• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Work And Travel

CorleonMAFIA

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
29 Nis 2009
Puanı
105

Work And Travel (WAT) nedir?
- Arkadaşlar wat Avrupa, Asya, Afrika ve Güney Amerikadan üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde-aslında yaz denemez çünkü kıtalar farklı :)- tatillerinde 3 maksimum 4 aylığına ABD ye gidip hem çalışıp hemde gezdikleri programdır.

Ne kadar süre kalabilirim?
- Genellikle 3 ay çalışma vizesi verilir size, fakat 3 ay sonunda ülkeyi 1 ay geç terk etme hakkınız vardır. Yani 3 ay work ( çalışma) 1 ay travel (gezme) hakkınız vardır. 1 aylık gezme sürenizde şayet çalışmak isterseniz ABD deki şirketinize bilgi gönderip onay aldıktan sonra devam edebilirsiniz. Bana sorarsanız, Örneğin Boston dasınız ve NYC yi görmek istiyorsunuz Boston - New York City 4 saat. 3 gün izin alıp ( tabi bunlar tatil günlerinizden düşülecek) NYC yi gezip gelebilirsiniz. Ki ben öyle yaptım.
Vize mizin ismi de J1.
-J1 vizesi: J-1 vizesi, A.B.D. tarafından değişim programı katılımcılarına verilen, öğrencilere 4 aylık yaz tatilleri süresince yasal çalışma izni sağlayan vizedir. J-1 Vizesine başvurmadan önce sponsor kuruluş tarafından sağlanan ve Uygunluk Sertifikası da denilen DS-2019 Formunu doldurmanız gerekmektedir.
Ortalama? Yaş? Eğitim?
- Arkadaşlar not ortalamanızın 4 üzerinden en az 2.00 olması gerekmektedir.
-Yaş aralığı 18-26 dır.
- 4 yıllık fakülte okuyor olmanız lazım. Birkaç bölüm dışında 2 yıllık üniversiteler kabul görmüyor.
Vizem bitince ABD de kalabilir miyim ?
- Legal olarak hayır. Illegal olarak evet. Hemen onunda bugunu söyliyim, ABD de polis size kimlik sorduğunda Ehliyet yeterlidir. Buna ek olarak Social Security Number SSN nizin olması lazım. J1 vizesi ile ABD ye giden öğrencilere ömür boyu geçerli SSN numarası verilir. Yani o numarayla ehliyet alıp polis sizi çevirdiğinde ehliyeti gösterip, 5 senede bir ehliyeti yenilerseniz ABDde illegal kalırsınız. Ki bunu tavsiye etmem. Amerikan filmlerinde ki tek gerçek şey hapisaneleridir. Oraya düşmek istemezsiniz.

Ne Tür işlerde çalışabilirim ?
Otel İşleri / Hotel Jobs:
Resepsiyonist (front desk clerk)
Kat görevlisi (housekeeper),
Kapıcı (doorman),
Garson (waiter/waitress),
Bulaşıkçı, host/hostes,
Banquet elemanı,
Çamaşırhane görevlisi (laundry assistant),
Belboy,
Depo sorumlusu (store keeper),
Tamirci (maintenance)
Restaurant / Cafe:
Garson
Barmen/barmaid,
Aşçı (cook),
Aşçı asistanlığı (cook assistant),
Komi (busser),

Mağazalar:

Kasiyer (cashier),
Satış elemanı (retail sales),
Yardımcı satış elemanı (shop assistant),
Müşteri hizmetleri (customer service)

Eğlence & Aqua Parkları:

Oyun Alanı Sorumlusu (Rides Attendant),
Cankurtaran (lifeguard/beach attendant),
Bilet gişesi sorumlusu (ticket sales),
Otopark görevlisi (parking attendant)
Müşteri Karşılama
Fotoğrafçı

Ulusal Parklar / National Parks:
Açık Alan Görevleri (Outside Work),
Temizlik elemanı(cleaning),
Yiyecek – içecek servis elemanı (food and beverage service),
Bahçe işleri (ground keeper)
Müşteri Karşılama

