• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

World of Tanks (WoT) Mürettebat Yetenekleri, Tank Ekipmanları ve Kamuflaj

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IMLEGEND
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IMLEGEND

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
23 Nis 2009
Puanı
152
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Merhabalar,

Forumda son zamanlarda açılan mürettebat yeteneği ve tank ekipmanı seçimi ile ilgili başlıklarda verilen verimsiz/yanlış bilgiler beni mürettebat yeteneklerinden ve tank ekipmanlarından birini temel alan böyle bir test yapmaya teşvik etti. İnsanların fikirlerini paylaşırken "Ben böyle yaptığıma göre doğrusu budur, herkes de benim dediğim şekilde hareket etmeli!" mantığı gütmeleri; oyunun mekaniklerini, konuyla ilgili dokümantasyon ve eğitim kaynaklarını yok sayarak kulaktan dolma bilgilerle çevrelerindeki oyuncuları yanlış bilgilendirmeleri ne yazık ki bu forumda çok olağan bir durum. Bu durumdan rahatsız olan ben ve arkadaşım Beyinbedava düşündük, taşındık ve dedik ki bir test yapalım; şu yüksek tier olan büyük gövdeli arty'leri %100 kamuflaj yeteneğine sahip mürettebat ve kamuflaj ağı ile oynamanın bize kayda değer bir faydası var mı yok mu, görelim...

Önemli not: Yazıda 'risk', 'olasılık', 'kritiklik seviyesi' gibi şaşalı kelimeler kullanılmış olup, bunlar aramızdaki bazı iki kelimeyi biraraya getiremeyen arkadaşlar tarafından kolaylıkla anlaşılmayabilir. Eğer yazı size anlamsız geliyorsa lütfen üzülmeyiniz; tank destroyerınızı altın mermiyle doldurup base yakınlarındaki bir çalı arkasına geçip geleni geçeni kolayca vurup öldürerek kendinizi tatmin etmeye devam ediniz. Hem zaten arty owerpowered, herkese her vuruşta tek atıyor değil mi beyler :(

Amaç: Mürettebata verilen kamuflaj yeteneğinin ve tanka takılan kamuflaj ağının tankın toplam kamuflaj seviyesine ne kadar katkıda bulunduğunun gözlemlenmesi.

Daha büyük amaç: İnsanları okumaya, öğrenmeye, farkındalığını arttırmaya teşvik etmek.

Object 261 kamuflaj testi

Harita: Airfield
Test edilen artillery: Object 261
Object 261 artillery'nin sabit dururkenki kamuflaj sabiti değeri*: 2,5

Test adımı 1:

Test elemanları: Mürettebatında kamuflaj yeteneği olmayan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunmayan Object 261 artillery, T50-2 light tank.

Senaryo: T50-2, uçak pistinin bir ucunda açık alanda hareketsiz şekilde duran Object261'e adım adım yaklaşarak rakibini ilk spotladığı mesafeyi tespit eder. Sonrasında birkaç kez ileri-geri yaparak hata payını en aza indirmeye gayret eder ve tespit ettiği değeri not eder.

Ölçülen değer: 361 metre

Test adımı 2:

Test elemanları: Tüm mürettebatında %100 kamuflaj yeteneği olan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunan Object 261 artillery, T50-2 light tank.

Senaryo: T50-2, uçak pistinin bir ucunda açık alanda hareketsiz şekilde duran(3 saniyeden fazla süredir hareketsiz olduğu için kamuflaj ağı aktif olan) Object 261'e adım adım yaklaşarak rakibini ilk spotladığı mesafeyi tespit eder. Sonrasında birkaç kez ileri-geri yaparak hata payını en aza indirmeye gayret eder ve tespit ettiği değeri not eder.

