• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

World of Tanks (WoT) MM, WN8, WinRate, RNG ve Oyunu Kazanma & Psikolojisi Rehberi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
World of Tanks (WoT) MM, WN8, WinRate, RNG ve Oyunu Kazanma & Psikolojisi Rehberi

maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Bunun bir oyun olduğunun bilincinde olarak bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Tanımlardan başlayalım.

WN8 burada gayet güzel açıklanmış, kasmayı anlatacağım

Winrate; kazanma yüzdeniz. MM bize neden bahmiy diyenlerin en çok sövdüğü şeydir kendisi. Wot dengelemeye çalışır. daha kötü oyuncuları +2 ye atarken daha iyi oyuncuları -2 ye atar. ancak burada kullanılan tankın kazanma yüzdesine bakılır, arttırmayı anlatacağım.

RNG +25-25 muhabbeti. delme ve attığınız hasarda %25 etki eden bir sistem. bunun dışında atış kaçırmayada etki ettiği söyleniyor. emin değilim. kısa mesafe çatışmalarda tankın zayıf noktalarına atış yapıldığında yeniliyor kendisi.

Modlar: oyuncuya avantaj sağlayan veya sağlamayan, görsel ve işitsel değişimler ile script adı altında olan eklentiler.

Ben bu oyunda neden %47 iken mor adam %60 ile oynuyor ? kesin para veriyor olmalı.. RNG/MM bana taktı.. Beni x klanına almıyorlar onlar modcu zaten..

Eğer yukarıdaki gibi düşünüyorsanız yazımın devamını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Konular ile örneklendirerek mor arkadaşların morluklarını anlatacağım.

Konu-1 Öncelikle modlardan başlayalım.

Mümkünse hiçbirini kullanmayınız. oyunu ne kadar sade oynarsanız o kadar iyi. özellikle aimbot ve otomatik tamir/yangın olayına mümkünse girmeyiniz. hiçbir tecrübeli oyuncu bu tarz modları kullanmaz. modlar oyunculuğunuza birşey kazandırmadığı gibi sizi o modlara bağımlı kılar. aimbot kullanacağınıza tankların zayıf yerlerini öğrenmeniz ve aynı şekilde hareketli tankı vurmayı öğrenmeniz size avantaj sağlayacaktır. aynı şekilde elinizi 6 tuşuna götürmeniz 10. yangından sonra çok daha kolay olacaktır.

+Tamam modları geçtik diyelim peki nasıl bu adamlar böyle oynuyor 6. hislerini mi programladılar ?

- Hayır kendilerini kolluyorlar. gerekli hallerde basıp gerekmediği zaman risk almıyorlar. anlatacağım. biraz sabır...

+ ama ama ya paleti düştüğü gibi topluyor. kesin modcu bu.

öncelikle çoğu Scout Tamir kitini 5 tuşuna ilkyardım kitini 4 tuşuna koyar. bunu bir kenara yazalım. nedeni hızlı paleti tamir edip sürücüyü düzeltmektir. artık nasıl paletimizi daha hızlı tamir ettiğimizi anladık değil mi?

Konu-2

WN8 im düşük. adam mosmor arkada yatıp bekliyor 10.saniyede 5 defa pinglememe rağmen gitmesi gerektiği yere gitmiyor.

Gitmiyorda bir sor neden gitmiyor ? Bak sen gittin öldün ! neden öldün?

çünkü karşıda 5 med varken senin takımında iki med vardı tepeyi almaya çalıştın değil mi ? yada tek başına heavy tankla 3 heavy mi tutmak istedin ?

+ Ama bu haritada Heavyler/Medler buraya gider !!11!bir!!

işte sorunumuz bu. neden bu kadar kalıplaşmış oynuyorsunuz ki ? Önce takımı ve karşı takımı analiz etmek gerekli. Eğer sayılar eşit yada bariz üstünlük var ise oraya gitmek düşünülebilir. ancak daha sonra maç içindeki diğer oyuncularında oraya gittiğinden emin olunur. o şekilde hareket edilir.

Atıyorum X haritasında tüm takım sağdan rush yaptı. herzaman ağar tankların gittiği yer yerine tankımızın özelliklerini doğru kullanabileceğimiz güvenli base'i gören bir alanda düşman tanklarını pusuya düşürüp uzun mesafe çalışarak daha çok hasar verebiliriz. yada tepeyi düşman takımının almasına izin verip diğer taraftan ağar tanklara destek atabiliriz. takımı bastırabiliriz.

