• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Total War: Rome 2 Legendary Zorluk ile Kartaca Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Genel Bakış

Baktığımızda Kartaca'yı diğer ülkelerden şöyle ayrılır;

1-) Kartaca'da 4 hanedanlık mevcuttur. Siz 3'ünü seçebilirsiniz, Other Families zaten seçilmez.

2-) Kartaca, Batı Akdeniz'in en önemli noktaları ile oyuna başlıyor. Qart Hadasht, İspanya'da genişleme için hem mükemmel hem de güvenli noktada duruyor ve duvarları ile şehir yapısı savunmayı kuvvetlendiriyor. Carthago zaten başkent ve Afrika'nın en güçlü kendi çünkü denize limanı olan tek surlu şehirdir. Diğeri Tingis ama uzakta ve size değil Nova Carthago'ya ait. Karalis ile hem Lilybaeum hem de Carthago'yu tedarik edebilme olanağı var. Lilybaeum elinizde bulunduğu sürece Roma ve Sirakuza'yı ana kentten uzak tutarsınız.

3-) Kartaca'nın ordusu başta fazla güçlü değil, araştırmalarla açılan binalar kurulunca güçlü asker basabiliyor ama paralı asker olanağı her an zaman kaybetmeden bir ordu sağlıyor ve "Factional Mercenaries" olanlar (üstlerinde devlet simgeniz bulunur.) ağır ve güçlü birimlerdir.

Şimdi devleti inceleyelim.

Ben Barcid ile oynuyorum. Aslında avantajlı çünkü Pön kültürü etkili olunca şehirler elde kolay durur ancak oyun başladığında Afrika haricinde her yerde düşüşte. Bu yüzden her eyalete Consecrated Ground kurulup Baal Hammon sunağı kurulmalı. Yoksa kültürünüz çürür ve isyan çıkar.

Ortadaki yeşil çubuk İmperium, devletinizi yönetmeyi sağlar. Artırmak için;

1-) Şehirler ele geçirin, mümkünse Decisive veya Heroic Victory sağlayın.

2-) Parti nüfuzu (influence) sizinki olabildiğince çoğalmalıdır.

3-) Statesmen bulundurun. Çünkü bütün adamlarınızı general yaparsanız politic olarak sizi koruyan biri olmaz. Bu statesmen yani devlet adamlarınızı Gravitas ve Ambitious özelliği çok olandan seçin. Ben yeni açtım ama tipik bir örnek gösteriyim.

Bu adam benim parti liderim. Unutmayın, İnfluence kazanacaksanız saldıran ordunuz sizin parti üyeniz olmalı. Ve asla diğer ailelere ait statesmen olmasın hepsini general veya amiral yapın, boş boş dolaşsınlar başarı sağlamasınlar. Ve filozofluk araştırması yapın. Şimdi oyuna dönelim ve şehirlere bakalım.

Afrika Eyaleti

Baş şehrimiz. Carthago hariç bütün şehrinizi genişletin ve Conscrated Ground kurdurun. Çünkü Pön kültürleri düşüşte ve bu isyana sürüklenirler. Carthago'ya ise Agora açın az da olsa para sağlar.

Not: Parayı sürekli ticarete bağlamayın. Eyaletlerde mutluluk seviyesi arttıkça ek para bonusu kazanırsınız, bu da vergilerinizi zamlandırma gereği uyandırmaz.

Ben kuruyorum Agora'yı

Ben ayrıca burası benim vasalım diye edict yapabiliyorum. Ama bende Hannibal at the Gates yüklü diye çoğu özellikler var. Mesela vasal eyaletten levy yapabiliyorum gibi.

Başkentte Hannibal komutasındaki orduyu Sicilya'ya nakledelim. Çoğu kişi direk tıklıyor yanlış yapıyorlar seyredin böyle yapın;

Ondan sonra Sicilya şehrinize çıkartın ve şu donanmayı da getirin çünkü Sirakuza savaş açacak.

Carthago ile işim bitti. Şimdi Sicilya.

Magna Greacia

Burası Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz arasındaki köprü. Bu eyalet olmadan ayakta durulamaz. Şimdi Lilybaeum isyana gidiyor çünkü kültürümüz etkili değil. Hemen Consecrated Ground açalım. Resim almadım zaten kurmayı biliyorsunuz. Ordu ve donanma çağırmıştık, onları şehirde tutun ve önce Sirakuza saldırmalı. "Ben onu ezerim" diyip saldırırsanız bol şans çünkü sizin hoplitler moblara verilmiş silah onlarınki ise elit. Burayla pek iş yok zaten adam basamıyorsunuz çünkü stance değiştirip Afrika ordusunu çıkarttık buraya. Sonra azardan adam basarsınız ama paranızı biriktirin çünkü çıkaracağınız adamlar güçsüz diye mercenary kullanmalısınız. Pek bir iş yok ilk elde burda. Şimdi Karalis'e gidip bir ordu çıkarın Himilcar (sondaki adam) yönetsin çünkü o başka partinin devlet adamı. Şimdi İspanya'ya geçiyorum. Geçmeden önce şu casusu Sirakuza yakınına stance haline alalım.

İspanya

İşte asıl bölgemiz. İspanya bizim savaşlarımızı finanse edebilecek tek bölge orası olmazsa çökeriz. Önce Kartagena eyalet isyanını önlemek için Qart Hadash'ta Consecrated Ground atın çünkü kültürümüz burda da etkisizleşmiş ve yok oluyor.

Evet. Şimdi orada bir ordu var Mago komutasında o orduya gelin ve Kartuba'ya saldırtın bittiği mesafede adam basın.