Work And Travel ne değildir ?
Arkadaşlar WAT kesinlikle turistik bir program, öğrenci staj programı,para kazanma programı veya yaz okulu değildir. Aldığınız geçici çalışma vizesiyle kendi başınızın çaresine çalışarak bakmanız lazm. He ben çalışmıcam diyorsanız da turist vizesi almanız daha mantıklı. Ben size kendimden örnek veriyim 7bin $ civarı kazandım fakat Türkiyeye 2 bin dolar ile belki daha az bir miktarla döndüm. Bir arkadaş 13 bin $ kazandı ama evden işe gitt geldi. Bence siz onun gibi yapmayın benim gibi yapın :D Bir daha gidip gidemeyeceğiniz meçhul gidin gezin.

- Arkadaşlar bana sorarsanız üniversite okuyan arkadaşlarım, kesinlikle bir gidin görün bakış açınız değişir dünyanın ne kadar küçük olduğunu anlarsınız. Farklı insanlarla tanışın facebook a girdiğinde hep ali veli olmasın az John Alissa Obama falan olsun:D. Şayet forumda düşünen arkadaşlar olursa bana özelden facebook tan herhangi bi yerden yazabilirsiniz. Bildiğim herşeyi anlatırım.

- - - Güncellendi - - -

-Not: Konuyu devamlı güncelleyip fotoğraflarla daha zengin hale getireceğim.

Son düzenleme:
ingilizce bilgim yok olsa erasmus wat allah ne verdiyse yardıracağım da :D lanet dili bilmiyorum ama bileceğim :shm:

ingilizce bilgim yok olsa erasmus wat allah ne verdiyse yardıracağım da :D lanet dili bilmiyorum ama bileceğim :shm:

Şöyle söyliyim' konsolosluktayım gişede elemana sordular ' how was your day? - günün nasıl geçti? Adam dedi ki ' philedelphia :D ve bu adam vize aldı. Yani öyle aman aman ingilizce bilmene gerek yok .

Şöyle söyliyim' konsolosluktayım gişede elemana sordular ' how was your day? - günün nasıl geçti? Adam dedi ki ' philedelphia :D ve bu adam vize aldı. Yani öyle aman aman ingilizce bilmene gerek yok .

vize almakta sıkıntı yok oraya gittiğimde adam bana birşey dediğinde açıp translatten veya çeviri yapmak koyar bana :D o yüzden bilmeden gitmem ben :D

vize almakta sıkıntı yok oraya gittiğimde adam bana birşey dediğinde açıp translatten veya çeviri yapmak koyar bana :D o yüzden bilmeden gitmem ben :D

Öğrenmeye bir yerden başlamak gerek sonuçta böyle diye diye hiç öğrenemezsin o ingilizceyi hocam :D Öncelikle bir erasmusla başla polonya falan derken ilerletirsin işi

Burda kazanıp gitmeyi orda yemeyi yatmayı tercih ederim ben. O yoğunluk, bir gün amerika gezerken yarın gün çalışacak olmak... ters bana :D

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öğrenmeye bir yerden başlamak gerek sonuçta böyle diye diye hiç öğrenemezsin o ingilizceyi hocam :D Öncelikle bir erasmusla başla polonya falan derken ilerletirsin işi

dandik bi kursa gidiyorum biraz alel acele oldu ama seneye sağlam bi kurs sonrasında eramus sonrasında da wat :D

İngilizce Kursumun 2 kuru kaldı kendimi az daha geliştirip ilk Erasmus yapıp sonra Work And Travel Denemek istiyorum bende

Hort*

Eski konularıma bakarken bu konuyu fark ettim, arkadaşlar 2017 de bir daha gittim ve yine eyalette ve eyalet etrafında dolandım. Saçma sapan cebinde 100 bin dolar varmış gibi vegasa gidenlerden olmadım. İleri seviye ingilizce konuşuyorum tamamen work and travel da ki arkadaş ortamımdan ötürüdür. Herhangi bir belgem yok kursa gitmedim. Sene 2019 bir firmanın uluslararası satış koordinatörüyüm. Kesinlikle gidin görün gelin sevgili forum üyeleri.

Son düzenleme:
Geri