Konu-3

Takımı bastırmak derken ?

Genellikle kritik bölgleri tutan 3-4 tank olur senin takımındada 4 tank o bölgede çık gir yaparak zaman kaybediyordur. o sırada haritayı okuyorsundur ve düşman tanklarının birazdan diğer tarafı basacağını açıkça anlamışsındır. ya tanklara arka yaparsın yada risk alıp kendi takımının arasından çıkarak, düşmanların arasına girersin. ölürsün yada yaşarsın, çok önemli değil. o bölgeyi o tanklar geçince maçı kazanırsın.

Konu-4

Tamam bunları anladım. şimdi daha geç ölüyorum ve gerektiğinde takımı bastırıyorum. bu şekilde galibiyetim %49 oldu. ama wn8 im çok az yükseldi.

Ne yazıkki günümüzün sorunu WN8. Mod kullanmayalım demiştim demin. şimdide diyorum ki Wn8 sayacı var. onu indirin. ayrıca Buradan kullandığınız tanklar için "şu kadar hasar verirseniz mor olursunuz" listesinede bi göz atın.
Bazı tankar OP yani diğer tanklardan daha güçlüdür. bu tankları doğru kullanırsanız takıma katkısı daha fazla olur

E baktım ? şimdi ben hetzerle 3 tane gold atarsam mavi mi olacağım ?

Evet hetzerinin istatistikleri mavi olacak. buda genel istatistiklerine olumlu yönde etki edecek. ancak burada önemli bir durum var. çoğu iyi klan alım yaparken senin istatistiklerini detaylı inceler. Tier10 tanklarınla nasıl oynadığına bakar.

O zaman düşük tier tankla Wn8 kasmamalı mıyım ?

Yoo eğlence için bir miktar kasıp değerlerinide normale döndürmende bir sıkıntı yok. ama abartıp 2k maç yaparsan sen unicum hetzer oyuncusu olursun. hesabında mavi olur belki. ama x klanına gidince afedersin osura osura gülerler.

Hı e o zaman ? napacağım ?

Konu-5 iyi oyuncu olmak.

Yukarıda okuduklarınan sonra artık takımı bastırmayı ve öleceğin yere gitmemeyi öğrendin değil mi ?

Peki nasıl fazla hasar verip kill alacaksın ?

Tankını tanıyacaksın.

Örneğin IS8 kötü tanktır diyen 100 kişi çıkar. hayır IS8, IS7den bile iyi tanktır doğru kullanıldığı taktirde.

Topu ile nokta atışı yapabilirsin. aşırı mobildir T54 yakalar. düşmanın topuna tankının önünü çevirdiğin taktirde sektirir. açı vermeyi bilmen lazım tabiki. ancak IS8 ile Medlerin gittiği bölgeye gitmek mantıklı olabilir. seri bir tank olduğundan seni maymuna çeviremezler. tabi başka bir ağar tankın destek tankı olarakda iş yapabilirsin. ancak E75in önünde durup atışları içine alırsan sonrada bu ne biçim ağır tank diye ağlarsın.

Hı yani şimdi ben yanımda daha zırhlı bir tank varken atışları göğüslemeyecek miyim ?

Afferim ! ancak adamın ölüyorsa onu hayatta tutmak için tabiki gerekirse önüne geçip onun alacağı atışı da alacaksın

Başka bir değişle yanımdakileri hayatta tutmam gerekiyor ama gereksiz yerede risk alıp ölmemem lazım değil mi ?

Aynen öyle ! Bırak nooblar risk alsın sen aradan yapabildiğin kadar atış yap. gerekiyorsada onları sağ tut. bu kadar.

Yani atış yemeden atış yapmalıyım. ancak aynı zamandada arkada camper değil takımla hareket etmeliyim öyle mi ?

Tabiki !

Peki ya arkamda 3 TD varken ölüyorum bunu napacaksın ?

Bak şimdi arkandaki TDlerin konumunu biliyor olman lazım. sen 3 adamı tek tutuyorsun ya hani orada. Senin TDlerin onları göremiyor. hem 3 kişiyi sinir ediyorsun orada hemde 3 kişi eksik oynuyorsun. atış yapmaya çıktıkçada atış yiyorsun.

