• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

World of Tanks (WoT) Adım Adım Kazanma Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhabalar, öncelikle oyunun bazı dinamiklerini açıklamak gerek. Bunlardan en şikayet edilenleri mm ve rng.

Burda şunu unutmamak lazım, bu sistemler mükemmel değil ama herkese yakın oranda kötü veya iyi. bu yüzden kafayı buna takmadan oyuna odaklanın ve bunları yenmenin yolları da var, oraya sonra döneceğiz.

Son bir ayda avrupa serverında 100 maç ve üzeri maç yapmış 700.000 civarı oyuncu var. ben son baktığımda kazanma oranında 4000 civarı bir yerdeydim, şimdi biraz daha yüksektir net rakamı bilmiyorum.

Yani eğer oyunun son iki senedir kendisine bir kuruş vermemiş adamı kolladığını düşünüyorsanız yazıyı burda okumayı bırakabilirsiniz.

Ben takip edilir bir kazanma formülü vereceğim, istatistiklerime bakabilirsiniz. acayip dmg veya başka bişi göremezsiniz. bu şu demek, oyun stilinizi eğer kazanmak için değiştirirseniz çok acayip şeyler yapmadan bunu başarabilirsiniz.

Maç içinde verilen kararlardan çok bu kararları oluşturan mekaniği paylaşacağım. bu sayede bu mekanik üzerine kendi tarzınızı geliştirip kazanma oranınızı arttırabilirsiniz.

1- Standart savaş dışı modları kapatın: Bunun sebebi ortalamanın altında oyuncuların çok az oynadıkları bu oyun modlarında daha da kötü olmaları. maça müdahale edemeden kaybedebilirsiniz. bunun yerine standart savaş oynarsanız takımınızda veya rakipteki oyuncular en azından ezbere bildikleri noktalara gidecek ve sizin plan yapmanıza olanak verecek stabilliğe ulaşacak oyun.

2- Hissettiklerinizi uygulayın: Bir kanatta yardıra yardıra gidiyorsunuz, önünüzü temizlemek üzeresiniz, bu arada rakip diğer kanadı temizledi ve belli ki base'e girecek. bunu gördüğünüz anda ve hatta bunun olacağını, kanadın düşeceğini anladığınız anda geri dönüyorsunuz. başkası döner yok, başkası yapar yok, sen döneceksin.

3- Xvm, genel istatistik önemli ama rakibin o an oynadığı tankın kazanma oranını da gösteren versiyonu yükleyin: Bu gerçekten hangi oyuncunun o maç için önemli olduğunu gösterir.

4- Sürpriz, altınızda heavy tank var, rakibin canavar bir med platı var: Heavylerle giderseniz o plat diğer kanadı ezer geçer 2 dakika sonra kıçında olur. o maçı alamazsın. o adamlar durdurulacak. heavy oynanan taraf her zaman daha ağır geçilir. bu yüzden medleri durdurduktan sonra diğer kanat düşmüş olsa bile hala şans vardır. en kötü oyalayacaksın, o medleri istedikleri gibi oynatmayacaksın, ritimlerini bozacaksın, ve eğer şansın varsa hep aynı mede oyna, ki üstüne bastıklarında en azından birini eksiltecek canı kalmış olsun.

Sürpriz benim en çok kullandığım oyun tarzı. heavy şuraya gider, med buraya gider yok. maç başı rakibin tankları nasıl dağılır tahmin edeceksin. nerde olman gerekiyorsa orda olacaksın. e100 ile tepeye mi çıkacaksın, çık. med tank ile heavylere kafa mı atacaksın, at. düşünme, tereddüt etme.

5- Tankının avantajları ve dezavantajları vardır.

Örnek: kv5. pen 167, gold ile 217. can 1780.

Bu tankla 8-9 heavyler ile başa baş oynayamazsın. gold kullansan bile yetmeyebilir. zayıf yerlerine sıksan yeter diyenler olacaktır. aim alacak süren olmaz bu tankta, atış yapmak için devasa cüssesini oraya çıkarıp bir üç saniye bekleyemezsin.

O halde bu tank trade tankı. rakiple dmg takas edeceğin tank. peki kimle, rakip medlerle. çünkü gold kullanmadan 7-8 her medi, goldla 9 tüm medleri önden deler çok aim almadan. ve hareketli olursan sektirme şansı da var. evet önünde iki bidon var ama o ufak hareketlerle devamlı hareket etmen sektirme şansını arttırır. ve ayrıca rakip medler üstlerine basan bir dev karşısında dağılırlar.

