• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Windows XP - Format Atımı (Resimli Anlatım)

MaxiGame

I Robot
Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
29 Kas 2010
Puanı
106
592.png

Açıklama :

Merhaba arkadaşlar , çoğumuz bildiği XP Format'ını Resimlerle anlatmaya çalışacağım. Bilmeyenler mevcut bu konuda onları bilgilendirmek bizim görevimiz :)

Flashtan Atmak İstiyorum Ne yapmam gerek ?
Konuyu --> Buradan <-- göz atınız .)

Windows XP - Format

Format CD'sini yükledikten sonra , PC'ye Reset atıyoruz..
XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır.
Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot
etmeye çalışacaktır.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar
kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...

7186.png

7211.png

Pencere :

Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve

Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup Ekranı :

7222.png

Pencere :

ENTER tuşuna basarak devam ediyoruz.

Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna
basarak geçelim.

Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

7253.png

Pencere :

Burası formatın en önemli kısımlarından biridir.
Bu bölümde HDD (harddisk) nizi biçimlendirme ve bölme yapacağız.Yukardaki
resimde yapmanız gereken iki seçenek var
ya C yi formatlar üzerine kurarsınız varsa D sürücünüzü de yeniden
biçimlendiririsiniz!yada biçimlendirmessiniz size kalmış yada de sürücünüz yoksa c yi silmek ve C-D yapmak için bölümlendirirsiniz.

Bu menüde eğer menüyü iyiokur sanız zaten kolaydır. amaç bölümü veya bölümleri sıfırlayıp yenilemektir. Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz.

Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var (bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..Bu kısmı Baştan almak gerekirse bu bölüme geldiğinizde C varsa D varsa hatta E F bile olabilir.bu bölümlerin amacı C de Windows sistem dosyaları biriktirilir.D E F gibi bölümlerde özel dosyalarınızı korumak ve format C bölümüne atılacağı için bilgilerinizi kaybetmemenizi sağlamak
adına ayırma işlemi olur.Böylece D de format olmadığı için bilgiler kaybolmaz.

C varsa üzerine ok tuşu ile gelin D ye basın Enter diyin L diyin bölüm sıfırlanır.D varsa ve onuda sıfırlamak isterseniz D + Enter + L tuşuna basarak sıfırlayın.karşınıza çıkan bölümlenmemiş alanı bölümlemek için C ye basıp harddiskinizin kapasitesine göre bütün diski bölümlendirin. Yada C ye direk Windowsu kurun.2 ye ayırmak isterseniz böldüğünüz C nin mb mesela 80 lik bir hdd için 15 i geçmesine gerek yok.ona 15000 değeri yazdıktan sonra geri kalan bölümlenmemiş alan kısmına tekrar C ye basıp D bölümünü oluşturun değer olarak yazan
kısma Enter diyin 7-8 mb bi kısım kalır bu normaldir.Kalan kısım bölümlenmez.

7267.png

Pencere :

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.
Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var : FAT veya NTFS. (NTFS Tavsiyedir...)

Şimdi disk'in formatına geçiyoruz..

7295.png

Pencere
:

Dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:

7440.png

Pencere :

Kopyalama işlemi bittikten sonra Sistem kendini yeniden başlatacaktır..

7442.png

Pencere :

Şimdi hiçbirşeye dokunmadan beklememiz gerekiyor..

7472.png

7476.png

Pencere :

Karşımıza böyle bir pencere gelecektir. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız (en muhtemel ing.) Pencerede hem Customiza düğmesine tıklayarak Türkçe'yi seçmemiz lazım , hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.

Pratik : Artık teknoloji arttığı için farketmez , ellemeden ileri yapabilirsiniz...

7486.png

Pencere :

İsminizi veya istediğinizi yazabilirsiniz. Fakat bir İş kurumunda çalışıyorsanız alttakinide yazabilirsiniz.

