• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Üniversiteyi kazanmak

$eRiAlKiLLeR

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
24 Nis 2009
Puanı
17
Forumda bir çok arkadaş üniversiteye hazırlanıyordur veya hazırlanmıştır artık YGS sınavına 1 ay kaldı çünkü.Geçen sene bende hazırlanıyordum ve kazandım(Konaklama işletmesi 4 yıllık fakülte).Öncelikle şunu söyleyeyim yapamayacağım edemiyeceğim korkusuna kapılmayın zamanınızı sadece derse ayırıp boşuna stres yapmayın kaldıki ben geçen sene vsro dosyaları ortaya çıktığında eve gelip 1 saat ders çalışıp 5-6 saat bilgisayarda geçiriyordum fakat o 1 saat ders çok önemli verimli ve yararlı olması gerekiyor.Dersi okulda veya dershanede çalışın benim görüşüme göre ders okulda çalışılır evde sadece tekrar yapılır ki bunu hiçbirimiz yapmıyoruz :)

Peki ben nasıl kazandım?

Okulda tenefüslerde veya boş derslerde test çözerek,bilmediğim soruları hocalara sorarak ve arkadaşlarımla birlikte çalışarak.Evde kesinlikle 1 saati geçmedi çalışmam.Ayrıca ailemin zorlamasına rağmen Dershane veya özel kurs almadım bence bunlar çok gereksiz okul yeterli bu konuda,çünkü dershaneye gittiğiniz takdirde kazanamazsam ne yapıcam ailem bukadar emek sarfediyor boşa giderse ne olacak gibi sorular oluşuyor kafanızda gitmezseniz bunların hiçbiri olmuyor ve rahatça sınava hazırlanabiliyorsunuz.Tabiki dershanenin yararları tartışılmaz ama bu benim görüşüm

Sınav günü ne yapmalı?

Sınav günü kesinlikle erkenden gitmeyin heyecan ve stres yapıyorsunuz sınavın ilk 30 dakikası odaklanamıyorsunuz tecrübe yaşadım bu konuda :haha kahvaltınızı iyi yapın ve sınava girecekken önemli bir sınavmış gibi değilde denemeye giriyormuş gibi koşullandırın kendinizi yoksa yapamadığınız soruda takılırsınız zamanınız boşa gider zaman bu sınavda çok önemli.

Üniversiteyi tanımlarsak;
-Lise ile alakası yok tamamiyle rahatsınız hatta rahatlıktan sıkılıyorsunuz.İlk dönem bitti okulun müdürünü tanımayı geçtim görmedim bile :) hiç kimse size karışmaz,derslerin belirli bir zamanı yok hoca 20 dk işler çıkar veya 3 dersi birleştirir 1 saat yapar 1 saat tenefüs yaparsınız.Lisedeki gibi 50 dk ders 10 dk tenefüs olayı yok 30 dk ders 40 dk tenefüs gibisinden bir sistem var :) kopya çekmek kolay yakalandınızmı 1 döneminiz gider kesinlikle affetmezler.Baharda dersler bahçede işlenir elinizde sigara çay hocayı dinlersiniz,hiçbir hoca sizi tanımaz isminizi dahi bilmez isterseniz o dersten bölüm 1.si olun isminizi bilmezler.
-Ortamına gelince şöyle anlatayım yeni ortama girip kızlara kafeye gidelim dedim barlar nerede onları söyle dediler :D
-Kız tavlama konusuna gelirsek eğer bu iş lisedeki gibi kolay değil :D gerçekten kaliteli espriler yapmanız gerekiyor para harcamanız gerekiyor eğlenmeyi bilmeniz gerekiyor ve konuşmasını çok iyi bilmeniz gerekiyor 2 hafta konuşup kızı ayarlamak çok zor çünkü :)

Bu konuyu sınava girecek arkadaşlara yardımcı olmak için açtım umuyorumki size bir yardımı olacaktır.