Ölçülen değer: 352 metre

Sonuç:

İki test sonucu arasındaki fark: 361 - 352 = 9 metre

Değerlendirme: 5 kişilik mürettebatı %100 kamuflaj yeteneğine sahip olan, kamuflaj ağı takılı Object 261'in spotlanma mesafesi, bunları barındırmayan bir Object 261'e göre sadece 9 metre daha iyi. Aradaki bu küçük mesafe farkı için(neredeyse bir tankın boyu kadar), tüm mürettebatın bir yeteneğinin harcanması ve de tankın bir ekipman slotunun kamuflaj ağı ile işgal edilmesi bizce çok da verimli değil.

Şöyle düşünün; Object 261 ile oynadığınız kaç farklı oyunda size doğru gelen bir düşman tankı, tankınıza 361 metre yerine 352 metre mesafeden geçiyor olacak ve siz de aldığınız kamuflaj yeteneğiniz sayesinde aradaki 9 metrede de farkedilmez olup spotlanmamış olacaksınız? Ayrıca bu durum oyunun genel gidişatına ne kadar etki edip maçtaki başarınızı ne derece değiştirecek ? Kamuflaj yetenekli mürettebat kullanılmaması ve kamuflaj ağı alınmaması durumunda Object 261 ile oynadığımız oyunlarda bu sebepten dolayı spotlanma mesafemizin 9 metre artmasını başarımızı engelleyebilecek bir 'risk' olarak kabul ettiğimizde, bu 'risk'in gerçekleşme olasılığının bahsettiğim gibi çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Risk durumu gerçekleştiğinde bunun bize etkisini de düşük olarak derecelendirdiğimizde görüyoruz ki bu riskin kritiklik seviyesi 'düşük'tür ve riski kabul edip mürettebat yeteneklerini ve ekipman slotunu daha işe yarar olgular için kullanmak daha mantıklı bir tercih sebebi olacaktır.

Gw Type E kamuflaj testi

Test edilen artillery: Gw Type E

Gw Type E artillery'nin sabit dururkenki kamuflaj sabiti değeri*: 1

Test adımı 1:

Test elemanları: Mürettebatında kamuflaj yeteneği olmayan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunmayan Gw Type E artillery, T50-2 light tank.

Senaryo: Object 261 kamuflaj testindeki ile birebir aynı.

Ölçülen değer: 366 metre

Test adımı 2:

Test elemanları: Tüm mürettebatında %100 kamuflaj yeteneği olan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunan Gw Type E artillery, T50-2 light tank.

Senaryo: Object 261 kamuflaj testindeki ile birebir aynı.

Sonuç:

İki test sonucu arasındaki fark: 366 - 361 = 5 metre

Değerlendirme: Gw Type E kullandığınızda kamuflajlı olup olmamak arasındaki fark daha da düşük; sadece 5 metre.

T92 kamuflaj testi

Test edilen artillery: T92

T92 artillery'nin sabit dururkenki kamuflaj sabiti değeri*: 2,5

Test adımı 1:

Test elemanları: Mürettebatında kamuflaj yeteneği olmayan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunmayan T92 artillery, T50-2 light tank.

Senaryo: Object 261 ve Gw Type E kamuflaj testlerindeki ile birebir aynı.

Test adımı 2:

Test elemanları: Tüm mürettebatında %100 kamuflaj yeteneği olan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunan T92 artillery, T50-2 light tank.

Senaryo: Object 261 ve Gw Type E kamuflaj testlerindeki ile birebir aynı.

Ölçülen değer: 353 metre

Sonuç:

İki test sonucu arasındaki fark: 361 - 353 = 8 metre

Değerlendirme: Aradaki fark yine çok düşük bir değer olarak karşımıza çıktı.

Bir de heavy tanklardan IS7'de durum neymiş, onu da görelim:

IS7 kamuflaj testi

Test edilen tank: IS7

IS7 heavy tankın sabit dururkenki kamuflaj sabiti değeri*:7

Test adımı 1:

Test elemanları: Mürettebatında kamuflaj yeteneği olmayan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunmayan IS7 heavy tank, T50-2 light tank.

