• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Turbo Pascal'da Sınav Notu Hesaplama!

xPesimisTx

Üye
Aktiflik
K.Tarihi
2 May 2009
Puanı
0
İşlev:Siz notunuzu 100 lük üzerinden girerceksiniz, program 5 lik sistem şeklinde yazacak.

Kod:
Program Not_Sistemi;
USES CRT;
Var
sayi,deger:integer;
Begin
Clrscr;
Write('Sinavdan Aldiginiz Not [100''Delik sekilde]: ');ReadLn(sayi);
if (sayi<0) AND (sayi>100) then
WriteLn('Yanlis Bir Not Yazdiniz');
if (sayi>=85) AND (sayi<=100) then
WriteLn('Sinavdan 5 Aldiniz!');
if (sayi>=70) AND (sayi<=84) then
WriteLn('Sinavdan 4 Aldiniz!');
if (sayi>=55) AND (sayi<69)  then
WriteLn('Sinavdan 3 Aldiniz!');
if (sayi>=45) AND (sayi<=54) then
WriteLn('Sinavdan 2 Aldiniz!');
if (sayi>=20) AND (sayi<=44) then
WriteLn('Sinavdan 1 Aldiniz!');
if (sayi>=0) AND (sayi<=19)  then
WriteLn('Sinavdan 1 Aldiniz!');
ReadLn;
end.

[UYARI]Program if/then karşılaştırma komutu ile yapılmıştır. Case/Of olsaydı daha iyi olurdu xD. Çok Basit Bu!" , "Dandik" ve "Fasa Fiso" gibi şeyler lütfen yazmayınız![/UYARI]

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben daha bu akşam okumaya başladım bu programlama işini ama az çok anlamaya başladım. Sahte kodlama yanılmıyorsam bu , neden Türkçe değil? Yani Türkçe yazma imkanımız yok mu? Bir de programlama yaparken önerebileceğiniz programlar var mı? :)

Bu Sahte Kod Deilki Yaw Pascal Kodları Programlamada Sahte Kod Yoktur Sadece Kodların Yerini Alan Kodlar Wardır Ama Temelde Yine Bu Kodlar War SEn Hangi Dille Programlama Yapacaksın Onu Söle Ole Yardımcı Olak

Acemilere en uygun olan dil. Sadece deneme yapıcam eğer hoşuma giderse veya yetenekli olduğumu düşünürsem devam edicem :)

Kodları anlayabildim:) teşekkürler konu için bütün programların sanırım mantığı aynı:)

Kodları anlayabildim:) teşekkürler konu için bütün programların sanırım mantığı aynı:)

Ben dün akşamdan beri araştırma yapıyorum. Kendi çapımda bir kaç taslak oluşturdum ama öyle kaldı , mantığı aynı ama programların işlevi arttıkça karmaşıklaşmaya başlıyor. Bir yerde kopunca hatalarla doluyor :) Mantık aynı diyip geçmek acemi işi olur ki ben de ilk seferde böyle yapmıştım :D

Geri