• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Total War: Rome 2 Gelişmiş Pontus Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhaba arkadaşlar Makedonya rehberinden sonra Pontus rehberi ile karşınızdayım . Rehberde hatalar varsa söyleyin ki yeniden yapmayayım . Öncelikle oyunda yaşanan olaylar kullandığınız modlara göre değişiyor .
qqrDJq.jpg

Doğu Krallıklarının Harika Nişancılar özelliği sayesinde yeni ürettiğimiz tüm okçular +1 rütbe ile başlıyor , bu özellik bizim menzilli birim olarak okçuları kullanmamız için bir sebep . Pers Ticaret Mirası anlayışı sayesinde tüm ticaret binaları ekonomimize %+10 bir gelir getiriyor . Bu özellik sayesinde daha iyi bir ekonomiye sahip olabiliriz .

Pontus'un Filhelenler anlayışı bize bütün Helen ulusları ile yaptığımız diplomaside yatıştırma bonusu veriyor . Barbar hakimleri özelliği ise askerlerimize barbarlara karşı savaşırken %10'luk moral artışı sağlıyor . Vazgeçilmiş Pers Kökeni anlayışı ise bütün Doğu Ulusları ile yaptığımız diplomaside bize kültürel hoşnutsuzluk veriyor .

Oyuna başladığımızda 2 şehrimiz var Sinop ve Amasya . Her iki şehirde de ordumuz var ayrıca Sinop önlerinde başlangıç için orta denilebilecek bir donanmamız var .

Amasya
JLvGzE.jpg

Oyuna başladığımızda Amasya genişletilebiliyor . Şehri genişleterek İctima Alanı yapmanızı tavsiye ediyorum , bu bina oyunun başlarında bizim askeri merkezimiz olacak . Bitinya ve Pontus eyaletinde bulunan Amasya bizim başkentimiz . Eyaleti Bitinya ve Trabzon ile paylaşıyoruz .

Sinop
O2Plz3.jpg

Sinop limanımızın olduğu şehir . Burası Pers Ticaret Mirası anlayışı sayesinde ekonomimize katkıda bulunuyor . Sinop'da oyunun başında genişletilebiliyor . Şehri genişleterek Kır Evi yapın bu bize 4 gıda sağlayacak . Sinop Bitinya ve Pontus eyaletinde bulunuyor . Eyaleti Bitinya ve Trabzon ile paylaşıyoruz .

Diplomasi
W2dPv2.jpg

38dVZ2.jpg

Diplomaside dosttan çok düşmanımız var . Kapadokya ile savaş halindeyiz . Bitinya bizim savunma müttefikimiz . Atina ilk başlarda ticaret yapmayı kabul etmiyor . Trabzon ticaret antlaşmasını kabul ediyor üstüne size 500 altın bile veriyor . Birkaç tur sonra büyük ihtimalle Galatya ve Ermenistan bize savaş ilan edecek

Teknoloji
1PXo5N.jpg

Savaş döneminde olsak da ilk başta Toprak Yönetimini araştırmak bizim yararımıza olacaktır .

Oynanış
O2PlQn.jpg

Sinop'un şehir merkezini Helenistik Köy yapın.
zRbDdR.jpg

Sinop'ta bulunan orduyu Amasya topraklarına getirin ve 2 kalan paranızla sapancı veya mızraklı alın . Sapancı almanız daha iyi olacaktır . Paramız bittiği için bu turu sonlandırıyoruz .
P3gd36.jpg

Söylediğim gibi Galatya bize savaş ilan etti . Bu yüzden Amasya'ya getirdiğim ordu geri Sinop'a döndürdüm .
glBglZ.jpg

Amasya'daki orduya 3 birim mızrakçı alıyoruz . Olası bir saldırıda şehri savunmamız lazım . Bunları yaptıktan sonra bu turu da bitiriyoruz .
27bd2O.jpg

Kapadokya bizimle barış yapmak istiyor üstüne yüklü bir para verdiği için kabul ediyoruz .
BXknZG.jpg

ZN06Lz.jpg

Kapadokya'dan aldığımız para ile Sinop'da bulunan limanı geliştiriyoruz . Kalan para ile 5 birim Hoplit 1 birim Pontus Tepelisi alıyoruz .
oQ15Aq.jpg

Toprak Yönetimini araştırdığımız için askeri teknolojilerin başı olan Organize Erzak teknolojisini araştırmaya başlıyoruz ve turu sonlandırıyoruz .
JLv9aQ.jpg

Turu sonlandırınca Kimmenya süpriz bir şekilde bize savaş ilan ediyor . Bizim için şimdilik çok büyük bir tehlike değil bu ama Anadolu'daki karışıklık biter bitmez onlarla ilgilenmeniz gerekiyor .
O2Pb0D.jpg

Amasya'da Holosideroi Kışlası yapmaya başlıyoruz . Bu arada Galatya şehirde daha küçük bir ordu bırakınca fırsat bu fırsat diyerek Ankara üzerine yürüyoruz ve şehri alıyoruz . Galatya'nın diğer ordusunu ise Bitinya bitiriyor.
BXknzM.jpg

Vergili İş Gücü teknolojisini araştırmaya başlayarak turu sonlandırıyoruz .
38dZgM.jpg

Vergili İş Gücü'nü araştırınca Tercih Edilen Pazarları araştırmaya başlıyoruz . Bu arada Kapadokya bana savaş ilan ediyor. Samsat'ı ele geçiriyorum.
p4L32a.jpg

Mazaka şehrine yaptığım saldırıdan . Tırpanlı savaş arabalarının gücü.

Bundan sonrası sizin tercihinize kalmış fakat ilk hedefiniz Karadeniz'i tamamen ele geçirmek olmalı . İsterseniz Yunanistan'ı işgal ettikten sonra Doğuyya inebilirsiniz yada Mısırı ele geçirerek Mısır üzerinden doğuya girebilirsiniz . Bitinya ve Trabzonu bitirebilirsiniz ama ben gerek görmedim işe yaradıkları oluyor.

Ekonomi

Ekonomi hakkında söyleyecek fazla bir şey yok. Denize kıyısı olan şehirlerde Sinop ve Antakya(eğer ele geçirirseniz) askeri liman olsun diğer tüm yerleri ticari liman yapabilirsiniz. Pers Ticaret Mirası anlayışı sayesinde bu binaların getirdiği gelir ekonomiye çok rahat yetecektir .

Ordu Yapısı

Son olarak Pontus ile oynarken oluşturduğum ordu birimlerini göstermek istiyorum .

Erken Dönem

• General = Pontus Kraliyet Süvarileri
  • 1 birim Tırpanlı Savaş Arabası
  • 4 birim Yurttaş Süvarileri
  • 5 birim Doğulu Sapancı
  • 6 birim Hoplit
  • 3 birim Paralı Kelt Savaşçıları
İleri Dönem

• General = Pontus Kraliyet Süvarileri
  • 1 birim Tırpanlı Savaş Arabaları
  • 2 birim Pontus Kraliyet Süvarileri
  • 2 birim Asil Kan Süvarileri