• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Travian Tahıl Sıkıntısı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Tahıl Sıkıntısı

Pek çok oyuncunun oyunda karşılaştığı ilk problemlerden biri hammaddeleri (üretim, harcama vs.) dengelemektir. Bu konuda ilk öne çıkan hammadde de genellikle tahıl üretimi olur. Üretim miktarlarınızı gösteren bölüme göz attığınızda, sıklıkla şunu görürsünüz:
crop.gif
Tahıl: 2 adet

Pek çok bina, hammadde alanı ve asker; saatlik olarak, belli bir miktarda tahıl tüketirler. Bu bina ve askerlerin saatlik tükettikleri tahıl miktarı, bunları üreteceğiniz menüde
consumption.gif
ikonuyla belirtilmektedir.

Örneğin, 1. seviye orman kurmak için:

lumber.gif
40
clay.gif
100
iron.gif
50
crop.gif
60
consumption.gif
2 gerekir.

Bu, ormanı kurmanız için, hammadde deponuzdan 40 odun, 100 tuğla, 50 demir ve tahıl ambarınızdan da 60 tahıl gideceği anlamına gelir. Ek olarak, bu binanın sürekli olarak, saatlik iki tahıl tüketeceğini anlatır. Bu saatlik tahıl tüketimi, binaların her seviyesi için toplanır ve seviye iki orman ek olarak bir tahıl daha tüketir(toplam olarak bu hammadde alanının tükettiği tahıl böylece üç olur). Oyun ekranınızın en üstünde depolarınızda ve ambarınızda şu anda bulunan hammadde miktarlarını ve tahıl üretim ve tüketim miktarınızı görebilirsiniz:

145/800 200/800 100/800 90/800 12/14

cropland_small.png

Bu, şu anda deponuzda 145 odun, 200 tuğla, 100 demir ve ambarınızda da 90 tahıl olduğu anlamına gelir. Ayrıca saatlik 14 tahıl ürettiğiniz ve bunların 12 sinin bina ve/veya askerler tarafından tüketildiğini anlatmaktadır. Bu durumda, eğer bir ormanı seviye bir yapmak isterseniz, sistem buna izin vermeyecektir. Çünkü oyun, tahıl üretiminizin saatlik iki tahıldan aşağı olmamasını sağlamaya çalışır.

Tahıl üretimini arttırmak için, üretim alanlarınızın olduğu "Köy Planı" menüsüne geçin ve tarlalarınızdan birine tıklayın(sarı olanlar). Bu alana tıkladığınızda seviye yükseltebilmeniz için hangi hammaddeden hangi miktarda gerektiği çıkan menüde yazacaktır. Hammadde alanını geliştirebilmeniz için bu hammaddelerin deponuzda olması gerekir. Sarı hammadde alanına tıkladığınızda seviye bir tarla kurabilmek için 20 tahıl harcamanız gerektiği dikkatinizi çekecektir.

Eksi tahıl üretimi ve etkileri

Eğer ürettiğiniz tahıldan, asker ve nufusunuzu beslemeniz gereken tahıl miktarı daha fazla olursa, tahıl üretiminiz eksiye düşer. Bu, köydeki askerlerinizin tahıl ambarınızı boşaltacağı anlamına gelir. Eğer köyün sahibi ambarı sıfırlanmadan doldurmazsa askerler yavaşça açlıktan ölmeye başlayacaklardır. Tahıl üretimi sıfıra ulaştığında ise açlıktan ölümler de duracaktır.

Geri