• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

USB / Flash Disk Dolu Ama İçerisi Boş Gözüküyor - Çözüm

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
Merhaba arkadaşlar,

Bazı sebeplerden dolayı usb / flash diskinizin içerisindeki verilerin flash disk hafızasına baktığınızda dolu gözükmesine karşın içerisine girip baktığınızda hiç birşeyin gözükmemesi sorununu nasıl çözebileceğinizi anlatacağım bu konumda.

Bu soruna genelde flash disk pc ye bağlı iken donanımı kaldır / çıkar demeden direk çıkarmanızdan veya bazı ani kesintiler sebep oluyor genel olarak. Bazı arkadaşlar flashın içerisindeki dosyaların niteliğinin "gizli" olmasından dolayı gözükmediğini düşünebilir ancak bu öyle bir sorun değil, "gizli dosyaları / öğeleri göster" seçeneği işaretli olmasına karşın dosyalar gözükmez.

Soruna Dair Ekran Görüntüsü: Gördüğünüz üzere aslında USB nin boyutu 4GB ancak 3,73 GB görüyor buna rağmen 3,72GB lik bir bölümün boş 10MB lık gibi bir bölümün dolu olmasına karşın diskin içerisindeki 10MB'lık dosyalar gözükmüyor.

33z36t0.jpg

Çözüm:

1. Öncelikle "Bilgisayarım / Bu Bilgisayar" a girerek USB / Flash diskimizin sürücü harfini öğreniyoruz. Benim diskimin sürücü harfi G, sizinki ne ise onu ya aklınızda tutun veya not alın, dikkat edin yanlışlıkla normal HDD'nizin sürücü harfini alıp işlem yapmayın bütün verilerinizi kaybedebilirsiniz.

16495z.jpg

2. Daha sonra "Başlat Çalıştır / Arama" bölümüne "cmd" yazıp enterliyoruz ve bir "Windows Komut İstemi" penceresi açıyoruz.

qyxobo.jpg

3. Windows Komut İstemi penceresine sırası ile şu komutları yazıyoruz:

Önce flash diskimizin sürücü harfini yazıp iki nokta üst üste koyup enterliyoruz:

Kod:
g:

sonrasında şu komutu yazıp enterliyoruz:

Kod:
attrib /s /d -r -a -s -h

Bu komutları verdikten sonra bekliyoruz. Flash diskinizin boyutu ve içerisindeki veri miktarına göre alacağı süre değişebilir. İşlem tamamlandıktan sonra alttaki ekran görüntüsünde 3 numaralı alanda işaretlediğim gibi sürücü harfinizin yanında yanıp sönen bir tire / dash işareti çıkmalı. Bu işaret işlemin tamamlandığını gösterir. O işareti görmeden hiç birşey yapmayın, başka komut yazmayın veya usb yi çıkarmayın.

5mmn1e.jpg

4. Yukardaki ekran görüntüsündeki 3 numaralı alandaki gibi yanıp sönen bir tire işareti gördüğünüzde tekrar USB / Flash diskinizin içerisine girdiğinizde dosyalarınızın artık gözüktüğünü göreceksiniz.

34g4ob6.jpg

Hadi geçmiş olsun bakalım :)

Videolu Anlatım:

Lisedeyken akıllı tahtaya takıp çıkarınca içi boşalıyordu bunun gibi... :D

Aynen, geçen başıma geldi veriler gitti diye çok korktum, çözümü paylaşayım bari başkalarıda sevaplansın dedim :))

Geri