• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Üniversiteye gidecekler için özel üniversiteler hakkında bilgi

Kirbythelast

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
85
çoğunuz tercih zamanı zaten dershane okul veya bir başka kişiden rehberlik alacaksınız fakat (bazı arkadaşlar için) özel üniversite düşünüp -hele ki-burslu gitmeyi düşünen arkadaşlar için hata yapmamaları ve baştan bilmesi gerekenleri söylemek istedim. Konuyu açmamın sebebi bazı arkadaşlar özel mesaj ile sorular sordular ve diğer arkadaşlara yardımcı olmak..

Öncelikle + yönlerini sayayım:
  • İmkan bakımından devlet üniversitelerinden daha iyi olabiliyorlar (hepsi değil -yanlış anlaşılmasın-)
  • (Bazı) üniversiteler aldıkları paraya baktıklarından üniversite rahat bir biçimde bitebiliyor. (bu rahat okumak istiyorum diyenler için)
  • Özellikle ingilizce geliştirmek isteyip ingilizce bölüm yazan arkadaşlar burada (itü boğaziçi gibi üniversiteler hariç) diğer devlet üniversitelerden çok az daha rahat geliştirebiliyorlar. Çünkü genelde yüksükokullarda hocaları yönetim biraz sıkı tutar.
Gelelim - yönlerine:
  • İlk olarak; yazacağınız üniversitenin BURS KOŞULLARINI mutlaka inceleyiniz.
  • Özel üniversite'de zenginler fakir veya orta halli (burslu derler genelde) kişileri ezmezler. Gayet normal arkadaşlık vardır. Ama kızlar para'ya ve gösterişe meraklıdır. Bazı erkekler bu oyuna gelirler ama genelde gelmezler.
  • Özel üniversite bu ben geçerim; finallere baksam yeter mantığı işlemez. Çünkü orası %90 bir ticarethanedir ve paranıza bakarlar. Hele ki burslu iseniz; o burs gider.
  • Prof. Dr. olan hocalar genelde sizi ezik görürler. Çünkü siz normalde 490 puan olan bölüme para ile 270 puana girmişsinizdir ve bundan rahatsızdırlar. (Ama aldıkları 5.5 milyar maaşı sormazlar)
  • Özel üniversite parasını verir geçerim yoktur. Tam dersi okul uzasın ki daha fazla para alayım derler
  • Öğrencinin düşüncesinden çok okulun $ ¤ £ durumu önemlidir. Sonuçta su ile dönmüyor demi orası ?
  • Bazı üniversiteler (-ki bu bizim üniversite-) aileye transkript gönderirler (dönem bitimi - yani 1. dönem) ve devamsızlıkta aileye mesaj veya arama yoluyla bilgi verirler. Bundan dolayı rahat bir üniversite hayatı yoktur
  • Okula 18.000 ile girip 25.000 ile çıkabilirsiniz. Çünkü her yıl bu oran hesaplanır.
  • Sizin bölümünüz Türkçe lisansdır size ingilizce hazırlık şartı koşarlar. (Bizde ben hazırlık okuduktan sonra o şart kalktı ve sadece 2 dönem AA muafiyeti aldım ama 9.500 Tl ye patladı)

[ACIKLAMA]ayrıca istanbul da özel üniversite okuyup öyle büyük bir kampüs isteyenler bunu unutsunlar. Çünkü böyle bir şey sayılı özel üniversite de var.[/ACIKLAMA]
bunları yazdım çünkü hem bana soru geliyor hemde forumda özel üniversite yazanlar olacaktır. Bunları bilin ve dikkat edin. Ayrıca okul adı sormazsanız sevinirim (Şuan 1.sınıfım ama 1 sene hazırlık kaybımız var.) çünkü bu bütün özel üniversitelerde %90 olur.

iyi forumlar & umarım özel üniversite yazacak arkadaşlar bunlara dikkat ederler. Sonradan pişman olunca iş işten geçiyor ve her şey daha da berbat oluyor.

Son düzenleme:
burslar hakkında bilgisi olan var mı mesela benim okuduğum okuldan mezun olanlara bir kaç tane üniversite % 50 burs veriyor ben de sınav puanıma göre % 50 burs kazanırsam tam burslumu oluyorum yoksa % 50 burslamı okuyorum bu konuda bilgisi olan var mı ?

benim gibi eğitim ücretini son tarihine kadar unutup yatırmazsanız, acaba faizi varmıdır, acaba cezası varmıdır, acaba okuldan kaydımı silebilirlermi diye kara kara düşünürsünüz, hazırlıktayım ben, 2 ayda 1 sınıflar değişiyor, herkesin sınıfı belli olmuş ama ben parayı yatırmayı unuttugum için belli olmamış, yarın gidicem öğrenci işlerine biton uğraş işin yoksa. Kısaca özetliyim ya aileniz umursamaz ve durumları iyi ise yazın özeli, ailenizin durumu normalse ama zekiyseniz (ben her ortama ayak uydururum diyosanız) yine yazın. Ama şunları bilin arkadaşın dediği gibi bu devirde kızlar sadece paraya bakıyo, ha normal arkadaş olursunuz onda sıkıntı yok ama o kızı alıyım şuraya götürüyüm, şuna şunu yapıyım, diğeriyle tatile gidiyim derseniz olmaz paranız yoksa, ayrıyetten ağzınızında iyi laf yapması lazım. Yani üniversite yaşına gelmiş her arkadaş az çok kendini bilir, ben yakışıklıyım ağzımda iyi laf yapıyo diyenler yazsın özeli hiç bi sıkıntı olmaz, ama ben içime kapanığım oraya ayak uyduramam diyosanız yazmayın pişman olursunuz. Bu arada özel üniversitede kimsenin kimseyi ezmesi falan söz konusu değil çünkü her çeşit insan var, ama insanın moralini bozan sen durakta otobüs bekliyosun, aynı sınıfındaki adam 300 milyarlık arabasıyla önünden geçiyo yanınada kızları doldurmuş ohh :D insanın ister istemez pskolojisi bozulur yani, ama dediğim gibi zeki, eli yüzü düzgün birde en önemlisi ağzı iyi laf yapan adam her türlü ortamını bulur yani. Eğitim konusuna girmedim çünkü üniversiteden üniversiteye değişir, sizin bileceğiniz iş ben sadece özel üniversitedeki ortam hakkında, nasıl ayak uydurulacağı hakkında bilgi vermek istedim. İyi geceler.