Yapman gereken şey ise Tdlerin onları göreceği bir pozisyona çekmen sadece.

Konu-6 Atış yapmadan geçen zamanlar..

Ya ben bekliyorum gelmiyorlar neden böyle yapıyorlar ?

Ben sana şimdi ne dedim ? KALIPLAŞMIŞ OYNUYORSUN !!!!

belirli bir süre bekle tabi. ama unutma Atış yapmadan geçirdiğin her bir saniye takımın 14 kişi oynuyor. yani less camp more shot.
bekleme sen git. yanına adam alda git. gidemiyormusun. tek başına ilerle o bölgeden. camperların çıkmalarını bölgede adam olmadığını görünce beklemeyeceklerdir (botlar hariç haritaya bakmadın mı ? öteki taraftaki tankları saydın mı ? kaç kişi spotlanmamış. tank cinsi ne ? analiz et sürekli. haritada muhtemel boşlukları bul..

Konu-7 WOT PSIKOLOJISI

Söylediklerini yaptım %52 ye çıktım yeşerdim. ama bu seferde MM taktı bana. arada kaybediyorum.

Hayır eksik yapıyorsun yapman gerekenleri.. bak sana bi resim göstereyim. geçenlerde canım sıkıldı maksimum winrate kasmak istedim. yan hesap açtım. sonuç ?

1066inciz1921204.jpg

Ohaa bu ne 12 oyun 11 galibiyet

hayır dostum. bu hesabı oynarken tüm dikkatimi sadece oyuna verdim. müzik dahi açmadım ve evde yalnızdım. canımı sıkacak ve dikkatimi dağıtacak hiçbirşey yoktu. gerektiği yerlerde gold kullandım. ve en önemlisi sakinliğimi korudum. bir sonraki adımda ne yapabilirim diye düşündüm.

Bak bi resim daha atayım mı?

9185incim2689009.jpg

Fail reroll

Bir önceki resimi ne ara unuttun. herneyse bu hesabıda iyi bir klandaki bir arkadaşıma T95E2 almak için açtım. çok gönüllü olmasamda kırmadım. muhabbet ettik yanımdada Levina vardı. bide onla ilgilendim sadece düşman geldiği zaman oyuna adamakıllı baktım. diğerinden çok daha fazla gold kullandım. bi ara yemek yedim. kahve koyup maçtan 1 dakka sonra geldim falan filan.

Demekki neymiş ?

Oyuna konsantre olmak önemliymiş. peki ya canın basmak isterse ? saçma sapan şeyler yapıp stres atmak isterse ?

tüm iyi oyuncular bunun için yan hesaplarını kullanır. ben kendi hesabımdada yapıyorum çoğu zaman. sonra pişman oluyorum.

Konu-8 Wn8

Yahu ben istatistikleri önemsemiyorum <-(%46 420)

inan bana ben senden de önemsemiyorum. doğruyu yansıtmıyorlar bak resme. ne güzel değil mi ? mosmor 9 maç.

ama iyi bak. ANALIZ ET ! altımda iki scout tank var. leo ve amx. napmışım 1.8 spot maç başı. lan şöyle bir dönsem kafadan 8 tank açarım hadi 5 olsun. 3x15 matilda ve Dmax i es geç ben Vk ile 1 tank mı açmışım 1 maçta. haritası olmasın falan demekki düzgün spot yapmamışım. hasar odaklı oynamışım. base korumuşum açıkça istatistik kasmışım.

8766incin2014614.jpg

ama bir dakka. istatistik kasarken win rate de kasmışım.

yani takıma maç kazandırmışım.

Peki ya aşağıdaki resme bakalımmı birde burda napmışım?

shot_474.jpg

Burada da tam tersi bireysel oynamışım. damage ağarlıklı. bak burada da WN8 yüksek hatta çok yüksek ?

ama is8 ile önden gidip ölmüşüm. amx 12 ile fazla damage atmışım demekki arkada yatmışım. takım erimiş churchill 3 ile muhtemelen şanssızlık ancak obj 704 ile düşük hasar verdiğime göre basmışım. üs savunmam gösteriyorki maçı bikaç kez capten vermişim. ve bol miktarda cap yapmışım. buda effinency arttırmış. ancak burada takım için çalışmadığımdan yenilmiş ve o hırsla daha çok agresif oynamışım ve daha çok hata yapmışım.

Alıntıdır.

Geri