Çok para harcamak gerekiyor diyorsunda çoğu üniversiteli aylık 300 tl arası ile geçiniyor o nasıl olcak :D

Yemeden içmeden kesilcek :D ben kendi evimde yaşıyorum aylık 500 tl gibi bir para alıyorum ailemden bunun 200 lirası yola gidiyor okulda yemek yemiyorum para cebimde kalıyor :D işte o artan paranın yarısı arabaya gaz ve benzine yarısıda ortama ve sevgilime gidiyor :D

Bana göre asıl ders evde çalışılır. :) rahat sessiz sakin :)

Not: İki yıllık tecrübe :D

Bir de kaç puan aldığını ve hangi üniversiteye gittiğini söylersen iyi olur ortam hakkında güzel bilgi vermişsin de her üniversitede böyle olacağını zannetmiyorum örnek veriyorum makine mühendisliğinde bu kadar rahat olamayabiliriz. Ben de şu an ygs ye hazırlanıyorum denemeler iyi gidiyo gibi 380-400 Yapıyorum. Ygs deki sorular denemelerle paralel mi geliyor yoksa daha mı kolay daha mı zor onun hakkında bilgi verebilir misin?

-Açıkçası dershane olayına katılmıyorum. Eğer üzerine düşersen dershane okuldan daha yararlı oluyor. Yani benim için öyle oldu. Ama özel ders konusunda haklısın. Zaman ve para kaybı olduğunu düşünüyorum ben özel dersin
+Teneffüslerde ve boş derslerde test çözme olayına katıldığımı pek söyleyemem. Her insanın dinlenmeye ihtiyacı vardır. Teneffüsler ve boş dersler eğlence ve dinlenme için idealdir. Moralinizi yüksek tutmanıza da yardımcı olur arkadaşlarınızla birlikte eğlenmeniz
-Sınav günü konusunda haklısın. Ne erken gidilmeli ne de geç. Ayrıca sınav süresince rahat olmak da önemli bir etken.
+Rahatlık konusunda haklısın. Bir süre sonra insan yapacak iş arıyor :D
-Üniversitede kızlar daha cana yakındır. Ergenliği atlatıp olgunlaşmışlardır. İlişki/aşk konusunda neredeyse hepsinin tecrübesi vardır. Kendilerine selam veren birine ''Oha resmen yaşadı'' gibi bir cevap vermezler. Onun yerine sizinle muhabbet ederler. Onların da işine gelir yeni birileriyle tanışıp çevre yapmak sizin de

Asıl dikkatli olmanız gereken, okulun ilk günlerinde herkes melek gibidir. Kimse gerçek yüzünü göstermez. O yüzden birine güvenmek, arkadaş çevresi yapmak için acele etmeyin. Herkes nasıl biri önce o ortaya çıksın

Bir de kaç puan aldığını ve hangi üniversiteye gittiğini söylersen iyi olur ortam hakkında güzel bilgi vermişsin de her üniversitede böyle olacağını zannetmiyorum örnek veriyorum makine mühendisliğinde bu kadar rahat olamayabiliriz. Ben de şu an ygs ye hazırlanıyorum denemeler iyi gidiyo gibi 380-400 Yapıyorum. Ygs deki sorular denemelerle paralel mi geliyor yoksa daha mı kolay daha mı zor onun hakkında bilgi verebilir misin?

Kocaeli Üniversitesi 260 ygs-6 dan yaptım.Matematik fizik kimya biyoloji paralel diyebilirim fakat türkçe geçen sene çok süpriz çıkmıştı denemelerde 34-38 doğru yaparken 28 net gibi birşey yaptım sınavda o yüzden bayağı bir düşük puan aldım ama ek puan ve okul puanı kurtardı bu durumu.

