• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Vestel Alma Aldırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deepblue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
Aktiflik
K.Tarihi
18 Nis 2007
Puanı
3,756
Merhaba arkadaşlar,

İlk defa bir boykota aktif bir şekilde katılıyorum ve sizlerin desteklerini bekliyorum. Konuyu kısaca anlatmak istiyorum öncelikle. Malumunuz son zamanlarda Vestel cep telefonu işine atıldı ve bikaç cihaz üretti, ancak görünen o ki satışlarından memnun olmayan Vestel çareyi bel altı vurmakta buldu ve ithal edilen (dışardan getirilen yabancı marka ürünler) için devletten ek vergi talebinde bulundurlar ve bu istekleri kabul edildi. Yani kısa bir süre sonra resmi olarak Vestel'in sayesinde cep telefonları başta olmak üzere birçok ithal (yabancı markayı) daha fazla vergi vererek almaya başlayacağız.

Bunu yapmalarındaki amaç sizin de gördüğünüz gibi çok açık. Amaç yabancı ürünler daha pahalı olsun halkın alım gücü düşsün ve insanlar sözde yerli malı olan Vestel'e yönelsin. Sözde diyorum çünkü Vestel'in yerli malı ile bir ilgi ve alakası yok. Ürünlerin dış kasalarını tasarlayıp içindeki bütün elektronik ve önemli parçaları dışardan (özellikle Çin'den) alıp Manisa'da monte etmek maalesef o ürünü yerli malı sıfatına sokmuyor benim gözümde. Öncelikle adam akıllı herşeyi kendileri üretsinler veya en azından %50 sini kendileri üretsinler sonra karşımıza çıkıp yerli malı desinler o zaman biz de destek olmazsak insan değiliz.

Twitter kullanan arkadaşlar lütfen #VestelAlmaAldırma tagını paylaşsınlar.

Ayrıca bu konuyu Facebook sayfamızada paylaşacağım, Facebook sayfamızdaki bu konuyuda paylaşarak destek olabilirsiniz.

Konu ile ilgili bikaç kaynak :

- https://eksisozluk.com/vestelin-ithal-telefonlar-icin-vergi-talep-etmesi--4623817?p=1

- http://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/Vestelin-ek-vergi-istegi-kabul-edildi.htm

- http://www.ensonhaber.com/ithal-telefon-ve-laptoplara-ek-vergi-geliyor-2014-12-24.html

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Ha bu arada çevrenizde elektronik ürün alacak olan varsa (Aileniz, akrabalarınız, komuşlarınız veya arkadaşlarınız) Lütfen onları vazgeçirmeye ve diğer herhangi bir markaya yönlendirmeye çalışın. Belki herkes yine kendi bildiğini okuyacaktır ama siz yinede deneyin lütfen, ne yapabilirsek o kardır bu aç gözlülere karşı.

Vestel'in bugüne kadar hiçbir malını zaten almamıştım, sözlüklere falan girdim de bayağı başı yanan var. Hastagla beraber twitterdan gönderimi yayınladım. Umarım buna bir son verilir, sesimiz duyulur.

Teknoloji danışmanlığı adı altında (donanımhaber,webtekno veya adını sayamadığım niceleri) varken vestel bu pazarda kolay kolay geçinemez. İnsanlar artık bilinçli alışveriş yapmaya başlıyor yavaş yavaş. Concord gibi komple çinden getirt yazıcıda vurdur damgayı sonra türk malı de.

Zincir elektronik marketlerdeki(bimeks, teknosa, media markt, gold, vatan) piyasayı çok iyi bilen biri olarak bu tarz mağazalarda alıcısı olmuyor. Kendi bayilerinde çek senet işleri yaparlarsa belki iş yaparlar.

Vestel kalitesiz ürün üretmez,evimde 26senelik televizyonu var hala bastimmi calisiyor inanmasi bile güc.

Tabi bu yanlis yapmiyacagi anlamina gelmez,yanlis yapabilir, ve boykot edilmelidir karsi cikilamalidir,konuda denildigi gibi bu resmen bel alti vurmak,gerci bunlarada alistik,günümüz ticaretinde de yapmayan kalmadi.

Ortada bir yanlis varsa karsi cikilmalidir,tepki verilmelidir,kirarak dökerek degil tabi ama koyun olmadigimizi göstermekte gerekir,örnegin Yunanistan da kriz oldu halk hemen sokaga indi, bizde gün gecirmiyorki kriz olmasin,98krizi,2001krizi,2008,krizi vs vs gecmise hic gitmiyorum.