Burdan hareketli olmanın önemini de anlatıp devam edelim. eğer aim almıyorsanız, teleskop çalışsın diye beklemiyorsanız asla durmayın. asla. bu hareketler size aim alan tank varsa işini inanılmaz zorlaştırır, size aim alan arty varsa ona o atış zulüm gibi gelir. bir yerden sonra senden odağı kaydırır zaten çünkü daha fazla uğraşmak istemez. arty atışından kaçma yöntemini de yazalım. rakip artyler kuzeyde diyelim. siz güneydesiniz haritada. hareketleriniz güney-kuzey istikametinde olursa arty aimi bozulmaz. hareketleriniz doğu-batı istikametinde olmalı. ve yapabildiğiniz kadar random olmalı hareketler. hep aynı şemayı takip etmeyin.

6- Seçim: önünüzde ateş edebileceğiniz iki hedef var, iyi olana sıkın. iyi olmayan hiç bir oyuncu için canınızı takas etmeyin. yani ben çıkayım 500 vurayım rakip 100 win8 adam çıksın bana 500 vursun diye bir şey yok. olamaz.

7- Maç kazandıran hareketler: bunlar oldukça fazla ve uygulaması kolay. bir kere rakip dağılımını her zaman kontrol edin. açılmayan tank varsa kafanızda onu hayali bir noktaya yerleştirin ve öyle devam edin. rakibin tüm tankları bu yerleşimde belli diyelim. light tankların en sık yaptıkları hata artyleri korumamaktır. oysa en önemli işlerinden biri budur. neyse rakip artyler oyunun büyük bölümünde korumasızdır. oyuncular genelde bunun farkında olmazlar. tankları saydın, belli ki üç arty korumasız yatıyor arkada. maç kritik ve arty gücünü kesmek maçı almak demekse git artyleri aç/al/spotla oyundan çıkar. bunun için devamlı o anı kollamak gerek ama sanıldığı gibi çok zor değil, rakip tankları saymayı alışkanlık haline getirirseniz zaten sizin için tüm tanklar spottadır.

Hani bazen daha ampül yanmadı vuruldum, daha yeni ampülüm yandı üçü birden bana sıktı diyorsunuz ya, üçü de size bakıyor oluyor ve bazen spotlanmanızı bile beklemezler yattığınız çalı yerinizi tam gösteriyorsa.

8- Blind shot: Lightların spotunu kesme, bu çok önemli, çoğu oyuncu buna yeterli özeni göstermiyor. light tankların pasif spot yaptıkları yerler bellidir. ve her burun gösterdiğinizde veya taret gösterdiğinizde saniyesinde altıncı his çalışıyorsa orda bir light vardır. onu hareket edip spot olmaya zorlayacaksınız, o çalıya ateş edin. ilkinde olmasa ikincisinde kaçmaya çalışır, vurmasanız bile kaçmaya çalışır, ya açılır ölür bu sırada ya da rakibin o bölgede spot gücünü elinden alırsınız.

Blind sadece lightları engellemek için değil, aynı şekilde tüm rakibi rahatsız etmek için kullanılır. spotlanmadığı halde o bölgeye atış geliyorsa oyuncuların nerdeyse tamamı bölgelerini terkeder.

9- Oyunu bölge bölge kazanma: Bir kanadı temizlediniz diyelim, rakip tanklar base korumak için dönmüş olabilirler. kanadı temizledikten sonra durun. rakip base'e kadar basmaya devam etmeyin. bu maçı aldık sanırken yapılan en büyük hatadır ve çoğunlukla o basan tankların eriyip maçı vermesiyle son bulur. o yüzden rakibi kendi base'ine hapsedecek şekilde kuşatarak ilerleyin.

10- Win8 odaklı oyun oynamayın: Siz doğruları yaptıkça win8'iniz zaten yükselecektir, şu nooba bir tane daha sokayım diyerek gitmeniz gereken yere gitmeyip o maçı vermeyin.

11- Cap yapma, bunu unutmuşum: Bu en önemli faktörlerden.. rakip base'e girdiniz diyelim, rakibin kalan tanklarını, hızlarını, ne kadar canları olduğunu hesaplayın kabaca kafanızda. eğer basmaya devam edip alabileceğinizi kesin olarak düşünüyorsanız basın alın. yok emin değilseniz cap yapın. cap yapıyorsunuz ama rakip döndü, cap'i savunamıcaksanız terkedin, boşuna cap içinde ölmeyin.

Ve bir de sahte cap var. rakibin baskısını kırmak için kullanılır. rakip yetişmeden cap yapma ihtimaliniz yoktur ama yine de cape girip rakip gücünün bir bölümünü sizin tanklarınızın üstünden alırsınız. bu dağınıklık rakip çok iyi değilse kaybetmelerine sebep olur. zamanlama çok önemli bu sahte capte, ölmeyi beklemeyin, rakibin gücünü dağıttıysanız çıkın, uzaklaşın.
Alıntıdır.

Konuya görsel ekleyerek daha başarılı bir anlatım yapabilirsiniz, bilmeyenler için karışık gelebilir.

Geri