-Şimdiye kadar 3 ortam değiştirdim arkadaş çevresi konusunda gerçekten dikkatli olmalısınız çünkü hiç tanımadığınız farklı kültürlere sahip olan insanlar ile tanışıyorsunuz

Konuyu açalı 1 sene oldu,şimdi 2. sınıftayım bölüm 1. siyim :) geçen sene bahsettiğim gibi bölüm 1. si olmama rağmen beni tanıyan hoca tek tük oda oturup 2 kahve içtiğimiz için :) Müthiş bir ortamım oldu o ev sizin bu bar bizim gez dur :D

Tavsiyem not ortalamanızı yüksek tutun final vize zamanı çok sevilen kişi oluyorsunuz herkes bir şey ısmarlıyor :D

Konuyu açalı 1 sene oldu,şimdi 2. sınıftayım bölüm 1. siyim :) geçen sene bahsettiğim gibi bölüm 1. si olmama rağmen beni tanıyan hoca tek tük oda oturup 2 kahve içtiğimiz için :) Müthiş bir ortamım oldu o ev sizin bu bar bizim gez dur :D

Tavsiyem not ortalamanızı yüksek tutun final vize zamanı çok sevilen kişi oluyorsunuz herkes bir şey ısmarlıyor :D
Boşver notu hacı, kızlar nasıl kızlar :D

Hangi fakültede okuyorsun bukadar rahatsın universite hayatında :) ? Genelleme yapmamalısın bence, bi tıp öğrencisi olarak sürünüyorum diyebilirim :)

Turizm fakültesi binevi işletme diyebilirim,notlarımı yüksek tutma amacım yüksek lisans yapıp okulda kalmak fakat dil ve sayısal olarak okulda konumum çok iyi olduğumdan beni geçebilen olmuyor bu yüzden birinciyim.Gezip tozma final ve vize haftası dışında kalıyor.Vizede 2 hafta evde oturur ders çalışırım finalde de aynı şekilde.

Kızlara gelince bizim kampüsün yanında 2 yıllık kampüs var 4 yıllıklardan bir cacık olmaz hepsi ayrı havalarda :D 2 yıllıkta ki kızlar las vegas taymış gibi davrandığından party,ev,alkol,eğlenme gibi şeylerde çok üstünler :D benim için 1. ve 2. öğretim farketmiyor istediğim sınıfa girebiliyorum pass hakkım var genelde 1. öğretime girerim 22 kız 1 erkek ders işliyoruz :D

Bence üniversitenin tek kötü yönü ne kadar çok zamanınız olsada hiç boş zamanınız olmuyor tatilden tatile bilgisayara oturuyorum çünkü aşırı sosyal oluyorsunuz her gün biri biyere çağırıyor şunu yapalım bunu yapalım burda konferans var burda klüp var,burda party var şurda geziye gidicez bir sürü aktivite oluyor :) Beni tanıyan arkadaşlar bilir bilgisayar başından kalkmazdım günde 12 13 saat bilgisayardaydım 2 senedir okul zamanı günde sadece 40 45 dk bilgisayara oturabiliyorum

Üniversiteye kapağı atın gerisi gelir diye bir şey yok arkadaşlar :D ygs de yarış atına biniyorsunuz üniversite bitene kadar o atın üstündesiniz

Bence üniversitenin tek kötü yönü ne kadar çok zamanınız olsada hiç boş zamanınız olmuyor tatilden tatile bilgisayara oturuyorum çünkü aşırı sosyal oluyorsunuz her gün biri biyere çağırıyor şunu yapalım bunu yapalım burda konferans var burda klüp var,burda party var şurda geziye gidicez bir sürü aktivite oluyor :) Beni tanıyan arkadaşlar bilir bilgisayar başından kalkmazdım günde 12 13 saat bilgisayardaydım 2 senedir okul zamanı günde sadece 40 45 dk bilgisayara oturabiliyorum

Olayı çok güzel özetlemişsiniz daha ne diyeyim dedim ancak düşündükçe anlatacak çok şeyin olduğunu fark ettim.

