• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Yeni Nesil Oyunlarda Gigabyte Sorunsalı

The-Invoker

Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
21 Nis 2010
Puanı
52
Örnek vermek gerekirse intel hemen hemen her sene çok daha küçük boyutlarda işlemciler çıkartıp düşük güç tüketimi ve yüksek performansı amaçlıyor. Benzer örnekle yeni çıkan oyunlar neden yüksek depolama alanına sahip olmak zorunda ? Neden boyutlarını yükseltmek yerine yeni dosya formatı tasarlayıp çok düşük boyutlarda fakat 50-60 gb oyunlara taş çıkartan oyunlar çıkartmıyorlar ? Aranızdan bu iş o kadar kolay mı diyenler çıkacaktır elbet ama bundan 20 yıl önce intel şu işlemciyi çıkartacak ve şöyle özellikleri olacak böyle performans sağlayacak deselerdi çoğu kesim gülerdi fakat şuan geldiği konum malüm. Şu zamanda konuşulması gereken çok daha önemli sorunlarımız var fakat ne bileyim aklıma takıldı düşüncemi paylaşayım dedim. Böyle konulara meraklı kişiler düşüncelerini belirtirse sevinirim :) İyi forumlar :)

Çünkü oyun firmaları gelişen teknolojiyle birlikte tembelleşti. Aynı zamanda çoğu tecrübesiz firma da optimizasyonu çok kötü oyunlar çıkarmaya başladı.

Evet grafikler çok iyi, oyunların eskiye nazaran büyümüş olması normal çünkü hd grafik doğal olarak çok yer kaplayacaktır ama hddler bu kadar büyümüş olmasa bir yolunu bulmak zorunda kalacaklardı.

Optimizasyon sıkıntısı senin dediğinden farklı ama bağlantılı diye söyleyim dedim. Mesela h1z1 diye bir oyun yapmışlar ben gtx760 ile orta grafikte zar zor oynuyorum. Silkroadun grafikleri çok mu kötüydü ki 10 sene önce şu an antika olan laptoplarda oynanabiliyordu? Hayır, şu anki oyunlara kıyasla kötü de olsa zamanının en iyisiydi bence.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çünkü oyun firmaları gelişen teknolojiyle birlikte tembelleşti. Aynı zamanda çoğu tecrübesiz firma da optimizasyonu çok kötü oyunlar çıkarmaya başladı.

Evet grafikler çok iyi, oyunların eskiye nazaran büyümüş olması normal çünkü hd grafik doğal olarak çok yer kaplayacaktır ama hddler bu kadar büyümüş olmasa bir yolunu bulmak zorunda kalacaklardı.

Optimizasyon sıkıntısı senin dediğinden farklı ama bağlantılı diye söyleyim dedim. Mesela h1z1 diye bir oyun yapmışlar ben gtx760 ile orta grafikte zar zor oynuyorum. Silkroadun grafikleri çok mu kötüydü ki 10 sene önce şu an antika olan laptoplarda oynanabiliyordu? Hayır, şu anki oyunlara kıyasla kötü de olsa zamanının en iyisiydi bence.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aynen silkroad çok güzel bir örnek, şuan bile boyutu 5 gb olan silkroad'a optimizasyon sorunu diye bir şey yok bir kaç bug dışında, onlarda oyunun oynanılabilirliğini bozmuyor zaten. Artı olarak grafikleri hala yeni çıkan bir çok mmorpg den daha güzel. Konu konuyu açıyor ama param olsa silkroadın tüm telif haklarını satın alır yeni nesil fizik motorundan geçirip silkroad 2 diye steam da yayınlar parayı kırardım valla.

Sizin bahsettiğiniz oyunlar daha kendi kendine ramleri sıfırlayamıyor oyundan çık gir yapmak zorunda kalıyoruz.Sorun onlarda değil bizde bilinçsiz tüketiyoruz. Mesela ben h1z1 30 tl ama 200 tllik item var karakterde peki oyun dinamikleriyle bi işe yarıyormu yok tam bir rezillik.
Oyun şirketi 60 gb oyun sunuyor bizlere bizde ön siparişle çıkmamış oyunu alıyoruz eh kim olsa uğraşmaz .

Sizin bahsettiğiniz oyunlar daha kendi kendine ramleri sıfırlayamıyor oyundan çık gir yapmak zorunda kalıyoruz.Sorun onlarda değil bizde bilinçsiz tüketiyoruz. Mesela ben h1z1 30 tl ama 200 tllik item var karakterde peki oyun dinamikleriyle bi işe yarıyormu yok tam bir rezillik.
Oyun şirketi 60 gb oyun sunuyor bizlere bizde ön siparişle çıkmamış oyunu alıyoruz eh kim olsa uğraşmaz .
Örn: The Forest, bu oyun tam 2 yıldır betada, adamlar bırak optimizasyonu oyunun hikayesini bile tamamlamadılar :D

The forest de çocuğu keşfetti çoğu insanlar ama hala grafik olarak çoğu oyunu yüksek oynarken The forest'i lowest de oynamak zorunda kalıyorum ve laptop
ayarında masaüstü kullanıyor olmama rağmen kasıyor ve kötü grafik de oynayıp zevk alamıyorum

Geri