• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

World of Tanks (WoT) Japon Ağır Tanklar Oynayış Tarzı ve Gözlemler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhaba Arkadaşlar,

Oyuna Yeni eklenen japon ağır tankları ile ilgili yaptığım gözlemler sonucu sizlere biraz bilgilendirme vermek istiyorum.

hiçbir kaynaktan bilgi alıp detaylı bir araştırma yapmadım, ama eğer talep olursa onu da yapabilirim, bu yazı sadece kendi gözlemlerimi içermektedir.

öncelikle bilmenizi isterim, 9.10 sürümü geldiğinden beri japon ağır tanklarına elimi bile sürmediğim için oynayış tarzı ve tankların karakterleri hakkında "detaylı" bir bilgi vermemin mümkünatı yok, ama mutlaka yakında olacaktır. sadece beraber oynadığım kişilerden gözlemlediklerimi ve onlara etki eden pozitif ve negatif yönleri olabildiğince "kendimce" yazmaktayım. lakin bu tanklarla oyun tecrübem "şu anlık" mevcut olmadığı için bu tanklar hakkında karakteristik açıdan kesin birşey söyleyebilmemin gerçekten mümkünatı yok.

Bu tank ağacı kesinlikle tek oynanmaması gereken bir ağaç olduğunu mutlaka söylemeliyim, ilk ve temel gözlemim budur, çünkü gerçekten tek oynarsanız sizi haşat ediyorlar. her ne kadar yeni eklendiği için zayıf noktaları pek bilinmedik olsa da tek başına oynamanızı gerçekten tavsiye etmem, mutlaka sizinle beraber hareket edecek, mümkünse size yardıma yetişebilmesi için yeterli bir hıza sahip bir tankla beraber oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.

3. ve 4. seviyeleri mümkünse serbest deneyim kullanarak geçmenizi önermekteyim çünkü bu tanklar çöp. tamamen işlevsiz ve berbat tanklardır.

5. seviye bu ağacın açıkçası en güzel tankıdır. ÖN zırhı ve hızı yeterlidir, 100 tonluk ağırlığı yüzünden çok iyi ram yapabilirsiniz. "ben o tanklara çarpa çarpa nasır tuttum, boyutum yüzünden vuruula vuruula yosun tuttum" ifadesi yeteri kadar açıklayıcıdır, topu seviyesine göre çok iyidir ancak tankla açı veremezsiniz, ne olursa olsun sürekli önünüzü gösterip yanınızda düşman olmayacak biçimde bodoslama dalmanız gerekiyor.
bu tankla oynarken plat yapabileceğiniz 5 tane uygun tank vardır: 1) chi-nu-kai, 2) rus T-34 3) alman T-25 (ki bence en uygunu budur) 4) crusader 5) çin type t-34

6. seviyesi ise aşırı iyi bir tanktır, ister troll topunu ister stok topunu kullanın (ki stok topunu kullanmanızı tavsiye ederim, ama 700 vuran troll topu da NEREYE VURACAĞINIZI BİLİRSENİZ gayet iyidir) son derece iyi hasar verirsiniz, ön zırhı gayet iyidir yan zırhı gene kötüdür yani açı verme olayını yeniden unutun, ancak mobilitesi (hareket kabiliyeti) çok kısıtlı olduğu için yanlız yakalanırsanız sizi yer bitirirler. bu yüzden bu tankla oynarken 2 japon ve 1 adet T-34-85 (ve türevleri) ile plat kurup öyle oynamanız "rüya takımı"nı oluşturmanız için yeterlidir. alternatif olarak bir adet T-34-85 tankı yerine hellcat de düşünülebilir. şahsen çok iyi maçlar çıkarmıştık böyle müfrezelerde.

7. seviyesi hakkında pek bir gözlem yapamadım açıkçası, sadece oynayan birçok kişi "bu tank beni deli ediyor" dediğine denk gelmiştim klan arkadaşlarımdan.

