlerinde başlangıç için orta denilebilecek bir donanmamız var .

Pella
ZNyzv0.jpg

Başkentimiz Pella diğer şehrimiz Filibe'ye göre daha gelişmiştir . Oyunun başında şehir genişletilebiliyor , şehri genişletip kenar mahalle yapmanızı tavsiye ediyorum . Ticari Sözleşme özelliğimiz ile buradan gelen gelir ekonomimizi rahatlatacaktır . Pella Makedonya eyaletinin de başkentidir . Eyaleti Epir Devletinin Apollania ve Larissa şehirleri ile paylaşıyoruz .

Filibe
VpJzoq.jpg

Filibe başkentimize göre oldukça küçük bir şehir . Filibe de genişletilebiliyor burayı da genişleterek İçtima alanı yapmanızı tavsiye ediyorum . Bu askeri bina bizim Trakya'da ilerleyişimiz için çok önemli olacak . Filibe şu an Balkan kültüründe olduğu için asayiş sıkıntısı olabilir fakat balkan kültürü hızlı bir şekilde azaldığı için fazla bir sorun olmaz . Filibe'nin bulunduğu Trakya eyaletini ise Tylis , Odris ve Triballiler ile paylaşıyoruz .

Diplomasi
1PAaN5.jpg

LPq8QV.jpg

rLbXEP.jpg

Diplomaside dosttan çok düşmanımız var . Bitinya ve Triballiler ticaret antlaşmasını ve müttefik olmayı kabul edebilirler fakat müttefik olmanızı önermiyorum çünkü her şey bittiğinde onları da ezip geçmeniz gerekecek . Tylis bizim düşmanımız eğer bir an önce durdurmazsanız Anadolu topraklarını da alır ve yıkmanız çok güç olur . Atina bağlı devletimiz olsa da efsanevi zorlukta büyük ihtimal ile en fazla 5 tur sonra bağımsızlığını ilan eder ve sparta ile size savaş açarlar . Onlara karşı ilk saldırgan olmayacağız ve ilk başlarda şehirleri savunacağız . Başkentimizdeki orduya savunmak için asker alırken Filibe de bulunan orduya saldırı için asker alacağız .

Oynanış
59OEEM.jpg

Pella da bulunan orduya 2 birim Hoplit ve 1 birim Ciritçi aldım . Bu askerler şehri savunmamızı sağlayacaktır .
A2l887.jpg

Filibe de bulunan orduya ise sadece 2 birim sapancı aldım çünkü şehirde güçlü askerler eğitmemizi sağlayan askeri bina daha tamamlanmadı . Askeri bina tamamlanınca orada da Hoplit yetiştirmenizi öneriyorum . Kılıçlı askerler üretmeye başlayana kadar hem saldırı hem de savunma için en iyi askerler bence tabi doğru kullanmak lazım .

Teknoloji
nPq960.jpg

Makedonya için savaşların bol olacağı bir dönem o yüzden askeri teknolojilerin başlangıcı olan Lojistik araştırmasını yaparsanız bu süreci daha kolay atlatırsınız . Lojistik teknolojisi bize Perioikos Kampı ve Holosideroi Kışlasını yapmamızı sağlıyor . Bu binalar sayesinde daha iyi askerler üretebiliriz . İlk tur böylece geçti asıl olaylar 2 - 10 turlar arasında oluyor .
rLbX73.jpg

Turu sonlandırdıktan sonra Sparta bize Epire karşı savaşmamızı istedi kabul etmedim fakat onlara karşı savaşacağız sadece daha fazla asker gerek .
7mGW4N.jpg

Ardiyavlar ise bir miktar para vererek saldırmazlık antlaşması yapmak istedi . Şimdilik onlarla bir sorunumuz olmadığı için kabul edebiliriz .
59OXD5.jpg

Bu tur da sonlanınca Lojistik araştırmasının tamamlanıyor .
A2lN1B.jpg

Yeni araştırmamız olan Toprak Islahatını araştırmaya başlıyoruz ve turu bitiriyoruz.
0V5gEY.jpg

Dediğim gibi Atina 3 . turda bağımsızlığını ilan etti . Sparta ise bizim yanımızda savaşmayı kabul etmeyerek müttefikliği bozdu .

Bundan sonrasında ne yazık ki resimsiz devam etmem gerekiyor . Pella da bulunan ordu ile Atina üzerine harekete geçin . Ordu hoplitlerden ve ciritçilerden oluştuğu için fazla sorun olmaz ve kolayca halledersiniz . Benim oynadığım oyunda Atina düşünce Sparta müttefik olmak istedi bende kabul ettim . Tylisi ise Bitinya bitirdi . Bunun üzerine Filibe deki ordu ile Epiri bitirerek Makedonya'nın en zorlu dönemini atlatmış oldum . Bundan sonra yayılmanızı Anadolu toprakları üzerinden doğuya doğru yapmanızı tavsiye ederim .

Ekonomi

Ekonomiye değinmeyi unutmuşum öncelikle bunun için özür dilerim . Ekonomi konusunda söyleyecek fazla şey yok aslında . Tüm Yunanistan'a sahip olduğumuzda Pella ve Filibe'de bulunan askeri binalar haricinde her şeyi ekonomi binası yapabilirsiniz , fakat yapacağınız binalar sanayi binaları olursa daha iyi olur çünkü Ticari Sözleşme özelliğimiz sanayi binalarının gelirini % 10 arttırıyor . Appollania ve Atina'da bulunan limanın oluşturduğu ticaret imkanı ile ekonominin rahatlamasını sağlamak sizin elinizde .

Ordu Yapısı

Son olarak Makedonya ile oynarken oluşturduğum ordu birimlerini göstermek istiyorum .

Erken Dönem

• General = Mihmandar Süvarileri
  • 4 birim Yurttaş Süvarileri
  • 4 birim Peltast
  • 5 birim Hoplit
  • 4 birim Kargıcı
  • 2 birim Toraks Kılıçlıları
İleri Dönem

• General = Mihmandar Süvarileri
  • 2 birim Mihmandar Süvarileri
  • 2 birim Aspis Mihmandar Süvarileri
  • 5 birim Paralı Girit Okçuları