7574.png

Pencere :

Sırada key bölümü var, Buraya elimizde var olan key'i girmemiz gerekiyor.(Windows XP CD-ROM)

7585.png

Pencere :

Sistem otomatik yazdıysa ellemeyiniz. Yazmadıysa İng bir ad yazınız.(İngilizce yazı içermeli)

7620.png

Pencere :

Saat bölümüne ileri dedikden sonra işlemimiz bitmiş olcak ve PC resetlemiş olcaktır.

7662.png

Sistem'e format atılmıştır..

7666.png

[NOT]
Konu'daki Resimler'i İng.Bir yerden buldum düzeltebildiğim kadar düzelttim. Alıntı Değildir :)
[/NOT]

Moderatörün son düzenlenenleri:
Güzel Anlatim Kardeşim :) Heralde Format Atmayı Bilmiyen Yokdur... :):)

Son düzenleme:
Çok zor olmayacak Zaten Setup kendisi yüklüyor..

- Ellerine sağlık Hakan abi -

Bşi sorcam arkdşlar ?
illa cd gerek dimi cd yi taktıktan sonra işleme bşlıcaz (FORMATA)
bende cd yok kahr*tsin ;D

Saol Hakan inş Anlamıslardır :D Yoksa Boru Gibi 20TL ye Attırmazlar :D :D Bide MaxiGame | Maximum Bilgi Maximum Eğlence Yazsını Paintten Yazdın Dimi :D

Hayır PS'den yazdım , Fakat dosya PNG olduğu için renkler değişmedi :D

----------

Bşi sorcam arkdşlar ?
illa cd gerek dimi cd yi taktıktan sonra işleme bşlıcaz (FORMATA)
bende cd yok kahr*tsin ;D

DVD,CD,Flash bellek herşey oluyo tabi bilmen lazım ^^

ben bilmiyorum format atmasını win7 atmayı öğrenmek istiyorum hakan eğer biligliysen konu hazırlayabılırmısın galba geçen görmüşdüm ondan birşey anlayamadm ...

# Ellerine Sağlık

Formatımı Zaten Bedavaya Attırıyorum ama 1 bilgi 1 bilgidir öğrenmekde yarar var ...

ben bilmiyorum format atmasını win7 atmayı öğrenmek istiyorum hakan eğer biligliysen konu hazırlayabılırmısın galba geçen görmüşdüm ondan birşey anlayamadm ...

# Ellerine Sağlık

Formatımı Zaten Bedavaya Attırıyorum ama 1 bilgi 1 bilgidir öğrenmekde yarar var ...

Aynen öyle , hazırlıyorum şuan resimleri W-XP , W-Vista , W-7 Hepsini koyucam konu açıp :)

Ginede Eline Sağlık . Çok Güzel Konu Olmuş ((:

Keşke Cd'den Başlatma veya Flash Disk'den Başlatmayıda Anlatsaydın :)

Flash'la atan pek görünmedi :D

Ama eklerim :)

Konu mükkemmel Hakan eline sağlık.

bu arada ben hep flashtan kuruyorum windowsu cd ve dvd yi unuttum tamamen, çünkü cd lerde veya dvd ler de en ufak çizikler yüklemeyi yarıda kesip sorun çıkarıyor ama flashta asla bu tür sorunlar olmuyor o nedenle cd ve dvd ile format atmayı tarihe gömdüm :)

Usb flash disk ile format atma rehberi yapmıştım zamanında. Aşağıdaki gibi flash diskinizi boot ediyorsunuz. Gerisi bu konudaki format şekli gibi aynıdır. DVDromum bozukken bu şekilde yapıyordum.

https://www.maxigamerz.com/f191/usb-flash-disk-ile-format-atmak-129124/

Konuya ekleyeyim :)

----------

Konu mükkemmel Hakan eline sağlık.

bu arada ben hep flashtan kuruyorum windowsu cd ve dvd yi unuttum tamamen, çünkü cd lerde veya dvd ler de en ufak çizikler yüklemeyi yarıda kesip sorun çıkarıyor ama flashta asla bu tür sorunlar olmuyor o nedenle cd ve dvd ile format atmayı tarihe gömdüm :)

Yeni çağa daha ayak uyduramadık abi , inşallah bidahaki sefere :beer

Geri