Ammaa gel gelelim 90li yillarda ülke olarak, et boykotuna kalkistik etin zamlanmasindan dolayi bir süre kimse et almiyicak, ticareti durdurarak fiyatlari düsürücekti.Peki ne oldu ?

Bizim insanimiz kasaplara hücum etti,kilo kilo et aldi stokladi bir süre et yiyemiyecegi icin rezervlerini doldurdu.Daha sonra spiker bir kasaba girdi ve sordu boykot nasil gidiyor isleriniz nasil ? Fiyatlar sizce düsücekmidir vs vs

Kasabin cevabi ;

-Valla abi ben ömrümde böyle is yapmadim,satislar patladi,dükkanda mal kalmadi,dükkani bir süre kapatip tatile cikacagim.

Vestel kalitesiz ürün üretmez,evimde 26senelik televizyonu var hala bastimmi calisiyor inanmasi bile güc.

Tabi bu yanlis yapmiyacagi anlamina gelmez,yanlis yapabilir, ve boykot edilmelidir karsi cikilamalidir,konuda denildigi gibi bu resmen bel alti vurmak,gerci bunlarada alistik,günümüz ticaretinde de yapmayan kalmadi.

Ortada bir yanlis varsa karsi cikilmalidir,tepki verilmelidir,kirarak dökerek degil tabi ama koyun olmadigimizi göstermekte gerekir,örnegin Yunanistan da kriz oldu halk hemen sokaga indi, bizde gün gecirmiyorki kriz olmasin,98krizi,2001krizi,2008,krizi vs vs gecmise hic gitmiyorum.

Ammaa gel gelelim 90li yillarda ülke olarak, et boykotuna kalkistik etin zamlanmasindan dolayi bir süre kimse et almiyicak, ticareti durdurarak fiyatlari düsürücekti.Peki ne oldu ?

Bizim insanimiz kasaplara hücum etti,kilo kilo et aldi stokladi bir süre et yiyemiyecegi icin rezervlerini doldurdu.Daha sonra spiker bir kasaba girdi ve sordu boykot nasil gidiyor isleriniz nasil ? Fiyatlar sizce düsücekmidir vs vs

Kasabin cevabi ;

-Valla abi ben ömrümde böyle is yapmadim,satislar patladi,dükkanda mal kalmadi,dükkani bir süre kapatip tatile cikacagim.

Ali gıda farklı bir olay, gıdada bu tarz durumlar yaşanabilir ama elektronik ürünlerde böyle birşey olacağını sanmam. Kim gidip 3-5 telefon veya tv alıp stok eder ki ? Sonuçta herkese sadece 1 tane lazım.

Vestel'in serviside tırt adamlar iş yapacaklar diye ödleri korkuyor :) Chip-Panel Anakart türkiye'de üretilsin yerli malı statüsü alsın. %50 % 70 parçalarla Türk Malı olmaması lazım önemli parçaları üretsinler. Gerisi gelir. ama bir yandan iyi bir şey. Sadece vestel değil. Teknolojinin önünü açmaları şart. Arz olursa talep doğrultusunda gelişim gösterir TÜRK malı telefonlar bol bol satışa çıkar. inş gelişim olur.

Ali gıda farklı bir olay, gıdada bu tarz durumlar yaşanabilir ama elektronik ürünlerde böyle birşey olacağını sanmam. Kim gidip 3-5 telefon veya tv alıp stok eder ki ? Sonuçta herkese sadece 1 tane lazım.

Biraz toplumsal gönderdim müdür yazasim varmis :)

Yani diyicegim umarim bilinclenmisizdir,ordada amaclanan o degildi tabiki,simdide birileri cikip yerli mali kazansin tabiki disaridan almayalim der,biz yine yanlisin karsisinda durmayi bilemeyiz,korkum bu bu yuzden anlattim.

Dün haberlerde görmüştüm elektronik aletler için ek vergi olucak diye, devlete gelir lazım tabi devletinde işine geldi...

bu olursa ayfonla evi takas ederiz artık

ara parça dışarıdan getirilip burada monte edilmesi parçanın dışarıdan montelenmiş olarak gelmesinden daha ucuzdur belki de bu yoldan gidilmesi ülkeye karlı olcaktır bunu düşünerek yapılmıştır ayrıca telefonlar daha zamlı olsa bile alanlar olcak buda daha çok kar sağlar düşüncesi tabi sadece bu yönden düşünülmemiştir heralde bu ülkede tek vestel yok başka firmalarıda bu alanda gelişmeleri için yönlendirmişte olabilirler bence yaptıkları çok kötü birşey değil tabi düşüncelerim doğru ise ama kimseninde seçme özgürlüğüde kısıtlanamaz çok arada kaldım :D