Durduğu yerde adam basın ve işimiz bitti. Şimdi Diplomasi.

Diplomasi

Barka hanesinin dezavantajı diplomasidir. Çünkü ırkçılık söz konusu. Anlaşma yapacağınız bir tek Masaesyli var ama müttefik olmazlar en azından kısa süreliğine Afrika'da daha az düşman olur.

Non-aggression pact ile Military Access yapalım ve bitirelim. End Turn.

Şimdi savaşlar çıkıyor. Hayla Pirus Savaşları'ndaki etkiler kalmış gibi. Sirakuza bana saldırdı ama size dalar mı bilmem 2-3 turn'de savaşa geliyor.

Şimdi Mago ordusuna paralı asker verin 2 veya 3 tabur yeterli auto resolve ile alırsınız ben normalde harita üstünden savaşıyorum pirus zaferi ile alıyorum genelde ama bu sefer resim lazım diye uzatmadım.

2 tane elit mersener grubu verseniz de olur. Ve şehri alalım Subjugate demeyin çünkü dediğiniz halde Nova Carthago savaşı sürdürür. Zaten Gaetuli de saldırıcak. Şehri alınca 2. binayı yıkın ve Consecrated ground kurun ve ilk binayı kendi kültürünüze çevirin. Celtici Kartuba'ya mutlaka saldırır ama hemen ulaşamaz. Şimdi ekonomi için mersenerleri silelim.

Problem: Eee ben mersener sevmiyorum hem pahalı hem güçsüz onun yerine Hoplite falan çıkarrım. Diye düşünen insan çok. Hoplitleriniz aslında hoplit değiller adı üstünde Libyan Hoplite. Onlar savaşta çabuk yenilir ve düzen alsanız bile adam öldüremiyorlar. Moblar bile daha yürekli. Şimdi bu mersener gücünü kanıtlarken Celtici ile savaştaydım ve işte;

Önce düzenlerimize değiniyim. Her ulus (Devlet değil, Hellenic, Pön, Latin gibi) kendine has savaş düzenine sahip 3 tane. Bizimkisi Hannibal'ın savaşlarıdır: Cannae, Trebia ve Zama. Pusu savaşlarında Trebia daha makbule geçer. Düşmanla yüzyüze iseniz tüm orduyu seçin ve Cannae veya Zama koyun. Benimkisi şu an Zama.
Savaş kızışmıştı ve benim her şeyim gitti çünkü Celtici sayı üstünlüğünü kullandı. Savaşı 3 grup mersenerim kurtardı.

Savaşı kazandım. Mersenerleri fazla hafife almayın.

Evet yükümüz hafifledi. Artan paraya Sicilya ordusuna harcama yapacaz. Önce ordu 4 turn falan beklemeli ki mersener ağırlıklı ordu olsun. Resim alamadım ama Sirakuza kralı Hiero II yi mağlup ettim çok kayıp verdim tabi. Sirakuza şehrini alın ve burdan sonra Roma'ya değil, Hellas'a veya Afrika'ya dönün.

Soru: Neden Hellas'a dönelim?

Cevap: Çünkü ilerde Epirus ve Makedon en iyi müttefiğiniz olabiliyor tabi güçlü bir Atina ve Sparta istemiyorsanız. Çünkü oyun Pirus savaşlarından 3-5 yıl sonra başlıyor ve hayla onun etkisindeyiz ayrıca diplomatik dezavantajınız savaşa sürüklüyor.
Şimdi Hannibal'e elit bir ordu çıkarın zaten Sirakuza'da baraka kurulu. Libyan infantry çıkarın çünkü Carthaginian Hoplites, bazen etkisiz kalabiliyor o yüzden bunlardan bir kaç grup bulundurun.
Resim alamadım çünkü kendimi kaptırıp fazla ilerledim o ara unuttum.

Ve Kartuba'da Celtici'yi bekleyin, onları püskürtün ve varolan ekonominiz +2500 paraya sahipse veya +2000, paralı asker basıp Ebora'yı ele geçirin. Burdan sonra da Kartuba'ya başka ordu çıkarıp asker basın. Mümkünse generalleriniz sizin hanenizden olsun. Çıkan orduyu güneye, Gaetulia'ya gönderin. Bir de şu noktada kararsız kalacaksınız;

Ben decline dedim çünkü Libya vasal ama döneğin tekidir. Masaesyli ile ticaret için hem Gaetuli hem de Africa eyaleti elimizde olmalı. Libya'yı yıkarsınız zaten çok güçlü değil. Ama üstünüze tam takviye 2 ordu mutlaka gönderir ve donanma.

Ben buraya kadar anlatabildim, eskiden bitirmiştim İran'ın kuzeyine kadar gitmiştim ama görüntüsü yok. Ama Moretanya ve Garamantia kesimlerini ittifak halinde de olsa elinize alın. Masaesyli işini görür Garamantia için. Hellas'ta önce Sparta'ya deniz çıkarması yapın ve Epirus ile Makedonya ile anlaşın ilişki yapın. Sonra Atina'yı alın, Knossos'a bulaşmayın yoksa sizi talan eder. Moretanya ile birlikte paralel olarak İspanya harekatınızı yürütmeye çalışın. Çünkü Arevaklar mutlaka gücünüzü kıracak bunu durdurmak için Qart hadasht'tan bir ordu oluşturun ve üstteki Arse'yi ele geçirin. Sonraki stratejiler size kalmış çünkü sabit değiller, her seferinde aynı şeyler olmuyor.

Eksik veya yanlış düşündüğünüz yerleri söylerseniz iyi olur çünkü Selevkos kampanyasına başlayacağım. Onlar da zor ya hani.

Geri