• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.org adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Ygs/Lys Tecrübeliler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ZACA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ZACA

Aganigi Naganigi
Aileden
Aktiflik
K.Tarihi
2 Eyl 2011
Puanı
440
Merhaba Arkadaşlar,
Yaz başladığından bu yana zamanımı hakketen bom b*k harcadığımı fark ettim . Oyun , eğlence... artık bunlarda bir yere kadar.Zaten bu yıl birşey yapamazsam bunlar için bolca vaktim olacak.Şimdiden lys/ygs çalışmayı düşünüyorum , daha önce çalışmadım ve sınava giren herhangi bir arkadaşlımla sınav hakkında konuşmadım. O yüzden sizlerden bilgi almak istedim , yaz boyunca yani 1,5 ay süre içerisinde nasıl çalışabilirim , bu vaktimi nasıl değerlendirebilirim ?
Lys mi yoksa Ygsmi çalışmalıyım ? Birde kafam sadece sözele basıyor yalnız araştıra araştıra sözelden adam akıllı hiçbir bölüm bulamadım , biraz matematiğie çalışarak TM'dende şansımı denemek istiyorum matematiği en baştan nasıl öğrenebilirim ? Kısacası bilgilerinizi ve önerilerinizi buraya aktarırsanız çok memnun olacağım.

Matematik 1 fen bilimleri 1 çalışın.YGS kötü olursa LYS'de etkilenecek.

Şimdi ben bu sene ygs girdim lys girmeyi tercih etmedim çünkü lojistik ygs den alıyordu ve o alana girdim.Şimdi eğer sen sözele kafam basıyor diyorsan YGS ve LYS TS 1 TS2 vs vs bunlara hazırlanacaksın TM lansmanında girmek istiyorsan baya kasman hatta erkenden başlaman gerekirdi çünkü çok matematik konusu var ve çok kısa bir zaman var :)

12.sınıfsın dimi? Eğer çalışmak için bir kaynak vs arıyorsan ben sana güvender yayınlarını önerebilirim

LYS çalışacaksın tabi. Yazın başından YGS'den önceki son güne kadar YGS çalışanlar YGS geçtikten sonra şoka girdiler biz ne yapmışız böyle diye. TM'den gireceksen şimdiden başla LYS Matematik-Geometri çalışmaya.

İkisinide aynı anda götürmeye çalış ama zaten şimdi çalıştıklarını 1-2 ay sonra unutacaksın o yüzden düzenli tekrar şart lysye şimdi ağırlık vermeni önermem eylül ekim gibi başla lysye ygs önemli değil diyenlere bakma oda önemlidir onada çalışman gerekiyor önemli olan çok örnek çözmek farklı örnekler ve bol soru , lys konularını ygsden sonraya bırakma herkesin yaptığı hataya düşersen yetiştirememe ihtimalin var

Ben bu sene kazandım üniversiteyi yani tecrübelerim hala tazeyken sana aktarıyim.
Bence bir çok kural var ygs-lys yi kazanman için.
1- Kazanmak kişiden kişiye göre değişir kimisi 5000-6000 i hedefler kazandım der kimisi 190.000-250.000 arasına girer 2 yıllık tutturur kazandım der. Önemli olan senin ne istediğindir.
2- Bence hedefini hemen koymana gerek yok sene içinde şekillendireceksin zaten ama kafanda belli bir şey olsun hem hukuk hem makina mühendisliği isteme mesela.
3- Kaynak meselesine gelince.. Herkesin anladığı kaynak farklıdır. Mesela biri karekökten çok iyi anlar ki bu en zorudur. Kimisi Fem'in konu anlatımlısından hoşlanır.
4- Şimdi senin yazın yapman gerekeni söylüyorum: Yazın kendini çalışma moduna sok yani bu yazı
çalışmaya alışmak ile geçir çünkü yazın öğrendiklerini zaten unutacaksın. Tabi istisnalarda var ben yazın çalışmadım ama ikizim var benim yaz boyunca her gün 180-200 soru çözdü dersane program vermişti, faydasını gördümü.. tabii ki gördü bu arada uçurum olduğu zaman fark ediyor. Şimdi bazıları 180-200 soru az diyebilir onları da 1 hafta boyunca bilmedikleri konudan her gün 200 soru çözmeye davet ediyorum.
5- Bilmedikleri konu dedim de aklıma geldi. Kesinlikle soru çözmen gerektiğinde bildiğin konudan çözme bu kolay olandır. Bu sana hiçbir şey katmaz(hız dışında) sene boyunca sıkı çalışan biri olursan zaten hız senin için problem olmayacaktır.
6- YGS-LYS Ayrımına gelecek olursak . . tam önünde kaç ay var bilmiyorum ama 3-4 ay sadece ygs çalış derim ben. Çünkü ygs biraz zeka ve deneyim işidir onun temelini sağlam at. Ondan sonra ikisini birlikte götür. Birlikte götür dediysem ygs çalışırken araya lys de sıkıştır. YGS bittikten sonra LYS Çalışman gerektiğinde ise bence insanlıktan çık. Bazıları diyebilir hayatını da yaşasın sosyal hayatı olsun. Hayır arkadaşım olmasın. Zaten okulda dersanede senin olması gereken sosyal hayatın olacak(birbirinize soru sormak vs.)
Unutma LYS ye ne kadar çalışırsan o kadar karşılığını alırsın konuyu anlayıp anlamaman burda önemli değildir olay sadece çalışmaktır.
7- Konularını zamana yay. Ben bu konuyu bitirdim artık bakmayacağım deme. 1-2 Hafta geçer bakmışsın hiçbirşey hatırlamıyorsun o zaman yıkılırsın umutsuzluğa düşersin.
8- Artık sona geliyorum son öneriler ve özlü sözler..
-- Sene içinde direncinin kırıldığı zamanlar olacak o zamanlarda ne için yola çıktığını hatırla.
-- Öğretmenlerini çok iyi dinle ama koyun olma her aldığın bilgiyi kafanda yoğur o sana uygunsa kullan değilse kendi yolunu bul.
-- Seni kıskananlar olacak seni düşürmeye çalışanlar.. Onlardan uzaklaş ve evine gelip ders çalış.
-- En sonunda sınav bittiğinde kimin ne kadar çalıştığı önemli olacak bu dönem içinde kişisel isteklerini ve kendine ayırdığın zamanı azaltmak senin için iyi olabilir.
-- Arkadaşlarından yardım iste yapamadığın bir konu varsa üzerine git fakat bu max 15-20 Dk olsun ondan sonrası zaman kaybı olur. Ne mi demek istiyorum? Bak ben bir konuyu çalışmaya çalışmak için masa başında 30-40 dk oturduğumu bilirim.. Hiç bir şey yapmadan.. Sonra kafamı dağıtır akşam denerim 4-5 dk da bütün konu biter. Bunun ayrımını iyi yap.

Son olarak sana ve tüm ygs-lys ye gireceklere başarılar diliyorum. Zor bir dönem sizi bekliyor.

Geri