• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Türkiye'deki Yazılım Sektörünü Büyütmek İçin Devletten Önemli Adım!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kürşad
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kürşad

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
13 Ocak 2011
Puanı
186
turkiye-deki-yazilim-sektorunu-buyutmek-icin-devletten-onemli-adim-1483725143.jpg

Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edilen Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı sayesinde ülkemizdeki yazılım sektöründe ciddi bir büyüme bekleniyor.

Dünyanın önde gelen ülkeleri, ülkesinde geliştirilen yazılımlarla dünyada söz sahibi bir konuma gelirken ülkemizde hala yazılım sektörü gelişme aşamasında. Türkiye'de de önemli yazılım şirketleri çıkıyor, hem kamu hem de özel sektörde önemli yazılımlar geliştiriliyor ancak ülkemizin teknoloji alanındaki başarısını arttırması için bu durum ne yazık ki yeterli değil.

Durumun farkında olan devlet de konuyla ilgili çalışmalarını hızlandırıyor. Bugün, ülkemizde yazılım sektörünün gelişmesi için önemli bir adım atılarak Yüksek Planlama Kurulu'nun Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı'nı kabul ettiği Resmi Gazete'de yayınlandı. 2017 - 2019 yıllarında geçerli olacak bu plan hem gençleri yazılım sektörüne teşvik edecek hem de yazılım şirketlerine destek olacak.

Planla ilgili özellikle müfredata yazılım derslerinin eklenmesi, gençlerin yazılıma teşvik edilmesine dikkat çekilirken aynı zamanda yerli yazılım firmalarına kamu alımlarında avantaj sağlanacağı da belirtilmiş.

Türkiye'nin yazılım sektöründe söz sahibi olması ve Türk gençlerinin erken yaşta yazılıma yönlendirilmesi hakkında önem taşıyan bu planın etkilerini önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. Kaynak

Herşey çok güzel ama mantalite değişmeden bizim bu tarz işlerimiz kimseye fayda sağlamaz bizde ki eğitim mantığı oku öğren seneye seni burada görmeyeyim kafası bu çok yanlış öğreten kişi kutsaldır ama şuan bu böyle işlemiyor facebook twit daha kutsal öğretmen öğrenci ilişkisi berbat derecede kötü sınıfta öğretmeni kekleyip kova yapan mı dersiniz öğretmenin öğrenciye tecavüz etmesimi dersiniz acayip bir toplum olduk benim onlarca yazılımcı arkadaşım var hepsi eğitimli insanlar hepsi yazılımda dalında gayet başarılı ama yaptıkları iş php bot yazıp bilet satın al sitesi satmak sattıkları site kullanıcıların kredi kartı bilgilerini alıyor ve istediğiniz kadar para çekiyorsunuz düşünün yani bu scripti 2 3 bin TL yazıyorlar hatta o kadar ileri ki panel bile yapmışlar gelir gider tablosu çıkarıyorlar dolandırıcılığa yani bu eğitim fikirleri güzel ama mesele bizi kimin eğiteceği bana okulda insanlığı göstermeyen eğitim yazılım gösterse ne olur göstermese ne olur...

Herşey çok güzel ama mantalite değişmeden bizim bu tarz işlerimiz kimseye fayda sağlamaz bizde ki eğitim mantığı oku öğren seneye seni burada görmeyeyim kafası bu çok yanlış öğreten kişi kutsaldır ama şuan bu böyle işlemiyor facebook twit daha kutsal öğretmen öğrenci ilişkisi berbat derecede kötü sınıfta öğretmeni kekleyip kova yapan mı dersiniz öğretmenin öğrenciye tecavüz etmesimi dersiniz acayip bir toplum olduk benim onlarca yazılımcı arkadaşım var hepsi eğitimli insanlar hepsi yazılımda dalında gayet başarılı ama yaptıkları iş php bot yazıp bilet satın al sitesi satmak sattıkları site kullanıcıların kredi kartı bilgilerini alıyor ve istediğiniz kadar para çekiyorsunuz düşünün yani bu scripti 2 3 bin TL yazıyorlar hatta o kadar ileri ki panel bile yapmışlar gelir gider tablosu çıkarıyorlar dolandırıcılığa yani bu eğitim fikirleri güzel ama mesele bizi kimin eğiteceği bana okulda insanlığı göstermeyen eğitim yazılım gösterse ne olur göstermese ne olur...

Bende bir yazılımcı olarak söyleyebilirim ki, tam olarak verdiğin örneğe uyuyor benimde yaptığım şeyler. Bu aslında işi isteyen ve belli bir kesime hitap eden firmaya ya da bireysel müşteriye bağlı bir durum. Biliyorsun ki Türkiye'de insanlar genelde küçük oynamayı ve cebine yetecek kadar para kazanmayı hedefliyor ve buna göre davranıyor. Bizim toplumumuzun asıl sorunu sahip olduğu aklı ve gücü büyük şeylerde kullanmamasıdır. Küçük düşünmek ve küçük oynamakla alakalı bir durum yoksa Türkiye'de bulunan yazılımcılar, yurt dışında bulunan yazılımcılara göre çok daha fazla yeteneğe ve kabiliyete sahipler.

Devlet bu konuda yeni akıllanmaya başlamış olacak ki ülkenin açığını fark etmiş ve insanları bu yönde yönlendirmeye başlıyor. Bu aslında güzel bir şey çünkü hatırlayacak olursak Başbakan Binali Yıldırım bir konuşmasında "Cloud mu diyorlar ne diyorlar, oraya atıyorsun bilgileri kalıyor, bu işlerle çok uğraşanlar kafayı sıyırıyor" gibisinden bir cümle kullanmıştı zamanında. Şimdi böyle bir zihniyet ne kadar ilerleyebilirdi o dönemlerde tartışılır bir konu fakat zararın neresinden dönersen kar demişler...

Geri