uzatmadan konuya girecek olursam ilk başta gerçekten çok ama çok boş vaktiniz oluyor ama bu vakti kullanırken hiç de boş durmuyorsunuz biri bir yere çağırmayı geçtim finallerde ne yapacağım derdinden bile ders çalışır duruma gelebiliyorsunuz.Bilgisayar okuyan arkadaşlar varsa bilirler yazılım derslerinin ne derece sıkıcı ve finallerinin de ne kadar zor oluğunu gözümle görmesem elime o final sorularını vermeseler inanmazdım ama gerçek...

http://ceng230.ceng.metu.edu.tr/20131_Final.pdf

C dersinden nefret etme derecesine gelmek ve bilgisayarı seven bir bireyi bile bilgisayardan soğutmak nedir bilemezsiniz...

hepsini geçtim bizim okulda 10 bin öğrenci var bunlardan 8 bin 200 adeti kız cinsiyet dağılımına bakınca ezici çoğunluktalar bide bunların kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanmaları bir başka boyutu dünyada yoktur bunlardan havalıları 2 kuruş ellerine geçince hemen trend birisi gibi olup çıkıyorlar adam gibi muhabbeti olan desen bir elin 10 parmağını geçmez final haftası ama hepsi kedi yavrusu bu tüm üniversitelerde geçerlidir

kızların teklif etme diye bir şeyi dolanıyordu internetde aslında evet teklif gelebiliyor bazen şahsen ben yaşadım ama kabul etmedim çünkü işin içinde bir troll leme olduğunu sezme gibi bir yetenek gelişiyor insanda zamanla yani gözünüzü 4 açın kazanınca hadi hepsini geçtim üniversite insana farklı bir bakış açısı katıyor dedikleri kadar var çünkü oradaki herkes bir farklı arkadaşlıklar bile birisini bir yanlışından tek kalemde çizip atabilirsiniz ve size yanlış yapanlara bunu yapmaktan çekinmeyin ve korkmayın zaten üniversitede bir sürü insan var oturun kantine tanışın milletle ona buna salça olun biraz yırtık olun vaktiniz geçsin arada dayak yiyin gene bir aktivite olsun onuda geçtim hocalardan da o kadar korkmayın onlarda sizin benim gibi birer insan yok bırakıyor yok takan hoca falan filan ben o tip hocalara rastlamadım ama sert hocalarımız oldu idealist hocalarımız oldu gül gibi geçinip gittik ve 1 dönemin daha sonuna geldik işi bilirseniz okursunuz kazanması zor değil adam gibi yeri kazanması zor. yoksa her önüne gelen zaten üniversite okuyor ama iş bulmaya gelince kimse yok ortada

notlarım hep orta seviyede oldu ama okulun projelerini geliştirmede hep hocalar bana geldi çünkü insanlar kendilerini kimi zaman notlarıyla kimi zaman yetenekleriyle gösterirler ben yetenekleriyle gösteren biriyim web tasarımcısıyım program yazarıyım sitelere bot düzenlerim onu yaparım bunu yaparım kitap okurum tek başıma çıkar gezerim gelirim..

Adam gibi yer kazanmadıkça okumayın üniversiteyi açık ve net bir şekilde size bunu söylüyorum.Boş okuyacağınıza bir yerde girip çalışmaya başlayın hiç değilse para kazanırsınız vakit kaybınız olmaz

Allah herkese istediği yeri nasip eder inşallah.

Kızlardan teklif alma olayı doğrudur 2 kızdan teklif geldi ama kız arkadaşım olduğu için redettim :pff:

Diğer bir konu,lisede hep üniversite özenilir çünkü daha başka ortamdır daha rahattır fakat öyle değil , lisede ki o sıcak ortam olmuyor bir gün yüzünüze gülen 2. gün arkanızdan sövüp sayıyor ve arkadaş grupları oluyor hele ki grup içinden sevgili yapıp ayrılırsanız asıl dram o zaman başlar başıma 2 kere geldi okulda bir kaç ay yalnız dolaşmıştım :D

Geri