İktisat dersi alan arkadaşlar bilir daha doğrusu iktisat yani ekonomi derslerinden yüksek notlar alabilen iyi anlayan arkadaşlar bilir bu tip şeyler devletin büyükleri tarafından yani "Akıllı İnsanlar" tarafından ülke için hassas hesaplamalar ve oylamalar ile oluşturuluyor. Ben bu boykota katılmıyorum. Her ne kadar parçalar toplanarak vesaire üretilse de 300 liraya mâl olan telefon 700-800 e satılıyor bu bütün ülkelerde böyledir. Ki %10 da bence çok yüksek sayılmaz. Tabi herkesin görüşüne saygı duyuyorum bu sistem sayesinde siz yabancı telefon da alsanız yurtiçi telefon da alsanız kazanan ülke olucaktır o %10 sayesinde.

İktisat dersi alan arkadaşlar bilir daha doğrusu iktisat yani ekonomi derslerinden yüksek notlar alabilen iyi anlayan arkadaşlar bilir bu tip şeyler devletin büyükleri tarafından yani "Akıllı İnsanlar" tarafından ülke için hassas hesaplamalar ve oylamalar ile oluşturuluyor. Ben bu boykota katılmıyorum. Her ne kadar parçalar toplanarak vesaire üretilse de 300 liraya mâl olan telefon 700-800 e satılıyor bu bütün ülkelerde böyledir. Ki %10 da bence çok yüksek sayılmaz. Tabi herkesin görüşüne saygı duyuyorum bu sistem sayesinde siz yabancı telefon da alsanız yurtiçi telefon da alsanız kazanan ülke olucaktır o %10 sayesinde.

Kazanan ülke mi? Yoksa milletvekilleri ve hükümet mi olacak?

zaten kdv varken bunun dışında ek vergi verilmesi tamamen saçmalık.

Hükumetlerin ülkelerindeki yerli firmalara yönelik koruyucu önlemler alması kadar doğal bir şey yoktur. Arkadaşlar burada tutunması çok zor olan teknoloji pazarından bahsediyoruz, tabir yerinde ise dün çıkan bir ürünün ertesi gün eskidiği bir pazar bu, I phone ve samsung gibi devlerin olduğu bir pazarda en azından iç piyasayı elinde tutmak gerekir. Şimdi diyeceksiniz banane ya tepemden mi zengin olacaklar maalesef biraz öyle olacak ama genede parayı basıp alana devlet niye alıyorsun demez gülü seven dikenine katlanır derler.

Ülke ekonomisindeki açığı kapatmak ve kendisine yakın olan kurumlara yardım için yapılan bir çalışma olan yine fakire olacak zaten akıllı adam vestel in o telefonlarını o fiyata almaz.

Tabi canım %10 neki bari %20 yapsalardı. Benzine yüzde bilmem kaç, doğalgaza yüzde bilmem kaç, elektrik, su vs... %2 nedir, 3 nedir, 5 nedir, 10 nedir diye diye bu hale geldik siz halen ne diyorsunuz.

Kimse ülkesine ve vatanında düşman değil. Biz de ülkemiz kalkınsın paramız yurtiçinde kalsın yerli üreticiler kazansın istiyoruz ancak bunun çözümü vatandaşı nefes alamayacak kadar vergiye boğmak değildir. Devlet gitsin paso vatandaşa vergi bindireceğine önce üreticilere adam akıllı destek çıksın, üreticilerden aldığı kendi vergisini düşürsün. Vergi verelim amenna, vergi vermeyelim demiyorum ama bununda bir ölçüsü bir ayarı olsun Allah aşkına. 800 TL ye çalışan adam ayın sonunu getiremiyor, insanlar mal gibi yaşıyorlar, ne bir refah ne bir rahat yüzü görebiliyorlar siz halen %10 ne ki ödeyelim diyorsunuz.

Evet %10 ne ki ödeyelim de, bize yerli malı diye kakalanan şey yerli malı değil o ne olacak ? Çinden parça getire getire mi bu ülke kalkınacak ileriye doğru gidecek ? Vestel adam akıllı kendi çiplerini üretsin gerçekten yerli malı olan bir ürün ortaya koysun en dandik ürün olsun ve en pahalı ürün olsun destek olmak için almazsam adam değilim.

Neyse anlamak istemeyen anlamaz, ne desek boş...

Geri