• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Total War: Rome 2 Yeni Başlayanlar İçin Ekonomi Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Evet arkadaşlar ben bir defa göçtüğüm için yeni bir sefer daha açtım ve onda bazı uygulamalar yaptım buda işe yaradı.Öncelikle oyuna yeni başlayanlar biraz genişleme yanlısı oluyor.Ve birçoğumuz hilelere güveniyor.Ama ne yazıkki RTW 2'nin daha hileleri bilinmiyor yani yok.Cheat Engine ise belli bir yerden sonra oyuncuya kabak tadı veriyor.Bunu için kısa ama iyi bir rehber hazırladım.

Oyunda diplomasi çok önemli bol bol ticaret anlaşması yapmayı deneyin hemen kabul edilmesi içinse küçük devletlerle yapın.Komşularınızla aranız iyi olsun.Mesela Roma iseniz Veneti ve Ligurya ile aranız iyi olsun baştan zaten Etrüsklerle savaşacağınız için küçük ordularla önce Velahtri ve sonrada Ariminum'u alın ve uzun süre bekleyin belki 10 tur araştırma yapın.Çünkü hemen ALALİA'ya girerseniz.ordan kolay kolay çıkamazsınız.Çünkü genelde hep orda asayiş %-98 felandır.2 defa sefer yaptım ikisindede öyleydi.Ticaret anlaşmaları üretimi arttırır.Birde balıkçı, şarküteri felan kurarsanız şehirlerinize üretim artar gıda sıkıntısıda olmaz.Bu durumda asayişde otomatik olarak yükselir.Çünkü isyan sizin için asker demektir ve askerde parayla olur.Ticaret anlaşması için ben Veneti'ye 750 altın vermiştim.Ama bu benim gıda kıtlığı yaşamama engel oldu.Oyun gerçek gibi olduğu için savaşa giderken herşeyi düşünmemiz gerek.Bana şu an 6 ordu yetiyor hatta fazla bile ama en son oynadığımda genişleyip sürekli savaştığım için asker lazım oluyordu bende hileye başvuruyordum o da beni sıkıyordu.

Bundan sonra ise askeri ekonomi çok önemli.Herhangi bir yeri aldığınızda orayı size bağlamaktanda geri durmayın mesela Padova'yı kendinize bağlarsınız ve oda size vergi öder veya Etrüsk'ü yıkıp Alalia'yı kendinize bağlayıp vergiye mahkum edersiniz ve 6 generalle korumanız gereken yer azalır.Çünkü onlar siz ne yaparsanız onu yapacaktır.Bu işinde böyle bir kârı var.Ligurya üzerine sefere çıkmayın forumda bazı arkadaşların yazılarına bakarken bu dikkatimi çekti.10 devletin üzerine saldırmasından şikayetçiler.Eğer siz ittifakı çok olan bir ülkeye savaş açarsanız onunda ittifağı size saldırır.Buda ekonomiyi doğal olarak çökertir.Soğuk savaşta önemli sizden hoşnut olmayan ancak antlaşması olan devletler bu zor durumunuzdan faydalanmak için hemen saldıracaktır.Biraz stratejiye döndük ama ekonomi ile strateji aynı şeydir.Yani stratejik hatanız ne kadar az olursa ekonominizde o kadar güçlenir.Mesela ben ilk seferimde öyle hata yapıp ekonomimim -10000 e kadar çökertmiştim ancak sonrasında bu adımları atıp her tur +2000 karda oluyorum ve askeri gücümde oluyor.Filolar çok önemli kıyılarınızı koruyacak bir filo kurmanız gerek.Çünkü filoyu kurunca savaştığınız devletler o kadar az kıyılarınız ablukaya alıyorlar.Ablukadaki bir liman işlemiyor ve buda size zarar demek.Kartaca aslında başlangıçta yok edilebilirliği kolay bende buna aldanıp savaştım.Savaş başladıktan 2 tur sonra ise 10 devletle savaşıyordum.Halkımda bir o kadar isyan ediyordu.İşin kilit noktası bu yani stratejinizi çok iyi ayarlayın.Ticaret anlaşmasız durmayın yapabildiğiniz kadar ticaret anlaşması yapın size az görünebilir ama bu anlaşmalar asayişe dahi faydalıdır.Çünkü gıda artar mesela benim halkımdaki gıda bolluğu 23 diğer oyunumda -5 gibi bir şeydi.

Ben bu rehberi hazırlarken yeni tecrübelerime dayandım.Bazısı işe yarayıp yaramayabilir.Ama çökertmez sizi.Hatalarımda olabilir.Çünkü 2-3 defa oynayıpta yapmadım arkadaşların sıkıntısı olduğu için yardımda bulunmak istedim birde baktımki kimse bu işlere soyunmuyor.Ondan dolayı yani çökertmeyeceği kesin bende işe yaradı ama bundan ayda 10000 20000 lik kazanç beklemeyin ancak savaşacak gücünüz olur.Ve zamanlada 3000-4000 veya daha fazlasına çıkarsınız.Ama zamanla ilk anda fahiş gelir beklemeyin.

Geri