Ana okulunda kalkılmıyor diye biliyordum ben zaten yanlış mı biliyorum ?
Uygulamada sadece öğretmen liseleri pilot okul olarak seçilmiştir ve bu lisede okuyan yetişkinliğe ilk adım evresindeki bıyıkları yeni ağarmış öğrenciler hoca kapı kolunu tutar tutmaz kestaneyi kaldıracak ve hoca kapıyı kapatmadan yerlerine oturmayacaklardır. Bu uygulamadaki ümit edilen durum öğretmen lisesini kazanarak yetişkinliğe tam olarak eriştiğini zanneden akıllı öğrencilerin 15 tatilini boşa geçirmek ve laf sokmak yerine kendi derslerine ağırlık vererek güzel bi üniversite kazanmasıdır.

Uygulamada sadece öğretmen liseleri pilot okul olarak seçilmiştir ve bu lisede okuyan yetişkinliğe ilk adım evresindeki bıyıkları yeni ağarmış öğrenciler hoca kapı kolunu tutar tutmaz kestaneyi kaldıracak ve hoca kapıyı kapatmadan yerlerine oturmayacaklardır. Bu uygulamadaki ümit edilen durum öğretmen lisesini kazanarak yetişkinliğe tam olarak eriştiğini zanneden akıllı öğrencilerin 15 tatilini boşa geçirmek ve laf sokmak yerine kendi derslerine ağırlık vererek güzel bi üniversite kazanmasıdır.
Bıyıkları yeni ağarmış öğrenciler ? Tamam seviyeyi anladım özür dilerim, seninle uğraşamam ben :D

----------

Bu arada bıyıkları yeni ağarmış dediğin böyle olsa gerek ha ? :D

Bıyıkları yeni ağarmış öğrenciler ? Tamam seviyeyi anladım özür dilerim, seninle uğraşamam ben :D

----------

Bu arada bıyıkları yeni ağarmış dediğin böyle olsa gerek ha ? :D
gece 2.30 da yazdım onu terlemiş olacak o kısım.
bıyıkları yeni terlemişte şu
jrqbv.jpg

Son düzenleme:
burslar hakkında bilgisi olan var mı mesela benim okuduğum okuldan mezun olanlara bir kaç tane üniversite % 50 burs veriyor ben de sınav puanıma göre % 50 burs kazanırsam tam burslumu oluyorum yoksa % 50 burslamı okuyorum bu konuda bilgisi olan var mı ?

%50 burslu bölüme gidersen %50 burslu olursun. Fakat dönem içinde GANO yüksek olursa başarı bursu ile bu artabilir

Üniversite sınavına hazırlanan kardeşlerime önerim sınava hazırlanırken maksimum bir hedef belirlesinler.Öyle işte kazanamazsam özel üniversite yazarım falan gibi düşünmeyin.Burslu kazansanız dahi kaybetme riskiniz var ve bu sizi ve ailenizi zor bir duruma sokabilir.Tabi zenginseniz diyeceğim bir şey yok ama özel üniversite okumak bir şey değildir.Devlet üniversitesi olupta çok kaliteli üniversitelerimiz var.Bir üniversite öğrencisi olarak bu tarz fikirleri tercih döneminde düşünün.Adam akıllı sınavınıza çalışırsanız emeğinizin hakkını muhakkak alırsınız.. :)

Üniversite sınavına hazırlanan kardeşlerime önerim sınava hazırlanırken maksimum bir hedef belirlesinler.Öyle işte kazanamazsam özel üniversite yazarım falan gibi düşünmeyin.Burslu kazansanız dahi kaybetme riskiniz var ve bu sizi ve ailenizi zor bir duruma sokabilir.Tabi zenginseniz diyeceğim bir şey yok ama özel üniversite okumak bir şey değildir.Devlet üniversitesi olupta çok kaliteli üniversitelerimiz var.Bir üniversite öğrencisi olarak bu tarz fikirleri tercih döneminde düşünün.Adam akıllı sınavınıza çalışırsanız emeğinizin hakkını muhakkak alırsınız.. :)

çok doğru söyledin. Asıl hedef devlet ve yüksek yer olmalı. Ben ilk sene yazılım müh. tutturamadım özele git diyenler oldu, 2. sene denesin duruma göre demiş bizimkiler fakat 2. sene tercihim değişti inşaat müh istedim fakat onda da istanbul tutmuyordu mecbur özel yazdım. Yani özel üniversite son çareniz olmasında fayda var bana göre :)

Geri