• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Total War: Rome 2 Partya - Başlangıç Taktiği Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Oyun çıkalı zaten ne kadar oldu. başlangıç düzeyinde bir yazı yazayım istedim. sonuçta ilk kez total war oyunlarını oynayanlar bile var. muazzam bir şey beklemeyin.

Oyuna nisa adında bir köyde başlıyoruz. evet sadece 1 köyümüz var. öyle roma gibi 3-4 şehir'le başlamıyoruz. bu yüzden ilk hedeflerimizi mütevazi atmamız gerekir. öyle 20 turnde istanbulu fethetmek değil amacımız bölgede sağlam bir imparatorluk kurmak istiyoruz. öncelikle eyalet mantığına gelelim. her eyaletin bir başkenti var ve belki bir kaç da köyü var. biz partya eyaletinin bir köyüyüz. bizim gibi 2 köy ve 1 de hecatompylos adında bir başkent var bizim eyaletimizde. mesela asayiş olayı eyalette sağlanıyor. o yüzden büyük bir eyaletin bir köyünde asayişi sağlamak hayli zor oluyor. ama o eyaletim başkentine ve köylerine sahipseniz çok çabuk asayişi sağlayabiliriz.

Oyuna 5 çeşit asker çıkarabilir şekilde başlıyoruz. pahalıdan ucuza: med süvarileri, atlı avcı erleri, parth okçuları, doğulu mızrakçılar, doğulu sapancılar. şimdi doğuda her şey at üzerinde gidiyor. özellikle bol bol atlı okçularla karşılaşacaz. eğer mızrakçılar sapancılar gibi 10 tane yaya askerler çıkartırsak bile 3 birim atlı okçu siler süpürür bizi. bu yüzden onlara karşı avantajlı olan tek birim olan med süvarilerini alın. 2-3 yerden kuşatıp birden saldırın. zaten daha ilk saniyelerde yarısı ölüyor çok az kayıpla çıkabiliyoruz ilk başlarda. şöyle söyliyeyim 6 birim med süvarisiyle 12 birim diğer kuvvetler karşı karşıya gelince neredeyse hiç kayıp vermeden çıkabiliyoruz savaştan. zaten doğu demek at demek.

Şimdi nereye saldıracağımıza karar verelim. güney kabilelerinin hepsi birbiriyle dost. mesela partya eyaletine hakim olan parthava kabilesine saldırırsak 8-9 kabile ile bir anda düşman oluruz. hepi topu 1 köyümüz varken böyle bir şey yapmayız. hatta bizden hediye falan isterlerse de verdim ben. oyuna hainlik yaparak tek dostumuz olan hemen üstümüzdeki amul köyünü alarak başladım. çünkü bizden başka hiç dostu yoktu. böylece düşman edinmedim. 6 birim med süvarisiyle rahatça alabiliyoruz. yani 4. turnde işlerini bitiribiliyoruz. sonra nisa köyünde 3, amul köyünde 6 med süvarisi bırakıp gerisini dağıttım. çünkü her asker günlük gider demek.

Burada yeni karşılaştığım bir durum olan bir şey var. mesela 1 med süvarisini alıp gezemiyorsunuz. illa ki başında bir komutan olacak. mesela 1 med süvarini diğer şehre götürecekseniz bütün ordu olarak gidip o adamı takas edip geri geleceksiniz. ayrıca artık öyle daha ilk turn'den koçbaşı üretip kapıları yıkmak yok. sadece merdiven ve deri kalkan üretebiliyorsunuz. bu yüzden başkentlere saldırırken 2 kere düşünün.

Şimdi gelelim teknoloji ağacımıza. yeni köyümüzde asayişi sağlamak için felsefe bölümünden yabancı gelenekleri araştırmanızı öneririm. yine yönetimden lojistik şart bana göre. ileride binalarını geliştirmek için kehriz, nöbetleşe ekim, gelişmiş süvari teknikleri gibi araştırmalar zorunlu olacak zaten. ayrıca koç başı üretmek içinde sanırım toplam 12 turn araştırma yapmanız gerekecek. şehir kuşatmasının önemli parçasını tamamlamız gerek.

Sırada binalar var. göçebe ordugahları (sonrasında tarla, sulanmış tarla, çiftlik mülkü olarak gelişecekler) şehrin yiyeyecek ihtiyacını karşıama bakımından en zaruri yer. bunu mutlaka yapınız. ve şehrinizi ne kadar büyütebilirseniz o kadar gelir demek. yine at yetiştirebildiğimiz binalar doğu kültürümüzün avantajlarını kullanmak adına önemli. ama her köyde olmasına gerek yok. bunlar haricinde onlarca çeşit bina var onlara hiç girmeyecem.