Senaryo: İlk testlerimizde olduğu gibi T50-2, uçak pistinin bir ucunda açık alanda hareketsiz şekilde duran IS7'ye adım adım yaklaşarak rakibini ilk spotladığı mesafeyi tespit eder. Sonrasında birkaç kez ileri-geri yaparak hata payını en aza indirmeye gayret eder ve tespit ettiği değeri not eder.

Ölçülen değer: 347 metre

Test adımı 2:

Test elemanları: Tüm mürettebatında %100 kamuflaj yeteneği olan ve üzerinde kamuflaj ağı takılı bulunan IS7 heavy tank, T50-2 light tank.

Senaryo: T50-2, uçak pistinin bir ucunda açık alanda hareketsiz şekilde duran(3 saniyeden fazla süredir hareketsiz olduğu için kamuflaj ağı aktif olan) IS7'ye adım adım yaklaşarak rakibini ilk spotladığı mesafeyi tespit eder. Sonrasında birkaç kez ileri-geri yaparak hata payını en aza indirmeye gayret eder ve tespit ettiği değeri not eder.

Ölçülen değer: 319 metre

Sonuç:

İki test sonucu arasındaki fark: 347 - 319 = 28 metre

Değerlendirme: IS7 tankımızın sabit dururkenki kamuflaj sabiti değeri, testteki diğer artillery'lere göre yüksek bir rakam olduğundan testin sonucunda IS7'nin kamuflaj yeteneği ve kamuflaj ağından daha yüksek oranda faydalanabildiğini görüyoruz. Kamuflaj yeteneği ve ağı almak, iki test sonucu arasındaki %8'lik farka değer mi siz karar vereceksiniz. Ancak heavy tank'ların oyunun doğası gereği sıcak çatışma içinde bulunuyor olması gerekliliği saklanmanın ve kamuflajın önemini azalttığından, kamuflaj yeteneği ve kamuflaj ağının daha kullanışlı başka yeteneklerle değiştirilmesi bizce daha mantıklı olacaktır.

Genel değerlendirme

"5-10 metre dediğin az mı mesafe birader, kamuflajsız tank mı olur!" diye düşünen arkadaşlara: bu forumda E100 tankı mürettebatına kamuflaj yeteneği veren oyuncular olduğunu biliyorum; onlarla müfreze yaparak görünmezliğinize görünmezlik katabilir, ben oyunu oynarken benle aynı takıma denk gelmeniz durumunda da kamuflajınıza güvenip ölürseniz kulaklarınızın benden yana bolca çınlamasına sebep olabilirsiniz. Ha, mürettebatta dördüncü beşinci yeteneklere geldiğinizden alınacak yetenek kalmamıştır, hiç yoktan iyidir deyip mürettebata kamuflaj eğitimi verirsiniz anlarım. Ama gelip de burada kamuflaj yeteneği her tank için çok önemli deyip yeni oyuncuların zihnini zehirlemeyin; sonra MAUS'una kamuflaj ağı takıp maça giren tipleri yakalıyoruz buralarda...

Mürettebat yetenekleri ve tank ekipmanlarının fonksiyonu/verimliliği her tank için her koşulda aynı değildir. Sizin için hangilerinin uygun olduğuna tankınızın tipine ve oyun stilinize bakarak kendiniz karar vermelisiniz. Konu hakkında yeterli bilginiz yoksa lütfen oyunun wiki sayfasını okuyunuz, özellikle yabancı forum başlıklarını inceleyiniz. Sağdan soldan duyduklarınıza peşinen inanmayınız.

Ingilizcesi olanlar için direkt World of Tanks wiki'den bonus:
Looking at the equation you can see that everything relating to your tank itself is multiplicative. That means that the higher your vehicle's base camouflage factor, the higher will be the absolute benefits from all other factors, and vice versa. Because of this there is often little use in training camouflage skills or equipping a camouflage net on vehicles with a low base camouflage factors, e.g. high tier artillery pieces.

Not: Testlerde kullanilan T50-2 Light Tank üzerinde Ventilation takılıdır, binoculars/coated optics veya mürettebatta herhangi bir görüş skill'i mevcut değildir.

Alıntıdır.

Geri