8. seviye tankı ise son derece dikkat gerektiren bir tanktır. öndeki 2 taret yüzünden top eğiliminiz kesinlikle olmayacaktır bu yüzden eğimli arazilerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. mümkün olduğunca düz yolda, olmazsa yokuş aşağı bir halde bulunmanız gerekmektedir. az da olsa açı verebilme imkanınız vardır, ve "birşeyler" yapabilmek için kesinlikle troll topunu takmanız gerekiyor.
8. seviyenin zırhlı KV-2'si gibi birşey bu tank yani, öyle ki 10. seviye maçlarda bile bazen E100 ve IS-7 gibi tanklar sizden çatır çatır sektirecektir, ancak "nereye nişan almasını bilen" bir is-3 tankı sizi önden rahatlıkla delebilir. hareket kabiliyetiniz boyutlarınız yüzünden sınırlayıcı olduğu için yeniden tek oynamamanızı önemle belirtmekteyim.
klan arkadaşlarımla bu tanklarla beraber oynarken en uygun müfreze şeklini yakalamaya çalıştık, ve açıkçası 4 adet MÜKEMMEL sayılabilecek birkaç müfreze yaratabildik:

1) çılgın bukkake müfrezesi (insane bukkake platoon): 2 adet O-HO tankı + T69
2) süper hentai müfrezesi (supreme hentai platoon): 2 adet O-HO tankı + object 416
3) şifü senpai bölter müfrezesi (sifu senpai bölter platoon): 2 adet O-HO tankı + panther II
4) sürpriz arkalama müfrezesi (surprise buttsecks platoon): EN AZ 1 adet O-HO tankı + EN FAZLA 2 tane AMX 50 100

bu 4 müfreze ile açıkçası 10. seviye maçlarda bile maçı kaybederken kazanan pozisyonuna sokabilirsiniz. eğer O-HO dışındaki tanklarla oynuyorsanız tek yapmanız gereken bu japon tanklarının arkasına saklanıp uygun pozisyonda karşı takımın ağır tanklarına vur-kaç taktiğini uygulamanız lazım. bu tankı duvar gibi kullanacaksınız yani, eğer uygun pozisyon bulamıyorsanız bu japon ağırlarının size uygun pozisyon yaratacak bir hamle yapmasını, pozisyon yaratmasını isteyin. ister kenara çekilirler ister atış yerler ister karşı takımın üstüne basarlar siz de direk o tankların yanına geçersiniz ve atışlarınızı yaparsınız, yani özetle japon tankları ilk atışları yaparak eritir, atış yiyerek sizi korur, siz zevkli olan asıl işi yaparsınız, ve japon tankları sizin yiyip bitirdiğiniz tankları son atışlarıyla garaja yollar.

yanlız dikkatli olun, üzerinize çok arty (KMT) atışları çekeceksiniz. özellikle yanınızı göstermemeye çalışın ki fazla canınız yanmasın ve mümkünse (pek mümkün değil ama, en azından sabit durmamaya çalışın) arty korunaklı olarak oynayın.

9. seviyede de pek bir fark yok diyebilirim açıkçası, muhteşem bir topunuz var, lakin yeniden tek oynarsanız sizi yer bitirirler, tek sorun, taretten yiyebiliyor bu tank, ve ağır tankların gittiği noktadan mümkün olduğunca EĞER TEK OYNUYORSANIZ VE ARAZİ ENGEBELİ İSE uzak durmanızı tavsiye ederim, onun yerine tank avcısı gibi çalışın. ister önünüzü gösterin ister yanınızı hiç farketmiyor çünkü, önden giderseniz sizi ister ağır tanklar ister tank avcıları ister arty (KMT) ler mahvediyorlar. biraz geriden savaşmanızda fayda var, Kİ, o 700 ortalama ile vuran topu biraz geride durarak etkin biçimde kullanmanız ŞART.

yapmanız gereken olay şu:

ya iki adet T-54 orta tankıyla müfreze kurarak oynayın ve bu tankları arkanızda saklayın ve eğer arazi engebeli değilse ağır tankların olduğu yere gidin.
ya 2 adet japon ağırı + foch tank avcısını alın ve 2 ye ayrılıp orta kısmı açarak bu tank avcınıza atış olanağı sağlayın, ve ileri gidin, ne olursa olsun ileri gidin.
ya 2 adet object 430 II veya E50 tankı alın ve bu tanklar sizin arkanızdan açı vere vere ateş etsin (tavsiyem tareti arkada olduğu için object 430 II ' den yanadır)
ama ne olursa olsun foch haricindeki müfrezenizde engelebi arazi varsa bu araziden mutlaka uzak durmanız gerekiyor.

10. seviye tanklara henüz başlamadık, en uygun müfreze nasıl olur onun hakkında bir yorum yapamayacağım şimdilik. klan savaşları için uygun olduğunu pek düşünmüyorum ancak aklımda birkaç taktik var. uygularsak ve başarıya ulaşırsa paylaşacağımdan emin olabilirsiniz, sonuçta her ne kadar - leri çok olsa da kendine has + ları mutlaka olan bir tank ağacımız mevcut.
Alıntıdır.

büyük bir daha gözden geçirme, çin tanklarına ne dersiniz?

Geri