Evet teknolojimiz gelişiyor. amulda asayişi sağladık. binalarımızı geliştirdik. artık amul ile aynı eyalette olan (harezm eyaleti) kat başkentini alma vakti gelmiştir. bu arkadaşların da hiç dostu olmadığından güzel bir hedef. hep med süvarisi dedik ama bu sefer merdiven kullanmak için yaya parth okçularına ihtiyacımız olacak. şehre dalmadan önce mümkün olduğunca az askerlerinin kalmasını sağlayın. 8 birim parth okçusu, 6 birim med sürevisi ile kuşatmayı başlatabiliriz. 1 turnde sadece 1 birim merdiven üreteceğimizi söylüyor. ama neyse ki 1 birimde 4 merdiven veriyor. şimdi mümkün olduğunca az hasar almak için 2-3 kapıda konuşlanın. merdivenli parth okçuları önce, merdivensiz olanlar hemen arkasında bekliyoruz. savaş başladı. askerlerin olmadığı kapıdan saldırın. bir an önce okçuları merdivenle duvardan çıkarıp kapıya doğru koşun. kapıyı ele geçirdiğin anca içeri 2-3 birim med süvarisi çullansın. hızlıca med süvarileri ile askerleri öldürüp bu arada mümkünse diğer med süvarini de açık kapıdan içeri sokmaya bakıyoruz. eğer çok uzaksa bütün askerler içerdekilerle uğraşırken aynı şekilde merdiveni kapının yanına dayayıp diğer kapıyı da alabiliriz.

Evet artık 2 köy 1 şehrimiz var. imparatorluğumuz emin adımlarla büyüyor. haritanın en doğusunda bulunan yine dostsuz baktriya kabilesi güzel bir hedef olabilir. hem bir sırtımızı düşmanın saldırmayacağı harita sonuna dayarız. (diğer sırtımızda hazar denizi var zaten) böylece 4 cepheyi 2'ye düşürebiliriz. sonrasında alt taraf için hâlâ erken diyip üstümüzdeki dostsuz massagetlere doğru yürümemiz doğru olacaktır. artık ufak bir köyden korku salan bir imparatorluk yarattığımıza göre keyfimize göre yayılabiliriz. daha denemedim ama zamanında moğolların yaptığı hatayı yapıp güzelim atlarınızı uzun mızraklı helenistik medeniyetlere (yunanlular ve mısırlılar) doğru sürmeyiniz. atilla'nın yaptığı gibi kuzey avrupadan gidip hoşgörünüzü ve zerdüştlüğünü yayınız. barbara karşı üstünlüğünüz aşikar. kuzeyden kuzeyden ilerleyip ingiltereye kadar gidebilirsiniz tahminimce. sonra yine uzun mızrakları olmayan ispanyollar ve romalıları da altedip mızraklı dostlarımza çok büyük güç üstünlüğü kurduktan sonra ağır zırhlı atlarla saldırabiliriz.. illa alttan gidecem derseniz uzun mızraklara karşı asla hafif süvarileri direk olarak kullanmayınız. eğer meydan savaşı ise hafif okçular ile yoğun ok yağmuruna tutup kaça kaça ok atarken hafif süvarileri arkalarından dolandırıp saldırabilirsiniz. ancak kale fethediyorsanız dar yollarda arkalarında bir sürü okçu olan mızraklı sürüsüyle karşılaşabilirsiniz. bu mızrakları dar yollarda parhlarla aşmanın tek yolu arkada yoğun okçu desteği ile çok pahalı kraliyet katafraktları kullanmaktır. ancak bu teknolojiyi geliştirip bu ekonomiye sahip olmanız çok uzun sürecektir.

5-6 eyaletiniz olunca yozlaşma belası ( vergilerinizin devlat adamları tarafından cukkalanması :D ) iyice hissedilir oluyor. bunu önlemenin tek yolu felsefe alanında ilerlemek. zaten kültürünüzü yaymak için yabancı gelenekler araştırmasını yapmalısınız demiştim. ondan sonra 8 turn dış siyeset ardından 22 turn kültürel asimilasyon yapmalısınız. böylece %-30 yozlaşma oluyor. bu da 15-20 eyalete kadar büyüyebilir kılıyor bizi. yani tüm dünyaya hükmeden bir imparatorluk yapmanın sırrı kültürel asimilasyondan geçiyor. (başka bir çözüm bulan haber eylesin ben bulamadım)

Ayrıca tam ekran haritayı görmek için boşluk + tab tuşlarını basmanız gerekiyor.

Geri